Riese & Müller

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Riese & Müller

Post autor: Paff »

Dzięki Kajman. Tak zrobię.
A minusy takie miałem na myśli, że koła nie zdejmuje się tak prosto jak w rowerze ze zwykła przerzutką.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Riese & Müller

Post autor: Kajman »

Hmm, jakoś szczególnie ciężej też nie ;) Coś za coś, ja tam jazdę na nuvinci uwielbiam :)
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Riese & Müller

Post autor: Paff »

Jeszcze drugi minus to masa przekładni. Ale jak mówisz coś za coś. Mnie też nuvinci uwiodła ;) . A wracając do tematu mojej baterii...
Korzystając z pięknej pogody po kolejnych 70km bateria prezentuje się tak:
1S-3,54V
2S-3,54V
3S-3,54V
4S-3,54V
5S-3,54V
6S-3,54V
7S-3,54V
8S-3,55V
9S-3,54V
10S-3,54V
11S-3,54V
12S-3,55V
13S-3,55V
Przy czym podejrzana cela była 6. W związku z powyższym planuje naładować pakiet do pełna, sprawdzić jeszcze raz napięcie poszczególnych cel i jeśli nie będzie rozjazdów zamontować baterię do roweru na gotowo. Przy kolejnych ładowaniach będę zwracał uwagę na napięcie całego pakietu. A na koniec sezonu wymontuję ponownie pakiet i posprawdzam cele indywidualnie. Może być ?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Riese & Müller

Post autor: WojtekErnest »

Nie widac problemow, chyba ze w czasie wstrząsów cos sie zadzialo.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Riese & Müller

Post autor: Paff »

No właśnie w czasie wstrząsów nie bardzo, bo jedyna sytuacja kiedy cele miały rozjazd wystąpiła po pierwszym ładowaniu baterii zaraz po poskładaniu. Dziś po ładowaniu też nie stwierdziłem rozjazdów. Wszystko ładnie równo naładowane.
Tak czy inaczej bardzo dziękuję za pomoc i porady. Póki co montuję baterię na gotowo i będę pilnował co się dzieje. Rozumiem, że ewentualne rozjazdy skutkować będą niższym napięciem całego pakietu po całkowitym naładowaniu bo BMS odłączy ładowanie po pełnym naładowaniu najsłabszej celi ? I taka obserwacja jako ogólny pogląd wystarczy ? Indywidualny pomiar cel jest na dłuższą metę dość upierdliwy. Raz czy dwa w sezonie na początek i koniec jak sugerował Tas to tak ale nie przed i po każdym ładowaniu :roll:
Dziś za oknem piękna pogoda więc wybiorę się na dłuższą przejażdżkę. Z racji zakończenia prac i testów wypada w końcu pokazać rower w całości i zrobić jakieś podsumowanie :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Riese & Müller

Post autor: WojtekErnest »

Paff pisze:
15 lip 2018, 8:00
Rozumiem, że ewentualne rozjazdy skutkować będą niższym napięciem całego pakietu po całkowitym naładowaniu bo BMS odłączy ładowanie po pełnym naładowaniu najsłabszej celi ? I taka obserwacja jako ogólny pogląd wystarczy ? Indywidualny pomiar cel jest na dłuższą metę dość upierdliwy.
No właśnie to jest trudne do uchwycenia. Bo to ogniwo o napięciu 4,25 podwyższa sumę napięć i gdy pozostałe mają np 4,17 to suma całości nie sugeruje problemu. No chyba że pozostałe maja w tym czasie np 4,11V, wtedy oczywiście tak.
W takich pakietach powinno być gniazdo serwisowe czyli łatwo dostępne gniazdo zrównoleglone z gniazdem balansera.Wtedy można to częściej sprawdzić bez rozpinania pakietu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Riese & Müller

Post autor: Paff »

WojtekErnest pisze:
15 lip 2018, 12:03
W takich pakietach powinno być gniazdo serwisowe czyli łatwo dostępne gniazdo zrównoleglone z gniazdem balansera.Wtedy można to częściej sprawdzić bez rozpinania pakietu.
Dzięki za wyjaśnienie.
A można pomiary poszczególnych cel robić gdy pakiet jest podłączony do BMS ? Elektronika BMS nie powoduje przekłamań pomiarów ?
I jeszcze jedno pytanie. Czy można takie dodatkowe złącze wykorzystać później do ewentualnego wyrównania cel bez odpinania BMSa ?
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 15:21 przez Paff, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Riese & Müller

Post autor: Kajman »

możesz, bo wpinasz się w cele poza bms. I tak, jeśli zrobisz sobie np 2 złącza po 7-8 t możesz cele wyrównać chińskim balanserem za 40zł :)
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Riese & Müller

Post autor: Paff »

Dzięki Kajman. A dlaczego dwa złącza a nie jedno ? Nie ma balanserów na 13S ? Poszukam takich kabelków z gniazdami i balanserów i wyprowadzę od tyłu. Tylny dekiel zapewnia swobodniejszy dostęp. Będzie łatwiej serwisować.
Ok. Czas na małe podsumowanie.
W stosunku do zakupionej bazy ( zdjęcie z pierwszego postu ) rower zmienił się w sposób następujący:
- doszła nowa konstrukcja przekładni pasowej 1 stopnia w miejsce oryginalej przekładni zębatej z zębami skośnymi. Zgodnie z obliczeniami nowa przekładnia powinna sprostać przeniesieniu mocy ciągłej 660W.
- montaż zewnętrznego czujnika PAS z racji braku wiedzy umożliwiającej uruchomienie czujnika opartego na wewnętrznym kole magnesowym,
- montaż świateł dziennych, świateł stop, kierunkowskazów, sygnału dzwiękowego i połaczenie wszystkiego stosowną instalacją,
- montaż EV-computera nadzorującego pracę zewnętrznego sterownika,
- budowa pakietu 13S5P na ogniwach INR18650-35E
- zabudowa pakietu wraz ze sterownikiem w kanale wentylacyjnym,
- uruchomienie całości ;-)
Riese & Müller Culture
Riese & Müller Culture
Riese & Müller Culture
Riese & Müller Culture
Riese & Müller Culture
Riese & Müller Culture
Kompletny rower nie jest lekki. Gotowy do jazdy z pakietem 13S5P waży równo 30kg. No ale też mały nie jest a do tego solidna stalowa rama robią swoje.
Póki co przejechałem rowerem kilkaset km. Wstępnie z pakietem 36V, który mam od poprzedniego roweru a ostatnio z nowym pakietem 13S. Rower spisuje się znakomicie. Zreanimowana przekładnia działa bez zarzutu mimo przeciązania jej mocą
ok. 750W. Kapitalną robotę robi EV-computer. Manetkę nadzoruje właśnie EV-computer. Dzięki temu niezaleznie od możliwości sterownika jest możliwość korzystania z tempomatu, wprowadzenia limitu pobieranego prądu, mocy, temperatury czy prędkości maksymalnej.
W połączeniu z obsługa PAS daje to możliwość ustawienia roweru absolutnie zgodnego z litera prawa. EV- computer posiada trzy niezalezne limitery więc można szybko przełączyć sposób limitowania stosownie do sytuacji. Kapitalnie sprawuje się możliwość płynnego
ustawienia siły wspomagania PAS przez EV-computer co w połaczeniu z napędem mid i bezstopniową przekładnią nuvinci pozwala poruszać się ze wspomaganiem z dowolną prędkością ustawianą w locie manetką przekładni. Zachowuje się wtedy optymalną kadencję i siłę wspomagania.
Ten sposób wspomagania jest tak naturalny i wygodny, że spokojnie można zrezygnować z manetki. Oczywiście jak ktoś rower traktuje jak trower a nie motor ;-). Ja lubię jazdę na analogowym rowerze a tego typu subtelne wspomaganie powoduje jedynie,
że jedzie się dalej i szybciej nic nie tracąc z przyjemnści pedałowania. Komfort jazdy poprawia też pełne zawieszenie. Czas jednak oddać rower w ręce prawowitej właścicielki czyli małżonki i wrócić do mojego analogowego roweru. Co rzecz jasna nie znaczy, że z roweru żony nie będę korzystał w przypadku konieczności miejskich
wycieczek. A może czas dołożyć prąd i do mojego roweru ? Zabawa w końcu przy konwesji przednia ;-).
end of story
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Riese & Müller

Post autor: Kajman »

Hehe :) A kilka złączy, bo chinolki robią max 8 celowe balansery :)
ODPOWIEDZ