Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
dawidombra
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 27 maja 2018, 12:45

Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: dawidombra »

To tak w skrócie. Rower mam fajny i strasznie go lubię. Jeśli chodzi o elektryfikacje to wygląda to tak :
Msus 30H
Sterownik Kt 30A, 54V
Bateria 21Ah, 13s6p z ogniw samsung 35e
Obręcz remerx jumbo

Zrobiłem ok 1300km świetnie się bawiąc. Zasadniczo wszystko jest git. Vmax 55km/h ale tego się często nie używa ( przynajmniej ja bo strach:). Nie wiem jak wy ale ja pedałuje praktycznie zawsze no chyba że teren taki techniczny bardziej to w tryb bardziej enduro stojący przechodzę. Wracając do tematu zasięgu z tych 21Ah mi też nie brakuje, max to 71km a średnio ( z pedałowaniem) i na biegach 2-3 ( ok 34km/h) to sobie traski robię 50-60km w 50%las/50%asfalt. (ale monety nie szczędze jak trzeba)
Czyli zasięg ok, Vmax chociaż nie jest ważna też jest ale brakuje trochę takiego zacniejszego przyspieszenia, tak że startu jak i w terenie.
Rower to full film na dole. Sama baza w sensie rower naprawdę klasa ale ta skrzynka to chyba szczyt możliwości jeśli chodzi o miejsce na E fanty. Tak sobie myślę że może jakby się udało upchać tam / podmienić sterownik na KT60 45A to by to wiele wniosło. Miejsca mało i wiadomo że chciałbym zostać przy tych 48V i obecnej baterii. Rodzi się też pytanie czy jeśli się ten zabieg uda to jak to wpłynie na żywotność i pracę baterii czy ona nie za mała jest? Czy mając ten nowy/inny sterownik te same trasy przyjadę z tymi samymi prędkościami i wspomaganiem jak na starym to mam szansę na utrzymanie starego bardzo pasujacego mi zasięgu? Druga sprawa czy mając ten nowy przypływ mocy można tak będzie się na manetce powściekać to też to się wszystko nie zagotuje, właściwie to obecny zestaw niewiele potrzebuje manetkowania żeby się silnik na okolice 120 stopni zgrzał - oczywiście dzieje się tak tylko w terenie bo tak po prostej to można oporowo na manecie ale to pewnie dużo prędkość lepiej chłodzi.
Temat otwarty, czekam na porady.
Rower wygląda tak :

Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: exmotech »

Ja wielkim specem nie jestem, ale obawiam się, że silnik nie podoła. Wymagasz akurat tego, co jest najsłabszą cechą silników w kole, czyli przyspieszanie od zera. Jeśli przy obecnej konfiguracji się grzeje, to jak będziesz mu dawał więcej amperów, to będzie grzał się jeszcze bardziej.

Nawet jak kupisz Mxus 3K-V3 to przy małych prędkościach szału nie będzie. Tak od 0 do 7km/h silnik praktycznie nie ma mocy bo obraca się za wolno. Po prostu prawie wszystkie ampery, które mu dasz zamienia w ciepło. Dopiero powyżej 6-8km/h jedzie fajnie. Wiele razy mam tak, że podjeżdżam wolno pod górkę bo trasa techniczna, sporo korzeni, daję manetkę do oporu a silnik staje. Jak tę samą trasę przejadę brutalnie, czyli szybko i z całej siły po korzeniach to nie ma problemu.

No i jeszcze kwestia baterii. 6 sztuk równolegle to trochę mało. Jeśli sterownik pociągnie 45A to każde ogniwo obciąży się na 7.5A. Bezpieczna wartość to 5A.

To nie jest tak jak z motorem, że możesz mieć dowolny silnik i mały zbiornik na paliwo jeśli chcesz. W elektrykach 'zbiorniki z paliwem' muszą rosnąć wraz z silnikami.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: mr_x »

dawidombra pisze:
24 paź 2018, 16:08
Msus 30H
10x6?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: Inc0 »

lepsze przyspieszenie kosztem predkosci da silnik z wolnym nawojem ale nie bedzie palenia gumy na starcie tak czy siak. żeby miec start z kopyta potrzeba wielu tłustych kilowatów miec pod manetka i beczke z pradem miedzy rurami ramy. Jesli chcesz mocy to mocniejszy sterownik bez powiekszenia wydajnosci pradowej baterii wiele ci nie da albo da na krótko kosztem zywotnosci baterii. ja bym na twoim miejscu albo zrobił wiekszą skrzynke od nowa tak żeby weszło dwa rzedy ogniw wówczas bedzie miejsce na konkretna baterie dla konkretnego sterownika pod konkretny silnik, albo bym wymienił baterie na taka z ogniw wysoko prądowych ale wtedy zasięg poleci na twarz.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: tatar »

Kup silnik przekładniowy Bafang 750W /lub500W/.Zasięg Ci wzrośnie,start od zera i w terenie da radę
dawidombra
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 27 maja 2018, 12:45

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: dawidombra »

Też myślałem o przekładniowymi motorze ale to chyba nie taka ich idea, no i głośno będzie a ja strasznie lubię tą ciszę w tych Ebikach.
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: leszcz »

Bbs02 jest bezgłośny
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: mr_x »

dawidombra, ten MXUS jest na nawoju 10x6? Sam planuję taki na 12S1P (Li-Po) i zastanawiam się, czy spełni moje oczekiwania.
dawidombra
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 27 maja 2018, 12:45

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: dawidombra »

Mam pytanie / prośbę jeśli ma ktoś w W-wie okolicy taki rower w konfiguracji ewentualnie mojej przyszłej czyli sterownik coś jak KT60 ( sinus) 45A i tzw 3000W 16s8p Chciałbym dosłownie 2-3 minuty się,, rajdnąć " żeby zobaczyć czy ta ewentualna przebudowa ma sens. To raczej max co można uzyskać na tym moim fullu bo rama z gumy nie jest i nic się więcej nie wymyśli. Jeśli to będzie lepiej ale bez szału to może trzeba zostawić to co jest ( ja naprawdę lubię ten rower) a wszelkie mocniejsze opcje to będzie nowy inny rower.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: tatar »

Możesz przejechać się moim fatem z silnikiem Bafang 750.Bateria ok.14Ah,60V.sterownik 25A/sinus niestety/,zasięg ok 60km.Do przekładniowego nie musi być sinus,na którym traci się ok 7%/9?/ mocy.Start od zera zawsze,prędkość ok 50km/h.na 4 calowych oponach.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: Yasiu77 »

Kurcze mam podobną konfigurację na giancie fullu ale z południa jestem. Jak pisali przedmówcy 13s6p aku będzie miał krótkie życie na 45A bo 7,5A na ogniwo idzie. Ta przebudowa nie ma sensu jeśli już się grzeje. Miałem mxus 3k z aku 16s13p i 45A sinus i nigdy go nie przegrzałem jeżdżąc pod ostre góry. Teraz podmieniłem sam silnik na 9c 10x6 i na identycznym zasilaniu zbiera się dużo gorzej i nie mogę wjechać na większą górkę i w połowie odcina z przegrzania bo nie może prędkości nabrać. Na równiny i małe wzniesienia 9c jest ok. Ważę z rowerem 100kg.
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: GrzegorzS »

dawidombra pisze:
24 paź 2018, 19:04
Też myślałem o przekładniowymi motorze ale to chyba nie taka ich idea, no i głośno będzie a ja strasznie lubię tą ciszę w tych Ebikach.
Przy tej baterii zostaje Ci jedynie wymienić sterownik na taki który nie ma soft startu i będzie agresywniej reagował na manetkę np gt500.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: tatar »

Po raz któryś powtarzam.Bafang 750W jest cichutki,słychać tylko lekkie mruczenie przy gwałtownym obciążeniu .Zaletą silnika jest też rodzaj sterownika,który nie musi być sinusem po to,aby ruszać od razu z manetki oraz mniejszy pobór prądu./mniejsza pojemnościowo bateria/
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: scuda »

Skrzynka wygląda gabarytowo jak u mnie. Ja mam teraz 16s6p i sterownik na zewnatrz, pod ramą. Mam zamiar przerobić na 16s8p, po przymiarkach wychodzi ze wejdzie w plaster miodu (teraz mam klasycznie). Na 8p ten sterownik 45A będzie ok. Tylko ogniwa cos typu sanyo GA albo lg MJ1 zalecałbym.Co do grzania się silnika to dobrze przedmówcy radzą, ja miałem 9c 7x9 na 30A sinus i grzał się w lesie i podjazdach okropnie. Zmieniłem na mxus 3k turbo i zapomniałem o grzaniu się silnika, gdziekolwiek.
A juz nie wspomne ile jadu więcej ma na mxusie 3k.
dawidombra
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 27 maja 2018, 12:45

Re: Czy da się tu coś ulepszyć, czy trzeba budować nowe?

Post autor: dawidombra »

No właśnie jeśli chodzi o samą baterię. No jeśli będzie ta przebudowa to wiadomo że bateria też musi być większa. Ta obecna 13s6p jest całkiem nowa (3mce), być może upcha się tam 16s8p czyli 128ogniw zamiast
78 teraz ( plus 50szt.i wywalenie sterownika) . Te ogniwa samsung 35e świeże i planowałem wykorzystać strare do nowej baterii.Rozumiem że to jest możliwe i bez przeciwwskazań?
ODPOWIEDZ