E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
pudlll
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 16:12

E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: pudlll »

Cześć

Przymierzam się do zakupu ebike'a na pełnym zawieszeniu, wytrzymałego, niezawodnego, głównie na leśne ścieżki, czasem na górskie szlaki. Nie musi mieć strasznie dużo mocy czy pobijac rekordów prędkości, bardziej zależałoby mi na dużym zasięgu i niezawodności. Budżet to około 2500euro (mieszkam w Niemczech). No i mam pierwszy dylemat - czy z taką kasą szukać jednak już gotowców - np https://www.fahrrad.de/haibike-sduro-fu ... 61946.html - czy budować coś swojego? Majsterkować lubię, zaplecze i trochę narzędzi mam, jestem z wykształcenia elektronikiem więc "kabelkologia" mi nie straszna.
No i jeśli DIY to od czego zacząć, w jakie rozwiązania iść? Kupować wszystko w częściach czy gotowca bez motoru? Do tego napędy Bafang? Czy może coś z e-biker.pl , nexun.pl czy jeszcze coś innego?
Przepraszam za być może bardzo ogólne pytania. Jest to dla mnie bardzo nowy temat i potrzebuję kogoś kto mnie trochę "ukierunkuje". Potem będę już bardziej konkretnie pytam, obiecuje ;)

Pozdr
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: Goliath »

A jak ma się niemieckie prawo do ebike-ów powyżej 250W ?? Dowiadywałeś się... ?? Bo podobno coraz bardziej "u Was" trzepią...
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: scuda »

Jeśli ma być niezawodny i mieć duży zasięg to lepiej zrobić konstrukcje z napędem w kole.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: WojtekErnest »

Jak mieszkasz w Niemczech to 'spenetruj' fora niemieckie nt. mozliwości poruszania się szybkimi ebajkami DIY.
Bo to może przekreslić plany techniczne.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: Goliath »

pudlll pisze:
13 sty 2019, 16:47
Przepraszam za być może bardzo ogólne pytania. Jest to dla mnie bardzo nowy temat i potrzebuję kogoś kto mnie trochę "ukierunkuje". Potem będę już bardziej konkretnie pytam, obiecuje ;)
... "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi" :D

Na początek polecam kanały na YT

Kanał "Michał MED"
[youtube][/youtube]

Kanał "Taba na rowerze"
[youtube][/youtube]

Kanał "Tas Tasowski"
[youtube][/youtube]

Podaje tylko kilka kanałów oraz linki do pojedynczych filmów ;) warto przejrzeć resztę materiałów :P a może umysł Ci się bardziej rozjaśni :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: EV-Maniak »

Buduj sam. Wowczas bedziesz mial wymarzonego pod siebie customa, a nie jakies sklepowe badziewie z moca dla eko-kolegów 😉
Ostatnio zmieniony 13 sty 2019, 18:36 przez Umbur, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Język
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: Goliath »

henio pisze:
13 sty 2019, 17:55
Buduj sam. Wowczas bedziesz mial wymarzonego pod siebie customa, a nie jakies sklepowe badziewie z moca dla eko-kolegów 😉
@heniu... uważaj ze słowami, bo nie wszyscy są zwolennikami dużych HUB-ów czy też midów :?
Wypowiadasz się, a sam jeszcze nie złożyłeś swojej maszyny :mrgreen:
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: maciek72 »

Wiesz Henio, forum jest dla wszystkich nie tylko 3000+. Pomyśl że np WojtekErnest jeździ chyba na składaku jego wkład w forum jest niebanalny a ty? Chyba coś Ci sie wypsneło.Pozdrawiam.
MACIEK
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: EV-Maniak »

Goliath pisze:
13 sty 2019, 18:05
henio pisze:
13 sty 2019, 17:55
Buduj sam. Wowczas bedziesz mial wymarzonego pod siebie customa, a nie jakies sklepowe badziewie z moca dla eko-kolegów 😉
@heniu... uważaj ze słowami, bo nie wszyscy są zwolennikami dużych HUB-ów czy też midów :?
Wypowiadasz się, a sam jeszcze nie złożyłeś swojej maszyny :mrgreen:
Spoczko 😉
Absolutnie nikogo nie chce urazic, na forum z reszta mrukow nie ma 🙂
Ostatecznie kolega niech se kupi dobry zestaw 1000 W z mocna bateria.
Swoj projekt dopieszczam w kazdym calu i przy okazji wiele zawdzieczam wielu np. Tobie Goliath. Gdyby nie Ty bateria by mi wybuchla. Jeszcze raz dzieki 😉
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: EV-Maniak »

maciek72 pisze:
13 sty 2019, 18:18
Wiesz Henio, forum jest dla wszystkich nie tylko 3000+. Pomyśl że np WojtekErnest jeździ chyba na składaku jego wkład w forum jest niebanalny a ty? Chyba coś Ci sie wypsneło.Pozdrawiam.
O tak! Zdecydowanie masz racje. WojtekErnest duzo pomaga i kazdy go darzy szacunkiem. Wiele mu zawdzieczamy.
Oj nie raz cos z jajem napisze, ale nie ma w tym zlych intencji. Keep smiling 🙂
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: maciek72 »

Spoko
MACIEK
pudlll
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 16:12

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: pudlll »

Goliath pisze:
13 sty 2019, 17:00
A jak ma się niemieckie prawo do ebike-ów powyżej 250W ?? Dowiadywałeś się... ?? Bo podobno coraz bardziej "u Was" trzepią...
Podobno do 500w jest ok. Ale nie słyszałem żeby w okolicy kogokolwiek trzepali..
Tak jak pisałem, nie zależy mi na ogromnej mocy czy prędkości.

Dzięki Goliath, poprzegladam te kanały.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: Yasiu77 »

Najlepiej by się było jakimś przejechać bo z takiego pisania często wiele nie wynika. Nie masz tam w okolicy wypożyczalni, czy jakichś ludzi na ebajkach? No i jeszcze te góry. Może trzeba będzie jednak ciut więcej mocy i masy w hubie lub mid? Może poczekaj i wybierz się do nas na zlot e pojazdów? :) Objeździsz wszystko i sobie zdanie wyrobisz. 10k to nie mało i za to kupisz zwykły legalny rowerek lub zrobisz naprawdę mocnego fulla ze sporym zasięgiem ale na customa to jeszcze trzeba dozbierać :)

Byle spokojnie ale bez przesadyzmu. Niektórzy rok budują swój wymarzony rower, dopieszczają , wydziwiają a potem po tygodniu jazdy się okaże że to nie to.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: wwojciech »

Dwa lata temu rozmawiałem z producentem ebajkow który właśnie wchodził na rynek legalow w niemczech i wspominał o dużej świadomości niemieckiej policji odnośnie parametrów ebajka. Prawo niemieckie tez miało ewiluowac od tamtego czasu jak obowiązkowe światła stop ale nic nie słyszałem więcej. Może byc jak w PL, w jednym miejscu ścigają a w drugim spokój.
Jeśli masz pojęcie o mechanice/elektryce to ogarniaj customa. W razie W- części zamienne ogólno dostępne i sam naprawisz.
pudlll
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 16:12

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: pudlll »

Yasiu77 pisze:
13 sty 2019, 19:39
Najlepiej by się było jakimś przejechać bo z takiego pisania często wiele nie wynika. Nie masz tam w okolicy wypożyczalni, czy jakichś ludzi na ebajkach? No i jeszcze te góry. Może trzeba będzie jednak ciut więcej mocy i masy w hubie lub mid? Może poczekaj i wybierz się do nas na zlot e pojazdów? :) Objeździsz wszystko i sobie zdanie wyrobisz. 10k to nie mało i za to kupisz zwykły legalny rowerek lub zrobisz naprawdę mocnego fulla ze sporym zasięgiem ale na customa to jeszcze trzeba dozbierać :)

Byle spokojnie ale bez przesadyzmu. Niektórzy rok budują swój wymarzony rower, dopieszczają , wydziwiają a potem po tygodniu jazdy się okaże że to nie to.
Aż tak zielony też nie jestem. Mam taniego ebike ncm Prague I wiem że jest mi generalnie ciut za słaby. Przynajmniej w wersji hub, być może ten sam motor w midzie spisał by się lepiej. Oprócz tego Rocky mountain Slayer (stara wersja) który ewentualnie też mógł by być bazą do przeróbek. Ale masz rację, zanim cokolwiek zacznę to na pewno pożyczę sobie fulla z wyższej półki żeby sie bardziej obeznac.

Co masz na myśli mówiąc o customie na który trzeba dozbierać i budowaniu czegoś swojego? W sensie jaka jest różnica między jednym a drugim?


Wwojciech - co do przepisów to się jeszcze doinformuje, co dokładnie można a czego nie. I czy da się takiego customa zarejestrować w razie czego bo kilka lat temu było to niemożliwe.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: E-bike w okolicy 10kpln - fabryczny czy diy?

Post autor: Yasiu77 »

Tu budowa customa na ramie falcon. To niezbyt nowy opis z budowy i troszkę się rzeczy zmieniło od tamtego czasu np. więcej ram, nowe silniki, koszyki, i inne. U nas się na razie nie da ich zarejestrować http://ebike.nexun.pl/budujemy-elektryk ... ron-5000w/
ODPOWIEDZ