Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

Firmy wymagają najczęściej gotowego projektu w pliku dwg lub podobnym takim który rozumie program typu cad sterujący obrabiarka cnc/laserem czy woda , rzadziej akceptują zwykły rysunek techniczny lub szablon( najczesciej warsztaty frezersko-tokarskie ) wszystko to oczywiście o ile w ogóle zechcą się zajmować takim jednostkowym zamówieniem. dlaczego nie chcesz samodzielnie wykonać blokady wystarczy mieć trochę chęci a przy pomocy najprostszych narzędzi( pilnik, piła do metalu, wiertarka, gwintownik M5 lub M6 jakieś imadło) możesz wyrzeźbić własna blokadę ze odpowiednio grubej stalowej blachy lub aluminiowej stopowej PA9 7075 ( łatwy w obróbce ale dość twardy oraz wytrzymały stop) sam wykonałem swoje blokady jedna ze stali druga z PA9
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

Witam, przenoszę się z tematu budowy roweru aby pociągnąć temat dotyczący blokady osi obrotu http://pojazdyelektryczne.org/viewtopic.php?f=30&t=1225

Sytuacja przedstawia się w taki oto sposób.

Mam silnik bionxa z okrągła ośką więc trzeba się nakombinować nad zabezpieczeniem.
Na szczęście jest fabryczna blokada, którą mogę podpiłować i złapać za nią.

Blokada na tą chwilę wygląda w ten oto sposób.
blokada forum.jpg
Dzięki podpowiedzią Inc0, dokładnymi pomiarami oraz brakiem wytrzymalszych śrub i nakrętek na m5 zmienił się projekt na blokadę ściskaną na dwie śruby. Blokada zostanie wykonana z 10mm blachy (cudem zmieszczonej) wraz z śrubami m6.

Teraz pytanko. Coś jeszcze poprawić?
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

zeeltom pisze:
15 lip 2018, 20:16
Chcesz okrągłą ośkę unieruchomić płaskimi zaciskami?
Nie, aż taki głupi nie jestem :mrgreen:

Podpiłuje fabryczną blokadę na kwadrat i za nią złapię
img-20180711-16130932.jpg
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Rugos »

Na okrągłej osi jest zabezpieczenie które można zeszlifować na kwadrat :), było już o tym pisane parę postów wyżej ;)
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

Mógłby ktoś poradzić gdzie takie cudeńko można wyciąć i nie zbankrutować? Najlepiej myślę że by było na aluminium PA9 10mm
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: GrzegorzS »

NoName pisze:
15 lip 2018, 14:09

Mam silnik bionxa z okrągła ośką więc trzeba się nakombinować nad zabezpieczeniem.
Na szczęście jest fabryczna blokada, którą mogę podpiłować i złapać za nią.
Ten silnik już posiada blokade, co chcesz osiągnąć dorabiając kolejną do już istniejącej?
W momencie jak oś silnika obróci się w oryginalnej blokadzie to dodatkowa nic Ci nie da, jedyny plus to że stabilniej siedzi w widełkach.
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

GrzegorzS pisze:
15 lip 2018, 21:32
NoName pisze:
15 lip 2018, 14:09

Mam silnik bionxa z okrągła ośką więc trzeba się nakombinować nad zabezpieczeniem.
Na szczęście jest fabryczna blokada, którą mogę podpiłować i złapać za nią.
Ten silnik już posiada blokade, co chcesz osiągnąć dorabiając kolejną do już istniejącej?
W momencie jak oś silnika obróci się w oryginalnej blokadzie to dodatkowa nic Ci nie da, jedyny plus to że stabilniej siedzi w widełkach.
Tak jak najbardziej posiada blokadę.
Nawet i wystarczającą na znamionowe 250w ale nie na ponad 1200w na foc z regenem.
Fabryczna blokada w ciągu tygodnia wygnie ramię rowera.
Ona działa na zasadzie zmienienia okrągłej ośki na prostokątną taką jak w zwykłym silniku.
To tak jakby w normalnym silniku nie mieć blokady 8-)
Złapana dodatkowo blokada ma unieruchomić oryginalną blokadę aby się nie przesuwała i nie wyginała widełek roweru
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 21:48 przez NoName, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

NoName pisze:
15 lip 2018, 21:23
Mógłby ktoś poradzić gdzie takie cudeńko można wyciąć i nie zbankrutować? Najlepiej myślę że by było na aluminium PA9 10mm
musisz szukac i pytać w firmach oferujących obróbke skrawaniem metali cnc, laserem/woda wycinanie takie firmy zazwyczaj wymagaja projektu w pliku dwg lub innym zrozumiałym dla ograbiarek cnc lub znaleźć warsztat z frezarka i dogadać sie z fachowcem w takim przypadku wystarczy zwykły rysunek lub szablon.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: GrzegorzS »

NoName pisze:
15 lip 2018, 21:43
GrzegorzS pisze:
15 lip 2018, 21:32
Ten silnik już posiada blokade, co chcesz osiągnąć dorabiając kolejną do już istniejącej?
W momencie jak oś silnika obróci się w oryginalnej blokadzie to dodatkowa nic Ci nie da, jedyny plus to że stabilniej siedzi w widełkach.
Tak jak najbardziej posiada blokadę.
Nawet i wystarczającą na znamionowe 250w ale nie na ponad 1200w na foc z regenem.
Fabryczna blokada w ciągu tygodnia wygnie ramię rowera.
Ona działa na zasadzie zmienienia okrągłej ośki na prostokątną taką jak w zwykłym silniku.
To tak jakby w normalnym silniku nie mieć blokady 8-)
Złapana dodatkowo blokada ma unieruchomić oryginalną blokadę aby się nie przesuwała i nie wyginała widełek roweru
Ta blokada daje rady do 700-1000W z własnego doświadczenia, inni musieli by się wypowiedzieć jak jest powyżej 1000W.
Regen w tym silniku to... nie najlepszy pomysł.
W zwykłym silniku ośka jest ścięta na prostokąt z dwóch stron, w bionxie jest okrągła i z jednej strony jest wsunięta (klin) na oś blokada, która nie jest integralną jej częścią, dlatego też jest możliwość obrócenia się ośki w tej blokadzie przy nieodpowiednim użytkowaniu.
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

W takim razie co proponujesz?
Bez dodatkowej blokady to tydzień i po zawodach
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

GrzegorzS pisze:
15 lip 2018, 21:32

Ta blokada daje rady do 700-1000W z własnego doświadczenia, inni musieli by się wypowiedzieć jak jest powyżej 1000W.
Regen w tym silniku to... nie najlepszy pomysł.
W zwykłym silniku ośka jest ścięta na prostokąt z dwóch stron, w bionxie jest okrągła i z jednej strony jest wsunięta (klin) na oś blokada, która nie jest integralną jej częścią, dlatego też jest możliwość obrócenia się ośki w tej blokadzie przy nieodpowiednim użytkowaniu.
Dobra "przespałem" problem i wywnioskowałem że dodatkowa blokada jak najbardziej się przyda ale aby unieruchomić fabryczną, ponieważ mam bardzo słabe widełki w rowerze
img-20180711-153040.jpg
img-20180711-153040.jpg (25.22 KiB) Przejrzano 4339 razy
W takim razie że nie jest ta fabryczna blokada przyspawana do osi to łapiąc za nią to i tak w środku się klin wyrobi przy regenie ale bez niego hulaj dusza.
janukar
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 17 cze 2018, 16:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: janukar »

Ta blokada nie jest mocowana na klin.
To jest stożek mocowany na wcisk.
Niektórzy to chyba próbowali zabezpieczać dodatkowo klejem.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

Nie martwiłbym sie o regen jeśli jest ta blokada fabryczna na na stożku ściskanym to będzie trzymać że ho ho tylko zadbaj żeby docisk był mocny (w młodych latach kiedy ujeżdżało się etze-ty dziwiłem się : jak sprzęgło możne na wale się utrzymać bez klina/wielowypustu itp tylko na stożku ściśniętym nakrętka a jednak trzymało sie to jak diabli ..puki nie zapomniałem podkładki sprężystej pod nakrętkę zapodać XD )
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
AdamRS6
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2018, 17:41

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: AdamRS6 »

Goliath pisze:
29 maja 2018, 23:39
tas pisze:
29 maja 2018, 23:22
Lepiej samemu wypiłować z kawałka płaskownika 5-8mm niż używać jakichkolwiek gotowych
... i tym właśnie się różni Tas z Nexun-a od Konrada z E-biker-a. :D
Szczera cenna rada... niż "na siłę wciskanie" swoich produktów z prowadzonych przez siebie sklepów :D
dokładnie.... nienawidzę e-bikera teraz juz nie mogę opisać tego sklepu jakbym chciał, ale uwierzcie mi nie polecam ... Nexun.pl rządzi z pomocą i wogóle ..
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: sambor »

Słusznie, cwaniaków należy pokazywać palcem
AdamRS6
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2018, 17:41

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: AdamRS6 »

ogólnie to ja nie polecam "kluczowych" blokad lepiej zrobić zamkniętą więcej zabawy ale efekt pewny i nie na jakiś ramionach tylko odpowiednio wyprofilowaną do kształtu ramy i np. mocowaną pod adapter hamulca... z jednej strony a z drugiej na opaskę stalowa do ramy... wazne, zeby to było min. 5 mm stali , poza tym takie mocowanie uniemozliwi wypadnięcie koła ... sorki za brak rzet ale klawiatura mi tylko tego znaku nie piszę...
AdamRS6
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2018, 17:41

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: AdamRS6 »

a i piłowanie ramy na fabryczne podkładki jest złe... nie róbcie tego te podkładki chu... Wam dadzą nie warto niszczyć ramy, lepiej zrobić blokadę ...
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: sambor »

Dałem do wycięcia na laserze i jak dobrze pójdzie, to wystawię tu blokady w dziale sprzedam
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

AdamRS6 żadna zamknięta blokada czyli z otworem na oś nie da ci takiego chwytu osi jak skręcana na dwie śruby. Poniewież ta pierwsza żeby dać zbliżony efekt musiałaby być spasowana idealnie czyli być zakładaną na wcisk , kilka akcji zdejm/załóż i po pasowaniu a nawet minimalny luz przy dużej mocy i regencie się będzie powiększać , oś rozbije otwór i będzie się obijać raz od jednej a raz od drugiej ścianki otworu . W przypadku ściskanej blokady wysoka precyzja wykonania jest niewymagana a ewentualny luz kasowany jest przez dociągniecie śrub. Pojawiający się luz w każdej chwili łatwo się skasuje w otworowej nie da się tego zrobić wiec gdy powstanie luz nadaje sie do wyrzucenia co stwarza niezły ból zadu zważywszy że jest trudniejsza do wykonania w domowo-garażowych waruneczkach.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
NoName
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:56

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: NoName »

Jakie montujecie nakrętki?
Oczywiście wiem że najlepiej dawać jak najwyższej klasy twardości i z jak najdłuższym gwintem.
Chodzi o to czy montujecie zwykłe nakrętki czy samo kontrujące wszędzie gdzie się da? Na ośkę jak i do blokady?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

Nakrętka na oś nie powinna być o zbyt wysokiej klasy twardości bo jeśli ma zerwać się gwint to lepiej żeby sie zerwał w nakrętce która wymienisz łatwo a nie na osi co stwarza poważny problem. Oryginalna chińska z gó...litu jest ok jeśli musisz ja zastąpić z jakiegoś powodu to wybieraj klasy 8.8 max wszelkie inne nakrętki samohamowne jak najbardziej są na miejscu . Jeśli masz blokadę z grubego kawała blachy typu ściskana na jedna lub dwie śruby to nakrętka osi nie jest już kluczowym elementem bo dobrze umocowana do wahacza blokada mocno trzyma oś na swoim miejscu oczywiście w żadnym przypadku nie nawołuje do rezygnacji z nakrętek osi bo to zawsze jakieś dodatkowe zabezpieczenie .
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Gregs
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Gregs »

sambor pisze:
17 lip 2018, 19:19
Dałem do wycięcia na laserze i jak dobrze pójdzie, to wystawię tu blokady w dziale sprzedam
Czy coś w temacie się ruszyło? Ciekawa propozycja.
Dobrze byłoby zrobić jakąś "uniwersalną blokadę". Chodzi o otwór na ośkę, nacięcie do ściskania śrubą i reszta to kwadratowy kawałek blachy 8-10mm.
Zewnętrzne obrysy blokady każdy by sobie dopasował pilnikiem lub szlifierką do kształtu widelca. Najważniejsze, żeby precyzyjnie (wodą lub laserem) wycięte było mocowanie osi, nacięcie do ściskania i otwór dla śruby ściskającej.
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: sambor »

Wziąłem standardową blokadę typu tej co np. w sklepie Nexun. Na razie jest jakiś problem z laserem u mnie na uczelni.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Kajman »

skąd brałeś?
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: sambor »

Od Glebora
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: verre »

Gregs pisze:
23 lip 2018, 13:21
sambor pisze:
17 lip 2018, 19:19
Dałem do wycięcia na laserze i jak dobrze pójdzie, to wystawię tu blokady w dziale sprzedam
Czy coś w temacie się ruszyło? Ciekawa propozycja.
Dobrze byłoby zrobić jakąś "uniwersalną blokadę". Chodzi o otwór na ośkę, nacięcie do ściskania śrubą i reszta to kwadratowy kawałek blachy 8-10mm.
Zewnętrzne obrysy blokady każdy by sobie dopasował pilnikiem lub szlifierką do kształtu widelca. Najważniejsze, żeby precyzyjnie (wodą lub laserem) wycięte było mocowanie osi, nacięcie do ściskania i otwór dla śruby ściskającej.
i to jest bardzo dobry pomysł, mi tam by wystarczył kawał blachy z dokładnie wyciętym otworem na oś a reszta we własnym zakresie
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

chcecie prostej i uniwersalnej blokady proszę bardzo oto przepis: dwa kawałki kwadratowego preta stalowego 10 lub 12mm uciąć przewiercić nagwintować wkręcić dwie śruby i trzyma oś jak Rydzyk mamonę :p
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Gregs
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Gregs »

Tylko, że takie dwa pręty skręcone śrubami trudno jest przymocować do widelca tak, żeby oś nie obróciła się razem z prętami. Można kombinować z opaską zaciskową, ale lepiej by było jakby blokada miała większą powierzchnię umożliwiającą jej przykręcenie do otworów w widelcu (czy haku).
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Inc0 »

to logiczne że nie bedzie od reki pasować do kazdej wymyslnej konstrukcji wahacza trzeba pokombinować coś wygiąć coś dospawać , swoją pierwsza tak zrobiłem dwa kawałki plus nakretka dospawana tak żeby zblokować w istniejacym w wahaczu otworze pod montaż błotnika można wykozystac tez otwory montazu hamulca w standardzie IS (... standard mocowania PM sie raczej łatwo nie da zaprząc do blokady)czy jakiekolwiek inne punkty zaczepienia z możliwością przeniesienia obciążenia jakie generuje silnik
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Gregs
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Gregs »

Pomysł dobry. Już się rozglądam za płaskownikami 20 (ew.15)mm x 10mm z nierdzewki. Żeby nie było zbyt dużej szczeliny między płaskownikami zamierzam podebrać po 4mm w każdym płaskowniku w miejscu trzymania osi (zostanie szczelina 2mm). Po skręceniu blokada będzie miała szerokość 40mm (przy płaskowniku 15mm wyjdzie 30mm) i znajdzie się gdzieś miejsce do przykręcenia jej do widelca. Nadmiar na zewnętrznym obrysie można wymodelować do kształtu według własnej potrzeby.
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Blokada obrotu osi-czy jest dobry gotowiec?

Post autor: Vegasnight9 »

Moje nowe blokady - projekt Autodesk fusion 360, stal 10mm, wycięte wodą. Bez nakrętek - nagwintowana "połówka" otworu, śruba imbusowa twardość 10.9
Obrazek

Dzisiaj montuje na rowerze. Po założeniu wrzucę foto
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
ODPOWIEDZ