Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Używam instalacji 16s czyli 60v. Baterie mam 16s6p z ogniw Lg MJ1 3500mAh. W praktyce około 3200 z ogniwa pod obciążeniem. Sterownik mam sinusa 30A. Sterownik obcina mi moc jak czerpie z baterii moc i volty spadają w okolice 52V. Praktycznie już przy 12-13Ah pobranych z baterii (bateria cała ma około 20Ah) zaczyna obcinać moc o połowę. Wygląda to tak, że napięcie jest około 57v ale pod obciążeniem spada do 53 i sterownik widzi już koniec batki i ucina. Sumarycznie udaje się wysiorbać 15-16 Ah i sterownik podaje już tylko tyle mocy żeby jechac 10km/h.
Czy nie jest to za mało ? Mam możliwość przełączenie sterownika na instalacje 48 i czy wtedy będzie wszystko działać normalnie tylko nie będzie odcinać przy 52v ??
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: WojtekErnest »

Raczej problem lezy po stronie pakietu bo 6p na 30A to 5A na ogniwo. Dlatego siada. Daj więcej P lub zmniejsz max prąd sterownika.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Ale w testach ogniw mierzą zawsze napięcie do 2.8V. Co daje razem przy 16s niecałe 45v. Więc dlaczego ma odcinać przy 52 v ?
Nawet jak przysiądzie o 4v przy 30A to i tak mogę sobie spokojnie zejść do 50v w spoczynku a nie jak teraz mam w spoczynku 54-55 v.
Tas jak robi testy zywotnościowe to rozładowuje do 2.8 czy więcej ?
Nie zalezy mi tak bardzo na zywotności pakietu, bo wole go rozładowywać do końca niż męczyć się z zasięgiem.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: WojtekErnest »

16S to nie 60V a 67,2 V.
Przy 57V to średnio ogniwo ma 3,56 V. Jeśli je nadal obciążasz prądem 5A, to napięcie spada do 3,3 albo nizej. Ono ma z trudem 10% energii. Twoj pomiar pojemnosci ma błąd bo nie uwzglednia takiego spadku.
Nadto przy takim trybie ogniwa się rozjeżdżają i może już odcinać BMS bo któryś segment może zejść jeszcze nizej.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Z wykresu właśnie wynika co innego. Sam zobacz przy 3.3 V jest jeszcze 1 ah, co daje około 30% energii.
Tylko zastanawia mnie właśnie dlaczego większość sterowników ma właśnie odcięcie na 52v ?
I czy jak przestawie w sterowniku na instalacje 48v to czy wszystko będzie działać jak trzeba przy 67 v ?
A pozatym to czy nie mam za dużej rezystancji wewnętrznej , bo spadek napięcia mam 5,5v przy 30A co daje jeśli dobrze liczę 180 miliomów ?
Załączniki
LG 18650 MJ1 3500mAh (Green)-Capacity.png
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: WojtekErnest »

Pojedyncze, chlodzone ogniwo zachowuje sie inaczej niz w ciasnym pakiecie rownoleglym.
Powodem jest rzeczywista, wyższa temperatura, u Ciebie zapewne wtedy miedzy 40-50 st a w obecne lato niestety może nawet wyżej. Nadto ogniwa równolegle gdy są bardziej obciążone to zaczynają się rozjezdzac i pracują na siebie. A nawet patrząc na wykres 1-go chlodzonego ogniwa, spojrz co sie dzieje w okolicach 3,3-3,4 V. Gwałtowny spadek nachylenia. To nie jest obszar pozostalych wg Ciebie 30% energii.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: djmarcin56 »

Masz lcd3? Ustaw sobie dobrze odcięcie i będzie po problemie bo teraz masz źle o ile pakiet jest ok...c12 ustaw na zero i napisz jak miałeś teraz ale z tego co piszesz to masz chyba maksymalnie górną granice odcięcia zamiast dolnej :)
Jak ustawisz na 0 to powinien odcinać przy 48v około i bms podobnie :)
Jak już jesteś nisko z napięciem to redukuj moc do 500w a potem 250-300w inaczej nie wykorzystasz baterii na maksa :)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Ewentualnie stary trik z dołożeniem pakietu 1S jak Ci sterownik odcina. Ale to trzeba dobrze policzyć ile P ma mieć.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Nie mam lcd3, to nie jest ten sterownik z nexuna. Sprobuję wyprowadzić przełącznik 48/60v i przełączyć na instlacje 48v jak będzie zaczynało mi odcinać. I zobacze ile uda mi sie wyciagnac Ah zanim odetnie BMS.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Chcesz to Ci zaraz sprawdzę ile jest mAh w VTC6 od 3.3 do 2.8v, powiedz tylko jakim prądem :) I rozumiem, że 3.3 pod obciążeniem już liczone tak jak to ma miejsce w życiu.
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: djmarcin56 »

a jaki to jest sterownik? może też obsługuje lcd3? napewno ci co nie mają lcd to nie mogą zmienić odcięcia.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

To jest sterownik jakiś chinski, nie ma nazwy nawet. Kupiony na forum.
Kajman ja mam ogniwa Lg Mj1 ale możesz zmierzyć vtc6 najlepiej obciązyc 10a, bo zamierzam złożyc taki pakiet i najlepiej z pomiarem temperatury :)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

No więc o to pytam, wprawdzie moje vtc6 nie są już zupełnie nowe, mają za sobą kilka cykli, ale Twoje za chwilę też już nie będą ;)
Czyli 10A na jedn ogniwo, od 4.2 do 3.3 i potem chba bez przerwy do 2.8? Będzie gorąco ;)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Tak jest ale według testu z lygte wcale nie jest gorąco nawet przy 15A. Z testów na lygte wynika również, że vtc6 nie przysiadają tak z napięciem jak lg mj1 więc powinno się więcej energi uzyskać przy wysokim natężeniu. Widać również, że z lg mj1 mozna uzyskac przy 5 A tylko około 3100-3200mAh do 2.8V co ma się słabo do deklarowanej 3500mAh przez producenta. Przy vtc6 mozna wyciagnac 2900mAh przy 5A i zdecydowanie mniejszy przysiad z napięciem co w konsekwencji i tak dałoby większy zasięg, bo napięcie pod obciążeniem nie spadałoby na tyle żeby sterownik/bms odciął za wcześnie.
Teraz wybrałbym vtc6 nawet dla obciążenia 5A/ogniwo.
Jestem bardzo ciekawy Twojego testu ;) bo Tas pisze również, że vtc6 przy 10A bardzo mocno się grzeje.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Może mieli jakąś dobrą partię, wśród znajomych co siedzą w ogniwach największe poważanie mają wciąż chyba vtc5a. Zaraz zobaczę może uda mi się wrzucć na ładowarkę jedno ogniwo.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

No to dzieje się, kilka pierwszych sekund masz bez pomiaru temperatury bo wtyczkę źle włożyłem ;)
Obrazek
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: djmarcin56 »

Tu masz porównanie na stronie lygte tych 2 interesujących cię ogniw, jak widać do 5-7A jaką przewage ma lg MJ1 w ilości energii choć nie jest ona duza przy tych prądach a że cały czas nie jeździsz na maks to lepiej się spiszą lg od vtc6, tylko na tych drugich masz wyższe napięcie większość czasu.
Dopiero przy 10A lg odpadają już przy 2,5ah a vtc6 ma praktycznie tyle samo pojemności co przy 5A.
Porównaj sobie jeszcze vtc5 i vtc6, jasno widać o ile są gorsze vtc5, cały czas około 1v wyższe napięcie trzyma vtc6 a dopiero przy dużych prądach ponad 10A tak 15-20A to vtc5 pokazuje pazury bo vtc6 już wymięka.

Także w zależności jaki prąd potrzebujesz kolejność jest taka do 5-7A To LG, 7-10A VTC6, powyżej dopiero vtc5 mają sens.
Załączniki
VTC5 i 6.png
lg i VTC6.png
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Masz real life data ;) Na początek wykresy z ładowarki:
Obrazek

Wgrywam też film na youtube, sobie obejrzysz minuta po minucie, sekunda po sekundzie ;) Temperaturę na początku nie wsadziłem dobrze a potem sprawdzałem czy dobrze siedzi i na chwilkę znowu zniknęła. Potem zauważyłem, że czujnik lekko odstaje od ogniwa to go zamocowałem. Generalnie bardzo słabo te ogniwa wypadają, moje ma już ponad rok chyba i kilkanaście cykli, ale bez szczególnych emocji.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2018, 22:00 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

I film z całeg procesu:
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Dzieki za wrzuty.
Generalnie nie wypada tak źle, bo wzorcową pojemność uzyskałeś prawie 3000mAh. Temperatura 42 stopnie tez zle nie wygląda. Fakt, że przy 10A przy 2.8v mialeś tylko 2700mAh ale to i tak dobrze przy takim obciążeniu. Jeszcze nie bardzo rozumiem ten wykres wczesniejszy bo nie ma opisanych linii.
Najlepiej jak będę budował pakiet, to wezmę kilka sztuk od sprzedawcy do testów, bo faktycznie może się rózni partiami.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

doszło do 43.8 stopni prawie, samo jedno ogniwo bez innych "grzałek" dookoła, w pakiecie będzie gorzej. A 45 do 50/55(?) stopni to już moim zdaniem taka ostatnia granica zdrowia ;) Zauważ, że 3.3v miałeś w okolicy połowy pojemności ogniwa. Pojemność i tak katalogowo sony chyba podaje przy rozładowaniu do 2.5v o ile dobrze pamiętam. Nie jest to złe ogniwo, ale po następcy vtc5a spodziewałem się przynajmniej takiej samej wydajności :)
djpawelo
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 05 maja 2018, 22:42
Lokalizacja: Myszków

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: djpawelo »

Kajman a jaką temperaturę by miało takie ogniwo Sony vtc6, ale przy rozładowaniu 3A ?
Może masz też jak przetestować ogniwo Sanyo GA przy prądzie 3A. Jestem ciekaw jaką osiągnie temperaturę. Obstawiam około 29 stopni bo chyba przy 5A osiąga temperaturę 40 stopnie. Można to jakoś matematycznie wyliczyć skoro przy 5A ma np. 40 stopni to przy 3A będzie miało o 40% mniejszą temperaturę czyli wyjdzie około 25 stopni oczywiście dla 1 ogniwa bo w pakiecie pewnie będzie o 8 stopni więcej ?
Dzięki wielkie za informację jak to jest w praktyce :)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Nie mierzyłem tak, ale 3A to niewiele zmieni w temperaturze, to są bardzo bezpieczne wartości. Sanyo GA nie miałem jeszcze, ale słyszałem że szału nie robi też. Ale jak się da dużo P to w sumie co to ma za znaczenie? A na styk nie ma co robić dużego pakietu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: WojtekErnest »

Na wszelki wypadek przypominam testy @Tas dot vtc6 z których wynikalo ze nadspodziewane szybko po ok 100cyklach traca chyba 30 % pojemności.
Nadto skoro ogniwo POJEDYNCZE ma duży spadek napięcia to w pakiecie dodatkowo obok wzrostu temperatury, te ogniwa się bardziej rozjezdzaja,( niz pojedyncze chlodzone) a przez to dodatkowo pradami wyrownawczymi pracuja ną siebie. Efekt to kolejny wzrost temperatury. Proponuję nie zakładać 10A per ogniwo, tym bardziej ze juz przy 5A sa juz w pakiecie ewidentne klopoty..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Klaus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Jabłonna
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Klaus »

Ja bym tez zobaczył jakie masz srednice kabli oraz czy blaszka niklowa czy niklowana. Czasem na niklowanej potrafia byc takie spadki bo ona generuje wieksza rezystancje niz rzeystancja ogniw w polaczeniu rownoleglym.

Jesli chodzi o temperatury to z mojej wiedzy RW maleje wraz ze wzrostem T, zatem lato sprzyja akumulatorom pod tym wzgledem, natomiast oczywiscie w takich temperaturach zywotność paku, będzie mniejsza.
:idea: Zajmuję się akumulatorami Li Ion. :idea:
Sprzedaje akumulatory nowe, rozpakietowane i używane. Zapraszam na naszą stronę internetową i do kontaktu mailowego baterie18650.pl@gmail.com :idea:
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Ja tam też vtc6 oceniam na max 6A ciągłego w pakiecie. A te blaszki to gdzie i kto ma sprawdzić?
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Ja mam akumulator lutowany na linkę miedziana 2.5 mm2. Sam go lutowalem i był to mój pierwszy aku. W jednym miejscu zrobiłem wąskie gardło, tzn. całe 30A idzie przez jedną linkę 2.5mm. być może to jest powód większego spadku ?
Co do vtc6 to chyba se odpuszcze bo miałem robić pakiet 7-8 p i ciągnąć 80A.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Haha :) To byś im zafundował program "Ugotowani" ;) Generalnie z liion to musisz bazować na najmocniejszych ogniwach, miejsce ogranicza że nie może byc więcej P?
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Nie ma miejsca w skrzynce, a chce przerobić obecną konstrukcję na mocniejszą. To jakich ogniw użyć, żeby ciągnąć 8-10A ale żeby pojemność była ze 3000mAh ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Ciężki temat. Nie miałem tych najmcniejszych samsungów, nie wiem jak one się mają. Ale tak to przy tych parametrach szedłbym w VTC5A. A jaki masz pakiet obecnie? Napięcie takie samo? Bo może wcale nie będzie stałych prądów na takim poziomie, pojeździć na obecnym z watomierzem i zobaczyć jakie prądy idą? Ew zostaną ogniwa pryzmatyczne i lipole, lifepo 26650 są za duże jak na swoją pojemność.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Teraz mam pakiet 16s6p. Ogniwa lg Mj1. Ciagnę 30a, bo tak bezpiecznie wychodzi 5a/ogniwo. Rower generalnie jest za słaby w góry, więc zmieniam silnik z 9c 7x9 na Mxus 3k-turbo i sterownik sinus 30a na sabvoton 100a. Do skrzynki teraz zmieszcze w plaster miodu max 130 ogniw, więc zrobie pakiet 16s8p. Ale myślę sobie, że narazie zostawie ten pakiet i zmontuję na nim sterownik 100a i muxsa 3k turbo i zobacze jak to będzie jezdzilo na 50-60A. Jesli będzie za mało jadu to nie wiem, na jakiś li polach złoże albo na vtc5, będzie mało aH ale za to będę mógł po górach jako tako śmigać.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: Kajman »

Bardzo dobry pomysł, wsadź na tym co masz i ostrożnie użytkuj z pomiarami, Najlepiej działa odczyt A na żywo, bo widzisz cały czas co się dzieje, ewentualnie jakieś logowanie typu eagletree, tylko nie wiem czy na te napięcia robili urządzenia.
VTC5A dobry pomysł, dzadzą radę. Lipole też spoko, ale wystarczająco wydajne z pojemnością nie poszaleją, do tego wrażliwe są i mogą stosunkowo szybko umrzeć.
Na mniej Ah to jeszcze oczywiście lifepo a123 polecę, przezyją wszystkie w/w ogniwa, tylko musisz policzyć ile wejdzie Ci ogniw 26x650mm o pojemności 2500mAh sztuka, pewnie niewiele. Można też twardo zagrać i ogniwa bez koszyka skleić, sam teraz tak będę robił ;)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Odcięcie zasilania sterownika LVC jaki próg ?

Post autor: scuda »

Przełączyłem sterownik na napięcie 48 v i znalazłem z watomierzu v05 opcje alarmu niskiego napięcia. Ustawiłem na 47v i jest wszystko ok. Mocne upalnie i dopiero pod pełnym obciążeniem dopiero przy 15,5 ah pobranych wskoczyło na 47 i aktywowało alarm. Sumarycznie udalo się wyssać 18 ah a napięcie w spoczynku oscylowało 50v. Chciałem zobaczyć czy bms odetnie ale nie udało sie, napięcie pod pełnym obciążeniem zabijałem przez chwilę nawet do 42 żeby zobaczyć czy będzie cut off ale nie było. Czy bmsy z nexun mają odcięcie na 2.5 v ?
ODPOWIEDZ