Żywotność ogniw

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
robbo2k
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:17

Re: Żywotność ogniw

Post autor: robbo2k »

Powołujesz się na Tas-a a tam jak byk napisane:

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że akumulator będzie służyć długo i bezawaryjnie – nigdy nie buduj go tak, aby prąd na jedno ogniwo (maksymalny prąd sterownika przez ilość ogniw równolegle w jednej sekcji) przekraczał 2-4A dla standardowych ogniw

Oczywiście iż można nadrobić nieco DROGIMI ogniwami REALNIE WYSOKOPRĄDOWYMI, ale tu nie ma miejsca na kompromisy i to będzie kosztować.

Przy okazji 50km zasięgu przy średniej prędkości 50km/h to prad 1C dla całego akumulatora czyli sławne 3A na jedno ogniwo 18650 o pojemnosci 3000 mAh.

Zonę oszukasz, matka oszukasz.... fizyki nie oszukasz. Chcesz 80A ciągnąc w maksie stale to musisz mieć 60Ah albo 40Ah (ale z bardzo dobrych ogniw i zbudowany akumulator dokładnie i ze sztuką)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Żywotność ogniw

Post autor: wwojciech »

Zwróć uwagę że napisałeś wcześniej MAX 3A, a teraz piszesz o prądzie który wyniknie ze stylu jazdy. A jeśli będę chciał jechać szybciej niż 50 bo mam szybszy silnik i obciążenie stale będzie 2C? Przy 50km/h mam 0,66C a Max prad 4,1A czyli 1,3C:) (14S11P)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

Jakie ogniwa proponujecie? Jakie są teraz na topie i sprawdzone? Zawodowcy co pchają dzisiaj do swoich maszyn ?
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

Zauwazyłem z pierwszego postu Tasa, ze spadek nastąpił w pierwszych 30 cyklach. Widać, ze 31 cykl i 41 cykl ma tą samą pojemność. Być może te ogniwa mają początkowy spadek do 3000 mAh a potem sobie będą trzymać wartości do 300 cykli ?
Masz Tas dalsze badania ?tzn. kolejnych cykli ?
Z drugiej strony test jest robiony na średni prąd 5A. A ciekawe jak wygląda średni prąd w naszych konstrukcjach powiedzy przy pałowaniu, normalnej i oszczędnej jezdzie. Chodzi o średni prąd rozładowania w jednym cyklu (jednej przejazdzce), bo wątpie, że któryś silnik będzie wytrzymywał ciągłe pałowanie na maksymalnym natężeniu. Założmy, że mam baterię zrobioną z ogniw MJ1 16s6p, sterownik mam 45A. Pałuję silniczek (9c) 45A przez minutę może dwie i silnik zostanie spalony albo zadziała wyłącznik termiczny i trza czekać. Więc prąd pobierany się uśrednia. Suma sumarum wychodzi na to, że i tak nie będę nigdy przekraczał magicznej bariery bezpiecznej dla ogniw 5A.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Żywotność ogniw

Post autor: TomaS »

W bajku się liczy uśredniony pobór prądu podczas całej eksploatacji stąd Tas kiedyś wspominał że realnie ciężko to zbadać a to są testy poglądowe jakości ogniw.
5A dla ogniwa jako granica wg mnie tyczy się bajków użytkowanych głównie w górach.
Bajki na szosę i dla kogoś kto od czasu do czasu daje tylko w palnik mogą mieć trochę naciągnięte te max amper z ogniwa bo nawet w trakcie ostrego startu prund szybko spada a jak ciśniesz na wzgórze to masz dłuugi pobór A. Tak mi się zdaje :) Oczywiscie dla własnego spokoju i na wszelki wypadek trzymać się 5A
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

@ TomaS,
A jakie są teraz akusy na topie?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

scuda - sam widzisz jak się później kończy, dyskusje w stylu "a może nic sie nie stanie" "a bo ja tylko do jazdy po płaskim" "a bo ja mam 4.5A, a nie 5A" a to a tamto, a jak przychodzi co do czego to pałowanie przez las do odcięcia albo brak watomierza w instalacji i wielkie zaskoczenie, że pod wiatr idzie non stop 30A a powinno 10...
Tak się nie da, muszą byc pewne założenia testowe które uogólniają cały pobór.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

Tas zgadzam się z tym jak najbardziej. Ale ktoś, kto wie ze nie może i ma odpowiedni watomierz to chyba może sobie na to pozwolić ? Bo jesli sobie zwiększę sterownik i będę monitorował średnie natężenie z rozładowania pakietu i nie będę przekraczał testowanych przez ciebie 5a per ogniwo to pakiet wysłuży mi te 300 cykli ?
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Żywotność ogniw

Post autor: TomaS »

henio pisze:
02 mar 2018, 12:49
@ TomaS,
A jakie są teraz akusy na topie?
Nie wiem w sumie MJ1, GA, VTC5 lub 6 chyba z tych lepszych ale są też inne też dobre jakieś samsungi, panasonic
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

TomaS pisze:
02 mar 2018, 14:48
henio pisze:
02 mar 2018, 12:49
@ TomaS,
A jakie są teraz akusy na topie?
Nie wiem w sumie MJ1, GA, VTC5 lub 6 chyba z tych lepszych ale są też inne też dobre jakieś samsungi, panasonic
Dzięki,
Właśnie słyszałem, że VTC5 są dobre, nawet lepsze od 6, bo wolniej tracą pojemność, ale nie wiem ile w tym prawdy.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywotność ogniw

Post autor: gienek333 »

Przy doborze ogniw, warto pamiętać również, że pojemność to jedno, a energia to co innego. Jeżeli mamy aku wysokoprądowe (niskooporowe) naładowane na max, to przy obciążeniu powiedzmy 5A napięcie spadnie do 4V, a przy niskoprądowym np do 3.7V (te 1.5W różnicy idzie na grzanie baterii, a nie w silnik), więc przy takiej samej pojemności z pierwszego wyciągniemy więcej energii. Życie trudną sztuką wyboru ;) .
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

Tas masz może porównanie VTC5 z VTC4 . Z mojego testowania VTC4 (kiedyś dawno ,dawno temu :) )wynikało że przy rozładowaniu od 4,2V do 2,5V prądem 15C (30A) a po ostygnięciu tak że w ręce nie było czuć ciepła (jakieś 8-10min) ładowanie prądem 2c (4A) i po 38-40 takich cyklach ogniwo wykazywało pojemność mniejszą o około 70mAh niż z początku testu. Co ciekawe ogniwo przez pierwsze 5 cykli zwyżkowało pojemność o jakieś 40-50mAh.Moim zdaniem to rewelacyjne ogniwo mimo wielkiego grzania na koniec próby (nie mogłem go w ręce utrzymać więcej niż 1 sek) test ciągłego rozładowania 30A aż do odcięcia swoje robi. Potem zrobiłem test 20C (40A) ciągłego rozładowania aż do odcięcia i ogniwo dało efekt grzałki ( myślę że sporo ponad 100 stopni było) ogniwo wykazało pojemność 1800mAh. Po ostygnięciu już rezystancja ponad normę 4-5x. Myślałem że to ogniwo to juz odpad bo ni c więcej nie dało się wpompować i wypompować z niego . Odstawiłem na półkę z opisem 40A rozład. A po miesiącu w ładowarkę i co ? Prawie jak nowe :)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Zamówiłem 20 różnych modeli i kompletuję taką konkretną bazę danych.
Mam vtc4 przygotowane, ale jeszcze nie nadszedł czas dla niego do testu :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Pykacz pisze:
07 mar 2018, 16:40
Po ostygnięciu już rezystancja ponad normę 4-5x. Myślałem że to ogniwo to juz odpad bo ni c więcej nie dało się wpompować i wypompować z niego . Odstawiłem na półkę z opisem 40A rozład. A po miesiącu w ładowarkę i co ? Prawie jak nowe :)
I co. RW mu z powrotem 'wróciło' ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

Rezystancja nadal odbiegała od nowego (tyle co podaje ładowarka) ale pojemność wróciła do blisko pod 2Ah . Jeszcze mam na półce to zobaczę co z nim bo już ze 2 lata leży.
EDYTA:
Znalazłem :)
Odłożona na półkę ze 2 lata temu z napięciem 3,75V (ładowarka w trybie storage była tak ustawiona).
Zmierzone przed chwilką napięcie to 3,64V. To ogniwo mnie zadziwia.
Zaraz poszukam jakichś grubszych kabli i wrzucę to z ciekawości na 4010DUO .
EDYTA:
Właśnie się ładuje , na razie lekko bo prądem 1C (2A).
Obrazek

Jakim prądem rozładować ? :lol:
Zaproponuję mu na początek po dwuletnim śnie tak lekko 5C (10A) . Jak będzie dobrze rokowało to zwiększę na 10C(20A) a potem 15C (30A).
Przy ładowaniu 1C na razie nic się nie grzeje czyli ogniwo zimne jak przed testem.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Pykacz pisze:
10 mar 2018, 8:22
Rezystancja nadal odbiegała od nowego (tyle co podaje ładowarka) ale pojemność wróciła do blisko pod 2Ah . Jeszcze mam na półce to zobaczę co z nim bo już ze 2 lata leży.

Zmierzone przed chwilką napięcie to 3,64V. To ogniwo mnie zadziwia.
Coś w tym jest. Zaryzykowal bym twierdzenie, że ogniwa trzymające przez dluzszy czas napięcie, bez względu na pojemność, są sprawne. Sprawne w takim rozumieniu, ze nawet jak mają niższą niż nominalna pojemnosc, to są nadal sprawne. A odwrotnie, trzymające pojemność ale z samorozladowaniem to już "sprawne inaczej".
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Żywotność ogniw

Post autor: sambor »

WojtekErnest pisze:
10 mar 2018, 9:13
Zaryzykowal bym twierdzenie, że ogniwa trzymające przez dluzszy czas napięcie, bez względu na pojemność, są sprawne. Sprawne w takim rozumieniu, ze nawet jak mają niższą niż nominalna pojemnosc, to są nadal sprawne. A odwrotnie, trzymające pojemność ale z samorozladowaniem to już "sprawne inaczej".
Mam chyba z 15 ogniw z laptopa i power banków. Wszystkie trzymają napięcie i mają RW na poziomie 300-800 mOhm, czyli nie nadają się nawet do power banku. Można nimi zasilać co najwyżej kilka diod prądem poniżej 0,2A. Przy 1A spadek napięcia 0,5V

Jeśli ogniwo nie trzyma to utylizacja. Oznacza to upływność wewnętrzną. W celi rozładuje całą celę.
Jeśli trzyma, to istotna jest rezystancja wewnętrzna. Do naszych zastosowań max 75 mOhm
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

sambor pisze:
12 mar 2018, 15:43
Mam chyba z 15 ogniw z laptopa i power banków. Wszystkie trzymają napięcie i mają RW na poziomie 300-800 mOhm,
Trzymają napięcie ? Tzn. były naładowane małym prądem do 4,20 V i odstawione na kilkanaście dni trzymają napięcie ?
Takich nie spotkałem :-)
Może dlatego, że egz z RW > 300 najczęsciej utylizowałem w Biedronce :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

A tu znalazlem taką ciekawostke.
http://elektrowoz.pl/auta/jak-zuzywaja- ... rzez-lata/
Ciekawe czy naprawdę tak jest. Bo w porównaniu do naszych testów coś jakby ta Tesla miała jakieś inne ogniwa :)
Po 300 cyklach 97% pojemności, po 700 cyklach 92% pojemności.
Jeśli tak jest to moze jakieś grupowe zamówienie do Tesli zrobimy? :D
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Żywotność ogniw

Post autor: wwojciech »

Maja zwykle ogniwa, tylko o perfekcyjnych warunkach pracy(grzanie/chlodzenie, bardzo niskie srednie obciążenie C) dzięki czemu głównym czynnikiem zuzywania się tych ogniw jest czas.
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

Jak na te ogniwa to obciążenie jest właśnie dość duże ale sprawę załatwia bardzo niski zakres "pracy napięciowiej" rzędu chyba 0,3-0,4V na celę . Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle piszę ale obiło mi się o uszy że jest to zakres 3,9-3,6V czy jakoś tak. Do tego dobra kontrola nad chłodzeniem i grzaniem przy ładowaniu i rozładowywaniu robi swoje.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Pykacz pisze:
22 mar 2018, 12:42
Jak na te ogniwa to obciążenie jest właśnie dość duże ale sprawę załatwia bardzo niski zakres "pracy napięciowiej" rzędu chyba 0,3-0,4V na celę .
... że jest to zakres 3,9-3,6V czy jakoś tak.
Z tego co pamietam to 3,65-4,15 V. Wskaznik 15 % jest ustawiony chyba właśnie na 3,65 V. Im nizsze napięcie, tym mniej w nim energii. A jednocześnie aby utrzymać moc, trzeba wiekszego prądu. Więc przepis na długowieczoność to jak najczęściej wyższe napięcie, niż niższe, stabilizacja temperatury i automatyka kontrolująca zarówno proces ładowania jak i racjonalne rozładowanie. Ponadto trzeba powiedzieć że ponowanie nad całością ułatwia modułowość, BMS 6S a nie kilkadziesiąt S.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

Czy można temat przykleić do samego początku działu, bo często tu zaglądam a muszę szukać ?
I nie mogę znaleźć wykresów Tasa z rozładowania ogniw. Konkretnie to chodzi mi o vtc6 z pomiarem temperatury.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Mogę ci powiedzieć że max 6A ciągłego do 45st jak kiedyś sprawdzałem
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Przy 8A nie dało się trzymać w ręku, wiec ze 65st jak nic
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

cienizna, najlepsze chyba są vtc5a wciąż
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

A jak wypada cela 5Ah z Turnigy 20-30C ? Ile C ciągłego prądu by nie przekroczyć tych 45 stopni ?
Ostatnio zmieniony 02 cze 2018, 20:20 przez Pykacz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

po 100 cyklach wyłączyłem test bo przy 10A jakimi dysponowałem maksymalnie na test to z 5.05Ah spadło do 4.99 i zwyczajnie to nie miało sensu.
Trzeba testować przy 20A/1p a takiego sprzętu nie mam
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

A co z temperaturą?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

nie mierzyłem bo sie minimalnie grzały
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

A co z tym testem ze strony lygte-info.dk ?
Przy 15A 50 stopni nie osiągają ?
Pytam o te ogniwa bo mam zamiar czerpać 10A z ogniwa w peaku a pakiet będzie mały więc wolałbym vtc6 niż vtc5.
Załączniki
Sony US18650VTC6 3000mAh (Green)-Temp-15.0.png
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Pykacz pisze:
02 cze 2018, 20:06
A jak wypada cela 5Ah z Turnigy 20-30C ? Ile C ciągłego prądu by nie przekroczyć tych 45 stopni ?
Powiem tak, używane z prawie ciągłym 70A dość szybko się degradują,po kilkudziesięciu cyklach zaczynają okrągleć i rezystancja leci. Temperatura pewnie z 40-45, ale to nie jest stricte ciągłe, są krótkie przerwy.
Polak potrafi
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:21

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Polak potrafi »

gienek333 pisze:
04 mar 2018, 21:28
Przy doborze ogniw, warto pamiętać również, że pojemność to jedno, a energia to co innego. Jeżeli mamy aku wysokoprądowe (niskooporowe) naładowane na max, to przy obciążeniu powiedzmy 5A napięcie spadnie do 4V, a przy niskoprądowym np do 3.7V (te 1.5W różnicy idzie na grzanie baterii, a nie w silnik), więc przy takiej samej pojemności z pierwszego wyciągniemy więcej energii. Życie trudną sztuką wyboru ;) .
Wszedlem w ten temat ponieważ ciekawi mnie pewien aspekt. Czytajac temat od poczatku napotkalem na tego posta.
Mianowicie caly czas zadaje sobie pytanie dlaczego wszyscy mowia o pojemnosci ogniw w oparciu o Ah, zamiast podawac ja w Wh. Testowalem rozne ogniwa pod wzgledem pojemnosci I z testow zaobserwowalem ze niektore ogniwa mimo ze maja bardzo zblizona do siebie pojemnosc w Ah to wykazuja spore roznice w spadkach napiec pod obciazeniem. I. Teraz jak to sprawdzic czy ogniwo ktore ma np 1400mAh pod obciazeniem tych 5A w ogole sie nie grzeje bo ma rezystancje wewnetrzna bardzo mala I napiecie podczas pracy spada bardzo powoli(do 3,9 V po przylozeniu obciazenia) nie ma w sobie wiecej energii niz np ogniwo ktore pod obciazeniem 2-3A mocno sie grzeje I napiecie spada po chwili do 3,6 V ale ma za to pojemnosc 1800 mAh. Ktos to kiedys testowal, jak wykonac taki test?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Polak potrafi pisze:
09 cze 2018, 6:37
.. Testowalem rozne ogniwa pod wzgledem pojemnosci I z testow zaobserwowalem ze niektore ogniwa mimo ze maja bardzo zblizona do siebie pojemnosc w Ah to wykazuja spore roznice w spadkach napiec pod obciazeniem.
To właśnie świadczy o RW ogniwa i możliwości zastosowania go pod stałym obciązeniem prądowym.
Jeśli porównujesz ogniwo laptopowe o max prądzie katalogowym rzędu 4A, średnioprądowe 10A i wysokoprądowe o prądzie rzędu 20 czy 30 A, to aby utrzymać jego pojemność, temperaturę pracy oraz możliwość eksploatacji na poziomie kilkuset ładowań, to w praktyce aby utrzymywać jak najdłużej jak najwyższe na nich napięcie > 3,8-4V, i temeperaturę nie przekraczającą 40 stopni, to z łatwością stwierdzisz że te pierwsze można obciążać stałym prądem rzędu 1,5 A, te drugie 3-4A a te ostatnie 4-6A.
Dlaczego ? Bo to nie są pojedyńcze ogniwa, mierzone laboratoryjnie w temp 25 stopni, ale ogniwa które pracują w ściśniętym, obudowanym pakiecie bez klimatyzacji....dodoatkowo ze względu na połączenie równoległe i naturalnie róznice między nimi, dochodzi efekt wzajemnego przepływu prądów wyrównawczych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Polak potrafi
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:21

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Polak potrafi »

zeeltom pisze:
09 cze 2018, 7:05
Co do Ah i Wh była już gorąca dyskusja na forum. Akumulator ma (od lat) na obudowie podane napięcie i pojemność. Jak chcesz znać Wh, to mnożysz przez siebie te wartości. Same Wh nie powiedzą ci nic o napięciu pracy akumulatora.
Jak ogniwo 1400mAh ma mieć więcej energii, niż ogniwo 1800mAh? Pomijam tu rezystancję wewnętrzną.
Ale zauwazylem ze np kiedys w batriach telefonow producenci uzywali mianem okreslania pojemnisci baterii jako Ah teraz wiekszosc baterii ma podana pojemnosc w Wh.
Rozumiem ze jezeli mam np ogniwo ktore ma poj. 2000mAh I mnoze to przez jego napiecie nominalne 3,7V to otrzymuje poj w mWh. Ok ale to jest moim zdaniem przyblizona wartosc bo przeciez charakterystyka rozladowania ogniwa rozni sie w zaleznosci od RW kazdego ogniwa. Np obciazamy dwa ogniwa takim samym pradem I jedno dluzej utrzyma sie w wysokim napieciu przy tym samym obciazeniu niz drugie, a z kolei to drugie utrzyma dluzsza prace w nizszym napieciu, to to pierwsze odda wiecej energi. Dobrze rozumuje?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywotność ogniw

Post autor: gienek333 »

zeeltom pisze:
09 cze 2018, 7:05
Co do Ah i Wh była już gorąca dyskusja na forum. Akumulator ma (od lat) na obudowie podane napięcie i pojemność. Jak chcesz znać Wh, to mnożysz przez siebie te wartości. Same Wh nie powiedzą ci nic o napięciu pracy akumulatora.
Jak ogniwo 1400mAh ma mieć więcej energii, niż ogniwo 1800mAh? Pomijam tu rezystancję wewnętrzną.
Akumulatory mają sprawność ładunkową (Ah) i energetyczną (Wh). Dla aku ołowiowych podaje się najczęściej C20, dla trakcyjnych często C5. Przykładowy aku do melexa ma pojemność C20 220 Ah, ale C5 to 180Ah, przy większych obciążeniach jest jeszcze gorzej.C5 oznacza, że możemy pobierać 36 A przez 5 godzin, jeżeli zmniejszymy prąd do 11A, to przez 20 godzin. Przy Li-ion najczęściej podawana jest pojemność C5.
Polak potrafi
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:21

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Polak potrafi »

gienek333 pisze:
09 cze 2018, 22:35

Akumulatory mają sprawność ładunkową (Ah) i energetyczną (Wh)
No I mi chodzi glownie o to ktora wartosc jest bardziej praktyczna dla nas jako uzytkownikow? Przykladowo sa dwie baterie o takiej samej... no wlasnie ... pojemnosci ? Dobra obydwie maja po prostu 16Ah z czego jedna ma 16s10p a druga 18s10p I co obydwie maja taka sama pojemnosc? No I teraz logicznym jest ze aby porownac dwie baterie ktora jest bardziej pojemna trzeba podac wartosc w Wh bo napiecia ich sa rozne. A teraz rozbijajac to na czynniki "atomowe" czyli biorac pod lupe pojedyncze ogniwo I jego charakterystyke rozladowania moze sie okazac ze jego "praktyczna" pojemnosc w Wh nie jest np 2000mAh x 3,7V ze wzgledu wlasnie na Rw . Moglby ktos z ciekawosci wykonac test watomierzem 2 ogniw o tej samej pojemnosciedno w ah ale o roznych rw. Czyli jedno ogniwo jakies laptopowe o pradzie rozladowania np 2C a drugie wysokopradowe 10C. I obciazyc np takie ogniwa ciaglym pradem np 5A czyli takim praktycznym dla nas uzytkownikow ebike. Ciekawy jestem jak wypadnie pojemnosc wtedy w Wh.
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

No ale w czym problem . Przecież np karta katalogowa ogniwa dokładnie określa jakie ogniwo jaką ma pojemność w Ah i zdolność do zmagazynowania energii w Wh oraz dokładnie określa w jakich warunkach temperaturowych i obciążeniowych jak i po jakiej ilości cykli przy danym obciążeniu (ład / rozład).
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywotność ogniw

Post autor: gienek333 »

P=IxIxRw, jeżeli jedno ogniwo ma Rw=15m, drugie 60 m, to daje odpowiednio 375 mW i 1500 mW, ale Rw się zmienia (zależy od stanu naładowania i temperatury). Aku z większym Rw się szybciej odetnie spadki napięć na Rw to odpowiednio 75 mV i 300 mV. W rowerach nie rozładowuje się pakietu ze stałym prądem. Ja osobiście uważam, że pakiet powinno się tak dobierać, aby prąd max (na ogniwo) nie przekraczał połowy podanej przez producenta .
Polak potrafi
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:21

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Polak potrafi »

Pykacz pisze:
18 cze 2018, 8:01
No ale w czym problem . Przecież np karta katalogowa ogniwa dokładnie określa jakie ogniwo jaką ma pojemność w Ah i zdolność do zmagazynowania energii w Wh oraz dokładnie określa w jakich warunkach temperaturowych i obciążeniowych jak i po jakiej ilości cykli przy danym obciążeniu (ład / rozład).
Dotyczy to nowych ogniw, a ja mam ogniwa z odzysku 😉 Zreszta jak bede mial mozliwosc to sam to sprawdze czy jest jakas roznica.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Polak potrafi pisze:
18 cze 2018, 1:12
gienek333 pisze:
09 cze 2018, 22:35

Akumulatory mają sprawność ładunkową (Ah) i energetyczną (Wh)
No I mi chodzi glownie o to ktora wartosc jest bardziej praktyczna dla nas jako uzytkownikow? Przykladowo sa dwie baterie o takiej samej... no wlasnie ... pojemnosci ? Dobra obydwie maja po prostu 16Ah z czego jedna ma 16s10p a druga 18s10p I co obydwie maja taka sama pojemnosc? No I teraz logicznym jest ze aby porownac dwie baterie ktora jest bardziej pojemna trzeba podac wartosc w Wh bo napiecia ich sa rozne. A teraz rozbijajac to na czynniki "atomowe" czyli biorac pod lupe pojedyncze ogniwo I jego charakterystyke rozladowania moze sie okazac ze jego "praktyczna" pojemnosc w Wh nie jest np 2000mAh x 3,7V ze wzgledu wlasnie na Rw . Moglby ktos z ciekawosci wykonac test watomierzem 2 ogniw o tej samej pojemnosciedno w ah ale o roznych rw. Czyli jedno ogniwo jakies laptopowe o pradzie rozladowania np 2C a drugie wysokopradowe 10C. I obciazyc np takie ogniwa ciaglym pradem np 5A czyli takim praktycznym dla nas uzytkownikow ebike. Ciekawy jestem jak wypadnie pojemnosc wtedy w Wh.
Wypadłaby oczywiście mniejsza, kwestia ile większe rw by było.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

Obciążenie uzywanego ogniwa laptopowego 5A, to prawie niszczące próba. Wysoka temperatura i napięcie bliskie 3V.
Więc z założenia pomiar bezużyteczny.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Jak masz wątpliwości co potrafią Twoje ogniwa, to je wrzuć na ładowarkę i wszystko wyjdzie od razu.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tkoko »

Polak potrafi pisze:
18 cze 2018, 1:12
....Przykladowo sa dwie baterie o takiej samej... no wlasnie ... pojemnosci ? Dobra obydwie maja po prostu 16Ah z czego jedna ma 16s10p a druga 18s10p I co obydwie maja taka sama pojemnosc? ....
18S10P ma większą pojemność "użytkową", gdyż ma większe napięcie :D . 16S w twoim przypadku będzie miało ~900Wh, a 18S ~1040Wh.
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żywotność ogniw

Post autor: djmarcin56 »

Wyjaśnijmy to raz na zawsze bo znowu jakieś dziwne pytania, pojemność w ah można porównywać tylko w ramach tego samego napięcia.
Jak są różne napięcia to trzeba porównywać zmagazynowany ładunek w WH i ogólnie to ci coś mówi w odniesieniu do całego pakietu ile można na nim przejechać bo z pojemności w ah tego nie wywnioskujesz itak musisz przeliczyc to na wh.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Spokojnie przeliczysz ile przejedziesz z Ah, tylko musisz znać pobór prądu przy danej prędkości.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Jestem świeżo po testach dużej partii ogniw. Ogniwa 3-4 letnie, trzymane w różnym stopniu naładowania. I niestety w 90% przypadków rezystancja ogniw które leżały 3.8-3.9v była zauważalnie wyższa od tych które leżały z napięciami rzędu 2.8-3.4v. Oczywiście żaden dramat, ale zauważalne.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Używane ogniwa będą mieć mierzalne różnice nawet jeśli maja takie same napięcia.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Tas, ale jak w pakiecie 400 ogniw mam rozrzut max 3mohm między ogniwami o tym samym napięciu magazynowania (czyli i nisko naładowane i wysoko). A między tymi nisko a wysoko mam powtarzalną różnicę 8mohm na korzyść tych mniej naładowanych podaczas leżakowania, to moim zdaniem sugeruje to zależność IR od napięcia magazynowania.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Nie jest tak, bo patrzysz na pakiet jak na zbiór ogniw mających takie same warunki pracy.
A tak nie jest.
Dla przykładu:
Obrazek

IR zależy od napięcia przechowywania, temperatury przechowywania ORAZ od stopnia zużycia ogniw (cykle)

Dla realnie nie używanych ogniw NCR18650A wzrost impedancji wygląda tak:

2017: 33.65mR
2016: 33.96mR
2015: 34.65mR
2014: 35.71mR
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ODPOWIEDZ