Centrowanie koła

Dział z częściami rowerowymi - ramy, amortyzatory, hamulce itp
ODPOWIEDZ
Ledo
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 25 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Szczecin

Centrowanie koła

Post autor: Ledo »

To jest filmik dla tych co chodź raz w życiu od zera zbudowali koło zaplatając piastę
i doświadczyli trudności centrowania góra - dół (jajko) i lewo prawo (bicia).
Jak zawsze w takich filmikach najfajniejsza jest ta pogadanka, człowieka który przez 30lat naciąga szprychy.
[youtube][/youtube]


Dla totalnie początkujących, jest masa na You tube filmików jak centrować koło.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

...ale filmików i pogadanek o tym jak je pogiąć nie ma.To by się działo. :D
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

Dzięki za ten wątek panowie, ja mam się zamiar zabierać za centrowanie, w życiu tego nie robiłem, chcę spróbować, i cenne by były wszelkie uwagi fachowców. Jeżeli ktoś ma namiary na jakieś filmiki po polsku, to ja poproszę.
😁😁😁😁😁...😁😁😁
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Centrowanie koła

Post autor: krawcu »

Obejrzyj filmiki i dasz radę. Sam spróbowałem w tym roku... nie wyszło idealnie ale jest o 4 nieba lepiej :)
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Centrowanie koła

Post autor: Batory »

Ja nauczyłem się po tym filmie, choć początki były trudne bo za dużo obrotów robiłem, ale po kilku próbach udało się. Pamiętaj lepiej cierpliwie, a wyniki same przyjdą :-)

Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

Z centrowaniem koła jest jak z grą na skrzypcach;jak nie masz smykałki.będziesz tylko rzępolił :D
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Centrowanie koła

Post autor: scuda »

A tu taka ciekawostka, ile znoszą koła rowerowe :)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Centrowanie koła

Post autor: Goliath »

Od 9:18 widać że przednie koło "usiadło" :D
Dopiero :P
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

Statycznie może znieść wiele,dopiero dynamika zadziałała
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

dzisiaj zabrałem się za centrowanie koła, pierwszy raz w życiu i powiem krótko: udało się :D
najpierw zrobiłem sobie centrownicę z tego co miałem pod ręką: dwa ściski stolarskie, uchwyty ścienne do koryt a to białe na czubku to resztki izolatora 30x10mm, takie pogrubienie uchwytu, tylko po to żeby przednie koło złapać

Obrazek

i potem niecała godzinka przy szprychach i z 3mm bicia zrobiłem 0,3mm :roll:

Obrazek

oczywiście obejrzałem kilka filmików na YT 8-)
podsumowując: warto samemu próbować bo radocha jest spora :)

ciężkie było życie bez Youtube ;)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

Czyli;nieważne czym,ważne jak :D
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

tatar pisze:
18 paź 2018, 18:40
Czyli;nieważne czym,ważne jak :D
jeśli to do mnie odpowiedź, to chyba tak, ale wciąż mówimy o centrowaniu? :lol:
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

Może inaczej;Jeżeli się chce i potrafi,można sobie poradzić w każdej sytuacji korzystając z dostępnych materiałów :D
/dotyczy oczywiście centrowania w tym przypadku/
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Centrowanie koła

Post autor: Batory »

verre pisze:
18 paź 2018, 15:55
dzisiaj zabrałem się za centrowanie koła, pierwszy raz w życiu i powiem krótko: udało się :D

i potem niecała godzinka przy szprychach i z 3mm bicia zrobiłem 0,3mm :roll:

A będziesz może trenował też dociąganie szprych? To może przy okazji byś nagrał poradnik z dociągania szprych?

Brawo za świetny pomysł na centrownicę do kół :-)
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

dociąganie szprych? chodzi Ci o to, że po pierwszych iluś tam kilometrach trzeba dociągnąć? Ja po prostu dociągałem kilka razy po około: 200, 500, 1000, 1800 km no i się rozcentrowało więc trafiło koło na stół, przy okazji przeglądu blokady osi. Dociągałem bardzo delikatnie tak jak ktoś tu na forum pisał po jakieś ćwierć obrotu, bo szprychy mi dzwoniły i gwizdały :)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Centrowanie koła

Post autor: wwojciech »

Można ominąć dociaganie szprych przez przeprezanie wstępne szprych, niestety każdy mówi że należy dociagac kolo co X kilometrów a tak naprawdę wynika to z nieprofesionalnego zaplecenia koła.
Problem drugi ze trzeba by bylo zapłacić więcej bo takie zaplatanie zajmuje dużo więcej czasu. Więc ostatecznie przyjal się kompromis z dociaganiem:) a raz dobrze zaplecione kolo nigdy się nie dociaga.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

no dobrze pewnie tak jest ale co zrobić kiedy co jakiś tam czas, nie trzeba przecież patrzeć na kilometry, szprychy wydają dźwięki? Pozostaje chyba tylko je dociągać, problem w tym, że człowiek nie zna się na tym i poszukuje rozwiązania gdzieś na forach, np. tutaj :)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Batory
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: 22 lut 2018, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Centrowanie koła

Post autor: Batory »

wwojciech pisze:
23 paź 2018, 18:07
Można ominąć dociąganie szprych przez przykręcanie wstępne szprych, niestety każdy mówi że należy dociągać kolo co X kilometrów a tak naprawdę wynika to z nieprofesjonalnego zaplecenia koła.
Problem drugi ze trzeba by było zapłacić więcej bo takie zaplatanie zajmuje dużo więcej czasu. Więc ostatecznie przyjął się kompromis z dociąganiem :) a raz dobrze zaplecione kolo nigdy się nie dociąga.
Chyba jest trochę prawdy w tym co piszesz, bo jeden rower mam przerobiony i tu muszę dociągać szprychy, a wymieniłem już 16 szprych tak pękają, a drugi rower (przejechałem nim 3600 km) jest kupny (nowy) i tam jeszcze nigdy nic nie dociągałem, mało tego co jakiś czas sprawdzam napięcie szprych to aż śpiewają, zarówno na kole z silnikiem jak i na tym drugim. Dlatego to mnie zawsze zastanawiało jak to jest, że na kupnym nie muszę robić nic, a na tym przerobionym co chwila strzela mi szprycha? Ale bałem się tu zadać takie pytanie, a tu proszę Twoja opinia wszystko zmienia. Dzięki.
Zestaw S1000 silnik przekładniowy od Glebora, bateria 48V 13S8P 23Ah Samsung, sterownik kwadrat 48V 25A, wyświetlacz C500B
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

wwojciech pisze:
23 paź 2018, 18:07
Można ominąć dociaganie szprych przez przeprezanie wstępne szprych, niestety każdy mówi że należy dociagac kolo co X kilometrów a tak naprawdę wynika to z nieprofesionalnego zaplecenia koła.
Problem drugi ze trzeba by bylo zapłacić więcej bo takie zaplatanie zajmuje dużo więcej czasu. Więc ostatecznie przyjal się kompromis z dociaganiem:) a raz dobrze zaplecione kolo nigdy się nie dociaga.
Nie wdając się w szczegóły o typie obręczy,rodzaju zaplotu,szprychach,zastosowanych jakościowo materiałach powiem tak;w 99,9% nie masz racji.Ten 0,1% zostawiam Ci na pociechę :D
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Centrowanie koła

Post autor: verre »

czyli rozumiem, że tak po prostu od zawsze było, jest i będzie 8-) dociągać/centrować, dociągać/centrować, dociągać/centrować, dociągać/centrować........... :)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

:D Pozwolę sobie rozwinąć nieco temat.Koło w rowerze ,szczególnie z zaplecionym silnikiem ,wymaga dbałości już przy składaniu jeżeli chodzi o rodzaj obręczy/rowerowa nyplowana lub nie/pojedyncza lub wielokomorowa/obręcz moto z przetłoczeniami na szprychy lub nie.SZPRYCHY;zwykłe ocynkowane,nierdzewka zwykła lub kuta/również nyple są ważne/,a także ich grubość.ZAPLOT-stycznie/słoneczko/,2 krzyże,3 krzyże i sposób i poprowadzenia/np.z przeplotem/W obręczach moto istotna jest grubość szprych-cienkie wymagają podkładek pod nyple i to starannie dobranych pod średnicę nypla .Często rozwiercamy piastę/kołnierz/silnika zapominając o lekkim podfrezowaniu krawędzi otworu/np wiertłem o większej średnicy,po to,aby stożek nypla przylegał większą powierzchnią.W teorii zaplecenie koła i jego centrowanie jest w miarę prostą czynnością,w praktyce wymaga wiedzy już na etapie doboru komponentów,póżniej przy zaplataniu i centrowaniu.Jako przykład koła moto;po założeniu do roweru/?/,powinno przejechać kilkadziesiąt kilometrów i dopiero po tym następuje dociągnięcie szprych ,,na gotowo''.Koło silnikiem pracuje w specyficznych warunkach/szczególnie z ciężkim silnikiem/ i jest narażone nie tylko na obciążenia statyczne i dynamiczne,ale też oddziaływują na nie wibracje magnetyczne silnika, a odziaływanie regenu jest zabójcze, bowiem powoduje pracę szprych już ułożonych, w drugą stronę z siłą nie porównywalną do siły hamowania/wibracja/Dbajmy o nasze koła mając na uwadze choćby tę garść informacji/aby nie rozwijać zbytnio tematu/ i kontrolujmy jednak naciąg szprych choćby od czasu do czasu. Porównywanie koła w ebiku, do koła w zwykłym analogu jest co najmniej nietrafione .
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centrowanie koła

Post autor: tatar »

Rozwiercanie/fazowanie/otworu w kołnierzu silnika oczywiście ma służyć lepszemu przyleganiu główki szprychy,a nie nypla jak z rozpędu napisałem .Pozwala jednocześnie,aby szprycha lepiej się ułożyła/różne kąty gięcia/
ODPOWIEDZ