Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 11 sie 2018, 14:58

Dzięki! Faktycznie fajne rozwiązanie:-). Mam trochę wiatraków z czasów kiedy wyciszałem kompa ,pewnie cos się nada ale napewno założę grille żeby cos nie zablokowało przypadkiem wiatraka.

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 13 sie 2018, 1:56

Po przeczytaniu wątku podlinkowanego przez sky zrobiłem przez weekend wentylator do ładowarki .Wywierciłem jeden otwór pod wentylator 8cm średnicy zamontowałem standardowy szybkoobrotowy ale pomiędzy przewód z + a wentylatorem wstawiłem opornik 100 ohm zmniejszając napięcie. Obroty zmalały do tego stopnia że nie słyszę wyłączenia ładowarki, nic po prostu nic nie słychać .Przepływ powietrza jest na tyle duży że ładowarka jest zimniejsza niż z tym firmowym wypierdkiem hałasującym na całego. Małego hałaśliwego brzdąca wywaliłem i otwór po nim całkowicie zaślepiłem. Duży wentylator jest zamontowany właśnie po stronie tego małego. Obrazek
Obrazek
Wreszcie ładowarka działa tak jak powinna :D .
ps.teraz dla świętego spokoju poszukam grilla na wiatrak i będzie git.

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 17 sie 2018, 0:06

Na początek mała poprawka w opisie Tkanina to rowingowa szklana gramatura 200, nie wiem czemu napisałem 80 przedtem:-) pomroczność:-).Obrazek
Wycinam po 6 sztuk z każdej strony, na boki dając przynajmniej 5-6cm naddatku trochę więcej niż połowa szerokość skrzynki
Obrazek
Następnie w zależności od temperatury mieszam żywicę poliestrową z utwardzaczem. I tu uwaga większość producentów daje w opisie technicznym około 5% wagowo ilości utwardzacza . Ja przy około 25 stopniach C i więcej daje jedynie 2%. To wydłuża czas pracy i znacznie ułatwia dokładne ułożenie tkaniny ale nie wpływa wcale na właściwości wytrzymałościowe. Tkaninę nakładam na pomalowaną świeżą żywicą powierzchnię przedtem za pomocą niezbyt dużego pędzla raczej uderzając o tkaninę i starając się ja przylepić do świeżej żywicy pod nią. Co jakiś czas moczę pędzel ale bez przesady.Chodzi o to żeby zlikwidować biały czysty kolor tkaniny Dosyć łatwo stwierdzić że przesiąkła dobrze po czytelności czcionki i grafiki z gazety którą okleiłem kopyto :D . Za jednym razem można przy odpowiedniej praktyce położyć i przesączać od razu dwie warstwy. nie robiłem zdjęć z samego procesu bo nie mam na to czasu w trakcie pracy...:-)
Obrazek
Krawędzie graniczne każdej warstwy szlifuję po zaschnięciu tak żeby nie było dużych uskoków. Żywica żeluje około 30-40 minut na takim upale jak teraz więc laminowanie i szlifowanie trwało u mnie dwa dni. Najwięcej czasu traciłem na czekanie na zaschnięcie. Można ryzykownie dodać więcej utwardzacza ale to najczęściej kończy się zaschnięciem niewykorzystanej do końca w trakcie pracy żywicy w pojemniku w którym ją mieszamy. Żywica poliuretanowa podczas utwardzania podlega procesowi egzotermicznemu. Ona wydziela dużo ciepła w trakcie sieciowania. Im więcej jej w objętości tym większa temperatura i i jeszcze szybszy proces utwardzania. Dlatego rozrabiam jej jednorazowo nie więcej niż 50-100 gram.
Obrazek
Przy czwartej warstwie dodaję do żywicy, jeszcze przed utwardzaczem barwnik Huntsmana do barwienia żywic poliuretanowych.Drogi... czarny na allegro kosztuje ponad 20 zł ,Dopiero po dobrym zmieszaniu barwinka z żywicą dodaje utwardzacz.
Obrazek
Przy każdej pomyłce, odstającej tkaniny i niemożności wyrównania/poprawienia jak żywica jest płynna czekam na zaschnięcie i wyrównuję przed następna warstwą za pomocą papieru 80 na klocku. Szczególnie w miejscach dużych podcięć , miałem dwie takie sytuacje. Szlifuje się łatwo ale polecam maskę przeciwpyłową bo włókno szklane z żywicą jest dosyć niezdrowe. Podobnie ręce .Cały proces łącznie z cięciem tkaniny nożyczkami róbcie w rękawicach . Włókno potrafi się wbijać i jest niezwykle trudne do usunięcia bo to mikroskopijne włoski niezwykle ostre i sztywne. Skrzynkę laminuje całą na jednym kopycie. Po wyschnięciu całości i wystarczającemu utwardzeniu przetnę ją na dwie części.W ten sposób będzie się schodzić dokładnie . Połączę ją zatrzaskami Kandahar i uszczelką typu H.
Obrazek
C.D.N.

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 18 sie 2018, 22:56

Skończyłem laminowanie. Po zaschnięciu całości szlifuję skrzynkę papierem 60 .Bardziej żeby wyrównać powierzchnię i zaokrąglić boki .Staram się nie naruszać samego włókna szklanego dlatego po nałozeniu ostatniej warstwy tkaniny pokryłem samą żywicą dwa razy skrzynkę. Teraz po wstępnym oszlifowaniu użyję szpachli samochodowej do wyprowadzenia powierzchni . Całość okleję folią
Obrazek
Obrazek

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 19 sie 2018, 13:55

Jaką sprawdzoną folię carbonową polecacie z tych dostępnych na Allegro? Jest tego od groma :-).

ximad
Posty: 127
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: ximad » 19 sie 2018, 14:20

Super opis, dzieki, przyda sie :)
Ja mialem folie czarny mat i jest srednia wiec nie polece :P

sky
Posty: 58
Rejestracja: 19 lut 2018, 16:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: sky » 19 sie 2018, 18:01

Folia to polecam oryginał od 3M (poszukaj jak odróżnić ori od podróbki). Świetnie się układa, bąble nie występują, można poprawiać itp. Na jednym elemencie w samochodzie mam taką od 7 lat ;)

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 23 sie 2018, 23:43

Wyjąłem rdzeń z kopyta przecinając piłką do metalu laminat według podziału na szerszą mocowaną do ramy część i pokrywę, niestety miejscami papier przykleił się do laminatu w miejscach gdzie dałem za mało rozdzielacza... Nie trzeba wlewać rozpuszczalnika żeby stopić styrodur. Można spróbować oderwać laminat od rdzenia mi udało się usunąć wnętrze przez wcześniejsze opukanie i podważanie. Obrazek
Skrzynka wymagała szpachlowania, użyłem szpachli samochodowej można szlifować już po 20-30min. Wyrównywałem papierami wodnymi 100 ,220
Obrazek
Potem całość pomalowałem błyszczącym czarnym lakierem, tylko po to żeby folia karbonowa trzymała się mocniej błyszczącej powierzchni.
Obrazek

Iras67
Posty: 77
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: Iras67 » 24 sie 2018, 14:58

Okleiłem skrzynkę folią , nie jest to takie proste. O ile pokrywa jest łatwa do oklejenia , sama skrzynka już tak łatwo się nie okleja-moze brak doświadczenia i pospiech spowodował że straciłem przy tym 5 godzin. Najtrudniej zapanować nad rogami . Starałem się przynajmniej na górze okleić bez przycinania jakby całość była z jednego nie przecinanego arkusza folii. Na dole w dwóch rogach dałem folię na zakładkę.
Obrazek
Niestety nie zrobiłem zdjęć w trakcie klejenia i wykańczania. Zamieszczam fotkę zamocowanego pojemnika. Rower w porównaniu do akumulatora z tyłu jest o wiele łatwiejszy w prowadzeniu. Można zakręty brać w większym pochyleniu. no i trochę lepiej wykorzystuje pracę amortyzatora.
Obrazek
Na koniec rozwiązanie mocowania akumulatora i konstrukcja skrzynki i wiele sugestii ułatwiających eksploatację zaczerpnąłem z bloga Tasa
http://ebike.nexun.pl/pojemnik-na-baterie-laminowanie/
za co chcę mu serdecznie tutaj podziękować . Warto poczytać komentarze pod tym wpisem które trochę usprawniły wykonanie skrzynki ;) .
ps. wykonanie takiej skrzynki wymaga sporo pracy która wydaje się niepozorna, koszty też nie są małe ja za wszystko wydałem sporo powyżej 100zł
Na wykonanie zużyłem 2,5mb tkaniny, litr żywicy 1,2m2 foli . Uszczelka typu H którą wykorzystałem ma trochę za małą szczelinę 1mm szerokości i nie przylega idealnie pewnie 2mm byłoby optymalne. Może kiedyś zmienię na szerszą. Nie wiem jeszcze jak zabezpieczyć kable na zewnątrz.

Awatar użytkownika
verre
Posty: 242
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Hardtail na zestawie R500 od Glebora

Post autor: verre » 25 sie 2018, 9:53

fajnie to zrobiłeś, wszystkie powierzchnie równoległe do rur ramy,bardzo podobnie sobie wyobrażam moją przyszłą skrzynke :D jednak jak widzę tak wysoko siodełko to nawet od patrzenia plecy mnie bolą ;) ciekaw jestem czy bedziesz miał podobnie jak ja, obniżyłem dosyć szybko, po 500 kilometrach :lol:

ODPOWIEDZ