Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: EV-Maniak »

Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Jak złota zasada "Ładujemy zawsze do pełna" i "Nigdy nie przerywamy ładowania" ma się do hamowania regeneracyjnego, które jest paprzcież krótkim, przerywanym ładowaniem nie do pełna? Nie stoi to w sprzeczności? Nie skraca to żywotności ogniw lub zaniża ich pojemności? Ciekawe czy ktoś badał ogniwa w tym aspekcie?
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Paweł »

Skąd Ty te zasady wziąłeś? To właśnie ladowanie nie do pełna wydłuża żywotność ogniw.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Akumulatory li-ion mogą być każdej chwili ładowane więc hamowanie regeneracyjne mogą być używane.
Tylko pamiętaj że nie mogą przekraczać prąd ładowania niż ten co producent przewidział i ładowanie maksymalnym prądzie może trochę żywotność skrudzić.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Yasiu77 »

Ładujemy do pełna najlepiej przez noc i zostawiamy by bms miał czas wyrównać ogniwa. Czyli np cykl ładowania to 4 godziny, wyrównywanie 4 i na rano jest gotowe. Gdyby ładować do pełna i od razu w trasę to robią się rozjazdy między s i traci się w ogólnej pojemności aku ale nie szkodzi ogniwom.
Każde ogniwo ma jakiś maksymalny prąd ładowania i regen mógłby im szkodzić gdyby te prądy z odzysku były większe niż zalecane i długo by to trwało. Długi zjazd. Nie wiem jak to w praktyce. Górscy falconowcy by musieli się wypowiedzieć a szczególnie taki jeden z Żywca :)

Część producentów tak projektuje układy by ogniwa nie ładowały się do pełna i nie rozładowywały się do minimum by wydłużyć ich żywotność tak jak pisze Paweł, oczywiście jest to kosztem pojemności pakietu.

Wszystko co piszę może być zwrócone przeciwko mnie gdyż często bladze, teoretyzuję i powtarzam po innych a w praktyce mało co jeżdżę :)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Ładowanie regeneracyjne to tylko parę procent i to cyklach chwilowym więc nic się nie stanie przy małym prądzie odzysku.

Załóżmy że masz pakiet 20s10p więc na jedną cele jest 10 sztuk baterii, przykład producent na jedno ogniwo makszymalne ładowanie daje 1,5A więc na 10 sztuk by było 15A maksymalnego ładowania i według producenta jest to szybkie ładowanie i są ubytki pojemności i mniejsze cykle ładowania szybciej się starzeje ogniwa.

Jak będzie ładowanie 10A to 1A na ogniwo to nie będzie żadnych problemu i nie będzie efektu negatywnego.

Przy ładowaniu 20A to 2A na ogniwo to więcej niż przewidział producent ogniwa i szybko będzie efekt mniejszej pojemności baterii i szybko będą rozjazdy na celach.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Witt »

Moja obserwacja z hamowania z odzyskiem regeneracyjnym. Tani sterownik 30A, 36V/48V. Przy niskich prędkościach i temp. otoczenia do 20 stopni, wszystkie podzespoły zachowują się normalnie. Silniczek mały Toprunik. Nie testowałem jeszcze na wiekszym ION'e. Przy prędkościach 38-40km/h, przy odłączonej wtyczce od manetki hamulca. Silnik jakoś dawał radę ale dochodził do 150 stopni powoli. Pozostałe podzespoły kable, sterownik lekko letnie.
Po załączeniu manetki. Wyhamowywaniu na regen, w du.. dostaje silnik, nagrzewa się do 170 stopni w kilka sekund tj. cykl regen / manetka gazu do 35km/h. Piszę o tym, bo też szukałem jak to wpłynie na ogniwa. Ma wpływ zerowy, bo mamy spakietowane w 6-10P. Za to powinniśmy badać pozostałe pozostałe miejsca gdzie może regen wyrządzić krzywdę.
Chętnie bym wyłączył regen, który i tak działa w zakresie 15-40km/h poniżej mój sterownik wyłącza regen, ale ustawiony jest tak że prawie wogóle nie czuć by hamował, pewnie musiałbym nim sterować manetką halotronową.

Jak robiłem testy z wyjętym kołem na zewnątrz, w fazę szło do 8-10A pick.

Zwróciłem też na inną prawidłowość uwagę. Regen wprowadza jakiś bałagan magnetyczny w silniku (może to temp), ale po załączeniu z dużych prędkości, muszę odczekać 1-2 sekundy, bo podanie od razu prądu na fazy powoduje, że silnik pracuje ciężej.
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: glebor »

Też nie wiem henio skąd ty to wziąłeś.
Ładowanie ogniw do pełna generalnie nie jest wskazane. Najlepiej użytkować akumulatory w przedziale 3-4V/cele czy 4.1V/cele.
Gdzie jest haczyk?
BMSy zaczynają proces równania ogniw od 4,18V niektóre równają aktywnie w całym cyklu pracy, aczkolwiek są drogie i mało kto je stosuje.
Zastosowanie "budżetowego BMSA" + Budżetowych ogniw, które wykazują upływność prądu, czy są z nierównych pakietów z demontażu, a trochę w tej branży juz robię i wiem że "nowe" ogniwo z które zostało odrzucone w pierwszym teście ładowania przeleżałem z napieciem 4,2V albo 2,7V przez rok odbiega parametrami. Ogniwka często są równane z grubsza do 3,6V przez dystrybutorów i potem po połączeniu charakterystyki dobiegają od ogniw nowych. Krótko mówiąc pakiet się rozjeżdża...

Teraz jak zestroisz ogniwa, które się rozjeżdżają preferuje się ładowanie do pełna w każdym cyklu, żeby BMS za każdym razem mógł je wyrównać, co przedłuży żywotność pakietu, a więc do 4,2V. W przypadku zakupu nowych ogniw z kartonu jak zrobisz równanie co 20 cykli z ładowaniem do pełna, to w zupełności wystarcza i można mieć np. drugą wysterowaną ładowarkę na napięcie 4.1 albo 4,05V/celę i wtedy przedłużysz żywotność pakietu planując podróże aby napięcie na celi nie schodziło < 3V, ale to każdy sterownik uniwersalny ogranicza, więc nie problem :)

Co do samego regena, jak masz pakiet 10S10P w uproszczeniu na ogniwach sanyo GA i producent zaleca prąd ładowania 1.6A max na ogniwo to pomnożysz *10P i jak ustawisz regena na 16A pakietu na pewno nie zepsujesz. Druga szkoła, to wystrojenie regena przekraczając prąd ładowania max 2x dopuszczaly przez producenta i zabezpieczenie pakietu do 45 stopni. Ładowanie powyżej osiągniętej temperatury 45 stopni jest niewskazane żadnym prądem.

Dla tego jak jeździsz i ogniwa mają 50 stopni i doładowujesz je regenem, skrócisz ich żywotność.
Normalnie przy osiągnięciu 45 stopni spokojnie można je ładować.

Polecam jednak wkleić do pakietu czujnik samochodowy temperatury i zobaczyć, jakie temperatury pakiet osiąga, bo to bardzo istotne. Sanyo DObrze oddaje prąd ciągły 4A w pakiecie prądu ciągłego. Nie oznacza to, że jeżeli ammy pakiet np. 13S5P i sterownik 30A zestrojony z tymi ogniwami, akumulator zawsze zostanie przeciążony. Jak ktoś jeździ po płaskim, to prąd ciągły przy 50km/h jest ok 20-22A zazwyczaj. Jak ktoś katuje to w górkach to prąd ciagły może iść nawet 6A na mocniejszym podjeździe przez kilka(naście) minut i pakiet sie przegrzewa, a zazwyczaj wszyscy budują pakiety na styk więc szczególnie przy regenie zalecam kontrolować temepratury bo czasami lepiej ciepło puścić w tarczę hamulcową niż w rozgrzany pakiet ;)

Krotko podsumowując posta pakiety na ogniwach z demontażu zawsze ładujemy na maxa przed jazda i zostawiamy na kilka godzin, żeby się wyrównały, bo kilka łądowań bez wyrównania może spowodować konieczność równania zdalnego, gdyż BMS już nie da rady i z pomocą przychodzi np. icharger 4010 DUO.
Pakiety na nowych ogniwach nie trzeba tak często równać i raz na 10-20 cykli zaleca się podładować na maxa celem profilaktycznego wyrówania celi.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Vegasnight9 »

Jaki może być max prąd hamowania regeneracyjnego z silnika 30h 7x9 i sterownika KT sinus 16s 45a. Czy można zjechać w górach 10km w dół hamując tylko regenem? Będzie to bezpieczne dla ogniw akumulatora 16s12p?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: radex »

Vegasnight9 pisze:
18 maja 2019, 21:31
Jaki może być max prąd hamowania regeneracyjnego z silnika 30h 7x9 i sterownika KT sinus 16s 45a. Czy można zjechać w górach 10km w dół hamując tylko regenem? Będzie to bezpieczne dla ogniw akumulatora 16s12p?
U mnie KT 60V 45A i Mxus 3k dawał chyba max 10A odzysku z regena sterowanego manetką gazu. Teraz mam ml45 i ten potrafi ładować akumulator prądem ponad 20A. Mój akumulator jest zbudowany z ogniw o różnej rezystancji wewnętrznej i taki prąd może skrócić żywotność akumulatora, dlatego staram się hamować zwykłym hamulcem przy dużych prędkosciach.
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Mariusz_p »

Kluczem tutaj jest grzanie się ogniw podczas ładowania i to na to trzeba zwracać uwagę. Ogniwa o niskim prądzie ładowania = słaby regen albo solarium w akumulatorze. Temperatura psuje najbardziej nasze liony
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Goliath »

Vegasnight9 pisze:
18 maja 2019, 21:31
Jaki może być max prąd hamowania regeneracyjnego z silnika 30h 7x9 i sterownika KT sinus 16s 45a. Czy można zjechać w górach 10km w dół hamując tylko regenem? Będzie to bezpieczne dla ogniw akumulatora 16s12p?
W mojej starej konstrukcji NC 7x9 + GT1500 potrafił przy hamowaniu z ok. 50km/h wygenerować na początku prąd ok. 12A :o
Prąd malał wraz z zmniejszaniem prędkości. ;)
O ogniwa raczej bym się nie bał.... tylko o grzanie silnika :mrgreen:
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Vegasnight9 »

Z racji że zmieniłem bms na wersję z bluetooth, mam podgląd na prądy ładowania/rozładowania, zauważyłem że przy hamowaniu regenem pokazuje chwilowo nawet 15A. Tymczasem bms ma max prąd ładowania 5A. Czy możne to uszkodzić bms?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: WojtekErnest »

To oznacza, że w tym BMS-sie nie działa funkcja odcinania ładowania przy zbyt dużym prądzie. Czyli uszkodzenie jest wg mnie kwestią czasu...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: EV-Maniak »

Jak jest długi zjazd, to intuicyjnie czuję ( nie wiem czy to logiczne ) , że najlepiej hamować regenem IMPULSAMI . Nie trzymać cały czas na regenie . Ja ma tak ustawione klamki , że za nim zadziała hamulec , to regen pierwszy się załącza.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Wojtek »

"To oznacza, że w tym BMS-sie nie działa funkcja odcinania ładowania przy zbyt dużym prądzie. Czyli uszkodzenie jest wg mnie kwestią czasu..."

Mój BMS ma programowany czas zadziałania odcięcia, jaki musi upłynąć po przekroczeniu zadanego limitu prądu, by odcięcie nastąpiło. Proponował bym dokładnie przejrzeć ustawione parametry i przeanalizować je pod kątem wzajemnej współzależności i hierarchi ważności limitów.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: WojtekErnest »

Jeśli konstrukcyjnie/fizycznie jest ograniczenie 5A, to dopuszczenie ladowania do 15A jest ryzykiem zwiekszajacym możliwość uszkodzenia. To ze programowo można manipulowac czasem trwania przeciążenia pradowego, to znaczy ze program jest uniwersalny ale przed uszkodzeniem automatycznie nie uchroni.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Wojtek »

Ojji, to chyba ciężkimi takiego BMS-a do roweru, musiał by mieć osobne porty rozładowania i ładowania, a port ładowania mieć elementy zaczerpnięte z takiej trochę lepszej latarki...
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: McL »

Większość BMS-ów z bluetooth posiada wspólny port ładowania i rozładowania (z takim samym prądem) więc prąd hamowania nie powinien mieć większego wpływu na BMS. Jedyne co należy mieć na uwadze to czy prąd ładowania nie przekracza dopuszczalnej wartości dla pojedynczego ogniwa. Wiedząc jaki mamy pakiet (ile "p") wystarczy podzielić prąd regena podawany na akumulator przez ilość "p" naszego akumulatora i mamy prąd ładowania ogniwa.
Dla przykładu pakiet 10p który przy hamowaniu dostaje prąd 15A (ale w szczycie bo potem prąd szybko maleje) daje nam 1,5A na ogniwo co krótkotrwale zaszkodzić nie powinno. Długotrwale prądem hamowania 7-8A w tym przypadku można spokojnie jechać większe odcinki (mówimy o pakiecie 10p).
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Wojtas »

EV-Maniak pisze:
18 cze 2019, 21:02
Jak jest długi zjazd, to intuicyjnie czuję ( nie wiem czy to logiczne ) , że najlepiej hamować regenem IMPULSAMI . Nie trzymać cały czas na regenie . Ja ma tak ustawione klamki , że za nim zadziała hamulec , to regen pierwszy się załącza.
To ciekawe. W innym wątku pisałeś, że regen niezdrowy dla ogniw i nie powinno się go używać.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Ja testowałem ogniwa 10A przy 10P co wychodzi 1A na jedno ogniwo teoretyczne.
Praktyczne testy wyszły jeśli mamy różnej pojemności i rezystacji ogniwa pakiecie to prąd nie rozchodzi równo i te co miały najmniejszą rezystacje trakcie ładowania pobierały 3A na ogniwo! A te co miały największą rezystacje pobierały kilka mA.
Test były robione cyklicznie wyładowania i ładowania.
Tylko lepiej prąd rozchodzi jeśli mamy wszytkie jednakowo ogniwa rezystacje.
Więc czy używać regenu można ale nie za dużym prądem max 1A na ogniwo.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: EV-Maniak »

Wojtas pisze:
01 lip 2019, 19:11
EV-Maniak pisze:
18 cze 2019, 21:02
Jak jest długi zjazd, to intuicyjnie czuję ( nie wiem czy to logiczne ) , że najlepiej hamować regenem IMPULSAMI . Nie trzymać cały czas na regenie . Ja ma tak ustawione klamki , że za nim zadziała hamulec , to regen pierwszy się załącza.
To ciekawe. W innym wątku pisałeś, że regen niezdrowy dla ogniw i nie powinno się go używać.
No właśnie , bardzo ciekawe. Naukowcy mówią , że by włączyć INTUICJĘ trzeba wyłączyć myślenie ... Coś w tym jest 😉
A co do REGENA - lepiej słabszy , niż zbyt mocny .
Mocny regen może zniszczyć ogniwa , a na pewno skrócić ich żywotność . Popytaj naszego kolegi z forum Maran_handa 👍
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: WojtekErnest »

Dede pisze:
02 lip 2019, 19:25
Ja testowałem ogniwa 10A przy 10P co wychodzi 1A na jedno ogniwo teoretyczne.
..trakcie ładowania pobierały 3A na ogniwo! A te co miały największą rezystacje pobierały kilka mA
I to jest kluczowe, i nie dotyczy tylko Regena. Jeśli się nie monitoruje stanu segmentów, to w trakcie eksploatacji zarówno ładowanie dużym prądem jak i rozładowanie tak się kończy, że pakiet się niebezpiecznie rozjezdża. I jeszcze szybciej degraduje.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Wojtas »

EV-Maniak pisze:
04 lip 2019, 21:42
No właśnie , bardzo ciekawe. Naukowcy mówią , że by włączyć INTUICJĘ trzeba wyłączyć myślenie ... Coś w tym jest 😉
To jakaś aluzja wobec mnie?
Co to za teoria hamowania impulsami? Podparta czymś czy wyssana z palca?
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: piwko7 »

Mam sterownik KT 60V 45A i do tego ten BMS https://nexun.pl/pl/p/BMS-4-16s-LiPoLiIon-50A5A/528
Moge uzywać hamowania regeneracjnego i na jakim poziomie ? Nie zależy mi na odzysku energii a tylko na hamowniu
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: EV-Maniak »

Wojtas pisze:
05 lip 2019, 10:39
EV-Maniak pisze:
04 lip 2019, 21:42
No właśnie , bardzo ciekawe. Naukowcy mówią , że by włączyć INTUICJĘ trzeba wyłączyć myślenie ... Coś w tym jest 😉
To jakaś aluzja wobec mnie?
Co to za teoria hamowania impulsami? Podparta czymś czy wyssana z palca?
Żadna aluzja. Absolutnie . Nie mam pojęcia czemu tak pomyślałeś . Mam nadzieję , że nie zadziałał tu mechanizm "uderz w stół, a nożyce same się odezwą" lub co gorsza projekcji 😉

To żadna teoria z tym hamowaniem impulsami, tylko jak pisałem jakoś tak intuicyjnie na to wpadłem i niekoniecznie jest to logiczne, ale też nie jest wyssane , tylko właśnie INTUICYJNE.

A pamiętasz jak pisałem dwa lata temu, że lepiej używać zabezpieczeń termicznych silnika o niższym progu odcięcia ? A teraz Tas sugeruje, że tak by pasowało robić gdyż ferro odkleja magnesy przy wyższych temperaturach .

Niekiedy człowiek nie wie skąd wie , ale czuje, że coś jest słuszne ...
Awatar użytkownika
PoulN
Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 17 lip 2018, 20:14
Lokalizacja: Miasto Wież i Róż

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: PoulN »

Z tego co w internetach wyczytałem, to gorna granica napiecia dla 18650 ewoluuje, bylo 4.1, teraz jest 4.2V.

Testy "dlugodystansowe" ogniw pokazują, że nie doladowywanie do końca wymienie wydłuża ich sprawność.

Praktykuje tak: Meridę od samego początku tj. przez caly rok ładowalem kiedy tylko się da do pełna aby mieć jak największy zasięg i jak najwieksza prędkość (V) pod kciukiem.
Teraz jest inaczej - Kariwe ładuje do 4.0 - 4.1 bo jest zapas kWh i prędkości nawet przy końcu baterii ;)
Ostatnio zmieniony 06 lip 2019, 21:08 przez PoulN, łącznie zmieniany 2 razy.
<<>>Merida: 16s8p >><< Kariwa: 26s15p<<>>
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: WojtekErnest »

PoulN pisze:
06 lip 2019, 18:29
Z tego co w internetach wyczytałem, to gorna granica napiecia dla 18650 ewoluuje, bylo 4.1, teraz jest 4.2V.
Górna granica części tych ogniw już sięga 4,35..... pomijam trwałość takich ogniw.
Cześć ładowarek ma już taki zakres.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: piwko7 »

piwko7 pisze:
05 lip 2019, 11:51
Mam sterownik KT 60V 45A i do tego ten BMS https://nexun.pl/pl/p/BMS-4-16s-LiPoLiIon-50A5A/528
Moge uzywać hamowania regeneracjnego i na jakim poziomie ? Nie zależy mi na odzysku energii a tylko na hamowniu
Up wie ktoś może ?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Tooropek »

piwko7 pisze:
08 lip 2019, 12:34
piwko7 pisze:
05 lip 2019, 11:51
Mam sterownik KT 60V 45A i do tego ten BMS https://nexun.pl/pl/p/BMS-4-16s-LiPoLiIon-50A5A/528
Moge uzywać hamowania regeneracjnego i na jakim poziomie ? Nie zależy mi na odzysku energii a tylko na hamowniu
Up wie ktoś może ?
Skoro BMS ma max 5A ładowanie to regen max 3 poziom w lcd, wieksza moc regena dasz to bms bedzie sie grzal i wiesz co bedzie dalej... O ile dobrze pamietam to regen w KT na 16S to 12/13A z pełnej predkosci przy silniku NC 7x9 30h. 3 poziom wystarczy, by nie szkodzić samemu bmsowi. Ale z własnych doświadczeń wiem, że regen ponizej 4 poziomu tylko delikatnie hamuje. Podlacz watomierz i patrz ile A leci w aku, bedzie najprościej i bez mydlenia oczu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: BeneQ »

Mam problem więc muszę odkopać temat .
Pojazd na bazie QS205 Sabvoton SVMC 072150 , chcę zacząć używać hamowania regeneracyjnego , do wtyczki na sterowniku : E-Brake Throttle podłączyłem manetkę ,w ustawieniach włączyłem regen oraz e-brake .

O ile ( regen e-brake ) przy 30A pomału hamuje rower to załączenie e-brake poprzez manetkę nic nie robi ,jak wyłączę regen to hamowania brak
znakiem tego może manetka od hamulca uwalona ?


Aktualizacja:
Musiałem odpalić apkę do Sabvotona z poziomu Windowsa i tam była opcja wyboru Throttle Brake której brak w apce na Androida
wszystko działa ino jaki maksymalny prąd można podać do hamowania ?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Prąd Maxymalny który będzie zdrowy dla akumulatora.
Jeśli ogniwa pojemnościowe to max 1,5A jak wysoko prądowe to nawet 3A na ogniwo max.
Sabvoton ma ustawieniach prąd fazowy a do akumulatora idzie o wiele mniej.
Żeby wiedzieć ile ładujemy do akumulatora prądu to należy mieć jakiś miernik amperomierz i sprawdzić.
Więc dobieramy prąd według parametrów dla akumulatora a nie wiemy jaki masz akumulator.

U siebie mam ustawiony prąd fazowy ładowania 90A a do akumulatora idzie do 40A piku przy vmax a przy mniejszych prędkościach to spada prąd do akumulatora.
Na zjazdach i średnich prędkości to koło ~20A idzie do akumulatora.
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: BeneQ »

Ustawiłem regena na 30A , ledwo toto zwalnia po puszczeniu manetki ale czuć że idzie wolniej na luzie , E-Brake manetką ustawiłem na 40A fajnie toto wspomagało hamowanie wczoraj zrobiłem 50km . Dziś na naładowanej baterii próba hamowania manetką i kaplica , ekran voltomierza zgasł a hamowanie manetką przestało działać , regen działa dalej jak działał . Obawiam się że coś w Sabvotonie padło :(
Jak myślicie co mogło się spierniczyć ?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Na ładowanym aku na 100% nie powinno używać regenu tylko przy 90% w dół powinno załączać regen.
Jeśli miałeś źle zaprogramowany tegen co dzała na aku 100% to na pewno bms wyłączył zasilanie i sterownik dostał duży prąd napięcia i możliwe że poszedł z dymem mosfety sterowniku itp.
Awatar użytkownika
BeneQ
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 10 kwie 2021, 18:45
Lokalizacja: Milówka

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: BeneQ »

Wiadomo że na prostą logikę regen nie ma prawa działać przy baterii naładowanej na 100% pojemności ,tyle że to musi być wpisane gdzieś w Sabvotonie bo w aplikacji nic na ten temat nie widziałem .
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: Dede »

Nie znajdziesz informacji aplikacji bo nie pisze. Regen działa parę volt poniżej wartości maxymalna zaprogramowanej.
Jeśli jest ustawiony za duży napięcie zabezpieczenia to sabvoton myśli że może uruchomić regen.
Należy dobrać napięcie maxymalne tak żeby uruchamiał regen przy 90% bateri a powyżej się nie uruchamiał. Teraz trochę za późno jeśli sterownik nie przeżył.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Czy hamowanie regeneracyjne może skrócić żywotność ogniw lub obniżyć ich pojemność?

Post autor: tas »

A wszedzie pisze, ze nie wolno hamowac na pelnym aku bo sie spali stetownik lub wyswietlacz :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ODPOWIEDZ