Końcowe podłączanie elektryki

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Końcowe podłączanie elektryki

Post autor: stuk83 »

Witam :)
Mam parę pytań odnośnie instalacji elektrycznej w ebiku, własnie kończę mojego ebike :D (trochę po sezonie ale nie mogę się doczekać jak wsiądę), w środku mam sterownik KT60SVPRKD-SLS02G z LCD3 (https://pl.aliexpress.com/item/ConhisMo ... 5c0f1x0aTm), akumulator 17s11p(w trakcie konstrukcji). Poradziłem sobie z podłączeniem wszystkich gadżetów (no prawie wszystkich inaczej bym nie pisał)
Pytanie 1.
Czy w instalacji używać bezpiecznika (wyłącznika nad prądowego ) miedzy aku a resztą instalacji, jeśli tak to jaki dokładnie jest mi potrzebny do tej instalacji i czy wpinamy go w "plus" czy "minus" :?: :?: :?:
Pytanie 2.
Instalacja stacyjki (https://pl.aliexpress.com/item/ebike-po ... 5c0f8iuKTQ wersja "b" )
stacyjka ma pozycje off(czerwony w sensie wejście)/on1(żółty)/on2(zielony). Działanie proste jak jest na pozycji "on1" to dziala tylko to "on1"(czerwony zwarty z żółtym), jak jest na pozycji "on2" działa wtedy "on2" i "on1"(czerwony zwarty z żółtym i zielonym)
Zatem chciałem podłączyć to tak że pod "on1" jest tylko dc converter i wszystko co pod niego mam podłączone (pikacz,swiatła,usb,itp), a pod "on2" chce podłączyć sam sterownik.Jako ze mam rożne napięcia 60V i 12V ( z convertera) zastanawiałem się czy mogę zrobić tą instalacje stacyjki na minusie inaczej niż podawał Tas w swoim blogu, tam jest na plusie do tego jest użyty rezystor przed stacyjką, po co?
Mam też w sterowniku blokadę w postaci przewodu czerwonego dwużyłowego zakończonego gniazdkiem a w nim siedzi zwarta wtyczka jest to przerwanie plusa na sterowniku, sprawdziłem multimetrem, czyli trochę nie przydatne dla mnie.

....resztę pytań a na pewno takie będą zaktualizuje w niedalekiej przyszłości....
Proszę o pomoc :)
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Końcowe podłączanie elektryki

Post autor: stuk83 »

dziękuje za podpowiedz właśnie próbuje to sklecić razem :D
Dede
Forumowicz
Posty: 2082
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Końcowe podłączanie elektryki

Post autor: Dede »

zeeltom pisze:
23 paź 2018, 6:23
Normalne instalacje mają zazwyczaj minus jako masę. Nie wiem dlaczego w rowerach i BMS stosuje się plus zasilania, jako wspólny biegun.
Zazwyczaj przewody wychodzące do zasilania kontrolera i tak się podpina jako wspólny minus dla całej reszty. Ja traktuję wyjście z BMS, jako normalny akumulator i minus jest masą dla reszty urządzeń.
Ja podpowiem BMS i sterowniki są sterowane minusem włączenia i wyłącznia bo steruje mosfet N-Channel.
Jak by użyć P-Channel to by włączył lub wyłączył plus zasilania ale nie stosuje się typu P-channel mosfet bo mają mniejszą sprawność od mosfetu N-Channel.

Dla tego sterowany jest minus przełączania na BMS i innych urządzeniach a biegun pluszowy jest spulny.
ODPOWIEDZ