Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Chcąc wymienić stacyjkę musiałem powyciągać zbędne rzeczy z środka skrzynki. Między innymi bms, bałem się że go uszkodzę.. podważając łapki stacyjki.
Montując wszystko wg opisu :
https://nexun.pl/shop/pl/bmsy/205-bms-4 ... 50a5a.html

Zostały mi 2 wtyczki balansujące 8pin i 15pin wpiełem 8pin a następnie duża 15pin i o to efekt....
Obrazek
Obrazek

Zakupiłem nowy bms chciałbym go zainstalować i moje pytanie w związku z tym jak prawidłowo to wykonać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Yasiu77 »

no montując według opisu :) P -jak Power, B jak Bateria, C jak Charge- ładowanie, tu trochę więcej informacji http://ebike.nexun.pl/jak-ladowac-akumulatory/ a tu budowanie falcona http://ebike.nexun.pl/budujemy-elektryk ... ron-5000w/, może też zerknij czy masz wszystko zgodnie ze sztuką niż żeby potem Ci np. odpadło koło. W końcu to ebiker budował tak że przydałby się temu falconowi porządny przegląd. No i coś czuję że sprzedający miał serdecznie dość jego ciągłych awarii i się go pozbył za grosze :) Opisałbyś swoją historię zakupu falcona. Może też kiedyś za tyle upoluję i się czegoś nauczę o targowaniu :)
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Nie mamy pewności kto go składał ... Sprzedający mógł dodawać sobie prestiżu w ten sposób ;). A co do awaryjności to tylko stacyjka padła i czujniki halla a to nie wina nikogo bo zostało to dobrze zrobione. Bms ja zepsulem przyznaje się ;/... Jak mówiłem nie miałem wcześniej żadnego ebajka więc też mogę robić proste błędy... Zresztą Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.
Mam nadzieję że moje przygody z ebikiem pomogą innym w bezawaryjnej jeździe...
Ostatnio zmieniony 06 lis 2018, 20:59 przez DoMaN, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: verre »

jakbyś od początku miał taki wątek założony to jak najbardziej i może nawet przebiłbyś Henia :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Śledziłem forum od dawna Henia kojarzę z poszukiwań rysunku falcona ;)
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Wracajc do tematu
Mam taki plan. Przelutowc przewody z jednego bms na drugi. Następnie przelutowc wiązkę balansera ... Po kolei każdy przewód zabezpieczać koszulka termo. Czy lutując przewody pojedyńczo nic mi nie zaiskrzy ;) ?
Na końcu sprawdzę wszystko skrupulatnie 2x i zacznę podłączać podpisane wcześnie wtyczki w odpowiedniej kolejności. Na końcu zlutowane łącze balansujące.. chyba wydrukuje sobie procedurę działania ;)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: tas »

to zwarcie to nie jest problem kolejnosci wkładania w BMSa tylko zwyczajnie zrobiłeś zwarcie :)
taka eksplozja gniazda sugeruje, ze miedzy pinem -B na BMSie a -B na przewodzie balansujacym miałeś różnice pokroju przynajmniej z 40V
Pin w gnieździe wyparował a nie wytopił się z kabelkiem jakby miało to miejsce przy krzywo włożonym wtyku w gniazdo
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Dede »

DoMaN pisze:
06 lis 2018, 17:59
Chcąc wymienić stacyjkę musiałem powyciągać zbędne rzeczy z środka skrzynki. Między innymi bms, bałem się że go uszkodzę.. podważając łapki stacyjki.
Montując wszystko wg opisu :
https://nexun.pl/shop/pl/bmsy/205-bms-4 ... 50a5a.html

Zostały mi 2 wtyczki balansujące 8pin i 15pin wpiełem 8pin a następnie duża 15pin i o to efekt....
Obrazek
Obrazek

Zakupiłem nowy bms chciałbym go zainstalować i moje pytanie w związku z tym jak prawidłowo to wykonać.
Obrazek
Jak dla mnie to chyba wtyczkę chciał założyć góry nogami więc bieguny były odwrócone. Zobacz na wtyczkę i gniazdo są tam takie zaczepy i według zwarcia była góry nogami chyba daj znać czy mam rację?
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Nie naprawdę uważałem co robię... Wtyczka ma ząbki u góry nie da się jej wsadzić odwrotnie... Coś jednak skopalem
Kilka dni wcześniej sprawdzałem napięcie każdej celi z osobna właśnie na tym złączu. I zepniecie wszystkiego razem przebiegło bez problemu...
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Dede »

Jeszcze jedno duża wtyczka jest to pierwszy kabelek mnusowy i witać że od był przyczyną. Zacząłeś wspinać od małej wtyczki to zacząłeś pierwszej kolejności wspinać cele od 15 do 20 później duża wtyczka cele od 1 do 14 i tu moze byc błąd tez jak bys zaczął od duzej wtyczki to moliwe ze było by ok.
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Może ktoś by mi pomógł z wymianą bms ?
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Dede »

Z akumulatora biegun minuszowy masz koloru czarnego czy czerwonego?
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Ehh musiał bym skoczyć zobaczyć... Ale wszystko jest kolorami plus czerwone czarne minusy. O ile pamiętam.. czerwona linka pół przezroczysta to zasilanie sterownika.
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Dede »

DoMaN pisze:
06 lis 2018, 22:58
Ehh musiał bym skoczyć zobaczyć... Ale wszystko jest kolorami plus czerwone czarne minusy. O ile pamiętam.. czerwona linka pół przezroczysta to zasilanie sterownika.
Opis podłączenia:

B- Do tego pola podłaczamy MINUS z akumulatora

C- Do tego pola podłączamy MINUS z ładowarki

P- Do tego pola podłączamy MINUS od sterownika

Przewód czerwony masz podłączony do oznaczonego wejścia B a tam powinno być minus z akumulatora jeśli było plusowy to się pomyliłeś i dla tego BMS się spalił.
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: Dede »

Sprawdziłeś czy ten czerwony był pluszowy czy minuszowy?
Awatar użytkownika
DoMaN
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 7:10
Lokalizacja: Gostyń

Re: Jak zepsuć sobie bms ;/ + wymiana na nowy.

Post autor: DoMaN »

Bms wymieniony już ;) relacja foto wkrótce...
Przyznam że byłem posrany podłączając pokolei bms... ;) Ale wszystko robiłem tym razem skrupulatnie wg opisu. I jest ok ;) !!!
ODPOWIEDZ