Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

Macie może jakiś patent na przełącznik, który z jednej baterii 48V tworzyłby po przełączeniu baterię 12V 24V 36V? tj. zakładam stworzenie dużej baterii, gdzie jednostką podstawową byłoby 12V ew. 6V , a przełącznik z tych kilku / kilkunastu segmentów tworzyłby 36/48 V lub wracał do podstawowej jednostki 12V.

Widziałem jakiś przełącznik w Ursusie międyz 12/24V, ale jest dość skomplikowany, a może jest już jakaś szyna, którą widzieliście w jakimś sklepie elektroenergetycznym
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: WojtekErnest »

Jesli to ma być zastosowanie okazjonalne, tzn zmiana napięcia będzie rzadko, to ja bym nie robil przelacznika ale jedynie solidne wtyki/gniazda. Czyli 12 V x 4 pakiety. Co więcej jesli te pakiety bylyby z rownych aku, to pilnujac ich napięcia przez przelaczeniem, mogbys nawet łączyć moduly 12V równolegle. Oczywiscie wtedy pojawia się problem BMS albo jego braku. Zresztą w pytaniu nie ma zdania o budowie aku ale zakladam ze li-ion. Ale wtedy trudno mowic o symetrycznym podziale 13S na cztery.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

już widzę problem wyrównywania napięć między sekcjami, to nimh do ładowania rozłączam do zrównoleglenia. Założyłem bezmyślnie że sekcje będą rozładowywać się w podobny sposób.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: WojtekErnest »

Jesli pakiety nie sa równe BEZ BMS, no to zrownoleglanie jest stratą czasu. Bo osobne wyrownywanie segmentow, to kiepski pomysl. No i ten podzial pakietu 13S na rowne czesci, nie jest mozliwy...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

Wojtku pomysł jest banalny podpatrzony w wózkach widłowych i innych elektrycznych. Tam wrzucają ołowiowe 12V łączą je w pary i pary później w 24V.
Ja ze starych nimh zrobiłem pakiet 70Ah. czyli obecnie mam 7 segmentów 12V które mogę połączyć równolegle. do ładowania je łączę w 20s i tak ładuje, ale muszę je rozłączać do budowy 12V lub 24 w zależności jakie elektronarzędzie idzie do ręki.
Jest takie cudo: www.elektro-metal.pl/oferta.html, jest i schemat więc zbudowanie podobnego przęlącznika pewnie nie będzie stanowić problemu, ale pomyślałem, że może jest już jakiś elektrotechniczne rozwiązanie, które gdzie widzieliście.
A szukam przełącznik od 12V- 48V.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: WojtekErnest »

Witt pisze:
23 maja 2019, 10:15
.. starych nimh zrobiłem pakiet 70Ah. czyli obecnie mam 7 segmentów 12V które mogę połączyć równolegle. do ładowania je łączę w 20s i tak ładuje, ale muszę je rozłączać do budowy 12V lub 24 w zależności jakie elektronarzędzie idzie do ręki.
Schemat przełącznika jest oczywisty i nie tu widzę problem. Tym bardziej gdy wspominasz aku żelowe, to sprawy oczywiste.
Ale piszesz o swoich segmentach 12V. To napięcie nominalne czy max przy naładowaniu ?
No i ew BMS ? To ew żródło problemów a nie sam przełącznik.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

to nie żelowe tylko nimhy, pracują w zakresie 0,9-1,25, po naładowaniu przez chwilę mają 1,4V. czyli moje 12V to 10s. nimhy nie posiadają bmsów, problem równania pozostawiłbym po mojej stronie ten problem rozwiązuje inaczej, problemem jest jeden przełącznik, bez bawienia się szyną z xt60.
Taki jaki podałem w linku wydaje się fajny, ale nie ogarnia pozostałych dwóch napięć 36V i 48V. Także na spokojnie jak przeglądając różne strony natraficie na taką choćby szynę (suwakową) to dzielcie się wiedzą jak jest skonstruowana/czy do kupienia etc.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: gienek333 »

Aku Ni-Mh powinny być ładowane szeregowo (jest bardzo duży rozrzut napięć). Nie wiem jakie ma być obciążenie, ale osobiście bym szedł w przetwornicę (każą da się regulować). Można dobrać tak rezystory, żeby przełączać przełącznikiem. Ogniwa są też równo obciążane.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Dede »

Ja tez bym zrobił przetwornice step up down i masz duży zakres napięcia regulacji.
Jest tam poteciometr wymienić na rezystory odpowiedniej wartości i przełącznik.

Ja mam powerbank z li-ion 4S7P przetwornice step up down regulacją napięcia i działa super jako zewnętrzne zasilanie terenie.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

Gienek tak jak piszesz tylko ładowanie szeregowe. Step down i up nie dla mnie rozwiązaniem mam z boosterm do 1000W, przetwornica z drugiej strony nie jest intuicyjna dla osoby nieznającej podstaw elektryki. Wytłumacz to osobie bez wiedzy elektronicznej ustaw na 12V tą gałką :):):).
to musi być proste jak przełącznik suwakowy lub hebel obrotowy. Ja w tej chwili mam 60S.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: WojtekErnest »

Witt pisze:
28 maja 2019, 10:21
..Wytłumacz to osobie bez wiedzy elektronicznej ustaw na 12V tą gałką :):):).
to musi być proste jak przełącznik suwakowy lub hebel obrotowy. Ja w tej chwili mam 60S.
W przetwornicy dostajesz się do potencjometru. Usuwasz go a w to miejsce dajesz mostek z rezystorów, tak by PRZELACZNIKIEM zmieniać ustawione
wcześniej napięcie. Aby nie destabilizować przetwornicy, wstawiasz na stałe większy rezystor zamykający obwód (zamiast koncówek zewn potecjometru). Da się...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Tsport
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:53
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Tsport »

Ja bym się zastanowił nad wpinaniem się z poborem prądu po każdym z 10S.
Za każdym 10S robisz wtyczkę np. xt60, możesz to wyprowadzić na jakąś tablicę.
Wpinając się w odpowiednią wtyczkę dostajesz zakładane napięcie. Fajnie wsadzić tez jakiś woltomierz na każde 10S. Pokaże ci naładowanie każdej 10S-ki.
Opcja z przełączaniem gniazda jest lepszą opcją jeżeli chcesz korzystać z odbiorników na różne napięcia.
Najlepiej jak dla każdego napięcia będziesz mieć inną wtyczkę - unikniesz pomyłek :)
Przy jednym gnieździe pomyśl sobie co się stanie jak podłączysz odbiornikiem 24V i ustawisz przez pomyłkę 48V.

Zastanawiam się tylko jak chcesz później ładować ten akumulator gdy będą różne poziomy rozładowania każdej z 10S?

PS. Sam mam trochę tych nimh i zastanawiam się co z nich zrobić. Myślałem o "powerwall" do zasilania oświetlenia ogrodowego i podpięcie to do jakiegoś panelu PV.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przełącznik napięcia 24/36/48 Volt

Post autor: Witt »

Wojtku :) fajny pomysł przeanalizuję:)

TSport - tak teraz miałem dokładnie zrobić, tj. ustawić jakiś brzęczek na zenerce na różnych zakresach + migająca dioda i/lub dodatkowo wskaźnik napięcia na każdym napięciu 12/24/36/48v
Ładowanie właśnie po to miał być ten przełącznik. By nie wyciagać non stop wtyczek (choć non stop po 3 miesięcznych testach okazał się nie non:).
Polecam bardzo nimh które masz są rewelacyjne sztuka to 9,10,11 u mnie raz zagotowałem (65stopni) 20s bo zapomniałem o nim i zaczęło pienić się z kilku. po ostygnięciu, rw wzrosło im dosłownie o kilka pkt.
U mnie robi ten powerwall za wielowątkowy zasilacz do pomp 12V/24V o małych mocach (obiegowe w ogrodzie) + zasilanie awaryjne wkrętarek na 12V.
Pomysł na dzisiaj:
- 12v równolegle w pakiet 10s4p
- 24V 10s4p+10s2p
-itd 36V i 48 jako incydentalne zapotrzebowanie zostawię tam tylko po jednym segmencie 10s.
ODPOWIEDZ