BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: Astro »

Cześć !
Ugryzłem temat BMS-a i nie mam jasności dotyczącej takich parametrów:
Ciągły prąd rozładowania: 25 A
Ciągły prąd rozładowania (górny limit);35 A
To taki przykład dla zrozumienia dla mnie.
Bateria 40Ah > BMS 25A(35A) >silnik może pobrać 50A
Co się dzieje w BMS-ie Czy on po przekroczeniu tych(35A) działa jako ograniczenie prądowe i więcej nie przepuści do silnika,czy rozłącza całkowity przepływ prądu.Czy takie praktyki są dozwolone bez krzywdy dla niego.
greorg
Forumowicz
Posty: 118
Rejestracja: 28 lut 2018, 11:31

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: greorg »

Raczej będzie dzialal, ale będzie się grzał. Bmsy mają też coś takiego Jak protection current i taka ilość go rozłączy. Ale raczej ten jest większy niż 2x nominalny prąd pracy. I jak przepuści to przepuści wszystko. Jeśli miałby ograniczać prąd musiałby go zamienić w ciepło a ilość byłaby taka że byłaby to mała kula ognia :D
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: tkoko »

Astro pisze:
25 cze 2019, 15:06
Czy on po przekroczeniu tych(35A) działa jako ograniczenie prądowe i więcej nie przepuści do silnika,czy rozłącza całkowity przepływ prądu.Czy takie praktyki są dozwolone bez krzywdy dla niego.
Jeżeli ma zabezpieczenie przed wyższym prądem, to się zapewne rozłączy, jeżeli nie ma, to się spali :D
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: Mariusz_p »

Będzie się grzal. Jak mocno - zależy od modelu.
Generalnie jak mieszkasz w terenie płaskim prądy maksymalne są pradami chwilowym w większości przypadkow. Czytaj BMS 20A, z cut off na 60A obsłuży spokojnie sterownik 30A.
Będą na nim natomiast rowniez wyższe spadki napięcia niż na BMS, który ma np 50A ciągłego..

Jak to się mówi - rozmiar ma znaczenie ;)
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: Dede »

Nie które BMSy maja rezystory (bocznik) i sprawdzają jaki prąd jest pobierany.
Jeśli przekroczy ustawiony prąd na przykład te 35A to odcina prąd to jest ochrona przed uszkodzeniem mosfetów i zbyt obciążeniem BMSa.
Ale przy silnikach co jest duży prąd pobierany rozruchu to ta funkcja przeszkadza i wyłącza prąd.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: Astro »

B.dziękuję za odpowiedzi -bardzo.
Ogarnąłem to tak :ale czy dobrze.
Proszę potwierdzić ew.poprawić.
Wartości podałem przykładowe,bo chodzi mi o zrozumienie zasady.
Jeden jest kapitan i on dowodzi,czyli kontroler.
1-kontroler rated current [ 20A ;max 40A ] czyli w tym zakresie pobiera prąd z baterii w zależności jak obciążę silnik,czyli baterię muszę mieć na te 40A ,ale przy tych 40 A on będzie pracował na max poborze pewnie się będzie grzał,Nie wiem czy są takie kontrolery np [20A-60A ] gdzie mógłbym ustawić ograniczenie do tych 40A czyli pracowałby na 60% swojej mocy.mniej by się grzał.
2-pojedyncze ogniwo 10 amperowe pobór (50%-5A) np.12-13s8p (40A) i to jest minimum bo tyle przepuści kontroler,rozumiem że mogę mieć więcej np:9p,10p,12p
no i teraz ten BMS ,rozumiem że on nie może ograniczać prądowo kontrolera.
a- [40A -max 60A]
b- [60A -max 80A]
c- [80A-max 100A]
Czy (a) może być,czy jednak lepszy będzie (b)
3-silnik min 2000W (48V x 40A ) np:rapid M-2000
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: wwojciech »

Sterownik ogranicza prad, bo silnik wzialby sobie więcej w niektórych sytuacjach . Jeśli będziesz kręcił kołem w powietrzu to będzie brał tylko np 1A ale pod górę np weźmie nawet Max 40A.
BMS musi byc minimum 40A.
U Tasa w nexunie przy każdym Ogniwka masz podane jak moze byc obciążone w pakiecie. Czym więcej P ponad wyliczone minimum tym lepiej dla baterii. Kwestia ile masz miejsca i jakie masz oczekiwania wobec zasięgu.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: BMS a dopuszczalny prąd rozładowania

Post autor: Astro »

Czyli taki BMS a- [40A -max 60A] spokojnie by się nadał.
Co do moich oczekiwań ,na razie chciałbym zgłębić temat,a następnie podejmę decyzje ,ale myślę że będzie to coś ze średniej półki .
ODPOWIEDZ