Rower jeździ, lecz nie ładuje się.

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
irrss
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 15 mar 2018, 19:27
Lokalizacja: Poznań

Rower jeździ, lecz nie ładuje się.

Post autor: irrss »

Jako że rozpoczął się już sezon rowerowy ;) ;) postanowiłem w końcu zajrzeć co się dzieje złego z moim od dawna niesprawnym bajkiem.
Potrzebuje pomocy w zdiagnozowaniu przyczyny usterki.

Winowajcą jest zapewne chinski sterownik z wyświetlaczem LCD (jaki mam w awatarze).

Przy próbie podłączenia ładowarki jej napiecie spada do 48V (napięcie ładowarki przed podłączeniem 84V). Napięcie na gnieździe ładowania zarówno przed podłączeniem ładowarki jak i po to stałe 82V (takie jak napięcie baterii). Czemu tak spada napięcie na ładowarce, czy to zabezpieczenie przeciążeniowe? Przed usterką ładowanie przebiegało poprawnie i ładowarka ładuje poprawnie przy użyciu innego BMS-a, więc myślę że ładowarka OK.
Wyświetlacz pokazuje poprawnie większość parametrów (napięcia poszczególnych cel, pobór prądu, temperaturę) poza stanem naładowania baterii (może dlatego że ładowanie za pomocą innego bms-a?).


Ciekawy szczegół: Bateria była odłączona przez ok tydzień i lutowałem sobie kabelki w bajku i przeskoczyła mi iskra na przewodach ładowania. Nie sądziłem, że po tygodniu w bajku będzie jakiś prąd ;)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Rower jeździ, lecz nie ładuje się.

Post autor: Witt »

Hej nie wiem czy to dobry trop, ale niektóre moje bmsy (tylko malutkie 36v/20A) działały w ten sposób, że przy wyłączeniu napięcie niby było na P-, ale przy próbie ładowania spadało do 24V i ładowarka nie chciała się załączyć i siedziałem z tym problem przez kilka dni. W końcu podłączyłem sztuczne obciążenie na moment z włączoną łądowarką i od razu odłączyłem i BMS przepuścił ładowarkę rozpoczęło się ładowanie.
Został mi tylko jeden bms z tą przypadłością i teraz jak nie zaskakuje to wyjmuję z ramy baterię na moment, wkładam jeszcze raz i ładowarka już działa. Jakby było jakieś zabezpieczenie restartowane ponownym wyjęciem i włożenie baterii.

W drugiej baterii w której próbowałem zmierzyć napięcia zwarłem piny i upaliło gniazdo i bezpiecznik, ale bms działa ok. (apropo ostatniego zdania)
ODPOWIEDZ