Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
MaciejS
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 19 wrz 2019, 8:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: MaciejS »

Witajcie

Mam zgrzewarkę zrobiona z trafo (mikrofali) ..i szczerze mam już dość sprawdzania czy wszystko się dobrze zgrzało... poprawiania / i ciągłej zabawy podczas zgrzewania kolejnej baterii ..

Macie może sprawdzone bądź możecie polecić zgrzewarkę najlepiej z pneumatyką .. abym zapomniał o ciągłej zabawie podczas budowania baterii .. budżet tak do 5000 tyś

Zastanawia mnie też to czemu poprzednia bateria poszła mi tak sprawnie na tej zgrzewarce (czy problemem może być taśma ) ..
wcześniej miałem niby pełen nikiel z alli teraz od Tasa ...

aa może wcześniej to nie był pełen nikiel z alli... i dlatego teraz zgrzewarka sobie nieradzi ... ( wydaje mi się ze ta od Tasa jest miększa ...)

jeśli używacie własnych zgrzewarek to mogę poprosić o fotki jak ogarnęliście elektrody do zgrzewania ...przycisk / spust macie przy elektrodach ..? czy oddzielnie pod nogą ? .. jak mocowane macie elektrody .. itp.

Pozdrawiam
Maciek
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Witt »

Hej,
temat odgrzewany praktycznie co miesiąc. proponuję znaleźć najdłuższy wątek na ten temat "dlaczego nie zgrzewa" i tam go przenieść.
Ciężko wyrokować na odległość, ale ja mam i 0,15, 0,20 i od chłopaków z Polski i mnóstwo "miękkiego niepewnego towaru" ale nie mam takich problemów jak Ty.
- mam mega nieporęczne wielkie elektrody
- zgrzewarka robiona przez PiotraW.
- sam znalazłem pachnący nie zajeżdżony trafo 900 tke i zawiozłem ją Piotrowi

A teraz jeśli chodzi o zasady (to nie nauka tylko od kiedy mnie przestał problem dotyczyć) - zgrzewam na 0,30; 0,40 a czasami na plusach 0,50
- czy masz nowe czy z odzysku, czy powierzchnia napewno jest równa, nie zatłuszczona/zanieczyszczona. Każdy wystający element, tłuszcz, kawałek plastiku to praktycznie brak zgrzewu lub dziura (nic tu nie da mocne przyciskanie)
- czy ostrzysz elektrody ALE NA 100% OSTRZYSZ anie przejeżdżasz delikatnie pilnikiem elektrody. ja ostrze, wrzucam 3 zgrzewy na ogniwo testowe by lekko je stępić i 15-20-30 zgrzewów idzie bez problemu
- zawsze równomiernie dociskasz tj. masz stabilny uchwyt na baterie, czy się potrafi przesunąć.
- i najważniejsze "STAŁY RÓWNOMIERNY, PEWNY" docisk. Ja po zainstalowaniu mikrosłicza w stopie nie mam problemu z dociskiem.

Docisk zlikwidował wszystkie moje problemy, ale zdarza się że jak robię na szybko to niezuważę paprochów, kawałka taśmy kaptonowej, czy parcianej i czy innego śmiecia i? brak zgrzewu lub przepalona taśma.

Co do "dobrej zgrzewarki" w tych cenach dzwoń do PiotraW ma mega maszynę pewnie doradzi.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Wojtek »

Według mnie trafo z mikrofali, a przynajmniej niektóre z nich, nie bardzo nadają się do zgrzewania akumulatorów. Przypuszczam, że materiał użyty do ich budowy ma kiepskie właściwości magnetyczne, dodatkowo zmieniają się pod wpływem temperatury. Potrzebują długich czasów zgrzewania, a raczej zesmażania taśmy z ogniwem, a połączenia przy robieniu w jednej serii kilkudziesięciu cel stają się mało powtarzalne. Osobiście używam przerobionej taniej chińszczyzny(gdzieś pisałem co zrobiłem, nie pamiętam tylko czy tu, czy na starym forum), można grzać 200 cel pod rząd, dzień po dniu i zgrzewy będą takie same, nawet bez czyszczenia elektrod. Kiedyś z ciekawości zamieniłem trafo na takie z mikrofali, dwa razy większe niż to co było, nawój wtórny zrobiłem jak w tym wcześniej przerabianym chińskim no i był dramat. Przy takich samych czasach nawet blaszka 0,05 nie "łapała" dobrze. Jak byś chciał podjechać zobaczyć co zrobiłem z moją zgrzewarką, napisz na priv - też jestem z Bydgoszczy.
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: leszcz »

Jakby co mam 1 zgrzewarkę od PiotraW 3 pakiety z powodzeniem zgrzałem ją, trigger na elektrodzie, za 400zł mogę odsprzedać.
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
MaciejS
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 19 wrz 2019, 8:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: MaciejS »

leszcz pisze:
19 wrz 2019, 13:13
Jakby co mam 1 zgrzewarkę od PiotraW 3 pakiety z powodzeniem zgrzałem ją, trigger na elektrodzie, za 400zł mogę odsprzedać.
Podeślij fotki jak to wygląda ?
i dlaczego sprzedajesz zmieniasz na inna czy koniec tematu z elektrykami..
MaciejS
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 19 wrz 2019, 8:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: MaciejS »

Miał ktoś może styczność z tymi zgrzewarkami ?

SUNKKO 709AD - https://pl.aliexpress.com/item/32810230 ... b201603_52

Richroc - https://pl.aliexpress.com/item/40001304 ... dbd3d9&s=p
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: GrzegorzS »

Pierwszą sobie daruj, druga do taśmy niklowanej będzie ok.
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: slow »

MaciejS a powiedz jak nawinięty jest transformator
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1322
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Yasiu77 »

Ja tam się nie znam, ale kolega na wypasionej zgrzewarce się bardzo mordował z elektrodami, aż w końcu kupił metr miedzianego druta chyba 4mm2 z lokalnego sklepu, obciął, zeszlifował i problemy zniknęły. Polska miedź :)
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Mariusz_p »

Nawoj nawojem. Jak trafo daje na zawarciu 3kw to tyle masz na zgrzewie i zmiana nawoju niewiele zmieni . Do dobrego grzania potrzebujesz od 5kW w górę i wykrywanie sinusa z sieci.
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: slow »

Nawój jest bardzo ważny.
Na początku zrobiłem 2 zwoje zgodnie z pewnym opisem w sieci i nie zgrzewało.
Przewinąłem na 3 zwoje i bez problemu zgrzewa taśmy niklowe 0,2mm
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Mariusz_p »

Może źle to ująłem. Nawoj jest ważny, ale ważniejsze jest trafo. Jak będzie za słabe trafo zmiana nawoju nic nie da lub różnice będą kosmetyczne.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: AST034 »

A moja np przy 10ms czy 20ms robi mi takie kwiatki. Ma ktos pomysl o co chodzi? Trzyma sie dobrze, tylko tasma czysty nikiel od markkara i tak mi ja wypala...

Obrazek

Probowalem ostrych elektrod, tepych, mocno dociskac, slabo... bez wiekszej roznicy.
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Moja zgrzewarka mnie wykończy ..

Post autor: Mariusz_p »

Pza długie czasy grzania. Coś nie tak ze sterownikiem.
ODPOWIEDZ