Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

Czy ktoś z Was robił już własny elektroniczny watomierz do roweru? Interesuje mnie algorytm i ew. kod źródłowy, bo - jak rozumiem - idea opiera się o pomiar prądu w funkcji czasu. Chętnie bym popełnił taki prototyp.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: tkoko »

Bardziej watów (napięcia i prądu) w czasie. Za kilkadziesiąt zł masz już gotowe, z pomiarem napięcia, prądu, watów, watogodzin, najniższego napięcia w czasie itd. Chcesz "powalić" ceną i parametrami chińczyków :D
Adam333
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 12 paź 2018, 20:41

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Adam333 »

Chińskie nie mają pomiaru pojemności baterii, nie przewidują zasięgu i nie mają wielu przydatnych funkcji. Ja próbowałem robić taki watomierz z arduino nano na razie projekt stanął, ale mam nadzieje kiedyś go ruszę. Ogólnie opiera się to na pomiarze napięcia poprzez jakiś dzielnik(chyba, że chcesz to możesz jakiś przetwornik analogowo-cyfrowy), prądu przez jakiś czujnik halotronowy, i prędkości na kontaktronie i na podstawie tych trzech wartości (i czasu oczywście) przy pomocy wewnętrznego zegara (funkcja millis) no i wymyślenie co przez co i kiedy podzielić
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: tkoko »

Adam333 pisze:
09 cze 2020, 21:16
Chińskie nie mają pomiaru pojemności baterii,....
Pierwszy z lepszy.
https://pl.aliexpress.com/item/40000056 ... hweb201603_
Adam333
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 12 paź 2018, 20:41

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Adam333 »

Bardziej mi chodziło o ilość cykli ile watogodzin na jeden kilometr, ile jeszcze do przejechania, ile średnio jadę na jednym cyklu
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

tkoko pisze:
09 cze 2020, 21:51
Adam333 pisze:
09 cze 2020, 21:16
Chińskie nie mają pomiaru pojemności baterii,....
Pierwszy z lepszy.
https://pl.aliexpress.com/item/40000056 ... hweb201603_
No przecież nie pytam o to, gdzie kupić watomierz, Skoro chcę zrobić po swojemu, widocznie mam jakiś pomysł... Tak sobie zwizualizowałem dwa akumulatorki w skrzynce, elektroniczną centralkę (wybór akumulatora, wybór praca/ładowanie, raporty na temat ilości zużytych Wh i przewidywana ilość km jaką możemy przejechać bieżącym stylem jazdy, do tego już jako dodatek prędkościomierz, liczniki dystansu, temperaturę powietrza, silnika, akumulatora, itd.).
Ostatnio zmieniony 09 cze 2020, 22:38 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: tkoko »

miki pisze:
09 cze 2020, 16:28
Czy ktoś z Was robił już własny elektroniczny watomierz do roweru? Interesuje mnie algorytm i ew. kod źródłowy, bo - jak rozumiem - idea opiera się o pomiar prądu w funkcji czasu. Chętnie bym popełnił taki prototyp.
To przykłady z forum. :D

viewtopic.php?f=22&t=507&hilit=watomierz+micha%C5%82a

viewtopic.php?f=22&t=2521&p=42451&hilit ... 82a#p42451
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: WojtekErnest »

miki pisze:
09 cze 2020, 16:28
..Interesuje mnie algorytm i ew. kod źródłowy, bo - jak rozumiem - idea opiera się o pomiar prądu w funkcji czasu.
Jesli masz sterownik z regenem, to uwzglednij dwukierunkowy przepływ prądu, wzrost napięcia a nie spadek, również zwykly SAG na aku pod chwilowym obciążeniem. A to prowadzi do różnych wyników, które w prostym algorytmie się nie sprawdzą. Poza tym dla jednej instalacji, np napięcie aku 3,7V to 50% a dla innych juz tylko 40% lub 60 % energii aku itd.
Do tego dochodzi zerowanie na start, gdy różnie ladujemy akumulator, lub go tylko doladowujemy podczas chwilowego postoju w czasie podróży .
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Miklas »

Ja na pewno będę sobie robił "komputer pokładowy" ale to jeszcze trochę zejdzie. Wczoraj dopiero lepiłem skrzynkę więc do konca projektu jeszcze troche. Jak kolega wspomniał wcześniej jeżeli masz sterownik z regenem to wypadałoby czytać przepływ w dwie strony, są w miare tanie jedno/dwukierunkowe przetworniki halla firmy ams. Można też użyć shunta, a można nawet użyć kabla od baterii :lol: Co do funkcji millis to nie polecam, lepiej oprzeć się o RTC bo ci się to wszystko rozjedzie. Sam układ elektroniki nie będzie chyba jakoś super skomplikowany(no, poza monitorem cel baterii), reszta to kod i algorytm liczenia, jak również kolega wyżej wspomniał, ciężko będzie poskładać do kupy wszyskie ludzkie i nieludzkie czynniki. A, no i proponowałbym coś bardziej fikuśnego niż arduino, chociaż od bidy też wystarczy ale np. 10bit ADC może ograniczać. W każdym razie powodzenia. Jak będę miał już coś ogarnięte i działające to zapewne zaprezentuję.
Pozdro.
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Sławek »

Miki, zainteresuj się układami do pomiaru prądu z serii ACS, np. ACS758, ACS770 itp. Mierzą prąd z wykorzystaniem efektu halla, zatem nie występuje na nich spadek napięcia jak na boczniku. I co ważne, mierzą prąd w obu kierunkach, zatem można odczytywać prąd pobrany z akumulatora, jak również ładujący, np. z regena.
Powyższe układy są w kilku wersjach prądowych, 50, 100, 150 czy 200A. Do tego pomiar napięcia poprzez dzielnik rezystorowy i masz telemetrię do wyboru, do koloru.

Pozdr
tkoko
Forumowicz
Posty: 4986
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: tkoko »

Sam pomiar prądu nic nie daje. 5A przy 42V (bateria 36V) to 200 wat, 5A przy 30V to 150 wat, a więc zasięg przy obu napięciach jest zupełnie inny.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

tkoko pisze:
10 cze 2020, 7:37
Sam pomiar prądu nic nie daje. 5A przy 42V (bateria 36V) to 200 wat, 5A przy 30V to 150 wat, a więc zasięg przy obu napięciach jest zupełnie inny.
Dlatego przydałaby się funkcja tworzenia profilu akumulatora, zapisująca poziom napięcia w funkcji pobranych Wh. Potem można już w miarę dokładnie szacować przewidywany zasięg na danej baterii.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

Sławek pisze:
10 cze 2020, 7:31
Miki, zainteresuj się układami do pomiaru prądu z serii ACS, np. ACS758, ACS770 itp. Mierzą prąd z wykorzystaniem efektu halla, zatem nie występuje na nich spadek napięcia jak na boczniku. I co ważne, mierzą prąd w obu kierunkach, zatem można odczytywać prąd pobrany z akumulatora, jak również ładujący, np. z regena.
Powyższe układy są w kilku wersjach prądowych, 50, 100, 150 czy 200A. Do tego pomiar napięcia poprzez dzielnik rezystorowy i masz telemetrię do wyboru, do koloru.

Pozdr
Bardzo ciekawe układy, do tej pory nie bawiłem się w takie pomiary.
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

WojtekErnest pisze:
10 cze 2020, 4:46
miki pisze:
09 cze 2020, 16:28
..Interesuje mnie algorytm i ew. kod źródłowy, bo - jak rozumiem - idea opiera się o pomiar prądu w funkcji czasu.
Jesli masz sterownik z regenem, to uwzglednij dwukierunkowy przepływ prądu, wzrost napięcia a nie spadek, również zwykly SAG na aku pod chwilowym obciążeniem. A to prowadzi do różnych wyników, które w prostym algorytmie się nie sprawdzą. Poza tym dla jednej instalacji, np napięcie aku 3,7V to 50% a dla innych juz tylko 40% lub 60 % energii aku itd.
Do tego dochodzi zerowanie na start, gdy różnie ladujemy akumulator, lub go tylko doladowujemy podczas chwilowego postoju w czasie podróży .
Na razie mam przekładniówkę, więc regen odpada, co upraszcza pierwszą konstrukcję. Nie mam w planach robić nic komercyjnie, tylko chcę zbudować instalację dla siebie.
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Sławek »

tkoko pisze:
10 cze 2020, 7:37
Sam pomiar prądu nic nie daje. 5A przy 42V (bateria 36V) to 200 wat, 5A przy 30V to 150 wat, a więc zasięg przy obu napięciach jest zupełnie inny.
Sławek pisze:
10 cze 2020, 7:31
.....Do tego pomiar napięcia poprzez dzielnik rezystorowy i masz telemetrię do wyboru, do koloru.
Pozdr
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Miklas »

Tak jak mówsz jeśli ma być miarodajnie to trzeba profil akumulatorka zrobić, możnaby na rozładowarce, po prostu potrzeba krzywą rozładowania.
Pro TIP: można zrobić obustronny pomiar prądu używając rezystancji przewodu od baterii, nie trudno ją w miarę zmierzyć, jeszcze prościej można później skalibrować. Przykładowo przewód AWG12 ma jakieś 8mOhm na metr, co może służyć za niezłego shunta. Różnice wzmocnić jakimś op ampem od np. texasa typu INAxx i mamy elegancki pomiar, a jedyne co trzeba dolutować to dwa cienkie przewody w dwóch miejscach.
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Miklas »

Aha a jak nie zależy ci na znajomości kodu źródłowego to jest MPE od Marka które załatwia większość bolączek :)
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

Miklas pisze:
10 cze 2020, 10:57
Tak jak mówsz jeśli ma być miarodajnie to trzeba profil akumulatorka zrobić, możnaby na rozładowarce, po prostu potrzeba krzywą rozładowania.
Pro TIP: można zrobić obustronny pomiar prądu używając rezystancji przewodu od baterii, nie trudno ją w miarę zmierzyć, jeszcze prościej można później skalibrować. Przykładowo przewód AWG12 ma jakieś 8mOhm na metr, co może służyć za niezłego shunta. Różnice wzmocnić jakimś op ampem od np. texasa typu INAxx i mamy elegancki pomiar, a jedyne co trzeba dolutować to dwa cienkie przewody w dwóch miejscach.
Tak, to jest metoda, szczególnie kiedy używasz dobrych przewodów w miarodajną notą kalalogową.
roland
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 26 cze 2019, 8:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: roland »

IMHO taki watomierz samoróbka to bardziej hobbystyczna przyjemność niż że tak powiem "tańsza wersja istniejących watomierzy". To wnioski z mojego doświadczenia a w życiu popełniłem kilka hobbystycznych projektów bazujących na uc i czujnikach. Robiąc samemu na pewno Ci to wyjdzie ale czasu pochłonie to mnóstwo. Może wersja hybrydowa? Tas udostępnił kody źródłowe watomierza, hardware gotowy, przerzuć na githuba, uruchom, zrozum jak działa, ulepsz do woli?

pozdrawiam

Remigiusz
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: Miklas »

no to wlaśnie Mpe jest open source hardware, soft niestety nie, ale można sobie wgrać, marek udostępnia. Więc jak ktoś chce przyoszczędzić to jest dobra opcja, jednak tak jak mówisz takie projekty to jest kupa czasu, często lepiej wydać te pare stów i założyć gotowca. A zarabiając stówkę dziennie to za 5 dni raczej tego nie poskładasz ;)
pozdro
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Własny watomierz - czy ktoś robił? Pytanie do elektroników

Post autor: miki »

roland pisze:
10 cze 2020, 11:42
IMHO taki watomierz samoróbka to bardziej hobbystyczna przyjemność niż że tak powiem "tańsza wersja istniejących watomierzy". To wnioski z mojego doświadczenia a w życiu popełniłem kilka hobbystycznych projektów bazujących na uc i czujnikach. Robiąc samemu na pewno Ci to wyjdzie ale czasu pochłonie to mnóstwo. Może wersja hybrydowa? Tas udostępnił kody źródłowe watomierza, hardware gotowy, przerzuć na githuba, uruchom, zrozum jak działa, ulepsz do woli?

pozdrawiam

Remigiusz
Miklas pisze:
10 cze 2020, 12:06
no to wlaśnie Mpe jest open source hardware, soft niestety nie, ale można sobie wgrać, marek udostępnia. Więc jak ktoś chce przyoszczędzić to jest dobra opcja, jednak tak jak mówisz takie projekty to jest kupa czasu, często lepiej wydać te pare stów i założyć gotowca. A zarabiając stówkę dziennie to za 5 dni raczej tego nie poskładasz ;)
pozdro
No właśnie kłopot w tym, że ja chcę dojść do tego w miarę samodzielnie :-) Nie chodzi o "taniość" i łatwość, tylko o przyjemność rozwiązywania problemu. Tutaj trochę kłopotów odpadnie, silnik przekładniowy, nieduży...
Ostatnio zmieniony 10 cze 2020, 13:47 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ