Bezpiecznik

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
luk_luk
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 17 maja 2020, 15:54

Bezpiecznik

Post autor: luk_luk »

siema
Poradźcie czy warto dać bezpiecznik pomiędzy akumulatorem z bms a sterownikiem przy pakiecie 16s 12p i sterownikiem 45 A. Znalazłem coś takiego

napiecie 80v prad 50 A

https://www.tme.eu/html/PL/wkladki-topi ... pelny.html

Zdania na forum są podzielone
jaka wy macie?. A może zebarać informacje na temat bezpiecznikow. Dać czy nie. Przed sterownikiem czy przed przetwornicą ( jeżeli to koniecznosć)
Jak dobrać? linki do producentów gniazd i bezpieczników itp.
ci którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie podzielą się, mniej doswiadczonymi tak by konstrukcje były prawidłowe i bezpieczne
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Bezpiecznik

Post autor: Eryk »

Temat już był na forum. Według mnie warto dać na głównego plusa zaraz z akumulatora i dopiero na resztę odbiorników
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Bezpiecznik

Post autor: AST034 »

luk_luk pisze:
11 cze 2020, 16:39
siema
Poradźcie czy warto dać bezpiecznik pomiędzy akumulatorem z bms a sterownikiem przy pakiecie 16s 12p i sterownikiem 45 A. Znalazłem coś takiego

napiecie 80v prad 50 A

https://www.tme.eu/html/PL/wkladki-topi ... pelny.html

Zdania na forum są podzielone
jaka wy macie?. A może zebarać informacje na temat bezpiecznikow. Dać czy nie. Przed sterownikiem czy przed przetwornicą ( jeżeli to koniecznosć)
Jak dobrać? linki do producentów gniazd i bezpieczników itp.
ci którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie podzielą się, mniej doswiadczonymi tak by konstrukcje były prawidłowe i bezpieczne
W razie czego BMS i tak Ci to rozlaczy zanim ten bezpiecznik zareaguje, a na nim moga pojawic sie straty, bo to jednak mala powierzchnia styku i dodatkowe zlacza.
luk_luk
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 17 maja 2020, 15:54

Re: Bezpiecznik

Post autor: luk_luk »

wiem ze był i czytałem że dwa razy tylko nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy dawać czy nie. jedni piszą że dawać bo zabezpieczeń nie zaszkodzi a inni ze bez sensu bo bms zadziała szybciej. Dla początkujących lekki chaos się wkrada .
Dede
Forumowicz
Posty: 2089
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bezpiecznik

Post autor: Dede »

Jak dasz bezpiecznik na plusie będziesz miał lepiej bezpieczenie jeśli będzie zwarcie instalacji.
Z drugiej strony BMS tez ma zabezpieczenia na wypadek przeciążenia ale nie koniecznie na zwarcia bo zazwyczaj na zwarcia są awaryjne BMS
Nie przejmuj sie stratami na bezpieczniku bo to kilka mV więc można pominąć straty które nie idzie zauważyć.
wiedzmin44
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2020, 14:02

Re: Bezpiecznik

Post autor: wiedzmin44 »

U mnie są dwa bezpieczniki, jeden w obwodzie ładowania drugi w obwodzie rozładowania, bezpieczniki mogą być na wyższe napięcie ważne żeby miały prąd przepalenia większy o ok 5A od prądu sterownika. BMS wytrzymuje chwilowo przeciążenia 2x większe od nominału, dlatego w razie zwarcia może nie zadziałać szybko.
W.P.
Forumowicz
Posty: 345
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Bezpiecznik

Post autor: W.P. »

luk_luk pisze:
11 cze 2020, 16:39
Poradźcie czy warto dać bezpiecznik pomiędzy akumulatorem z bms a sterownikiem
Zawsze warto.
Zwarty akumulator to prąd rzędu kiloamperów. W module BMS jest szeregowy tranzystor, którego zadaniem jest rozłączenie obwodu. Rozłączy jeśli zdąży, ale to prąd udarowy, A jeśli mu się nie uda i padnie? Wtedy zacznie przewodzić jak gwóźdź.

Trzeba założyć najgorszy scenariusz by uniknąć pożaru.

Ja do ochrony pakietu 10S10P użyłem bezpiecznika samochodowego 15A mocowanego w gnieździe zapewniającym dobrą powierzchnię styku (nie znam typu, w te gniazda wchodzą dużo większe wartości).
Awatar użytkownika
Miklas
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2020, 17:05
Lokalizacja: BBa

Re: Bezpiecznik

Post autor: Miklas »

Ja bym nie był taki pewnien zadziałania zabezpieczenia w bms'ie, tam najprawdopodobniej działa to tak że na rezystorze pomiarowym mierzone jest napięcie, wzmacniane op-ampem, i dalej analogowa lub cyfrowa elektronika decyduje o tym żeby odłączyć główne tranzystory. Jak widać jest po kolei kilka elementów które muszą zadziałać, i w większości przypadków będzie ok, jednak elementy półprzewodnikowe(MOSFETy) "lubią" przepalać się na zwarcie a nie na przerwę w obwodzie i zwykły bezpiecznik topikowy ma tu przewagę. Dobrze zabezpieczyć wejście jak i wyjście, i każdy tor prądowy/odnogę zasilającą od baterii. Do zabezpieczenia wyjścia można użyć bezpiecznika np. typu MAXIval(przy sterowniku 40A dałbym bezp. 60A) a wejście(ładowanie) MINIval też np1,5x większy niż spodziewany prąd. Oczywiście trzeba pamiętać że te bezpieczniki są "rated" na bodajże 48V ale myślę że użycie ich do 50kilku V to nie afera. Takie bezpieczniki są dosyć tanie i małe, więc zawsze można mieć gdzieś w zapasie. Dalej idąc - zabezpieczenie przetwornic wszelkiej maści do zasilania peryferiów(lampek, USB itp.) też mały bezpiecznik na ich wejściu, a na wyjściu można dodatkowo zabezpieczyć transilem, co spowoduje przepalenie bezpiecznika jeśli napięcie wzrośnie powyżej żądanego(Transil zacznie gwałtownie przewodzić powyżej swojego napięcia znamionowego i przepali bezpiecznik. dzięki czemu powinno się udać uratować elektronikę przed podaniem np. 54V na gniazdo USB przy zwarciu przetwornicy). Spadkami napięcia na bezpiecznikach bym się zbytnio nie przejmował dopóki korzystasz z porządnych gniazd i markowych bezpieczników. Te z tme powinny być ok. Z ali czy innych chin może być różnie. Pamiętać trzeba że dobry styk to podstawa. Złącza śrubowe dobrze dokręcić i zapezpieczyć przed poluzowaniem przez drgania(np.loctite) a wszystkie inne które się da lutować. Powodzonka.
Pozdro.
luk_luk
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 17 maja 2020, 15:54

Re: Bezpiecznik

Post autor: luk_luk »

kurcze ale profeska w omówieniu tematu. Dzięki bardzo myślę że inni też poczernia trochę z tej wiedzy. Bardzo dziekuje wiem co mam zrobić
Nowy
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 30 maja 2019, 16:21

Re: Bezpiecznik

Post autor: Nowy »

Ja mam na bateri 36v 10a bezpiecznik na plusie 30a silnik 500w
ODPOWIEDZ