KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: chudybws »

Jakieś dwa tygodnie temu zmuszony byłem jechać ebajkiem w dość mocnym deszczu. Akurat jak docierałem do celu wyświetlacz a z nim cała elektryka się wyłączyła i nie dało się go włączyć ale po kilkunastu minutach pod dachem z pilotem skierowanym w dół wyświetlacz ożył. Zrobiłem tego dnia jeszcze z 30km i wszystko działało. Tylko wyświetlacz był zaparowany.

Następnego dnia (w nocy ładował się w altance) po włączeniu okazało się że wyświetlacz nie pokazuje prędkości, nie nalicza przebiegu ani czasu jazdy, ilości pobieranych watów oraz pokazuje pustą ikonkę baterii i nie wyświetla symbolu odcięcia zasilania przy hamowaniu (a odcina, załącza regen). Jedynie napięcie baterii działa dobrze.
Próbowałem kasować przebieg dzienny i teras cały czas pokazuje 0. Tryby wspomagania zmieniają się normalnie, przebieg i czas całkowity się wyświetlają ale nie rosną. Wyświetlacz samoczynnie się wyłącza co 5 minut. Po czym da się go normalnie włączyć, pas i manetka działa. Rower ma normalną moc i nie wyświetla błędów halli.

Jakieś pomysły co mogło się stać? Uszkodzony wyświetlacz, sterownik, Halle?

Od tego momentu minęły prawie dwa tygodnie i zrobiłem ~600km i żadnych zmian. Przywrócenie wyświetlacza do ustawień fabrycznych nie pomaga. Dzisiaj rozkręciłem wyświetlacz i jego pilot ale w środku sucho.

Wyświetlacz i cały osprzęt na złączkach Higo, sterownik blokowy KT, silnik Hub.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2020, 22:41 przez chudybws, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: miki »

Zalaną elektronikę należy zaraz po zalaniu osuszyć i oszacować ew. straty. Jeśli zalejesz notebooka, nie pracujesz na nim przez 2 kolejne tygodnie. Na Twoim miejscu rozebrałbym ten moduł i dokładnie osuszył (świetnie się sprawdzają woreczki ryżu), potem ew. wyczyścił płytkę IPA i spróbował ponownie uruchomić. Trzeba trzymać kciuki za to, aby nie okazało się, że jakieś porty wejściowe mikrokontrolera zakończyły ziemski żywot. Niestety KT-LCD3 nie jest uszczelniony. Taki niby drobiazg...

A z bardziej prozaicznych spraw... sprawdzałeś stan połączeń we wiązkach sterownika?
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: Slaw »

miki dobrze radzi, że woda i elektryczność to nie jest dobra kombinacja. Po przyjeździe zasilanie z baterii powinno być natychmiast odłączone i wszystko rozkręcone, sprawdzone i wysuszone, a nie jeszcze ładowanie podłączone itd.
Teraz pozostaje to samo lecz wynik działań może już nie przywrócić ci wyświetlacza do pełni działania ale kto wie. Porozkręcaj i przemyj wtyczki kontakt cleanerem lub czymś podobnym. Pootwieraj wszystko, sprawdź czy mokro gdzieś i wszystko wysusz...
Od biedy woreczek można założyć na display i pilota kiedy nas złapie deszcz i szybko uciekać od deszczu.
Stawiam na wyświetlacz to raczej z nim jest problem. Nowy display zawsze można zwrócić ma się 14 dni na zwroty,
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: chudybws »

Nie mogłem nic rozbierać bo to był wyjazd wakacyjny gdzie rower był jedynym środkiem transportu do przemieszczania się między kolejnymi punktami noclegowymi.
A co do ryżu to jest mit 😃 Często powielany na na grupach o smartfonych.

Wyświetlacz i pilot rozebrałem i żadnej wilgoci już tam nie ma, przy składaniu usczenilem go sylikonem.
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: Slaw »

a co ze sterownikiem? tam też zaglądałeś? przesuszenie suszarką nie zaszkodzi nawet jak nic nie widać. Ustaw na ciepło a temp rzędu 45-50C jest bezpieczna dla elektroniki...
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: miki »

chudybws pisze:
02 lip 2020, 22:08
Nie mogłem nic rozbierać bo to był wyjazd wakacyjny gdzie rower był jedynym środkiem transportu do przemieszczania się między kolejnymi punktami noclegowymi.
A co do ryżu to jest mit 😃 Często powielany na na grupach o smartfonych.

Wyświetlacz i pilot rozebrałem i żadnej wilgoci już tam nie ma, przy składaniu usczenilem go sylikonem.
No, nie wiem czy to jest mit. W samochodzie na pewno znacznie zmniejsza wilgotność, co można dobitnie stwierdzić wczesną wiosną w autach parkowanych pod chmurką.
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: cyklista »

Najlepiej to po prostu wykapac w alkoholu izopropylowym, wyciągnie wodę z każdego zakamarka a potem sam szybko odparuje szkód nie czyniąc
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: miki »

cyklista pisze:
03 lip 2020, 7:49
Najlepiej to po prostu wykapac w alkoholu izopropylowym, wyciągnie wodę z każdego zakamarka a potem sam szybko odparuje szkód nie czyniąc
No przecież napisałem o tym wyżej.
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: chudybws »

Kwestia wyświetlacza odpada. Kupiłem nowy i to samo. Prędkość w hubie jest odczytywana z czujników Halla?
We wszystkich silnikach HUB są takie same czujniki Halla?
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: mr_x »

Wygląda, jakby był problem z komunikacją ze sterownikiem (linie TX i RX w wiązce między LCD3 a sterownikiem).
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie działa większość wskazań.

Post autor: chudybws »

Wczoraj wmieniłem Halle koło przestało się delikatnie cofać ale na problem z brakiem wskazań nie pomogło.
Sprawdziłem przejścia między sterownikiem a wyświetlaczem i wszystkie kablem mają przejście.
Dodatkowo mierząc w złączce DM RX i G mają przejście do N na płytce sterownika ale nie do N w złączce. N w złączce nie ma przejścia do DM RX G w sterowniku. Mierząc na płytce nie ma przejścia DM RX G do N. Wszystko mierzone na wyłączonym sterowniku.

Sprawdziłem jeszcze czujniki Halla wpinając ładowarkę od telefonu w + i - ale na sygnałowych jest cały czas pełne napięcie.

Obrazek
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: chudybws »

Ktoś coś? Halle dalej uszkodzone jak na sygnałowych pokazuje cały czas 5V?
1boryseq1
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2021, 10:26

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: 1boryseq1 »

Witam wszystkich! Podlaczam sie do tematu. Czy problem zostal rozwiazany?
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: DomeZ »

Czy problem został rozwiązany? Mam ten sam problem. Sterownik i wyświetlacz odpada, dostałem kolejny i problem dalej występuje
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: DomeZ »

Naprawiłem. Okazało się że jedna nóżka we wtyczce była wygięta. Odpowiedzialna była za informację na wyświetlaczu
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: chudybws »

DomeZ pisze:
04 maja 2022, 17:25
Naprawiłem. Okazało się że jedna nóżka we wtyczce była wygięta. Odpowiedzialna była za informację na wyświetlaczu
We wtyczce od wyświetlacza?
Ja już kiedyś podmieniłem wyświetlacz i nie pomogło więc olałem ale właśnie robię duży serwis roweru i temat powrócił. Od tamtego czasu wymieniłem sterownik, przewód sterownik-wyświetlacz/manetka itd, czujniki halla i prze psy silnik-sterownik i nic. Zamówiłem teraz jeszcze wyświetlacz LCD-4 i jak to nie pomoże to brak dalszych pomysłów.
DomeZ
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:14

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: DomeZ »

Chodzi mi o tą wtyczkę co idzie do rozdzielacza (na manetke, wyświetlacz itp) w nią wchodzi wtyczka z dużą ilością pinów. Sprawdź tam

Mnie w serwisie rapida chceli naciągnąć na nowy wyświetlacz i sterownik bez podpinania ich sprawnych xD zareklamowałem sterownik i dalej nie pokazywało wskazań. A wystarczyło nóżkę wyprostować
Załączniki
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: chudybws »

Nowy sterownik i nowy ten kabel do wyświetlacza więc niemożliwe u mnie niestety :/
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: KT LCD-3 Nie wyświetla prędkości, mocy chwilowej itd

Post autor: chudybws »

Po ponad dwóch latach problem został rozwiązany :D
Ostatecznie pomogła wymiana wyświetlacza. Kiedyś już na chwilę założyłem inny i nie pomogło ale nie tego czasu wymieniłem sterownik, przewód 4w1, Halle i wszystkie kable do silnika.
ODPOWIEDZ