Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Witam, kupiłem sobie ostatnio zgrzewarkę Kwelda, żeby sprawniej móc grzać sobie od czasu do czasu pakiety. Żeby było taniej kupiłem samą płytkę, teraz dokupiłbym bus bary, ale wtedy nie zauważyłem ich w sklepie więc dorobiłem sobie z płaskownika miedzianego 5mm. No i wygląda to tak że przechodzi kalibrację, a potem chcąc zgrzewać, zgrzewa za długo po czym robi dziurę w ogniwie, pomimo ustawienia małej wartości typu 10-20J. Wiem że przewody nie mogą być za krótkie, miałem po 40cm AWG7 paliło ogniwa, teraz mam 10mm2 50cm zwykły przewód i też pali. Dodam że bateria której używam to mocne 3S2P Lipo Pomoże ktoś to ogarnąć?
Załączniki
zgrzewarka 3.jpg
zgrzewarka 2.jpg
zgrzewarka 1.jpg
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 17:35 przez Patriko, łącznie zmieniany 2 razy.
markkar
Forumowicz
Posty: 272
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: markkar »

A jakie masz wartości jak pedał po strzale przytrzymasz?
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Takie przy ostatniej kalibracji,
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Tooropek »

Jaką taśmą zgrzewasz? Ja tu widzę albo zły docisk i za dlugi czas zgrzewu albo coś w sofcie skopane, choć na to ostatnie bym nie stawiał. Wartość prądu niska, rezystancja na styku okej, próbuj zgrzewać blachę do blachy na wartościach rzędu 5/6/7J bo przy 20J to ja czysty nikiel 0,3 zgrzewam, choć prąd mam skalibrowany do granic możliwości kWelda... Czas przy 5J powinien wynosić gdzieś między 2 a 3ms i to wystarczy do zgrzania blachy stalowej 0,15 przykładowo... Daj znać jakie są efekty jak zmniejszysz moc na te 5J i co do rodzaju taśmy jakiej używasz podczas testów.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Więc tak zgrzewam czystym niklem 0.15mm.
Wyniki po kolejnej kalibracji:
Załączniki
kalibracja 3.jpg
kalibracja 2.jpg
kalibracja 1.jpg
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Po zgrzewie 5J jeden zgrzew trzymał drugi nie, taśma widocznie przegrzana, na niższych Dżulach nie zgrzewa.
Parametry dla zgrzewu żeby już nie śmiecić fotkami:
E = 5.0J
t = 34,55m
I = 998A
R=-0,01m

Przed chwilą spróbowałem zgrzać 0.15 do ogniwa, na 3J zgrzało jedną strone, to mówie podkręcę do 4J ale przy tej wartości stopiło elektrody i przegrzało nikiel. Ki ...uj??
Załączniki
zgrzew 5J.jpg
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2021, 16:16 przez Patriko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Tooropek »

Hmmm, skoro przy tak krótkim czasie zgrzewu i 1kA przepala to coś musi być w sofcie skopane skoro elektrody się topią. Napisz do producenta, że masz problem z krótkimi czasami zgrzewu i co może być tego przyczyną. Masz nową wersję z niebieskim LCD, ja mam z zielonym i problemów przez 2 lata nie uświadczyłem pomimo dłubania w sofcie; wiem że kolor LCD nic nie zmienia ale może w nowej odsłonie po aktualizacji softu coś się wysypało akurat w Twoim egzemplarzu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Jedyne co skopałem to wyciągając LCD ułamałem jedną nóżkę od niego to pociągłem przewodem, żeby nie było problemu ze stykiem. Nic wszystko przezbroiłem na starą zgrzewarkę i piszę do konstruktora tego ustrojstwa ;)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Tooropek »

Producent pewnie zaleci dokupić adapter do programowania, ale w tym wypadku jeśli soft jest skopany to powinien adapter dorzucić w cenie wysyłki i podać na email czysty sprawdzony wsad z najnowszym oprogramowaniem.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
markkar
Forumowicz
Posty: 272
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: markkar »

Zdecydowanie za mały prąd a za długi czas. 0,15 czysty nikiel zgrzewam na 12J (~1750A i t=3). Jeżeli masz dostęp do innego pakietu sprawdź czy będzie różnica.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Eryk »

Ja bym zmienił jeszcze przewody na grubsze. Elektrody też wygladaja na takie które wymagają dopieszczenia ;) Pokaż te lipo z których ciagniesz prąd. Jakie parametry?
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-rap ... tore=en_us Takiego klocka używałem. Co do elektrod to miałem nawet ten uchwyt przy samej zgrzewarce płaskownikami poskręcany, prąd wtedy podskoczył do bodaj 1400A, efektowniej wtedy tylko elektrody wtapiały się w ogniwo ;). Może ktoś chętny i by mi mógł sprawdzić tą moją zgrzewarkę? bo na razie nie wiem czy pisać do producenta czy co?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2021, 14:22 przez Patriko, łącznie zmieniany 1 raz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2099
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Dede »

Tez kiedyś miałem problemy zgrzewania powodem było zbyt długi czas zgrzewania i za mała moc.
Wymieniłem przewody 16mm2 na 25mm2 i długości dwa razy mniejsze ale to była zgrzewarka transformatorze.

Na moje oko u Ciebie wygloda zbyt długi czas zgrzewania daj mniej czasu i większą moc. Ma byc bardzo krótko ale dużo mocy.

U siebie mam czas 10ms dla 0.1mm taśmy i 20ms dla 0.2mm taśmy niklowej.
Jeśli zgrzewarka musi pracować powyżej 20ms to znaczy ze za słaba lub przewody do wymiany na grubsze.

U ciebie główne zasilanie to lipo polecam zasilać do przez super kondensator gdzie prąd impulsu będzie większy od lipo
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2021, 0:05 przez Dede, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
shade_
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 19 paź 2020, 10:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: shade_ »

Patriko pisze:
18 kwie 2021, 16:02
Po zgrzewie 5J jeden zgrzew trzymał drugi nie, taśma widocznie przegrzana, na niższych Dżulach nie zgrzewa.
Parametry dla zgrzewu żeby już nie śmiecić fotkami:
E = 5.0J
t = 34,55m
I = 998A
R=-0,01m

Przed chwilą spróbowałem zgrzać 0.15 do ogniwa, na 3J zgrzało jedną strone, to mówie podkręcę do 4J ale przy tej wartości stopiło elektrody i przegrzało nikiel. Ki ...uj??
temat stary, ale jak sobie poradziles?
Aktualnie mocniejsza hulajka, a e-bike w budowie
Patriko
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 30 kwie 2017, 9:20
Lokalizacja: Konin

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: Patriko »

Szczerze? Kweld leży w pudle od tamtej pory i zgrzewam inną zgrzewarką.
Awatar użytkownika
shade_
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 19 paź 2020, 10:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: shade_ »

jasne. no szkoda. ja przesiadłem sie z chinczyka na kWelda i tez mialem poczatkowo problemy, ale u mnie okazalo sie ze mam nierówno ustawione sprezyny i rozna powierzchnie przylegania elektrod. Poprawilem i juz dziala
Aktualnie mocniejsza hulajka, a e-bike w budowie
NORBAT
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2023, 1:09

Re: Kweld zgrzewarka za mocno grzeje

Post autor: NORBAT »

Trochę czasu już minęło, ale z tego co widzę po objawach to źle robisz kalibrację, napisz albo pokaż na filmiku jak robisz kalibracje.
ODPOWIEDZ