Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: tkoko »

Tomasz Radomski pisze:
04 paź 2023, 6:17
Hej! Nie wiem czy ciekawa 😁 ciekawi mnie tylko to gdzie znaleźć info o zgrzewaniu. Bo do tej pory nie widziałem takiego. Natomiast zagrzanie elektrolitu zgrzewem o długości nawet 30ms to troszkę brednia......
1. producent ogniw (Sony, Samsung, Panasonic itd.) produkuje ogniwo, i tam informacji o zgrzewaniu nie będzie. Jest tylko informacja o wpływie temperatury na ogniwo.
2. nie zagrzejesz całego ogniwa czasem 30ms, ale punktowo, szczególnie na minusie gdzie "wkład ogniwa" dotyka denka, temperatura może być na tyle duża że mniej/bardziej uszkodzi wkład. Stąd zapewne w handlu tyle nieużywanych "nówek z odzysku" mających tylko zgrzew na minusie.
3. co do możliwości zgrzewarek innych niż DC też byłbym ostrożny. 40 lat temu zgrzewałem blachy samochodowe zgrzewarką z gniazdka 220 V, 16 A. Wielkość zgrzewarki to pudełko dziecięcych butów (pewnie z 0.5 kg) plus szczypce z 2 - 3 kg do tego z 2 - 3 metry grubszego przewodu. W środku pudełka potencjometr, kilka oporników i kondensatorów itd. Żałowałem wówczas że nie skopiowałem układu bo swojego malucha musiałem zgrzewać zgrzewarką brata z 40 - 60 kg wagi :D
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Ja to nie czaje tego pytania. Przecież każdy miał fizykę w podstawówce i powinien widzieć co to jest energia cieplna Joula. Jest to prąd do kwadratu razy oporność razy czas. Można dostarczyć ta samą moc mając większy prąd w krótszym czasie tak ? Każde połączenie w zależności od grubości metalu i jego rezystancji wymaga określonej mocy aby proces topnienia a co za tym idzie klejenia elementu metalowego z drugim metalem przebiegł pomyślnie. Jest też takie coś jak energia cieplna którą nabiera metal który się łączy z drugim metalem. Nawet pomijając wzory to na chłopski rozum im dłużej podgrzewacz patelnie na kuchence to tym dłużej musisz zaczekać aż ostygnie. Jak by bateria nie miała w sobie elektrolitu, który zaczyna się degradować pod wpływem za wysokiej temperatury to możesz sobie zgrzewać to nawet na kuchence gazowej. Czas umowny do 10ms jest czasem w którym nie zdąży bateria nabrać temperatury a ogniwo już jest zgrzane, dlatego każdy producent Ci powie że im mniejszy czas tym lepiej dla baterii , bo to jest fizyka jak mówiłem . No ale co tu komu tłumaczyć , jak Pan Tomasz i tak wie lepiej że nawet 30ms może coś zgrzewać jak przemagnesowanie w sieci jest co 20ms. Czyli 20,40,60 itd. Jak by kolega wiedział co to jest częstotliwość i jak działa fizyka to by nie pisał bredni. No ale trzeba tłumaczyć przecież czemu nie 20, a czemu nie 30, a ja zgrzewam 100 i jest super połączenie. To już nawet nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z głupoty ludzkiej. Na prawdę wystarczy zajrzeć do książek od fizyki jeśli się zapomniało i potem dopiero coś pisać na forum. I dla tych co myślą że od razu się coś nie degraduje to jest to stety/niestety odwlekane w czasie.
ODPOWIEDZ