Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Witam,
Przedstawiam zgrzewarkę do ogniw DC - napięcie 12V , prąd pracy do 2000 Amper .
Zgrzewarka jest wykonana na 12 mosfetach dużej mocy , w porównaniu do oryginalnej gdzie jest tylko 8 mosfetów, umożliwia pracę na dużo większych prądach. Wydajnościowo dorównuje zgrzewarce KWeld .
Płytki od strony zasilania wykonane z podwójnej grubości napylonej miedzi. Wykonanie w profesjonalnej firmie z dbałością o szczegóły.
Jest to ulepszona wersja Arduino Spot Welder. Funkcje z tej zgrzewarki są zachowane, obsługa identyczna plus kilka dodatkowych smaczków, usprawniających pracę zgrzewarki.
Testy przeszła na blaszkach 0,15mm czysty nikiel w 4 warstwach zgrzewanych jedna do drugiej przy prądzie ok. 1500 Amper.
Jest to produkt Polski wykonany przeze mnie. Coś czego brakowało na Polskim rynku czyli kompromis ceny słabszej zgrzewarki z zagranicy do mocy KWelda, która jest dużo droższą opcją.
Dla chętnych otwieram listę na zapisy. Cena gotowej zgrzewarki jak na zdjęciach to 570zł.
Zalecane zasilanie o wydajności 1500A by móc zgrzewać czysty nikiel 0,15mm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 lip 2021, 23:58 przez daniel89, łącznie zmieniany 6 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1414
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja

Post autor: miki »

Daniel, fajny projekt. Jedyna uwaga to "napylanie" miedzi. Laminat produkuje się zgrzewając folię miedzianą (konkretnej grubości, 35, 70 mikronów i grubsze na zamówienie) do nośnika epoksydowego (np. FR4).
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja

Post autor: daniel89 »

Tak to jest 70 mikronów . 35 mikronów to podstawowe laminowanie, masz rację :)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: pxl666 »

Czyli do pracy potrzeba rączkę , aku 12v i jakąś obudowę?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: WojtekErnest »

Z jakim (w praktyce) pakietem to współpracuje.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

pxl666 pisze:
22 maja 2021, 8:34
Czyli do pracy potrzeba rączkę , aku 12v i jakąś obudowę?
Obudowę projektuję w 3D i będzie dostępna do wydruku do tej zgrzewarki - jest możliwość dodatkowo ją dostać. Wentylator chłodzący dobrej jakości też mogę dorzucić.

Co potrzebujemy by zgrzewać:
- przewody minimum 7AWG lub nawet grubsze + konektory najlepiej XT90
- akumulator 12V o wydajności 1500A do blaszek 0.15mm lub 2000A do blaszek 0.2mm i grubszych
- uchwyt z dociskiem jak na zdjęciach lub jak kto woli dwie elektrody na przewodach
- pedał nożny lub mikroswitch w uchwycie

Zgrzewarka umożliwia automatyczny zgrzew po przyłożeniu elektrod jeśli nie mamy pedału nożnego lub mikroswitcha. Zalecam jednak dokupienie pedału nożnego - dużo wygodniejsze.


Co do akumulatora to jaki macie taki będzie dobry byle nie przekroczyć 2000Amper i mieć napięcie 12V - max po naładowaniu 14.4V
Z dwóch takich równolegle połączonych uzyskaliśmy 1500 Amper przy 12V jak na zdjęciach widać :
- https://hobbyking.com/en_us/turnigy-rap ... s_products
Do blaszek 0,15mm czysty nikiel w 4 warstawach na sobie bez problemu dawało radę. Czas zgrzewu 2-5 ms.

Oczywiście możemy inny akumulator jaki tylko mamy. Ja osobiście preferuję zbudować akumulator 4S12P na ogniwach A123 System Lifepo4 . Ewentualnie zawsze można podpiąć aku samochodowy jak nie mamy innego lecz tam wydajność jest słaba z jednego. Do takich pojedyńczych zgrzewów może i to miało by sens ale nie na możliwości tej zgrzewarki.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2021, 10:44 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Budowa kolejnej zgrzewarki rozpoczęta 8-)
Obrazek

Widok poprawionej obudowy:
Obrazek

Po wydrukowaniu:
Obrazek

Zgrzewarka obsługuje teraz polskie napisy :)
Super czytelne i funkcjonalne.
Dostępne funkcje:
- alarm za wysokiego napięcia
- alarm za niskiego napięcia
- wybór trybu zgrzewania : Auto , Ręczny . W trybie auto po przyłożeniu elektrod następuje automatyczny zgrzew. W trybie ręcznym podpinamy pedał nożny i działamy
- dostępny licznik ilości wykonanych zgrzewów - resetowany w ustawieniach zaawansowanych
- wstępny puls - dogrzanie elementu przed prawidłowym zgrzewem - wartość w % czasu właściwego impulsu
- w trybie zaawansowanym po przytrzymaniu przycisku w momencie załączania zgrzewarki dostępny : Restart urządzenia, kalibracja baterii - bardzo ważna funkcja - ustawiamy napięcie baterii zgodnie z tym co nam pokazuje miernik - jest to niezwykle istotne do obliczenia szacowanego prądu zgrzewania
- dostępne ustawienie maksymalnego czasu zgrzewu - zalecane nie przekraczanie 120ms, dla nóżek tranzystorów jak i samego gotowania litu w baterii. Czasy zgrzewu powinny być jak najkrótsze . Przy baterii 1500Amper i 12V zgrzewa blaszki 0.15mm na czasie 5ms jedna na drugiej.
- po kilkukrotnym kliknięciu zgrzewu w stanie jałowym - bez przyłożonych elektrod do materiału - wskazuje nam napięcie i prąd baterii jakim dysponujemy
- po wykonanym zgrzewaniu wyświetlacz pokaże nam szacowany prąd i napięcie na końcówkach zgrzewanego materiału - UWAGA - jest to wartość szacowana , bez bezpośredniego pomiaru prądu. Proszę tą wartość przyjąć za wyznacznik a nie faktyczny prąd i napięcie. Do faktycznego pomiaru najlepiej podpiąć miernik zewnętrzny.
Kolejna bardzo ważna informacja !
W momencie załączania zgrzewarki nie wolno elektrod zbliżać do siebie. W takim przypadku poprzez bootowanie systemu występują stany nieustalone, które to powodują załączenie tranzystorów. Należy o tym pamiętać, gdyż może to spowodować uszkodzeniem tranzystorów.

Zgrzana bateria tą zgrzewarką :
Obrazek
Czysty nikiel 7x0.15.

Wkrótce dostępne będą przewody z konektorami do tej zgrzewarki (wykonane z cynowanej miedzi 7AWG 200*C) plus uchwyt do zgrzewania. Oczekuję na dostawę 8-)
Akumulator na razie mogę polecić tylko na własne zamówienie i podać źródło zakupu.

Mogę dodać że pełne wsparcie dla chętnych na zgrzewarkę idzie z mojej strony. W razie W służę pomocą.


Wkrótce kolejne informacje..
Zachęcam do komentowania i zdawania pytań..
Osoby które nabyły zgrzewarkę również gorąco zachęcam do podzielenia się informacją o produkcie.

Opis na blogu: https://zautomatyzowani.blogspot.com/

Przedstawiam jak poruszać się po menu zgrzewarki . Może nie najlepszej jakości, ale zawsze ułatwi szacowaną orientację w opisanych wyżej funkcjach:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2021, 11:03 przez daniel89, łącznie zmieniany 17 razy.
Awatar użytkownika
Tomek
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:11

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tomek »

W momencie załączania zgrzewarki nie wolno elektrod zbliżać do siebie


A jeżeli posiadam taki uchwyt ?

Obrazek

Tutaj elektrody są na stałe blisko siebie, czy chodzi tylko o zwarcie ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

Chodzi że w momencie podłączenia pod zasilanie elektrody nie mogą się stykać czy nawet być blisko?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: pxl666 »

Chyba nie wystąpi tak wysokie napięcie aby nastąpił przeskok więc raczej chodzi o zwarcie elektrod
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Tomek pisze:
30 maja 2021, 17:00
W momencie załączania zgrzewarki nie wolno elektrod zbliżać do siebie


A jeżeli posiadam taki uchwyt ?

Obrazek

Tutaj elektrody są na stałe blisko siebie, czy chodzi tylko o zwarcie ?
Tylko o zwarcie chodzi . Napięcie 12V nie spowoduje przeskoku impulsu w takiej odległości elektrod od siebie . Uchwyt masz dobry . Ja będę oferował troszkę inny ale ten też może być, ważne że równy docisk na sprężynach.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Kajman pisze:
30 maja 2021, 18:27
Chodzi że w momencie podłączenia pod zasilanie elektrody nie mogą się stykać czy nawet być blisko?
Elektrody nie mogą się tylko zwierać. Być blisko mogą jak w uchwycie. Należy o tym pamiętać i wszystko będzie dobrze ;)
Awatar użytkownika
Tomek
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:11

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tomek »

Zgrzewarka kupiona u daniela po pierwszych testach na pakiecie 4s12p z A123. Łączna długość przewodu od aku do elektrod 110-120cm 25mm2 OnS (H01N2-D) + 40cm PV1-F 6mm2 x4 (w sumie 24mm2 na każdy biegun) od aku do złączek xt90 x2 na każdy biegun. Główne bieguny od aku zrobione z pocynowanej po całości taśmy Cu 30x0.2 - taśmy 4 warstwy na każdy biegun żeby się nie grzało, dałem co miałem na warsztacie :) Nie wiem ile dokładnie prądu szło, może jutro coś posprawdzam ale wstępnie od 4ms dobrze zgrzewa blaszki czysty nikiel 0.15mm.
Filmik ze zgrzewania czystego niklu 0.3mm, czas zgrzewu na filmiku 12ms (na testach wypadło dobrze już przy 9-10ms ale dałem więcej dla pewności bo to aku do młotowiertarki)


W bliskiej przyszłości może wrzucę więcej info i zdjęć, dzisiaj ją odpaliłem na szybko bo od rana jeszcze aku lutowałem i cele wyrównywałem ;)

Aku:
https://postimg.cc/ftPQk36Y
https://postimg.cc/5HnVdKg7
Awatar użytkownika
matys
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2018, 17:23

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: matys »

Gratki za projekt i wykonanie!
Gdybym nie miał już swojej SUNKKO to mocno bym się zastanawiał nad zakupem :D
Kross Evado 1.0 Mxus V3 Turbo 20s2p HC Turnigy GT1500
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

SUNKKO to chyba transformatorowa zgrzewarka?
Ja na trafo , nie dawałem rady zgrzewać dobrze niklu do niklu. Na takiej DC jest powtarzalność i jakość.
Pozdrawiam
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Dostępne mam przewody 7AWG z konektorami oczkowymi, uchwyt do zgrzewania oraz konektory XT90. Jeśli ktoś potrzebuje całą kompletną zgrzewarkę tylko bez baterii to jest dostępna:
Obrazek

Reasumując są trzy dostępne opcje:
1) Sam sterownik w obudowie z wiatraczkiem - 570zł
2) Sterownik z uchwytem do zgrzewania, przewodami i konektorami - potrzeba tylko baterii zasilającej - 570zł+50zł przewód + uchwyt co na zdjęciu 140zł = 760zł, ewentualnie foot-switch za 30zł dodatkowo = 790zł.
3) Sterownik w obudowie z wiatraczkiem, przewodami i konektorami bez uchwytu - 570zł + 50zł przewody = 620zł

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 lip 2021, 12:04 przez daniel89, łącznie zmieniany 6 razy.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Ważna informacja.
Okazało się że transile "diody" na płytce nie na każdym pakiecie 4S12P wytrzymują przy większym prądzie. Tutaj mam na myśli długość i jakość przewodów czy złącz. Dla spokoju dodaję teraz podwójne "diody" zabezpieczające w nowych płytkach.
Osoby co kupiły płytki i nie przeczytały wiadomości prywatnej - to na własny rachunek dolutuję takie diody.
Szacowany prąd jednego transila to 233A z noty katalogowej a okazało się że więcej jak 250A nie przyjmie. Niektóre źródła podawały 300A, ale to nie jest prawdą. W takim przypadku już nie patrząc na oszczędności dla spokoju dałem podwojoną ilość - aż 12 takich diod , co bagatela daje prawie 3000A prądu jaki są w stanie przyjąć. Teraz to mosfety ograniczają prąd do max 2320A - realnie 2100A .
Deklaracja 2000A jest teraz jak najbardziej realna, a pakiet 4S12P , szacowany prąd na jednej ze zgrzewarek pomierzony wynosił 1600A .
Poprawiłem w programie też linijkę kodu - dla wyświetlania poprawnie wartości szacowanego prądu.
Uwaga - tutaj to jest wartość szacowana na podstawie określonej rezystancji. Może ten prąd w praktyce być trochę większy. Jak ktoś ma możliwość pomiaru na jakimś porządnym mierniku to zachęcam do zbadania zgodności wyświetlanej wartości z faktycznym stanem. Powinno max różnić się o ok. 200A.

Obrazek Obrazek

PS. Jeśli ktoś będzie potrzebował instrukcji w uruchomieniu to napiszę instrukcję. Na razie jest pełne wsparcie telefoniczne.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2021, 9:21 przez daniel89, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1288
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Kajman »

to co, podesłać ci zgrzewarkę?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Tak już Ci na priv napisałem . Doładujemy ją mocą ;) .
MrPrzydasie
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 25 lip 2019, 23:00

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: MrPrzydasie »

Wrzuciłby kolega jeszcze jakieś filmiki ze zgrzewania tą zgrzewarką ;)
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Mam nadzieję że Jasiu się nie obrazi :)

Swoją baterię dopiero zamówiłem.
Jest to prąd 1600A i czas 2ms, na drugiej warstwie 3ms.
Przy tak krótkim czasie nie widać żadnych przebarwień, a blaszkę nie idzie oderwać od ogniwa, zostawia materiał na ogniwie.
Na drugiej warstwie 3ms jak na filmie.
Z tym uchwytem i kablami super się tym pracuje. Miękko chodzi sprężyna a kabelki leciutkie, nic się nie grzeją.
Zgrzewarki z chin za grube k , nie są w stanie tak fajnie przygrzać blaszki do ogniwa i to w kilku warstwach.
Pakiety można robić jeden za drugim, pod warunkiem odpowiedniego zasilania czyli te 1500 - 2000A , 12V .
Ostatnio zmieniony 31 lip 2021, 0:22 przez daniel89, łącznie zmieniany 3 razy.
MrPrzydasie
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 25 lip 2019, 23:00

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: MrPrzydasie »

zasilane z dwóch Turnigy Rapid 5500mAh 3S2P jak kolega pisał wyżej ?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Z dwóch Turnigy jest ok. 1400A . Ta akurat zasilana z pakietu LiFePo4 A123System 4S12P . Prąd szacowany 1600A, napiecie było 13.3V.
Ogólnie można i taki i taki pakiet. Troche wydajniejszy jest na A123System i wiekszosc osob taka baterie zrobila co nabyli u mnie ta zgrzewarke.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2021, 19:55 przez daniel89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Na lifepo4 26650 pakiet ale jest raz że droższy, trudniejszy do wykonania to i czasochłonny. Na dwóch lipo Rapid 5500 śmiało można grzać ,015 czysty nikiel także myślę, że za 5 stówek prostszego zasilania się nie da ogarnąć. Polecam Rapidy z hobby King, moment przychodzą dhlem, są malutkie względem pakietu na ogniwach 26650 no i ważą 10 razy mniej. Przejściówkę równoległą do połączenia lipo wystarczy zlutować z dwóch konektorów xt90 i zasilanie gotowe.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Perszing1800 »

Hmmm a jaka bateria kondensatorów by musiała być żeby zasilić taka zgrzewarkę?Podobna jak do kwelda?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Z tego co mi wiadomo bank kondensatorów da prąd 1400A przy dobrych wiatrach, pozwoli to grzać 0,15 czysty nikiel, a do ogniwa 0,2 nawet tylko później ma kolejnych warstwach zabraknie prądu.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Jeden superkondensator ma 2,85V max, więc 4S było by okej. Teraz prąd przy takim napięciu który nie przekroczy 2000Amper można uzyskać na Maxwell BCAP0350 , 2P da nam ok. 1700Amper przy zwarciu. Te np. rółwnolegle 2x Maxwell BCAP0310 mają 2400Amper na zwarciu według not katalogowych .
Na tych 0350 było by okej jak by były dostepne i cena nie była z kosmosu.
Alternatywą są jeszcze mniejsze pojemnosci w większej ilości ale cena też nie najniższa. Do tego wysokoprądowe ładowanie i robi sie cena nie akceptowalna przez wiekszosc.
Najtaniej to dwa pakiety LiPo znalezc za 400-450zl i sie cieszyc wydajnym urządzeniem nie za wysoką cenę. Chyba ze ktos ma te baterie.A123system w niższej cenie to też mozna za te przysłowiowe 4stowki baterie ogarnac.
Do superkondesnatorów bym musiał jeszcze płytkę zrobić a cena by była pewnie wyższa jak baterii na lipo. W dodatku dostepnosc kiepska tych superkondesnatorow. Alternatywą było by może zejscie napieciem z 4S na 3S i dwa rownolegle te mocniejsze 0310 .
Ostatnio zmieniony 15 sie 2021, 9:12 przez daniel89, łącznie zmieniany 4 razy.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: scuda »

Czy nada się akumulator kwasowy, 90ah 860A ciągłego bodajże ? Widziałem na stronie chyba kwelda, że polecał akumulator agm 600A rozruchu, który przy zwarciu robi ponad 2000A.
beatbass
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 sie 2019, 9:02

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: beatbass »

Ja próbowałem akumulatora kwasowego od diesla 80ah 700A i kweld pokazywał 1240A. Trochę mało ale zgrzewy trzymały. Teraz czekam na 2 pakiety lipo 3s 8000 mAh prąd ciągły 130c. Zobaczymy jaka będzie ich wydajność.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Oj ten akumulator nie da Ci 2000A. Nadać się nada każdy, lecz prąd zwarciowy nie będzie aż taki. Musiał byś przetestować podpiąć i zobaczyć, tylko pierw naładować do pełna.
Najlepiej właśnie LiPo najtaniej dobrać do dobrego prądu, albo zrobić jakieś LiFePo4 - coś pewnego.
beatbass
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 sie 2019, 9:02

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: beatbass »

Dziwna sprawa pojedynczy pakiet 3s 8000 mAh 130c daje 950A, po połączeniu 2 równolegle kweld pokazuje 1290A. Czy to problem połączenia na złączach xt90 czy o co chodzi?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Ja nie wiem jak KWeld działa i jak mierzy prąd. Mogę na swojej sprawdzić jak bym miał taki pakiet.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Strata na połączeniach musi być ale i z pewnością przekłamane parametry lipo.
Pokaż co to za lipo masz i jak wyglądają Twoje połączenia ze zgrzewarką.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
beatbass
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 sie 2019, 9:02

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: beatbass »

No właśnie na pojedynczym pakiecie pokazuje prąd 950A, na 2 połączonych równolegle 1290A. Złącza xt90 połączone drutem Cu 6mm2.
Załączniki
2_TwojaNazwa.jpg
1_TwojaNazwa.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Na tych 8awg tracisz sporo prądu, no i co do wydajności prądowej tych pakietów mam pewne wątpliwości. Ja mam na dwóch 5500 Rapid 1500A więc już widać na pierwszy rzut, że coś z tymi lipo nie halo. W pierwszym poście masz moje pakiety na zdjęciu i widoczny prąd - tak dla porównania chińskich ogniw a oryginalnym turnigy.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: daniel89 »

Jak by ktoś potrzebował taniej zrobić baterię a miał ogniwa to mogę udostępnić wydruk 3D do bateri A123 system 4S12P :
Obrazek
Druk jednego elementu z podporami na warstwie 0,3mm to 6 godzin. Zużycie filamentu ok . 20metrów na jeden element z 4 potrzebnych.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

Próbowaliście może akumulatora ołowiowego tak z 90Ah Może lepiej by się nadał 🤔
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

doczytałem że były próby 😃
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: gienek333 »

Ja sprzedaję używane aku i kiedyś przyjechali goście (chyba ze Słowacji) co mieli taką zgrzewarkę DC i zapodałem im takiego AGM-a 70 Ah. Zrobili kilka prób i chcieli coś mniejszego, bo im dziury wypalało.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: scuda »

To zależy czy aku kwasowe jest używane, bo kilkuletnie ma pewnie z połowe pojemności a może i mniej. Mam miernik cęgowy chyba do 1000 albo 1200 i przy rozruchu diesla zawsze wychodzi poza skale, to przy zwarciu podejrzewam, że 2000A powinno lekko być przy 80-90 Ah.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2021, 23:12 przez scuda, łącznie zmieniany 1 raz.
beatbass
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 sie 2019, 9:02

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: beatbass »

W takim razie wymienię w swoim kweld oryginalne przewody 8awg na 6awg i sprawdzę czy prąd wzrośnie. Może tu jest problem a nie w akumulatorach.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Ja mam zasilanie z 16mm^2 zrobione i oporność jest na całej długości obwodu(1,2m) 0,12mohm czyli w praktyce no loss power. Sprawdź przewody i daj znać czy coś się poprawiło. Jeśli się nie poprawi to lipole słabe.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

Wydaje mi się że masz 1.2mohm co dla 2000A daje spadek 2.4 volta To znaczącą strata
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

0,12mohma, gdzieś Danielowi zdjęcie nawet wysyłałem, może je znajdę to wrzucę. Mam jeden filmik gdzie jest 0,37mohma z długością całkowitą 1,5m więc nie 1,2 a 0,12mohma.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

Tak wyliczył kalkulator
Załączniki
Screenshot_20210822-202154434~2.png
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Okej, faktycznie może tak jest, a kweld pokazuje co innego, choć mój multi unit też pokazywał podobne wartości... Jutro wrzucę filmik.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

Nie chce mi się sprawdzać ale fizyki nie oszukasz. Raczej wierzę w parametry przewodnika niż w pomiary jakiegoś urządzenia.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Obrazek

Ok, przyjąłem do wiadomości.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2066
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Tooropek »

Mój błąd, zasilanie mam pociągnięte na 25mm^2 oba bieguny i 25 także do elektrod. Sory.

Tym mam poprowadzone zasilanie

https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod ... 6734399495

A do elektrod przewód audio 25mm z jakiejś tam specjalnej miedzi w silikonie przezroczystym.

Nikogo nie mam ani nie miałem zamiaru wprowadzać w błąd. Mam 3 zgrzewarki z okresu 3 lat i nie pamiętam wszystkiego ot tak sobie.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2021, 22:02 przez Tooropek, łącznie zmieniany 2 razy.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Zgrzewarka DC do ogniw - własna konstrukcja - zapisy na sprzedaż

Post autor: Pepe »

Tooropek pisze:
22 sie 2021, 21:57
(...)A do elektrod przewód audio 25mm z jakiejś tam specjalnej miedzi w silikonie przezroczystym.
(...)
Praktyczne pytanie bo też buduję zgrzewarkę Grzeją się przewody 25mm2 w czasie pracy?
ODPOWIEDZ