Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
xsysiu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2022, 2:01

Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: xsysiu »

Cześć,
Mam problem z baterią bidonową którą sam zrobiłem w ubiegłym roku. Akku to 14S5P na INR18650-30Q z depakietu, sterownik to flipsky 75100, po np pół godziny
jazdy znika prąd w akumulatorze. Słychać ciche trzaśnięcie z okolicy baterii/sterownika. Miernik pokazuje na baterii kilka V i tyle. Po kilkudziesięciu minutach wszystko wraca do normy i działa jak powinno. Po pierwszym razie sterownik miałem ustawiony w max na 80A, więc zmniejszyłem na 60A myśląc, że może zabezpieczenie BMS wywaliło zabezpieczenie. Niestety na max 60A powtórka, po pół godziny przy podjeździe pod górkę znów usłyszałem cichy trzask i odcięcie prądu. BMS to DALY 60A z trzema przewodami. Zakładam że to wina BMS, jak na stole mogę obciążyć akumulator tak dużym prądem żeby zdiagnozować usterkę?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: Tooropek »

Za duży przysiad napięcia i odcina, 5p i 60A nie może działać dobrze. Na sekundę taki prąd jest ok, ale na podjazd gdzie taki prąd jest brany przez kilkanaście sekund już nie. Moim zdaniem nie ma co liczyć na cud i bez sensu jest testowanie tego aku prądem 60A. Usterki nie masz tylko błąd w sztuce.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
xsysiu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2022, 2:01

Re: Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: xsysiu »

Tooropek pisze:
01 kwie 2023, 10:03
Usterki nie masz tylko błąd w sztuce.
Jaki mogę dać max prąd dla 5p w mojej konfiguracji, 30A?
Dede
Forumowicz
Posty: 2099
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: Dede »

Dla tego ogniwa jest 15A ale pakiecie można obciążyć 50% wiec dla 5P będzie 37,5A żeby bateria długo żyła.
U ciebie było 80A co szybko od temperatury i spadku napięcia bateria zostanie uszkodzona.
Wyłączania BMS to pierwsze objawy że pakiet już nie daję rady na tak duży prąd.
xsysiu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2022, 2:01

Re: Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: xsysiu »

Dziękuję bardzo za pomoc, zmienię na 35A i potestuje. Myślałem, że jeżeli kalkulator podał max 75A dla tego pakietu to na 60A da radę. Cóż to moja pierwsza konwersja.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Obciążenie baterii bidonowej14s na stole

Post autor: Tooropek »

10A na ogniwo byłoby okej ale tylko pod warunkiem, że jest to przez 3 do 5 sekund takie obciążenie a później połowę tego. Wtedy taki pakiet trochę pożyje. Nie znamy żadnych szczegółów na temat użytych ogniw, a wiem, że 30Q pochodzą z pakietów z elektronarzędzi i ciężko o ogniwa z jednej partii, dnia i o takich samych stopniach zużycia. Przy tym pakiecie ja bym nie radził przekraczać chwilowo prądu 35A. Co do kalkulatora to ten podaje obciążenie ogniwa w warunkach laboratoryjnych a nie w pakiecie gdzie są inne temperatury i sama technika zgrzewania czy budowania pakietu ma znaczenie.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ