Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Piszta co chceta ;)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2992
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tas »

Masz rację, traktuję problem całościowo :)
W samoróbkach złącza są złe, przewody manetek, stacyjek, halli, faz, złącza prądowe BMSów. Na forum się wypowiada 10 osób z wiedzą i spoko, dla nich ta informacja to jest może i dziwna.
Ale dla laika, których jest 100x więcej laik nie ma pojęcia o niuansach złączowych (uogólniam aby przedstawić problem), ludzie składają rowery na kostkach elektrycznych 230V, wyobrażasz to sobie?, łączą wtyczki na chybił trafił mimo jasnych opisów, nie sprawdzają kolejności przewodów halli, manetek, pas, palą sterowniki, przetwornice łącząc polaryzacje odwrotnie, przewody fazowe montują na konektorach samochodowych oczkowych bo jakiś pan na forum powiedział, żeby dać konektory ale już nie powiedział, że owijanie tego taśmą izolacyjną to kiepski pomysł...
Jeśli w samoróbce na złączach zrobionych tak jak średnia dla osób bez odpowiedniej wiedzy jest dajmy na to 20% defektów w roku to twierdzenie, że złącza są dobre jest błędne dla wszystkich bo błędnie zakładasz, że każdy ma tak wielkie umiejętności aby zrobić instalację bezawaryjnie. Złącza nie dają żadnej wartości dodanej za wyjątkiem trochę szybszego montażu a statystycznie powodują koszta pieniężne :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
genjusz
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:23

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: genjusz »

Jakby co to w moim przypadku to nie samorobka a produkt od cyklona (nie mam złączek na manetce). Po prostu na skutek zgniatania przewodu (lub wada fabryczna samego przewodu) pekla żyła od masy. Zastanawiam sie nad zdublowaniem masy w tym przewodzie bo ten kabelek jest troche cienki i ponowne zerwanie podczas jakiejs kraksy jest wielce prawdopodobne. Teraz mam mniejsze zaufanie do falcona i troche sie boje ze znowu urwę przewod i 150A pojdzie OGIEŃ.
Univega Alpina 500 analog / Falcon QS205
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: maciek72 »

Ejj te chińczyki,wszystko trza po nich pogrubiać:fazowe podwajać,manetki pogrubiać itd.No ale co sie dziwić jak nawet gumki w azjatyckim rozmiarze są chudsze:)
MACIEK
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Inc0 »

..trzeba przy prowadzeniu kabli używać tego organu który każdy powinien mieć umiejscowiony miedzy uszami..a czasem pod wpływem płci pięknej umiejscawia się miedzy nogami ;P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Cyklonebike
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 08 lut 2018, 22:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Cyklonebike »

Wlasnie dlatego zrezygnowalismy z wprowadzania przewodow do falcona oryginalnymi otworami (zaprojektowanymi przez producenta) i od jakiegos czasu wprowadzamy je pomiedzy lagami. To eleminuje jakiekolwiek problemy z uszkodzeniami przewodow
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

A ja myslę,że otwory montażowe na wpomniane kabelki w skrzynce flakona,są żle umiejscowione i tylko prowadzenie kabli po zewnętrznej stronie goleni amortyzatora,daje jakąś gwarancję,że nie ulegną uszkodzeniu poprzez dobicie do skrzynki.Jednak takie poprowadzenie /z zewnątrz/również nie napawa optymizmem,bo można je uszkodzić zawadzając np. o gałęzie itp. :D
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Cześć,
Odgrzewam ten ważny temat, bo zauważyłem w moim falkoniku, że mi światełka świrowały podczas pełnego skrętu w prawo.
Miałem przypięte przewody do mostka i tam naderwał się jeden z przewodów sterujących świateł, a równolegle z nim leci przewód manetki.
Pocieszające są zabezpieczenia nadnapięciowe podczas przerwania przewodu masy manetki, ale poniżej opisałem co stwierdziłem na innym sterowniku innego roweru.
Mam 4 różne modele sterowników, ale poniżej chciałem zaprezentować jak się zachowuje:
KT36/48SVPRCL-XRFC15R2 500W/35A aku 10S-14S wektorowy.
Mam 2 takie sterowniki podłączone pod 2 silniki jednocześnie. Równoległe sterowanie z manetki.
Do testów odłączyłem manetkę od sterownika przedniego koła.
Na załączonym obrazku ładnie jest napisany zakres pracy manetki, więc zakładałem, że po odjęciu masy manetki silnik przestanie pracować.
Niestety nie :?
Pomiary napięcia: manetka jest zasilana +4.25V, zakres pracy manetki, to 0.8-3.8V
Po odjęciu masy na sygnale sterującym było 3.88V, więc silnik dostał max. obrotów.
Będę testował także sabvotona 72100 w falkoniku i LH-1500-DC,
Czy jest jakaś metoda oprócz refleksu, aby zabezpieczyć się przed/po awarią masy/zwarciem z + przewodu manetki (szybkie naciśnięcie klamki z czujnikiem- raczej nie zdąży zadziałać w przypadku 8kW falkonika)?
KT36-48SVPRCL-XRFC15R2.png
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: equid »

Jeszcze dobrym zabezpieczeniem jest zamontowanie zwykłej zrywki motocyklowej w obwodzie stacyjki z sterownika. Jeżeli sterownik dostanie 100% z manetki to wytargamy zrywkę która mamy przy pietom do siebie i trochę zmniejszymy straty.
grafffik

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: grafffik »

można zrobić prosty układ logiczny który będzie badał napięcie i w przypadku napięcia powyżej 3.8V na manetce, momentalnie będzie ją odcinał. Od strony programistycznej przy takim układzie trzeba wpierw określić sygnał analogowy jakim jest napięcie na manetce, potem ustalić mnożnik, czyli w twoim przypadku 5, a nastepnie podzielić to przez 1024, celem zdigitalizowania.

Potem już tylko zwykły warunek IF z napięciem <3.8 - działaj normalnie, lub >3.8, odetnij zasilanie. Można by do tego użyć zwykłego mikroprocesora Atmega i wytrawić płytkę. Całość będzie wielkości max pudełka po zapałkach, a jeżeli nie posiadasz programatora to np. Arduino UNO, które z tego co pamiętam przyjmuje fabrycznie napięcie 55V na wejściu analogowym i całość będzie wielkości połowy paczki fajek, także może do obudowy gdzieś tam upchasz
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: mr_x »

Nie trzeba tak kombinować. O ile nasz sterownik sam tego nie wykrywa, wystarczy zwykły komparator z tranzystorem sterującym.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: scuda »

W sabvotonie nie da sie ustawić max napięcia z manetki ?
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

W sabvotonie mam ustawione w sofcie 4.2V. Ale chodzi mi o ogólne rozwiązanie.
Pierwszy wniosek jest taki, że zawsze należy przeprowadzić test odłączenia masy. Tu popełniłem pierwszy błąd.
O zrywce myślałem, pomiar napięcia też ma sens, ale jest to leczenie skutków, a nie uniknięcie przyczyny usterki.
Raczej pomiar szybkości narastania napięcia powinien być kluczowy, ale to komplikuje pomiar (co nie co).

W zasadzie chyba głównie chodzi o sprawdzanie czy na manetce jest masa, czyli czy przewód masy jest sprawny.
Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy, to podłączenie w punkcie styku czarnego cienkiego przewodu w manetce - dodatkowego przewodu (może być cienki) i poprowadzenie go inną drogą do cewki dodatkowego przekaźnika. Przekaźnik ma drugi styk cewki na +. Przez styki przekaźnika NO przechodzą kable: zasilania manetki i jej sygnałowy. W przypadku przerwy dowolnego z tych 4 kabelków sterownik nie dostanie napięcia na wejściu.
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

Sabvoton bez masy w manetce i tak nie pojedzie.Prościej będzie jak sprawdzisz to w swoim,niż snucie wariacji na temat czegoś czego nie sprawdziłeś :D
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Falkonik z sabkiem może nie pojedzie (a może pojedzie jak mam za wysoko próg ustawiony). Dzięki za przypomnienie dlaczego dałem za sterownik do niego odpowiednią kasę.
Ale na co dzień jeżdżę innym cudakiem z sejfem na bagażniku na tych 2 sterownikach KT, więc prawdopodobieństwo fikoła jest wysokie. Mam myśli katastroficzne, więc jutro montuję mini-przekaźnik, nożyczki w ręce i ...
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

Sprawdż tylko masę w manetce tymi nożyczkami i już będziesz wiedział :D
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

zeeltom pisze:
29 gru 2018, 14:56
Spróbuj na sygnałowy podać 5V, jeśli silnik nie ruszy, to zasil manetkę z 5V, a nie 4 z haczykiem.
Zauważyłem ostatnio w kontrolerach, że na manetkę nie wychodzi 5V, tylko nieco powyżej 4V, to jakaś nowa moda?
Potwierdzam, +5V na manetce powoduje zadziałanie zabezpieczenia tego sterownika - koło zdąży tylko lekko drgnąć.
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Tylko informacyjnie: sterownik LH-1500-DC 1.5kW, 45A, 16S-20S - nie posiada zabezpieczenia na okoliczność przerwy masy dochodzącej do manetki.
Sterownik podaje na manetkę pełne zasilanie +5V, więc to nie problem zaniżonego napięcia na zasilaniu manetki. Sterownik daje pełnego kopa na silnik.

Natomiast przekaźnik z dodatkowym kabelkiem od manetki rozwiązał problem zarówno tu jak i w przypadku sterownika opisywanego wcześniej KT36/48SVPRCL-XRFC15R2.
Koło nie zdąży nawet drgnąć po awarii masy manetki. Przerwanie dowolnego z 6 kabelków (masa manetki, +manetki, sygnał manetki, +12V przekaźnika, dodatkowy kabel od masy manetki) powoduje wyłączenie sterowania zarówno na postoju jak podczas jazdy.
Testy wykonywałem z przekaźnikiem 12V, ale 6V pewnie będzie lepszym rozwiązaniem.

Jutro czas na sprawdzenie falkonika z sabkiem.
Awatar użytkownika
genjusz
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:23

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: genjusz »

hej, czekam z niecierpliwością na test z sabkiem :) chciałbym coś takiego zastosować u siebie w 72150.
Univega Alpina 500 analog / Falcon QS205
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Jak już muszę dokładać dodatkowe źródło 5V, żeby podbić napięcie zasilania manetki, to nie ma strachu o wydajność prądową zasilania +5V sterownika.
Ale kuszące jest zastosowanie przekaźnika elektronicznego - zmieści się nawet w manetce.
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Przy okazji testów sabka 72100 w falkoniku zajrzałem do manetki kciukowej. Siedzi tam sensor hall 49E.
Wystarczyło dotknąć palcem jednej z nóżek i nie musiałem niczego przecinać poniżej fotki.
Czarny kabelek masy trzymał się na słowo honoru i chińczykowi nawet nie chciało się założyć koszulki termokurczliwej (no bo po co? - przecież 2 sąsiednie nóżki mają - a 1 cm koszulki to zawsze koszt).

Obrazek
Obrazek

Sabek zaraportował przy starcie błąd manetki, napisał +5V w apce i nie dał uruchomić silnika.
Geniusz - koniecznie sprawdź co masz ustawione w apce w zakładce Parameter SET -> Throttle -> Throttle max. volt (ja mam 4.4V).

Przy tej okazji przetestowałem, czy zadziała przekaźnik 12V - niestety nie. W tym przypadku zaszkodzi bardziej zamiast pomóc, bo nie odpuszcza i nie zadziała zabezpieczenie sabka. Zrobię jeszcze testy z 5-woltowym wmontowanym w manetkę.
Załączniki
mnetka-urwana-masa1.png
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: mr_x »

ZatrybJam pisze:
31 gru 2018, 16:38
Czarny kabelek masy trzymał się na słowo honoru i chińczykowi nawet nie chciało się założyć koszulki termokurczliwej (no bo po co? - przecież 2 sąsiednie nóżki mają - a 1 cm koszulki to zawsze koszt).
W mojej było identycznie, tyle, że ja mam manetkę połówkową. Pewnie wszędzie tak oszczędzają, przecież po pomnożeniu przez wszystkie lutowane manetki wyjdzie ogromna ilość koszulki termokurczliwej. :)
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Żeby leczenie złamań i wstawianie zębów było równie tanie, to bym zbagatelizował.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: mr_x »

Ale nieco bardziej sztywne mechanicznie byłoby.
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

klej? a wiecie ile kosztuje taka kropla gluta? w głowach się poprzewracało.
Ale tak na poważnie - gdzie jeszcze trzeba zajrzeć? wiem, wiem - wszędzie.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Inc0 »

ZatrybJam pisze:
31 gru 2018, 18:38
klej? a wiecie ile kosztuje taka kropla gluta? w głowach się poprzewracało.
...
... tygodniówkowe wykwalifikowanego skośnookiego robotnika w chińskiej fabryce manetek do e-bike :P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Święta prawda, już sprawdziłem, że mocowanie przewodu na 100% zerwie najbardziej pożądany przewód w najmniej odpowiednim na to momencie.
Nowa dziedzina wiedzy: Mechanika Przewodów.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: WojtekErnest »

ZatrybJam pisze:
29 gru 2018, 13:42
..
Pomiary napięcia: manetka jest zasilana +4.25V, zakres pracy manetki, to 0.8-3.8V
Po odjęciu masy na sygnale sterującym było 3.88V, więc silnik dostał max. obrotów.
Wcześniej częsciej spotykałem manetki które miały zakres napięc wyjściowych 0,8-4,2 V. Teraz chyba częściej
napięcie max jest tylko 3,4-3,8 V. Potwierdzacie ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: mr_x »

Ja zmierzyłem swoją i przy zasilaniu 5V napięcie wyjściowe zmienia się w zakresie od 0,85V do 4,25V.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Witt »

Może warto przypiąć ten wątek.
To już mój 4 przypadek z manetkami z chin, kiedy przy testach po zamontowaniu wszystkiego (pozlutowaniu) coś nie działało. Chińskie manetki mają baaardzo cienkie kabelki, nawet nie są 0,14mm2, można dostać się do nich i dolutować swoje grubsze kable, polecam. Ale bardzo mnie niepokoi ten zryw nagły na sterownika jak zeeltom pisze "nieinteligentnych". Czy macie jakiś patent na to by to zabezpieczyć elektronicznie. Może rozwiązaniem jest RC na sygnałowym z manetki by lekko opóźnić narastanie ?
Zastanawiam się tylko czy nie poprowadzić ekstra masy równoległej.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

Po to,by sterownik nie był ,,zbyt zrywny'' w przewód sygnałowy wlutowałem taki układzik pomysłu @ mr_x
Obrazek
Awatar użytkownika
Hurczak
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2018, 8:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Hurczak »

obrazek nie wyświetla się
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Rugos »

Mi się wyświetla ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

[quote=tatar post_id=29810 time=1547647837 user_id=208]
Po to,by sterownik nie był ,,zbyt zrywny'' w przewód sygnałowy wlutowałem taki układzik pomysłu @ mr_x

Obrazek
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Inc0 »

kurcze malutkie to foto ...
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tatar »

Inc0 pisze:
16 sty 2019, 18:39
kurcze malutkie to foto ...
Malutki układzik,malutkie foto.Ja tam nic nie wiem,tak wujek Google zdecydowal :D
Awatar użytkownika
ZatrybJam
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 22:09

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ZatrybJam »

Ostatecznie podbiłem napięcie zewnętrznym regulatorem. Ale na smartfonowej wersji forum też obrazek się nie wyświetla.
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Majster »

Mam pomysł na zabezpieczenie roweru przed urwaniem manetki. A mianowicie przylutowanie rezystora 100 k Ohm pomiędzy przewodem sygnałowym a masą w rowerze jak najbliżej sterownika. W przypadku zerwania kabla masowego rezystor ściągnie nam napięcie do 0v zamiast stanu nieustalonego.
Widzicie jakieś wady tego pomysłu?
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tkoko »

Majster pisze:
27 kwie 2020, 13:20
Mam pomysł na zabezpieczenie roweru przed urwaniem manetki. A mianowicie przylutowanie rezystora 100 k Ohm pomiędzy przewodem sygnałowym a masą w rowerze jak najbliżej sterownika. W przypadku zerwania kabla masowego rezystor ściągnie nam napięcie do 0v zamiast stanu nieustalonego.
Widzicie jakieś wady tego pomysłu?
Nadal będziesz miał pełne napięcie manetki (w uproszczeniu)
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: Majster »

tkoko pisze:
27 kwie 2020, 14:15
Majster pisze:
27 kwie 2020, 13:20
Mam pomysł na zabezpieczenie roweru przed urwaniem manetki. A mianowicie przylutowanie rezystora 100 k Ohm pomiędzy przewodem sygnałowym a masą w rowerze jak najbliżej sterownika. W przypadku zerwania kabla masowego rezystor ściągnie nam napięcie do 0v zamiast stanu nieustalonego.
Widzicie jakieś wady tego pomysłu?
Nadal będziesz miał pełne napięcie manetki (w uproszczeniu)
Masz rację, zrobiłem test i pomimo dodania rezystancji w zakresie 10k - 100k ohm po ucięciu kabla masowego koło niekontrolowanie przyspiesza.
Masz może schemat sterownika KT żeby to przanalizować?
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: AST034 »

A ja mysle, ze wymiana przewodow od manetki na porzadne miedziane, grubsze, i przede wszystkim odpowiednie ulozenie samego przewodu (tak, zeby nic go nie przygniatalo) zapobiegnie wypadkom bardziej niz jakies dodatkowe uklady elektroniczne na manetce :)
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: ap0f1s »

U mnie po 5 latach stało się taka sytuacja że kabel masowy przerywał i rower szarpał, jednak sabvoton wybijał błąd i migał 15 razy. Tylko dojść szybko wiedziałem co jest nie tak, gdyż po ruszeniu przewodów jednej strony rower sam dawał gazu.
W dodatku w innym nowych konstrukcjach miałem podobne przypadki jednak tutaj był winny watomierz. Wszystko naraz się skumulowało i miałem 3 konstrukcje co miały problem z manetka. W dodatku trzy inne przyczyny. Przez jedną z nich i zbyt wysoki overvolt po zacięciu Manetki i włączeniu hamowania walnęły tranzystory na jednej fazie i driver.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Manetka gazu - czym grozi uszkodzenie przewodu

Post autor: tkoko »

Majster pisze:
28 kwie 2020, 8:30
.... Masz rację, zrobiłem test i pomimo dodania rezystancji w zakresie 10k - 100k ohm po ucięciu kabla masowego koło niekontrolowanie przyspiesza.
Masz może schemat sterownika KT żeby to przanalizować?
Aby to "teoretycznie działało" trzeba by na minusie przy sterowniku, zrobić "miernik prądu", który w momencie przerwania minusowego kabelka, zwierał by "sygnał" do masy.
ODPOWIEDZ