Sprzęt AGD

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Sprzęt AGD

Post autor: Maran_hand »

Nie jest to w temacie ebike, ale opisuję sytuację ku przestrodze. Warto się zastanowić od jakiego producenta AGD kupujemy sprzęt do naszych gospodarstw domowych.
Niespełna trzy lata temu moja teściowa nabyła nową zmywarkę firmy Whirlpool. Dwa tygodnie temu zmywarka odmówiła posłuszeństwa. Teściowa, osoba samotna zrobiła to co pewnie każda inna kobieta na jej miejscu. Zadzwoniła do infolinii firmy Whirlpool. Podczas tej rozmowy telefonicznej dowiedziała się, że wizyta "specjalisty" to od 40 do 150 zł. Cena zależna jest od odległości którą musi przebyć serwisant. Najbliższy autoryzowany serwis jest w odległości 7 km. Przyjechał "spec", popatrzył i stwierdził, że cały moduł sterujący jest do wymiany. Koszt takiej usługi to ok 1200 zł, przy czym koszt nowej zmywarki w granicach 1500-1600 zl. Za kilku minutową wizytę "spec" wziął 140 zł!
Teściowa stwierdziła, że nie ma sensu naprawiać, zadzwoniła do żonki by razem pojechać wybrać nową zmywarkę. Żonka zwróciła się do mnie co robić. Poszperałem w necie, znalazłem człowieka który naprawia takie rzeczy, koszt wizyty 40 zł, a jeśli naprawi to jeszcze + 210 zł. Przyjechał człowiek, wymontował programator i go zabrał. Następnego dnia zadziwił z informacją, że moduł jest sprawny tylko się ROZPROGRAMOWAŁ. Niestety nie dysponuje on oprogramowaniem, to może zrobić tylko serwis Whirlpool. Zadzwoniłem do serwisu.
- czy zmywarka jest na gwarancji?
- nie, gwarancja skończyła się 10 miesięcy temu
- to niestety nie możemy wgrać oprogramowania
- dlaczego? To wasza zła wola czy jak?
- Whirlpool nie pozwala
- ok a jeśli zlecę wam naprawę?
- wizyta to koszt 40 - 150 zł w zależności od odległości (przypominam że za 7 km skasowali140 zł, więc te 40 to chyba tylko wtedy gdyby teściowa u nich zamieszkała. Samemu przywieźć nie można, serwis musi to wymontować) Musimy wymienić cały moduł.
- a gdyby była jeszcze na gwarancji to co wtedy? Zaprogramowali byście moduł?
- tak. Eee.. tzn naprawili byśmy w sposób zgodny z zaleceniami producenta (czyli zapewne by zaprogramowali)
Finał tego wszystkiego jest taki, że trzeba iść kupić nową zmywarkę plus jeszcze 200 zł w plecy. A sprzęt który przy odrobinie dobrej woli producenta mógłby działać kolejne lata pójdzie na złom.

Na koniec taka dygresja. Gdzie k.. są ekolodzy? Dlaczego jest zgoda UE która wpieprza się w każdy aspekt naszego życia począwszy od określenia kąta zagięcia banana po przez miliony innych bzdur a zezwala producentom na takie praktyki?

Podejrzewam, że inni producenci robią dokładnie tak samo nie mniej jednak nigdy więcej nic ze znaczkiem Whirlpool!
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Sprzęt AGD

Post autor: Inc0 »

Ekolodzy to sa płatne k...y i tyle w temacie sa tam gdzie im ktos zapłaci ..podobnie urzedasy z UE wzieli kase żeby pewnych rzeczy nie regulowac btw moduł prawdopodobnie miał zaprogramowany czas przydatnosci....."celowe postarzanie produktu" i dotyczy to niemal kazdego produktu wspólczesnie produkowanego np w telewizory celowo ładuje sie "sałbe " kondensatory " a w samochody DPF lub modny "downsizing" a wszystko to dla "ekologii" czytaj wiekszych zysków wyciskanych z ludzi
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Sprzęt AGD

Post autor: leszcz »

U mnie bosh 9 rok myje bez zająknięcia. Przynajmniej rax dziennie
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzęt AGD

Post autor: gienek333 »

A to, że nie można zarejestrować mocnego e-roweru-motoroweru to przypadek? UE to druga pod względem wielkości mafia na świecie.
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Sprzęt AGD

Post autor: Maran_hand »

Też mam Boscha, wszystkie sprzęty w kuchni + pralka, od 8 lat i nie ma problemu. Z info które znalazłem w sieci wynika że niestety wcale ta firma nie jest lepsza. Od 4-5 lat zaczęła zbierać negatywy. Prawdopodobnie mamy szczęście, że nasze sprzęty są ..stare :)
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Sprzęt AGD

Post autor: gienek333 »

Kiedyś na złomie znalazłem pralkę Siemensa (Bosch), 2016r (było to jakieś 1,5 roku temu). Fajny model z suszarką. Po
testach okazało się, że uszkodził się triak załączający pompę wody i uszkodził wyjście sterujące z procesora. Szukałem programatora w sieci, ale nie znalazłem. Dolutowałem kable do masy i wyjścia z procesora do sterowania pompy i podłączyłem miernik. Napięcie zamiast 0-5 V zmieniało się 0-1V, więc zrobiłem prosty wzmacniacz i chodzi do dziś :) .
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Sprzęt AGD

Post autor: Yasiu77 »

Inc0 pisze:
23 paź 2018, 19:43
Ekolodzy to sa płatne k...y i tyle w temacie sa tam gdzie im ktos zapłaci ..podobnie urzedasy z UE wzieli kase żeby pewnych rzeczy nie regulowac btw moduł prawdopodobnie miał zaprogramowany czas przydatnosci....."celowe postarzanie produktu" i dotyczy to niemal kazdego produktu wspólczesnie produkowanego np w telewizory celowo ładuje sie "sałbe " kondensatory " a w samochody DPF lub modny "downsizing" a wszystko to dla "ekologii" czytaj wiekszych zysków wyciskanych z ludzi

miałem trochę podobnie jak ty inc0 odpisać ale pomyślałem że szkoda się denerwować i nie chciałem wsadzać kija w mrowisko. Niestety tak jest. Kasa się musi zgadzać. Serwisant ma wymieniać moduły za prawie równowartość urządzenia a nie naprawiać bo się nie opłaca kombinować z przelutowaniem kondensatora za złotówkę jak można za płytkę wartą hmm dyszkę dostać tysiaka. a z ekologami to wiadomo.. ale nie będę przytaczał przykładów bo to nie tego typu forum. Ehh dawno, dawno temu już wymyślili że żarówki za długo świecą i trzeba to zmienić a o ile pamiętam to jest taka jedna żarówka świecąca bez przerwy już ponad sto lat i do niej się "pielgrzymki" urządza
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Sprzęt AGD

Post autor: Goliath »

Czytając posta kolegi Andrzeja /Maran_hand/ przypomniała mi się dość dziwna sytuacja po zakupie nowej pralki firmy Candy.

Ale od początku 8-)
Jakiś czas temu "musiałem" kupić nową pralkę. :?
Po przejrzeniu cen i funkcji kilkunastu modeli różnych firm, wybór padł na pralkę firmy Candy.
Oczywiście pralkę wybierała mał@żonka :D ale ucieszyło mnie że będzie miała funkcje "Smart Touch" - taki gadżet ;) opis zamieszczam w linku do moich zdjęć.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Po zainstalowaniu pralki w miejscu docelowym pomyślałem, że pobawię się "dodatkowymi funkcjami" dostępnymi z telefonu po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji.
Apka ściągnięta za darmo z google play... ale po odpaleniu zdziwiło mnie, że aplikacja do poprawnej pracy potrzebuje dostępu do tak wielu danych z telefonu :|
Po co jej... :
- lokalizacja telefonu /śledzenie po GPS lub po lokalizacji połączeń do nadajników GSM
- dostęp do telefonu /możliwość odbierania i wykonywania połączeń
- dostęp do zdjęć, plików i multimediów
- dostęp do aparatu
- dostęp do informacji o połączeniu do Wi-Fi
- dostęp do informacji o połączeniu do Bluetooth
- dostęp do identyfikatora urządzenia i oprogramowania
- i do innych danych :shock:

Pozwoliłem... i ruszyłem dalej.
Teraz musiałem stworzyć indywidualne konto podając adres @mail, imię, nazwisko, dane adresowe, itp...
Konto oczywiście zabezpieczone hasłem...
Na końcu rejestracji konta musiałem zaakceptować regulamin i wyrazić wszystkie zgody na trzymanie i przetwarzanie /w obrębie ich firmy/ moich danych.... bla bla bla i takie tam... 8-)
Odpaliła czysta aplikacja.... pora było dodać nowe urządzenie do mojego konta.
Musiałem odnaleźć w karcie gwarancyjnej pralki indywidualne kody.
Po ich wprowadzeniu została dodana i mogłem zacząć "bawić" się funkcjami aplikacji.
Na telefonie włączyłem NFC /bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna/ i przyłożyłem fona do wskazanego miejsca na pralce.
Myślałem, że będę miał jakiś mega dostęp do pralki... ale dostałem tylko wykaz ilości prań, możliwość ręcznego odpalenia "autoczyszczenia" oraz dostęp do testów głównych podzespołów pralki.
Kicha.... więc wywaliłem aplikacje by nie śmieciła mi w fonie :D

Dziś postanowiłem sprawdzić "co piszczy" w pralce po tym czasie użytkowania.
Zainstalowałem aplikacje. Pozwoliłem na dostęp. Zalogowałem się do konta.
Zrobiłem synchronizacje danych z pralką... i dalej niewiele wiem ;)
Poza tym, że pralka kręci się średnio co 2-3 dni... czasami z 4 ręcznikami :|
I wtedy naszła mnie myśl oczywista... przecież ta aplikacja nie została stworzona dla mnie, tylko dla firmy Candy z myślą o zbieraniu różnego rodzaju danych /które nie są mi udostępniane, albo są w ograniczonym stopniu/ :roll:
To ja sam stałem się takim koniem trojańskim wpuszczając ich do mojego domu... poprzez instalowanie aplikacji i pozwalanie na tak wiele, włącznie z dostępem do połączenia internetowego by szereg danych im udostępnić po sieci.
Począwszy od modelu urządzenia, jego lokalizacji, stanu fizycznego, preferencji użytkowania, czasu, ilości i wybranych programów prań.... i czart tylko wie co jeszcze... :roll: Może mogą wywoływać "planowane awarie" :?
Wkurzyłem się... i skasowałem konto, przynajmniej tak myślę :|

Reasumując.... w dobie postępu, sami nie wiemy /lub nie jesteśmy świadomi/ co w tych nowych urządzeniach jest ukryte, a smart technologie aż pchają się coraz bardziej z nasze życie.
Znam osoby które w tabletach lub laptopach zaklejają "oczka" kamerek i mikrofony :lol:
Już teraz dużo się mówi o szpiegujących urządzeniach "domowego" użytku.
Bądźmy czujni :shock: .... ale nie popadajmy w paranoje :lol:
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Sprzęt AGD

Post autor: cerberus »

Goliath pisze:
24 paź 2018, 1:37
Znam osoby które w tabletach lub laptopach zaklejają "oczka" kamerek i mikrofony :lol:
sam tak robię w tablecie i laptopie - w telefonie klasy nokia 3310 nie ma potrzeby :D
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt AGD

Post autor: tatar »

W USA już kilka afer było ze szpiegowskim oprogramowaniem zainstalowanym w sprzętach i podzespołach/procesorach/przez chińskich producentów.Europa,a konkretnie Unia niewiele z tym robi,więc lepiej dmuchać/czasami/na zimne
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Sprzęt AGD

Post autor: gonzales »

Lodówka Mińsk dział od 30 lat i nie chce się zepsuć tylko prąd pożera.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Sprzęt AGD

Post autor: Inc0 »

TV ametyst który moja matka kupiła sobie za ciezko zarobione pieniadze na którym to pół wsi ogladało Orły Górskiego w akcji , działa do dziś ..choć uruchamia sie przez ..wiecznosc i grzeje jak dobra farelka to jest sprawny . Na te chwile juz tylko może odbierać "przesłanie z gwiazd" i pokrywać sie "patyna dziejów" XD
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt AGD

Post autor: tatar »

Kiedyś na wszystko obowiązywała NORMA/zakładowa.branżowa.polska norma-PN/,teraz normą jest łupienie klienta :D
ODPOWIEDZ