Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Piszta co chceta ;)
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Też na takie wartości liczyłem,nic więcej nie oczekuje;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 22:24
Też na takie wartości liczyłem,nic więcej nie oczekuje;)
A jaki prąd generuje silnik przy tych 5 - 7V?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Kurcze tego nie sprawdzałem...
Jak robiłem testy na sucho podłączając rezystory dużej mocy,na tyle co korbą dało się kręcić to przy chyba 2,5V gdzieś 10A ale ledwo dało się kręcić.
Turbinę na słupie postawiłem w sobotę teraz,podpiąłem mostek 3f przetwornicę step-up i regulator mppt,przetwornicę ustawiłem na 35V na wyjście dla aku 7s li-ion.
Regulator mppt victron 100/20 smart solar.
Myślałem że w takim układzie to będzie działać,jakie moje zdziwienie jak tylko na kilka sekund napięcie przed przetwornicą step-up wzrastało ponad 8v(min dla działania tej przetwornicy) i to tylko przy mega dużych powiewach wiatru.
Później się wkurzyłem i zostawiłem to tak na noc,ogólnie noc była wietrzna bardzo.
Regulator ma statystyki uzysku max co zarejestrował to 15W mocy ale na tyle krótko to musiało być że nawet 1Wh nie naładowało.
Oto cała historia tej turbiny wiatrowej a zaczęło się od pomysłu jak wykorzystać silnik bldc żeby się nie nudził...
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Ostatni raz zapytam, nie masz żadnego transformatora? W elektrowniach generatory też są na napięcia typu 1000V i potem to idzie na transformator i do sieci (np. 110 kV) ;) .
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Silnik przekładniowy rowerowy też nic nie da, wytworzy podobne napięcie do tego co masz (cudów nie ma :( ).
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Weź podłącz trzy żarówki samochodowe 35 - 45 wat, w trójkąt. Pokręć turbiną coraz szybciej, a żarówki powinny zacząć żarzyć/świecić. Możesz dodatkowo sprawdzić prąd i napięcie na jednej "fazie"'. Spróbuj dodatkowo tak rozkręcić wirnik, żeby spalić żarówkę. Jeżeli żarówki świecą intensywnie, to moc jest około 100 -150 wat. Jeżeli możesz spalić żarówki, to moc układu przekracza 200 wat. To jest najprostszy, i najtańszy sposób na ocenę możliwości tego układu/silnika jako generatora prądu.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Dzisiaj przewrócę ten wiatrak starając się go nie rozwalić,pierwsze co zrobię to posprawdzam wszystkie połączenia i przewody przy osi.
Co do palenia żarówek to jedna h7 spaliłem kręcąc ręką za korbę przy przełożeniu na średniej zębatce z przodu a najmniejsza z tyłu.
Czyli ponad 55w było po mostku już.Te 10A i 2,5V co ją obciążałem to wychodzi 25W czyli tyle na pewno mocy może oddać ten silnik jako prądnica.
Więcej nic dziś nie pokombinuję bo na południe do pracy.
Poszukam jakiegoś transformatora też na próbę.
Tu facet robi próbę z transformatorami:
Ostatnio zmieniony 24 maja 2020, 14:04 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
13 maja 2020, 10:02
..... Co do palenia żarówek to jedna h7 spaliłem kręcąc ręką za korbę przy przełożeniu na średniej zębatce z przodu a najmniejsza z tyłu.
Czyli ponad 55w było po mostku już.Te 10A i 2,5V co ją obciążałem to wychodzi 250W czyli tyle na pewno mocy może oddać ten silnik jako prądnica. .......
Jeżeli spaliłeś h7 (45 -55 wat), to nie mogłeś mieć 10A i 2.5V, bo to zaledwie 25 wat, "w piku", i zbyt niskie napięcie. Musiała być wyższa moc, powyżej 60 - 70 wat i 12V, bo inaczej żarówka by się nie spaliła.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Długość kabli ma znaczenie jak są ampery czególnie przy silnikach bldc -wysoka czestotliwość
jaka odległość masz do mostka 3f od silnika /generatora/
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Spokojnie,trochę nie spójnie piszę:
@tkoko-te 10A i 2,5v było jak podpiąłem jako obciążenie rezystor dużej mocy i małej rezystancji,już nie pamiętam jaki,muszę go poszukać.
Jak spaliłem tą żarówkę to nie mierzyłem ani napięcia ani prądu.
@Mel48 mostek był gdzieś niecały metr od prądnicy/silnika na słupie także to nie to.Teraz będzie jakieś 5m przewód 3x2,5.
Jeszcze zastanawiam się czy zamiast mostka prostowniczego 3f nie dać diod Schottky'ego.
Edit:
Znalazłem jeszcze taki schemat:
Obrazek
Niby podbija napięcie 3krotnie.
Albo jeszcze silnik/prądnicę rozpleść z tej obręczy,zamontować obok i wpleść normalną oś rowerową z wolnobiegiem do dołu a całość połączyć łańcuchem tylko że trochę będzie to wyglądało na druciarstwo i pewnie hałasować będzie.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

@gienek333 wiem że byłeś przeciwny przezwajaniu ale nie ma już odwrotu:
Obrazek
Był nawinięty drutem 8x0,6mm ale nie co trzecia cewka tylko jedna obok drugiej i w przeciwnych kierunkach,nie wiem o co chodzi..
Ważne że chcę teraz ten silnik nawinąć jak na zdjęciu ale drutem 2x0,6mm czy będzie to działało?
Cyfry oznaczają fazy oczywiście.No i jak się nazywa ten izolator co w rowkach siedzi bo bez tego nie da rady..
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Eryk »

Izolator w rowkach to najprawdopodobniej mylar.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Chyba już wiem o co chodzi.Nawijanie cewek jednej fazy obok siebie ale w przeciwnym kierunku tworzy z dwóch lub więcej zębów jedną cewkę,to by się nawet zgadzało,z tego co wiem powinno być cewek mniej niż magnesów,u mnie jest 63 zęby ale 56 magnesów więc ni jak to by chyba nie zagrało.
Na to wychodzi że oryginalnie ten silnik był nawinięty AaABbBCcC i tak go też nawinę ale 2 druty 0,65 zamiast 8x0,6mm.
Zobaczymy co z tego wyjdzie,jak ktoś ma coś do dodania to proszę o wskazówki ew.krytykę.
Źródło o nawijaniu silników BLDC co prawda modelarskich ale rozjaśnia pewne zagadnienia:
https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=72&t=6832
@Eryk faktycznie jest to mylar,u mnie 0,3mm i taki też zamówiłem przy okazji zamawiania drutu.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Przemek »

file:///C:/Users/serwis/AppData/Local/Temp/Lebiedowski.pdf
Dosyć ciekawy artykuł dotyczący turbiny Savoniusa. Bardzo prostota budowa tego pionowca, praktycznie bezgłośny oraz rozruch w okolicach 1ms , da to może niewiele ale takie wiatry u mnie wieją w zasadzie cały czas , można by zamontować dwa silniki typu howerbord jeden z góry drugi z dołu kwestia sterownika , czy jeden sterownik typu blok odbierze energie z dwóch takich silników rozważając ich synchronizację podczas skręcania konstrukcji ? czy potrzeba dwa na każdy silnik osobny sterownik ?
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Teoretycznie jeżeli silniki będą sztywno na jednej osi i zsynchronizowane to powinno działać. Moim zdaniem lepsze są silniki na napięcia sieciowe (pralki DD) czy inne, bo jak jest małe napięcie to trzeba kombinować, a przy dużym to dajemy mostek 3f i przetwornicę step-down. Z wiatrakami jest słabo, chyba że się potrzebuje dostępu do energii, a nie ma sieci.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Przemek »

Ale rozumiem że piszesz o przerobionych silnikach pralki z wklejonymi magnesami i przezwojonymi na niskie prędkości
Edyta
Ktoś z was orientuje sie ile obrotów na minutę wykonuje silnik howerborda przy prędkości 20kmh?
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 10:03 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
10 lut 2022, 10:00
....
Ktoś z was orientuje sie ile obrotów na minutę wykonuje silnik howerborda przy prędkości 20kmh?
10'' nominalnie ~400RPM, w zależności od mocy/typu/fabryki/sterownika 350 - 450 RPM.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Przemek »

Dzięki Tkoko czyli wychodzi na to że na bardzo wolno obrotowy generator jednak słabo ,,, silniorów deskowych mam ze 4 tak że można popróbować zostaje więc kwestia najlepiej bieda śmigieł (łopat), z rury wycinać mi się nie za bardzo chce bo jeśli mam bawić sie w łopaty to one jednak muszą spełniać zadanie a nie tylko wyglądać ,,, czytałem fora wiatrakowców i nie żebym im umniejszał ale jakoś brną w właśnie wycinanki z PCV i marudzą że to im nie za bardzo "pracuje" ,,, aż dziwne że na forach tematycznych brak konkretnych \ tanich rozwiązań ,,,
EDYTA ma jeszcze sagwey-a możliwe ze do pocięcia a tam te silniki wyglądają dosyć obiecująco " wyglądają "
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 20:15 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

@Przemek baw się:


Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 21:23 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Rozwiązania były w "Młodym Techniku" jak byłem młody :) :) :) . Był taki projekt ze stalowej beczki 200l (teraz są dostępne beczki z PEHD). To był ciekawy pomysł, bo ta beczka się "składała do walca" z wzrostem obrotów (takie zabezpieczenie przy dużym wietrze), ale wtedy z ojcem "spawaliśmy" cele w aku ołowiowych elektrodami węglowymi z baterii R20 :( .
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 23:01 przez gienek333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Przemek »

Perszing1800 pisze:
10 lut 2022, 21:20
@Przemek baw się:
No to żeś mnie Perszing załatwił ,,, tera to spać nie będę umiał, mimo że zabieram sie do tego gdy przestało wiać :)
Jako że u mnie raczej poziomy odpada "hałas" zbyt gesta zabudowa sąsiedzi mnie przechrzczą muszę pójść w kierunku mniej sprawnego pionowca, szukam i szukam ale nie umiem sie doszukać ile taki ponowiec wykonuje + - obrotów przy wietrze 5ms ?
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Wszystko zależy od ilości łopat czy klasyczny savonius lub jego odmiany(żagiel),czy wykorzystujące sile nośna np:H-rotor.Luknij sobie na turbiny Hipar bo one realnie oddają moc a nie na papierze.Klasycznego savoniusa odradzam bo żeby z niego wykrzesać jakakolwiek sensowna moc musiał by być 4x3m ale zrobisz jak chcesz.
Przy pionowych im wyższa turbina i węższa tym wyższe obroty.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 14:24 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Tak z rachunków. Średnica metr, wiatr 5m/s. Droga pi x d= 3,14m. 5/3,14 x 60 s daje max 95 rpm. Sądzę że tak realnie to 60 (bez obciążenia). Jak średnica przez pół to dwa razy szybciej.
ODPOWIEDZ