Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Piszta co chceta ;)
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Witam wszystkich forumowiczów.
Jako że różne dziwne pomysły ostatnio mi przychodzą do głowy a wiedzy i doświadczenia brak zwracam się z pytaniem jak najlepiej wykorzystać silnik bldc jako prądnica do turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu.
Jest temat o samych konstrukcjach,zakładam nowy typowo wykorzystanie silnika do roweru jako prądnica.
Wycinam powoli blachy na taką konstrukcję:

http://opensourcelowtech.org/wind_turbine.html#steps

A że został mi silnik który wymieniłem po 7 latach to grzech go do tego celu nie wykorzystać.
Silnik o oznaczeniach BST36-12050057 jeśli coś to komuś mówi.
Były kiedyś sprzedawane w maxev.pl,niby 1200W,choć o tych samych wymiarach były tez opisywane jako 800W.
Fotka uzwojeń:
Obrazek
Znalazłem film jak gościu przerabia silnik na wolnoobrotowy:


Pytanie co zyskam a co stracę po takiej przeróbce?
Czy może jednak gra nie warta świeczki i lepiej po prostu zastosować po mostku 3fazowym regulator ładowania step-up np:
MPT-7210
Link do specyfikacji tego regulatora:
https://www.yampe.com/images/pdf/2907.pdf
Ma napięcie wejściowe min 12V.
Chcę tą turbinką ładować akumulator 7S a w przyszłości może 14S.
Każde wskazówki,rady mile widziane.
Ma to być typowa budżetowa konstrukcja także przwijanie silnika nie wchodzi w grę.
Dziękuje za cierpliwość jak ktoś dobrnął do końca tego przydługawego postu.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Eryk »

Pomysł fajny, sam kiedyś o czymś takim myślałem. Zawsze możesz dorwać gdzieś kontroler 24V z funkcją E-ABS i wykorzystać go jako ładowarkę do pakietu 7S. Mostek 3F też powinien dać radę tylko wypada dołożyć regulator napięcia. Będę śledził postępy z realizacji. Ja niestety nie mam gdzie takie ustrojstwo zamontować.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Ten silnik na filmiku to z pralki i tam jest przeróbka na niskie napięcie zasilania. To nie ma nic wspólnego z wolnoobrotowością. To jest związane z liczbą biegunów. Przykładowo silnik zasilany z sieci 50 Hz i mający 1 parę biegunów (dwa magnesy i trzy cewki) będzie się kręcił 3000rpm, przy 2 parach 1500, przy 3-1000. Silniki wolnoobrotowe mają duży moment, ale są cięższe od silników o wyższych obrotach (przy tej samej mocy), ale przez większy moment nie trzeba przekładni (cudów nie ma :( ). Wracając do Twojego silnika. Silniki z magnesami mają prędkość proporcjonalną do napięcia zasilania i odwrotnie, napięcie przez nie wytwarzane jest proporcjonalne do prędkości. Jeżeli silnik wytwarza 24V przy np. 200 obrotach, to przy 400 będzie to ok. 48V. Musisz więc dać regulator impulsowy (w alternatorze jest regulacja prądu wzbudzania, ale on powstawał jak nie było dobrych i mocnych tranzystorów i napięcie w instalacji było 12V :x ).
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Dzięki wielkie,czyli znowu wychodzi że nic nie wiem.
Tzn wiem,nie ruszać tego silnika i dać ten regulator step-up mpt-7210 co by ładowanie było od najmniejszych obrotów.
Jeszcze tylko pytanie takie,są różne nawoje silników BLDC wolne i szybkie.
I taki przykład mxusa 30h najpopularniejsze 7x9 i 10x6 czy różnica w nawoju będzie też widoczna przy pracy silnika jako prądnica,tzn wolniejszy nawój będzie miał wyższe napięcie przy takich samych obrotach?
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

A to ile tych watów udało ci się wykręcić z silniczka -800W strzelem że te 200W powinno w /nominale/ przy takim sobie wiaterku wycisnać :roll:
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2020, 13:04 przez Mel48, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
18 kwie 2020, 11:18
..... Jeszcze tylko pytanie takie,są różne nawoje silników BLDC wolne i szybkie.
I taki przykład mxusa 30h najpopularniejsze 7x9 i 10x6 czy różnica w nawoju będzie też widoczna przy pracy silnika jako prądnica,tzn wolniejszy nawój będzie miał wyższe napięcie przy takich samych obrotach?
cytat genek333 :D
"Jeżeli silnik wytwarza 24V przy np. 200 obrotach, to przy 400 będzie to ok. 48V."
masz tu jasną zależność, czyli wolniejszy silnik rozpędzony do wyższych obrotów, da większe napięcie. Przekładając z "polskiego na polski", 24 woltowy silnik "wolnoobrotowy", np. 200 RPM, da wyższe napięcie niż 24 woltowy silnik "wysokoobrotowy", np 300 RPM, przy tej samej prędkości obrotowej silnika.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Żeby nie było że tak całkiem nic nie robię,zdjęcia 3 łopat,nawet wyszły podobne do tych z projektu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Super ;)
Tu moja kopia częsciowo uzupełniłęm ubytki szpachą , i obok
-oryginał białe skrzydło https://images90.fotosik.pl/357/712cd0c81f902b1f.jpg
w zimie se forme zrobiłem -https://images91.fotosik.pl/357/12e9ded34cff48e1.jpg
fajnie ze coś już zmontowaleś
co do generatora to jeszcze- się nie zdecydowałem za mało wiem :roll:
Ostatnio zmieniony 02 maja 2020, 8:03 przez Mel48, łącznie zmieniany 2 razy.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Moim zdaniem przy "zabawach" lepiej robić turbiny o małych średnicach, a większej długości.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

To są 3 łopaty,w projekcie jest 6 po trzy w dwóch rzędach jeden na drugim.
Pytanie teoretyczne:
Jeśli na tych 3 łopatach będę miał średnią prędkość obrotową na poziomie 60obr/min to po dołożeniu trzech następnych na górę ta prędkość wzrośnie,tylko o jaką wartość?
Złej długości szprychy sobie zamówiłem,więc projekt stoi ...
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Kazdy rodzaj turbiny ma ina charakterystyke pracy tu fajnie opisane -https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... GVeSjRDZLL
-
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tas »

Jakby działało użycie płynnego hamowania regeneracyjnego manetką z wiatrakiem?
Można by zrobić tak, że im szybciej kręci się wiatrak tym mocniej hamuje silnik.
Zaletę to by miało taką, że wiatrak zawsze utrzymywałby tą samą prędkość obrotową niezależnie od prędkości wiatru więc trzymałby dużą efektywność pracy. Dodatkowo przy niskiej prędkości wiatru hamowanie nie działa więc łatwo by się wkręcał na obroty.
No i sterownik wektorowy np miałby wyższą sprawność rekuperacji niż inne sterowniki?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Przecież to jest "banalnie proste" i znane już od maszyn parowych. Odpowiednie ciężarki i siła odśrodkowa :D
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tas »

Jest różnica pod kątem sprawności, modulować wiatrak ciężarkami czy modulować zmiennym obciążeniem na prądnicy?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Teoretycznie tak samo powinien działać sterownik mppt do paneli pv,szuka odpowiedniego punktu mocy regulując obciążenie panela,to i powinien odpowiednio obciążać wiatrak,taka mam nadzieje...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

tas pisze:
23 kwie 2020, 19:43
Jest różnica pod kątem sprawności, modulować wiatrak ciężarkami czy modulować zmiennym obciążeniem na prądnicy?
Ciężarki nie służą do bezpośredniej regulacji, służą tylko do "zamiany" siły odśrodkowej, na np "klamkę regena" która również się odchyla. Różnica jest tylko taka, że w rowerze robi to "kierowca", a w ciężarkach, siła odśrodkowa.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tas »

Czyli rozumiem, że żadnej różnicy nie ma, ciężarki regulujące prędkość obrotową wiatraka nie wpływają na jego sprawność ani nie zaniżają ilości energii. Ok. Więc faktycznie próba stabilizacji wiatraka na kego optymalny zakres pracy jest bez sensu.
A szkoda, bo w panelach fotowoltaicznych działa to bardzo dobrze.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

To nie takie proste
Co do krzywej mocy turbiny ma ona nie liniowe prace
regulacja obciażenia do możliwości śmigieł na danych obrotach
cytat -z forum z tórego korzystam od jakiegos czasu w miare fajnie napisany -dla początkujacych
-moc elektrowni wiatrowej rośnie z trzecią potęgą prędkości wiatru, a moc prądnicy jest liniowa i zależna od obrotów.
Tu mozna troszku poczytac -https://elektrownia.mat-hurtownia.com.pl/lopaty
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Obiecane zdjęcie,stanowisko testowe nieoptymalne oczywiście na niskim słupku ale na razie chce mieć to blisko i łatwo dostępne żeby zobaczyć jak się zachowuje,jak mocniej dmuchnie to 17v napięcia bez obciążenia generuje na 3 płatach,powoli zabieram się do następnych 3,dodam od dołu i całość dam wyżej,jak wysoko to się okaże.
Obrazek

Edit:
Czy ktoś się orientuje czy taki układ ma prawo prawidłowo działać:
Turbina wiatrowa-mostek prostowniczy 3f-step-up-regulator mppt?
Mam regulator do paneli victron energy który aktualnie się nudzi i przetwornicę step-up i testowo mógłbym to podłączyć do siebie,tylko czy nie będzie grzyba atomowego jak to razem wszystko zepnę? :D
Ten regulator zapisuje statystyki produkcji energii itp także miałbym podgląd co i jak prze 30 dni do tyłu.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Nikt nic?Nie lubicie wiatru przyznać się;);)
W końcu wymodziłem takie coś,nie wiem czy będę coś jeszcze zmieniał,teraz musi trochę powiać i się zobaczy.

Obrazek
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Umbur »

Zbieraj dane i rób statystyki ile z tego wyciągasz. :)
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Po pierwszych testach wychodzi że ten silnik nie nadaje się do tego typu turbiny wiatrowej,brakuje obrotów.
W większości wypadków napięcie jest 5-7v a to za mało nawet dla step-up,w porywach wiatru patrząc na serwisy wiatrowe to gdzieś 35-40km/h jest te 12v ale to przez chwilę...
Teraz mam dylemat co zrobić albo przełożenie do tego silnika co będzie trochę skomplikowane i mało "estetyczne" jeśli można tak powiedzieć.
Mimo wszystko chciałbym zostać właśnie przy silniku z roweru bo fajnie "do oka" to wychodzi.
Są silniki przekładniowe ale bez sprzęgła albo czy w przekładniówce da się sprzęgło zablokować?
Edit:
Ktoś się orientuje ile by kosztowało przewinięcie tego silnika na jakiś ultra wolny nawój?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 9:40
..... Są silniki przekładniowe ale bez sprzęgła albo czy w przekładniówce da się sprzęgło zablokować?
Wystarczy zamontować silnik z wolnobiegiem, odwrotnie do kierunku jazdy, by był prądnicą.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Właśnie dostałem info że przekładniówki nie lubią regena i się rozsypują po czasie,więc chyba jednak przewinięcie zostaje czyli to czego chciałem uniknąć;)
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Można się pobawić z transformatorami np. od halogenów. Nie wiem jak z pracą przy różnych częstotliwościach. Mam też silniki od wentylatorów (są na wyższe napięcie).
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

@gienek333
Hmm..Transformatory powiadasz ale to by musiał być 3F czy trzy osobne trafa?Powiem szczerze że w tym temacie jestem zielony.
O takie toroidy chodzi?:
https://allegro.pl/oferta/transformator ... 8796375664
Jak jeszcze ktoś mi powie jak to podłączyć to spróbuję,najwyżej trafa mi zostaną :D
Edit:
Tak się to kręci:
https://www.cda.pl/video/51609125c
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 9:54
Właśnie dostałem info że przekładniówki nie lubią regena i się rozsypują po czasie,więc chyba jednak przewinięcie zostaje czyli to czego chciałem uniknąć;)
Sądzisz że z wiatru uzyskasz na swoim wirniku (generatorze), większe niutony (50 - 100N), niż taki silnik nominalnie wytwarza? Co niby ma się tam rozsypać, przy mniejszym obciążeniu niż w rowerze? Silnik zapewne i tak nie osiągnie "nominalnej" mocy na tak małych "skrzydełkach". Szukaj tylko fabrycznego silnika na jak najwyższe napięcie, i jak najniższe obroty.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Nigdy nie miałem do czynienia z silnikami przekładniowymi,tylko bezprzekładniowe,info o rozsypywaniu się przekładni jest od Glebora.
Poza tym odwrotnie podłączony silnik jak mam obroty w prawo na tej turbinie to przewód będzie z góry chyba.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020, 12:20 przez Perszing1800, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 12:06
..... Poza tym odwrotnie podłączony silnik jak mam obroty w prawo na tej turbinie to przewód będzie z góry chyba.
Będziesz musiał dobrać kierunek obrotów wirnika, odpowiednio do silnika, obrócić "skrzydełka"w drugą stronę.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Na to samo wpadłem przed chwilą,są chyba różne przełożenia w tych silnikach z tego co pamiętam?Za duże będzie wymagało większego momentu startowego i chyba wyższe starty na przekładni,chyba że się mylę.Kurcze a miało być prosto...
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: KrzysiekEV »

Na forum było o przeróbce nawoju bez przewijania . Trzeba porozcinać każdą cewkę bo są łączone równolegle po 3 chyba i połączyć w szereg.
Każda cewka jest tez nawijana jednocześnie 3-4 drutami i to też można by rozdzielić jako jeden i w szereg dać każda cewkę i uzyskać 3x większe V.
Nawój Każdej cewki w szereg i cewki też szeregowo , teoretycznie 6x większe V by się dało.
Dużo łączenia w środku , trzeba dobrze rozrysować.
Chyba już łatwiej by było przewinąć od nowa nawet samemu.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Kurcze po to ten temat jest założony i podobny pomysł odpadł w przedbiegach że jako prądnica to działać tak nie będzie...
Jak bym wiedział to bym nie pytał,temat i tak się przyda jak by ktoś wpadł na podobny pomysł.
A można zrobić z tego prądnicę jednofazową?Jak by wszystko w szereg połączyć?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 12:23
...... są chyba różne przełożenia w tych silnikach z tego co pamiętam?Za duże będzie wymagało większego momentu startowego i chyba wyższe starty na przekładni,chyba że się mylę.Kurcze a miało być prosto...
Samo przełożenie jest mniej istotnym oporem. Głównym oporem będzie moc silnika, i indukowany prąd.
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: KrzysiekEV »

3 cewki w szereg można spróbować ale trzeba po kombinować z kolejnością żeby V się dodawały (chyba x2 napięcie da bo jedna zawsze ma 0 kiedy 2 pozostałe w przeciw fazie).
Na szybko daj trafo od halogenów takie zwykłe albo inne 12V / 230V na jedną cewkę , straty będą ale coś podniesie V.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Łączenie cewek (faz)szeregowo jest słabe, bo napięcia są poprzesuwane o 120 stopni. Na jednym trafie można zrobić próbę. Jak nie masz transformatorów, to mam trochę mogę podesłać, albo jak byś był w okolicy to wpadnij.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

@Gienek333 dziękuję bardzo za chęć pomocy ale nie po drodze mi do Ciebie choć jak bym miał bliżej to pewnie bym się wybrał,z wysyłkami raczej nie będziemy się bawić,bo jeszcze mi wyjdzie jak do tego podłączę trafa itp ze będę musiał zasilać ten wiatrak żeby się kręcił😂
Teraz pytanie bo już jestem na siebie wkurzony o ten wiatrak...
Przypuśćmy że jest teraz nawinięty ten silnik drutem 5x1mm,jak wywalę te uzwojenie i nawinę go pojedynczym drutem 1mm to powinno mi wejść 5 razy więcej zwoi.
Pytanie czy 5 razy więcej zwoi da 5krotny wzrost napięcia przy tych samych obrotach?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 17:38
..... Pytanie czy 5 razy więcej zwoi da 5krotny wzrost napięcia przy tych samych obrotach?
Pięć razy więcej zwoi da (w uproszczeniu) pięć razy większe napięcie, ale kosztem pięciokrotnie mniejszego prądu. Liczy się, tak naprawdę uzyskana moc/waty, a to, w głównej mierze, będzie zależeć od sprawności i "mocy" wirnika, oraz wiatru.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Ale bez napięcia nie ma prądu😁Teoretycznie przy drucie 1mm podają przepływ prądu 7A.Czyli tyle przez jedna fazę może płynąc bez spalenia uzwojenia,tak to rozumiem.
Jak teraz jest 6v powiedzmy przy tych 60obr/min to będzie 30v po przewinieciu drutem 5 razy cieńszym a to już jest napięcie z którym można coś zrobić.
Muszę otworzyć ten silnik i zmierzyć jakie druty tam siedzą,chyba nie ma wyjścia.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 19:04
Ale bez napięcia nie ma prądu😁 ....
W luźnym przewodzie, jak najbardziej :D tyle ze w silniku masz opór indukcyjny, i w miarę wzrostu obrotów/napięcia, będzie malał prąd.

https://encyklopedia.interia.pl/fizyka/ ... Id,2054941
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Dobra ale to moc silnika/prądnicy zostanie taka sama czy jest na cewkach 5x1 czy 1x1,byle suma miedzi się zgadzała,tak nie mam wyjścia żeby cokolwiek z tego uzyskać to musi generować wyższe napięcie.
Drut nawojowy nie jest drogi w granicach 70pln/kg wiec myśle ze warto spróbować.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

To tak nie działa. Cewka przyjmuje prąd, ale go oddaje (tak działa też transformator), "w przyrodzie nic nie ginie" ;). Nie masz żadnego transformatora żeby zrobić test :o . Przezwajanie silnika jest kosztowne i pracochłonne :( .
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Teraz masz większe prądy -czyli ampery
może lepiej zostawić pomierzyć
i jakie wartoci obecnie mozesz uzyskać na tym uzwojeniu miedzy
1-2faz -30%
1-2-3faz 60%
1-2-3-1-100%
jakis opornik /żarowka /drrut oporowy - nierdzewka
zmierzyć- miernikiem
Albo prze postek prostowniczy ale to max obciazenie bedzie czyli 3fazy naraz
witrak obciaza sie kaskadowo np do grzania wody
albo ustawia sie krzywa mocy w regolatorze aby aby uzyskac optymalna moc a ze niemammy tu regulatora to zostaje regulkacja kaskoadoowa po przez fazy
a potem mozemy coś kąbinowac regulatorem mppt jesli ma regulacjie- nateżenia
-albo prubowac regulacje przez manetke jak przy odzysku eneri podczas hamowania w rowerze
ja bym tego nie przezwajał - :roll:
TAS kilka postow wczesniej pisal ze wektorowy sterownik ma lepszy odzysk energi to juz jakiś -podpowiedź
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020, 20:45 przez Mel48, łącznie zmieniany 8 razy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 19:46
Dobra ale to moc silnika/prądnicy zostanie taka sama czy jest na cewkach 5x1 czy 1x1,byle suma miedzi się zgadzała,tak nie mam wyjścia żeby cokolwiek z tego uzyskać to musi generować wyższe napięcie. ....
Ładnie zauważyłeś "moc silnika/prądnicy zostanie taka sama czy jest na cewkach 5x1 czy 1x5". :D
Tyle tylko że musisz tą "moc" dostarczyć do silnika. Zakręć mocno ręką wirnik i sprawdź jakie faktycznie napięcie generuje Twój silnik. Myślę że będzie znacznie więcej niż 12V.
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Sęk w tym że wyszło na to że te łopaty co do tego silnika zrobiłem są poprostu za wolne i to nie gra ze sobą,na ułamek sekundy może i jest 12v ale to przy mega wietrze.
Nie wiem ile w tym prawdy ale z tego projektu te 6 łopat w sumie przy wietrze 60km/h mają generować ~1kw tylko musi być prądnica niskoobrotowa,mają dość wysoki moment obrotowy ale obroty małe,szczerze myślałem ze te obroty będą wyższe.
Edit:
Mel 48 na tym filmiku co się kręci ten wiatrak mierzone po mostku 3f jest gdzieś 6v...
Kurna jeszcze zobaczę czy przy montażu przewody z osi mi się nie zwarły czy coś bo mimo wszystko coś mi tu nie gra.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Widzileś prądnice niskoobrotowa 1kw -jaki to kolos -np 50 obr -96kg :shock:
cos enerie musi zrobic -przy takich niskich obrotach tu masz przyklad -https://archiwum.allegro.pl/oferta/prad ... 62201.html
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Perszing1800 »

Czyli wracamy do pomysłu silnika przekładniowego podłączonego pod „prąd”.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: Mel48 »

Jak chesz moge ci przesłać do testów pralkowca -to se potestujesz-https://www.fotosik.pl/zdjecie/e65552098c6a8aff
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Najważniejszy jest prąd (jaki możesz wepchnąć w silnik, albo z niego wyjąć), bo odpowiada za ciepło wydzielane w uzwojeniu (P=IxIxR) i nie ma znaczenia czy prądnica daje 100 czy 1000W. Urządzenia z magnesami działają (z grubsza) tak, że jak ma nominalnie 1000W przy 1000 rpm i 100V, 10A, to przy 100rpm ma 100W, przy 10A, ale na silniku (prądnicy) jest 10V.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: gienek333 »

Turbina im ma mniejszą średnicę, tym jest szybsza (można iść w wysokość-długość celem zwiększenia mocy). W zależności jak się ma dach do wiejących wiatrów, można dać w kalenicy, albo na krawędziach połaci.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik BLDC jako prądnica niskoobrotowa

Post autor: tkoko »

Perszing1800 pisze:
12 maja 2020, 20:19
..... Nie wiem ile w tym prawdy ale z tego projektu te 6 łopat w sumie przy wietrze 60km/h mają generować ~1kw .....
Średnia prędkość wiatru w Polsce to 10 - 12 km/godz, tak ze z tego 1 kW uzyskasz realnie 100 - 200 wat, i to zakładając porównywalną sprawność/moc Twojego wirnika.

https://www.google.com/search?q=%C5%9Br ... utc=sp-006
ODPOWIEDZ