Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

Witam
Jest tu ktoś z okolic Czyżyn w Krakowie kto ma telefon i abonament 5G w PLAY.
Pytam bo od jakiegoś czasu się z nimi boksuje ponieważ tu gdzie mieszkam (Czyżyny) nie ma zasięgu 5G a w/g. ich mapy powinien być.
Chciałbym potwierdzić , że to nie tylko mój problem więc jeśli jest ktoś z tego rejonu i ma 5G z PLAY to niech da znać.
Awatar użytkownika
Rysiekkk
Forumowicz
Posty: 172
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:55
Lokalizacja: Krk

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: Rysiekkk »

Co prawda nie jestem w Play, nie mam 5G a przez Czyżyny jedynie codziennie przejeżdżam :D
ale jestem ciekawy - jak już masz zasięg 5G...na telefonie to co - filmiki na Youtubie w 4k sobie oglądasz ? ;)

jakie są wymierne korzyści w stosunku do dobrego zasięgu 4G ? :roll:
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

Właśnie o to chodzi , że PLAY wali w gumy z tym 5G. Od momentu podpisania umowy tj. od blisko 3 miesięcy mam u siebie w okolicy tylko jeden nadajnik na którym jestem w stanie złapać 5G. Dla zainteresowanych ten nadajnik jest na szkole podst. 66 os. Dywizjonu 303. Oprócz tego na żadnym nadajniku nie mam 5G. Zjeździłem z mapką ponad 10 BTS-ów PLAY-a (całe Czyżyny i pół N.Huty) i nigdzie nie ma 5G. Testy robione na Samsungu S20+ 5G. Nie to , że chciałem to 5G ale była dobra promocja dla telefonu i dlatego wziąłem to 5G. Play za abonament 5G każe sobie ekstra płacić więc wku.... mnie to że biorą kasę za coś czego nie dostarczają w mojej lokalizacji. Na mapce pokazane jest że zasięg 5G ma pokrycie praktycznie w całym Krakowie a tak nie jest.
Odnośnie 5G to jak się już połączę to jaj raczej nie urywa. Sprawdzając szybkość łącza pamiętam , że była ona nieznacznie szybsza niż na LTE 4G. Coś mi się wydaje , że PLAY chciał jak najszybciej błysnąć komercyjnie reklamą , że ma 5G ale tak naprawdę to 5G to jest właśnie takie , że jest jeden nadajnik na kilka kilometrów
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

Sprawdziłem przepustowość łącza na tym jedynym BTS-ie z 5G to są jaja. Lepiej chodzi LTE (4G) niż 5G.
Robiłem po pięć testów przepustowości łącza i wychodzi , że :
LTE (4G) min. 104Mb/s - max. 158Mb/s
5G min. 49Mb/s - max. 134Mb/s
Jednym słowem wychodzi , że szybsze jest LTE(4G) niż 5G
poniżej zrzuty ekranów dla najlepszych wyników
Załączniki
LTE_3.jpg
5G_3.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: WojtekErnest »

A skąd wiadomo ze telefon/ten model robi to optymalnie dla tego pasma ? Chyba trudno to ocenić bez prawdziwych pomiarów.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

WojtekErnest pisze:
15 sty 2021, 6:03
A skąd wiadomo ze telefon/ten model robi to optymalnie dla tego pasma ? Chyba trudno to ocenić bez prawdziwych pomiarów.
hmm.... a mógłbyś rozwinąć swoją myśl ?

Telefon tak jak już pisałem to Samsung S20+ 5G
Jest to flagowiec samsunga i z tego co wiem to ma wszystkie nowinki jakie obecnie oferują smartfony patrząc pod względem możliwości połączeń dla pasm GSM.
Pomiary jakie przytoczyłem to nie laboratorium tylko odniesienie się do pasma LTE+ do 5G robiąc pomiar tym samym telefonem stojąc dosłownie pod masztem BTS.
Z reklam i opisów sieć 5G powinna miażdżyć LTE a wcale tak nie jest , przynajmniej na tym BTS-ie (innego z 5G w okolicy nie znalazłem).
Tak jak pisałem chcę to potwierdzić u innych użytkowników czy mają w mojej okolicy podobny objaw z tą siecią 5G.
To by wyjaśniło czy problem leży po stronie mojego telefonu (w co wątpię) czy też PLAY wali w pręta z tym dostępem do 5G i bierze kasę za coś czego nie dostarcza.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: pxl666 »

stawiam na isp ze wali w wujka . mam podobnie z tmobile , kłamią ile wlezie
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

pxl666 pisze:
15 sty 2021, 12:19
stawiam na isp ze wali w wujka . mam podobnie z tmobile , kłamią ile wlezie
no ale co ma w tym przypadku ISP do zasięgu 5G.
Tu na pierwszy miejscu chodzi o to, że PLAY pokazuje mapkę jakoby cały Kraków miał pokrycie dla 5G a tak nie jest.
Temat szybkości łącza na tym BTS-ie z 5G (jego nr KRA0080) pozostawiam jako ciekawostkę bo nie mogę tego sprawdzić i potwierdzić gdzie indziej ponieważ nie chce mi się jeździć po całym mieście i szukać który BTS załapie 5G.
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

Jeśli jest tu ktoś z Krk kto mógłby cokolwiek powiedzieć o faktycznym dostępie do 5G to jestem ciekaw jak to wygląda w innych częściach miasta.
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: fineasz »

Może nie masz najnowszej wersji softa, w której zaktualizowali dostęp do pasma.
U mnie w Orange jest podobny problem. Mam zasięg 5G (pomimo, że na mapach pokrywających zasiegiem go nie ma xD), ale nie ma mojego telefonu na liście obsługujacych telefonów. Mowi się, ze telefon musi pochodzic od danego operatora by współpracowało. Np smartfon z 5G z Playa nie będzie miał 5G na zasięgu Orange. Tak przynajmniej oficjalnie podają.

Obrazek
mosfet
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:50

Re: Zasięg sieci PLAY 5G Kraków

Post autor: mosfet »

Ja mam telefon kupiony razem z abonamentem w PLAY jest to samsung S20+ 5G z najnowszą wersją oprogramowania. Zresztą działanie telefonu sprawdziłem i odbiera 5G. Sprawdziłem dokładnie w mojej okolicy ponad 20 nadajników i tylko na 3 jest zasięg 5G chociaż PLAY pokazuje na mapie je jako wszystkie w zasięgu 5G. Założyłem z nimi spór i dobrze wiedzą , że jest coś na rzeczy bo od razu przyznali mi jako gratyfikację za "problemy" upust jednej raty abonamentu (75zł). Gdyby nic z ich strony nie było problemem to przypuszczam , że spuścili by mnie po brzytwie.
Taki sposób gratyfikacji mi nie odpowiada do końca bo zasięgu dalej nie mam a płacę podwyższony abonament z racji "dostępu do 5G". Zażądałem obniżki abonamentu do czasu uruchomienia zasięgu 5G zgodnego z ich mapą na co PLAY zrobił zwrot o 180st. i powiedział , że wszystko jest OK bo jestem w komfortowym zasięgu LTE i , że tak naprawdę to moja lokalizacja nie odpowiada zasięgowi 5G co jest wierutnym kłamstwem bo na mapie na stronie PLAY gdzie pokazują zasięg jestem w zasięgu i to bezsprzecznie z zapasem ok 3 km

Uważajcie bo w Krakowie PLAY z zasięgiem 5G kłamie zwłaszcza w wschodniej części Krakowa.
Widzę , że chyba ktoś przekazał moje uwagi komu trzeba do IT w PLAY-ju bo mapa została trochę zmieniona (dodano więcej dziur bez zas.) i dodano ostrzeżenie , że jest to mapa poglądowa i , że lepiej najpierw sprawdzić zasięg przed kupnem ale ja mam zrzuty wcześniejszego wyglądu mapy bez tych zmian i uwag.
Mam zamiar zgłosić sprawę do rzecznika praw konsumenta jako działanie na szkodę zbiorowego interesu klientów bo jest na pewno więcej ludzi którzy nabrali się na zasięg 5G w Krakowie sugerując się ich mapą zasięgu
ODPOWIEDZ