Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Piszta co chceta ;)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 22:16
Nieprawda, kolega nie może znależć pracownika bez kwalifikacji na umowę za 5000 brutto+ premia, od 3 miesiecy -8h/5dni. NIe ma chetnych. I kilku takich mam, nie ma chetnych do roboty, albo płacisz, albo nie masz pracownika. Ponad 6000 to ja tutaj 14 lat temu zarabiałem nawet bez wyższego wtedy jeszcze i na jakimś średnim stanowisku. Jak masz łeb i się roboty nie boisz, to robotę dobrze płatną znajdziesz prędzej czy później.
Kajman to zdradź ile zarabiasz dziś...bo chyba mnie wyrwie z butów...Noi pochwal się co robisz ofkors
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

pxl666 pisze:
23 lis 2021, 22:33
Kajman pisze:
23 lis 2021, 20:39
Rozsądni mają spółki a nie DG. Ale są niezależni. A co do kolesia w tauronie, kwestia ile tam pracuje i jak wysoko, może mieć 3 a może mieć i 9.
Rozwiń te myśl o rozsądku bo jakoś nie widzę elektromontera na spółce, to raz . Dwa, nagle się okazuje że jak mówimy o etatowych pracownikach to ktoś ma na myśli prezesa spółki. No... zgubiłem się ?
No może pogubiłeś się. Lepiej płacić 110zł ZUS czy pełen ZUS na DG? ;) Jak ktoś ogarnia kuwetę, to spółka wychodzi taniej i dużo dużo bezpieczniej niż DG.

Co do drugiego pytania to napisałem, ale ze względu na poglądy już usunąłem, kto widział to widział ;)
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 22:55 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

No jak jesteś taki mądry to rozwiń jak spółka ma się bardziej opłacać przy jednoosobowej działalności. Z detalami. Księgowość podatki itd ...zamieniam się w słuch
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Oj na pewno nie będę takich rzeczy publicznie pisał, jak ktoś nie wie to nie dla niego spółka. Ksiegowość w każdym razie od 400-500zł, podatki to pełen vat, na którym i tak lepiej być jak się chce coś porządnie robić. Resztę trzeba wiedzieć jak ustawić, wtedy śpisz spokojnie a pracujesz kosztowo optymalnie. Tylko przez kilka lat miałem DG i w życiu do tego nie wrócę.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 23:22
Oj na pewno nie będę takich rzeczy publicznie pisał, jak ktoś nie wie to nie dla niego spółka. Ksiegowość w każdym razie od 400-500zł, podatki to pełen vat, na którym i tak lepiej być jak się chce coś porządnie robić. Resztę trzeba wiedzieć jak ustawić, wtedy śpisz spokojnie a pracujesz kosztowo optymalnie. Tylko przez kilka lat miałem DG i w życiu do tego nie wrócę.
Bo Ziobro Cię wsadzi na krzesło elektryczne czy dlatego że to brednie ? No napisz jak ma się elektromonterowi jednemu , spółka? Czego się wstydzisz ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Skoro myślisz, że brednie to ok ;)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 0:05 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 23:40
Skoro myślisz, że brednie to ok ;)
kajman - bądź poważnym rozmówcą i wytłumacz mnie i innym jak spółka ma się opłacać bardziej niż jdg elektromonterowi który pracuje sam - jak pisałeś .
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 22:16
Nieprawda, kolega nie może znależć pracownika bez kwalifikacji na umowę za 5000 brutto+ premia, od 3 miesiecy -8h/5dni. NIe ma chetnych. I kilku takich mam, nie ma chetnych do roboty, albo płacisz, albo nie masz pracownika. Ponad 6000 to ja tutaj 14 lat temu zarabiałem nawet bez wyższego wtedy jeszcze i na jakimś średnim stanowisku. Jak masz łeb i się roboty nie boisz, to robotę dobrze płatną znajdziesz prędzej czy później.
noi nadal czekam na info ile zarabiasz dziś i co robisz , skoro "Ponad 6000 to ja tutaj 14 lat temu zarabiałem nawet bez wyższego"
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Napisałem ci wczoraj, poczekałem, skasowałem. WIdać nie czytasz na czas. A ja swoich zeznań podatkowych i doradztwa na forum prowadził nie będę, to jest słaby kraj na takie rzeczy. Wczoraj miałeś szerzej.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 14:00 przez Kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

pxl666 pisze:
24 lis 2021, 7:19
Kajman pisze:
23 lis 2021, 23:40
Skoro myślisz, że brednie to ok ;)
kajman - bądź poważnym rozmówcą i wytłumacz mnie i innym jak spółka ma się opłacać bardziej niż jdg elektromonterowi który pracuje sam - jak pisałeś .
No i nie napisałem że sami robią, nie znam w sumie samotnych jeźdzców, z reguły są to ekipy 2-3 osobowe. Sam jeden może nie ogarnąć z uwagi na vat a pewnie robiłby robótki głównie dla małych, choć optymalizacja ZUS to blisko 14000 rocznie, a bezpieczeństwo prywatnego majątku od rąk złodziejskiego państwa dla wielu jest bezcenne.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

kajman ale jak ty chcesz prowadzić dyskusje skoro generalnie mówimy o etatowcach gdzie podajesz ile zarabia elektromonter a nagle okazuje się ze masz na myśli współwłaściciela spółki ? jeśli prowadzisz spółkę legalnie to czego się obawiasz napisać jak to wygląda ze się ma opłacać zamiast jdg? naprawdę nie widzisz sam jak wygląda twoja argumentacja ??
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Dojście jak to układać zajęło mi kilka lat, nie będę za darmochę, publicznie przekonywał do tego obcych ludzi i uczył ich tylko po to żeby luki które znalazłem szybciej załatano :) to co napisałem jest dla ludzi w temacie jasne jak słońce, a jak ktoś nie wie i nie ogarnia to niech tak zostanie.

Poza tym nie wymyślaj, ja tylko napisałem "Rozsądni mają spółki", większość specy których znam jedzie na spółkach, im się opłaca, pewni nie każdemu musi, ale ja w tym dzikim kraju nie wyobrażam sobie inaczej działać. A ty z tego całą filozofię samotnego montera chcesz rozwinąć i jeszcze wmówić mi że to ja powiedziałem w kontekście płac? Jaja sobie robisz? ;) Trzy słowa: "rozsądni mają spółki". Nic więcej. NIe wszyscy, nie każdy, ROZSĄDNI.
Choć nie rozumiem skąd zdziwienie, że elektormonter czy kierowca cieżarówki jest jednocześnie współwłaścicielem :) To nie jest żadna magia, tylko wpis w krs, nie powoduje że ci ręce odpadają i nic nie możesz sam robić, masz tylko większe możliwości.

Dam ci prosty przykład, nie masz roboty 2 miesiące albo masz jej mniej, w spółce nie musisz w tym czasie nic płacić lub płacić odpowiednio mniej bo przerywasz lub zmieniasz wymiar zatrudnienia, a na jdg zusik musisz płacić w całości i tyle. Wchodzi kontrola, na podstawie jakiegoś małego niedopatrzenia księgowego naliczają ci 200kzł kary, na jdg zajmują ci majątek prywatny i papa, w spółce muszą się ograniczyć do majątku spółki, twój prywatny jest nienaruszalny. Itd itp.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 14:37 przez Kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

czy tylko te dwa czynniki są decydujące ? nie mam przestojów i nie wyobrażam sobie brać je pod uwagę, nie mam problemu ze skarbowym - może mój us jest spoko ale zawsze się dogadywałem w razie jakiegoś błędu . natomiast podwójne opodatkowanie i pełna księgowość skutecznie mnie do tego nie przekonują .
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

No ale przecież i tak powyżej 200kzł/rok trzeba być na pełnej księgowości :) A podwójne opodatkowanie... przereklamowane ;) Ale jako rzekłem, nie dla każdego to.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tas »

W sumie nie związane bezpośrednio z tematem ale ciekawe.
Kiedyś znajomy mi opowiedział swoją historię, która zakrawa na przypowieść, pracował ze swoim kolegą w budowlance, zwolnili się i obaj otworzyli JDG.
Tamten kolega i on startowali razem, z tą różnicą, że tamten zawsze "dogadamy się" "ale to cena bez fakturki" "z fakturką to będzie 20% więcej" takie ciulate kombinowanie jak tu urwać 200zł na podatkach. Natomiast on od samego początku wszystkie podatki, rachunki itd.
I mówi mi, zobacz sam i pokazuje swoje włości firmy budowlanej zatrudniającej 20 osób (NEXUN kiedyś od niego wynajmował hale magazynowe), on w biurze przeszklonym jak akwarium widzę przez okno plac z maszynami, patrz mówi, a on (ten jego kolega co na lewo 10 rok robi to samo, bo nie ma kasy na rozwój) nadal jeździ 20 letnim transporterem.

Mam taką obserwację życiową, im ktoś bardziej chce oszukać system tym mniej ma bo zamiast spędzać czas na rozwój to kombinuje jak zrobić, żeby mu 200zł państwo nie zabrało a przez to nie widzi jak ci co z systemem nie walczą tylko używają go jako narzędzia go wyprzedzają i znikają gdzieś daleko. I tym bardziej rząd kradnie, podatki! On ma tak mało a inni tak wiele@ Tak to się opłaca być anty systemowcem wiecznie uciśnionym.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 15:30 przez tas, łącznie zmieniany 2 razy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

tas pisze:
24 lis 2021, 15:25
W sumie nie związane bezpośrednio z tematem ale ciekawe.
Kiedyś znajomy mi opowiedział swoją historię, która zakrawa na przypowieść, pracował ze swoim kolegą w budowlance, zwolnili się i obaj otworzyli JDG.
Tamten kolega i on startowali razem, z tą różnicą, że tamten zawsze "dogadamy się" "ale to cena bez fakturki" "z fakturką to będzie 20% więcej" takie ciulate kombinowanie jak tu urwać 200zł na podatkach. Natomiast on od samego początku wszystkie podatki, rachunki itd.
I mówi mi, zobacz sam i pokazuje swoje włości firmy budowlanej zatrudniającej 20 osób (NEXUN kiedyś od niego wynajmował hale magazynowe), on w biurze przeszklonym jak akwarium widzę przez okno plac z maszynami, patrz mówi, a on (ten jego kolega co na lewo 10 rok robi to samo, bo nie ma kasy na rozwój) nadal jeździ 20 letnim transporterem.

Mam taką obserwację życiową, im ktoś bardziej chce oszukać system tym mniej ma bo zamiast spędzać czas na rozwój to kombinuje jak zrobić, żeby mu 200zł państwo nie zabrało a przez to nie widzi jak ci co z systemem nie walczą tylko używają go jako narzędzia go wyprzedzają i znikają gdzieś daleko. I tym bardziej rząd kradnie, podatki! On ma tak mało a inni tak wiele@ Tak to się opłaca być anty systemowcem wiecznie uciśnionym.
ale to jak porównywanie "bo somsiad też ma gaz ale jemu mniej schodzi" ... za duzo czynników żeby to było takie proste . osobiście uważam że za dużo place jak na to co dostaje - głównie jak bierzesz pod uwagę koszt składki zdrowotnej a jak wygląda sprawa jak np okaże się ze masz raka którego można leczyć ale jest to drogie , wtedy nagle się okazuje ze państwo ma cie w dupie i radź sobie fundacjami .
jeden twój kolega był sprytny a drugi głupi , nie sprowadzałbym sukcesu do płacenia podatków ... ja nie zaprzeczam ze kajman może optymalizować podatki - ale to się nie sprawdzi dla większości ludzi o których pierwotnie była mowa . tak samo jak bycie uber uczciwym wobec państwa absolutnie nie zabezpieczy cie przed niekompetencją urzędnika
a w temacie tas twojej historii - w budowlance , zwłaszcza większej , bez fv to może być przy domku 200mkw 20tys tańsza robota i szczerze to nie znam firm które większość robót liczą z vatem , prawie zawsze jest kombinacja .
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 16:51 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Po pierwsze; zastanawiam się co wspólnego ma średnia płaca w zakładach powyżej 10 osób z PRZYCHODEM w JEDNOOSOBOWEJ działalności gospodarczej czy spółce.
Po drugie; przecież w JDG również można "optymalizować" koszty, wystarczy tylko robić to zgodnie z prawem, a co do odpowiedzialności własnym majątkiem, wystarczy się go pozbyć/przepisać.
Po trzecie; propozycja założenia spółki (obojętnie jakiej) przez Zeltooma na rok przed emeryturą, zresztą dla większości pracujących w Polsce to rzeczywiście rozwiązanie niskich płac.
Po czwarte; JDG w 99% nie są zakładane bo ludzie tak chcą zarabiać. Były/są zakładane bo mając do wyboru zostanie bez środków do życia i na utrzymanie rodziny lub pracę/zarobek ale na "własny rachunek", większość wybierze JDG, i jest/było to "zalegalizowane" przez "system" US, sejm/senat, rząd itd skoro nawet te instytucje zatrudniają na "samozatrudnieniu".
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Ale zeeltom powiedział już, że tak na prawdę to już nie chce mu się robić w tym wieku i zdrowiu (i ma do tego pełne prawo i jest to zrozumiale) a nie że pracy nie może znaleźć, więc temat jest zamknięty. I nie zgadzam się, że 99% tworzy jdg zeby pracować jak na etacie. Większośc tworzy bo chce prowadzić własną działalność a nie przypodobać się pracodawcy. Chyba, że masz jakieś statystyki na poparcie tych 99%?
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 21:06 przez Kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Kajman pisze:
24 lis 2021, 19:36
I nie zgadzam się, że 99% tworzy jdg zeby pracować jak na etacie. Większośc tworzy bo chce prowadzić własną działalność a nie przypodobać się pracodawcy. Chyba, że masz jakieś statystyki na poparcie tych 99%?
Tak nie jest. Tam gdzie "ucieczka" do JDG ma na celu optymalizację podatkową ale i pracę dla dominującego pracodawcy, są zapisy w umowie o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji. A to się wiąze z zakazem prowadzenia usług dla firm z określonego profilu. Więc na pewno 99 % nie ma wolnej ręki jak i kogo pracować. A w każdym razie Ci którzy są uznanymi specjalistami, mającymi dostęp do know-how dominującego pracodawcy.
Ale z drugiej strony do tworzenia JDG od dawna są zmuszeni nawet pracownicy fizyczni, którzy takich ograniczeń nie mają.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 20:38 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: verre »

khuuhkrr pisze:
23 lis 2021, 9:35
A ja bardzo dużo. Jałowa dyskusja.
jałowa, facet z innej bajki
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: verre »

Przemek pisze:
23 lis 2021, 21:16
demobil pisze:
23 lis 2021, 20:07
,,, szukać lepszej roboty....
Tomku , nie dalej jak miesiąc temu byli u mnie elektrycy
dziadek - spec, na emeryturze
młody - roztrzepany z papierami
2 dni roboty 4000 zł netto - tanio, inni wołali 6-7kzł
ja niestety zawsze mam do siebie trudne podejście typu - to moja wina ,,, i ono się mi sprawdza, to ja sobie robię pod górę albo sypie piach do dziurawej taczki wiozę kawałek i widzę ze nie idę na przód , ja sam sobie, nie ustrój - ktoś , ja
dlatego zostawiam szmaty i trzaskam drzwiami , jest strach przed nowym, ale pacząc w strecz tern strach ma tylko wielkie oczy
o takie :shock: :D
nawiązując do pracy z przed 20 lat ,,,
czasami przejeżdżam obok tego przystanku (mojego) na którym stoi garstka kolegów z tamtych czasów , coś gestykulują, machają rekami, jak by chcieli latać - nie umieją , latać, już sie raczej nie nauczą ,,,
chętnie przejrzę zakres prac ;)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

w skrócie, nowa instalacja elektryczna ,, kompleksowo,, całościowo,,
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
25 lis 2021, 21:17
w skrócie, nowa instalacja elektryczna ,, kompleksowo,, całościowo,,
Tzn AGD było w cenie ? Za co zapłaciłeś 4k za dwa dni pracy ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Jakieś 3 lata temu za nową instalację w niewielkim mieszkaniu w starym bloku płaciłem chyba 1600 czy 2000. Za mniej nikt się nawet nie chciał schylić.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
25 lis 2021, 22:33
Jakieś 3 lata temu za nową instalację w niewielkim mieszkaniu w starym bloku płaciłem chyba 1600 czy 2000. Za mniej nikt się nawet nie chciał schylić.
chłop pisze 4k za dwa dni . nawet jak to jest z materiałem (chyba ze w grę wchodzą szynoprzewody ze złota pod sufitem) to chłopaki do pracy przyjeżdżają maserati z plandeką ? w instalacji, typowej, w dwa dni przerobisz materiału (puszki , przewody) za może tysiaka, chyba że to było rozwiniecie kabla 240 z wykopem i zasypaniem w cenie ... albo może kolega mieszka w lichtensteinie ...
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Na tamtym mieszkaniu to było roboty na 2 albo 3 dni z tego co pamiętam, z bruzdowaniem itd. Może kwestia sprawności ekipy i sprzętu.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: gienek333 »

Ja wszystkie instalacje robiłem sam. Przy elektrycznej zapytałem kumpla po co się daje puszki? Odpowiedział "puszka to punkt" :) .
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

ja tam wolę dać komuś zarobić a ten czas spędzić z rodziną i znajomymi, inni też muszą zarobić i niech każdy robi to w czym jest najlepszy.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:22
Tzn AGD było w cenie ?
:roll:
pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:22
Za co zapłaciłeś 4k za dwa dni pracy ?
ale za mam Ci się tłumaczyć :shock:
rozumiem ze zrobił byś to
sam
taniej
szybciej
lepiej
tylko nie wiem czy bym szczymał tą gadkę z marudzeniem ze
drogo
ze podatki
że rzad
ciemnogród
wazeliniarze
katolicy
masz pojecie o takiej pracy?
czy to coś w stylu nie znam sie więc sie wypowiem
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

gienek333 pisze:
26 lis 2021, 8:28
Ja wszystkie instalacje robiłem sam. Przy elektrycznej zapytałem kumpla po co się daje puszki? Odpowiedział "puszka to punkt" :) .
A "punkt" to cena :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
26 lis 2021, 8:53
pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:22
Tzn AGD było w cenie ?
:roll:
pxl666 pisze:
25 lis 2021, 22:22
Za co zapłaciłeś 4k za dwa dni pracy ?
ale za mam Ci się tłumaczyć :shock:
rozumiem ze zrobił byś to
sam
taniej
szybciej
lepiej
tylko nie wiem czy bym szczymał tą gadkę z marudzeniem ze
drogo
ze podatki
że rzad
ciemnogród
wazeliniarze
katolicy
masz pojecie o takiej pracy?
czy to coś w stylu nie znam sie więc sie wypowiem
akurat się składa ze jestem eletroenergetykiem i pracowałem 5 lat przy budowach instalacji nn i WN zarówno montowałem gniazda 230v jak i szynoprzewody, szyłem szafy automatykom, montowałem zasuwy z automatyką czy kable 4x240CU , ponadto pracowałem w zawodzie w usa i tam widziałem i tempo pracy i typy urządzeń - w usa puszkę montujesz w 5 sekund bo przybijasz ja gwoździem do belki , w pl pod puszkę trzeba wykuć otwór i następnie ja zagipsować np wiec tempo pracy bez porównania.
także mam pojecie . nie pracuje w zawodzie ale mam kolegę elektromontera który pracuje w budownictwie na Śląsku i 4k za dwa dni to dla niego sporo - mówi ze musiałaby być mega nietypowa robota bo kasuje się za punkt , np 70zł.

ja nie neguje - płać ile uważasz -jestem po prostu ciekaw skąd taka cena za dwa dni pracy w branży którą znam ...
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

region ma ogromne znaczenie co z resztą widać po naszych reakcjach na płace.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, 16:42 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: verre »

pixel, pojęcie ogólne masz ale się nie znasz😉 i wiem co piszę mam kilku kolegów co pracują na WN i SN, to są ludzie od skręcania śrubek, ewentualnie kablowcy i koniec. Mimo, że ogólnie zwą nas elektrykami, ale nawet Ty napisałeś "elektroenergetyk" 😁 Wiem świetnie, jak to bardzo wielkie wrażenie chcecie zrobić na "maluczkich" a na pytanie o pomiarach Zs to chłopaki nie wiedzieli po co🤣
a 5 lat to musztarda ma gwarancji 😉 początkujący jesteś 😉

przepraszam, nie chciałem być złośliwy ale nie mogłem się powstrzymać 🍻😁

a taką koszulkę ostatnio dostałem
Załączniki
20211127_063147.jpg
😁😁😁😁😁...😁😁😁
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

verre pisze:
27 lis 2021, 6:53
......
przepraszam, nie chciałem być złośliwy ale nie mogłem się powstrzymać 🍻😁

a taką koszulkę ostatnio dostałem
Muszę bratu pokazać za jakie grosze pracował na posterunku energetycznym w Cz-Dz będąc sobota-niedziela-świeta na dyżurach. :D
Załączniki
20211127_063147.jpg
20211127_063147.jpg (22.02 KiB) Przejrzano 3648 razy
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

verre pisze:
27 lis 2021, 6:53
pixel, pojęcie ogólne masz ale się nie znasz😉 i wiem co piszę mam kilku kolegów co pracują na WN i SN, to są ludzie od skręcania śrubek, ewentualnie kablowcy i koniec. Mimo, że ogólnie zwą nas elektrykami, ale nawet Ty napisałeś "elektroenergetyk" 😁 Wiem świetnie, jak to bardzo wielkie wrażenie chcecie zrobić na "maluczkich" a na pytanie o pomiarach Zs to chłopaki nie wiedzieli po co🤣
a 5 lat to musztarda ma gwarancji 😉 początkujący jesteś 😉

przepraszam, nie chciałem być złośliwy ale nie mogłem się powstrzymać 🍻😁

a taką koszulkę ostatnio dostałem
Dobrze że tacy fachowcy jak ty i wszystko wyjaśnią zdjęciem koszulki
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

tkoko pisze:
27 lis 2021, 8:33
[
Muszę bratu pokazać za jakie grosze pracował na posterunku energetycznym w Cz-Dz będąc sobota-niedziela-świeta na dyżurach. :D
Szczególnie gdy jeszcze mu mówili co ma robić 😀
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
27 lis 2021, 15:20
tkoko pisze:
27 lis 2021, 8:33
[
Muszę bratu pokazać za jakie grosze pracował na posterunku energetycznym w Cz-Dz będąc sobota-niedziela-świeta na dyżurach. :D
Szczególnie gdy jeszcze mu mówili co ma robić 😀
Przy wichurze, na 20* mrozie, i padnięciu sieci dla 30 - 50 tys ludzi, na pewno mu powiedzieli co ma do roboty. :D
A poważnie; aktualna mediana dla elektryków, energetyków w zakładach;
Załączniki
ele2.JPG
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Warto zauważyć że to wyniki oparte o ankiety a nie o dane GUS.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
28 lis 2021, 7:40
Warto zauważyć że to wyniki oparte o ankiety a nie o dane GUS.
Na życzenie; wyniki oparte o dane GUS, co prawda z 2018r i bez konkretnych stanowisk pracy, ale wystarczy przemnożyć liczby z 2018r przez 1.17 (5843.75zł : 5003,78zł) by otrzymać dane z sierpnia 2021r.

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... u,5,6.html

Wiec co wynika z tych danych:
1. co najmniej 66% ludzi "średnią płacę" widzi jedynie w telewizji, internecie, gazecie.
2. praktycznie 80% ludzi widzi tą "średnią płacę" na pasku wypłat, tak jak żonka otrzymująca co miesiąc emeryturę 1080zł, ale w statystyce GUS jej "średnia emerytura" za listopad wyniesie 2320zł, a za rok 1496zł :D
3. zgodnie z tabelą "2"; 46% specjalistów, 64% techników i średniego personelu, 80% pracowników biurowych, 94% w handlu, 87% rolników, leśników, ogrodników, rybaków, 75% pracowników przemysłu i rzemiosła, 76% operatorów maszyn i urządzeń, 95% pracowników prostych prac OTRZYMUJE WYNAGRODZENIA PONIŻEJ ŚREDNIEJ KRAJOWEJ.
4. rozumiem że bardziej wiarygodne na temat zarobków są dane z koszulki niż dane z 650 "ankiet" (średni zakład pracy). :D
Załączniki
struktura płac2a.JPG
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
28 lis 2021, 7:40
Warto zauważyć że to wyniki oparte o ankiety a nie o dane GUS.
Że źle czy dobrze?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Ankiety mają to do siebie ze są zanizone. Często nie obejmują nagród okresowych, nadgodzin, gruszy, swiadczen socjalnych placonych na karty podarunkowe, kwotowe paczki dla dzieci itp
A 2018 r do konca 2021 niestety bardzo się różni, bo rozstrojenie cen, kosztów uslug w 2021r nie ma sobie równych ( proporcji) z okresu chyba 20 lat.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2021, 15:15 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 2 razy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pavyan
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2018, 23:42

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Pavyan »

Koledzy, mam pytanie - bo rozmawiacie o cenach usług elektromonterów - pewien usługodawca, prywatnie, bez VAT-ów, itp. zaśpiewał mi ~2500zł za:
1. zainstalowanie czterech elektronicznych podliczników trójfazowych (już są, ja je kupiłem - muszę rozbić pomiar: piwnica, suterena, parter, piętro)
2. przeciągnięcie trzech dodatkowych kabli i instalację kilku dodatkowych gniazd 16A (do pralki, zmywarki itp.)
3. w tej cenie jest chyba zrobienie nowej tablicy czyli wymiana istniejącej, z dotychczasowymi bezpiecznikami i licznikiem, ale nie uważam tego za konieczne, stara może zostać. Nie zależy mi w tym wypadku na estetyce - zrobi się śliczną szafeczkę maskującą.

Nie mam pojęcia o cenach takich usług, ale uważam że przegina z tą ceną - możecie mnie oświecić?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
28 lis 2021, 15:12
Ankiety mają to do siebie ze są zanizone. Często nie obejmują nagród okresowych, nadgodzin, gruszy, swiadczen socjalnych placonych na karty podarunkowe, kwotowe paczki dla dzieci itp......
A co wspólnego z PŁACĄ mają ŚWIADCZENIA SOCJALNE/ZASIŁKI. To są świadczenia/dochód rodziny, dzieci itd. a nie płaca. Wiele z tych świadczeń nie jest zresztą oficjalnie wliczanych do płac/dochodu, np. słynne 500+
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Pavyan pisze:
28 lis 2021, 15:47
Koledzy, mam pytanie - bo rozmawiacie o cenach usług elektromonterów - pewien usługodawca, prywatnie, bez VAT-ów, itp. zaśpiewał mi ~2500zł za:
1. zainstalowanie czterech elektronicznych podliczników trójfazowych (już są, ja je kupiłem - muszę rozbić pomiar: piwnica, suterena, parter, piętro)
2. przeciągnięcie trzech dodatkowych kabli i instalację kilku dodatkowych gniazd 16A (do pralki, zmywarki itp.)
3. w tej cenie jest chyba zrobienie nowej tablicy czyli wymiana istniejącej, z dotychczasowymi bezpiecznikami i licznikiem, ale nie uważam tego za konieczne, stara może zostać. Nie zależy mi w tym wypadku na estetyce - zrobi się śliczną szafeczkę maskującą.

Nie mam pojęcia o cenach takich usług, ale uważam że przegina z tą ceną - możecie mnie oświecić?
Trudno zdalnie ocenić zakres prac . Ile kucia ile godzin ile materiału itd . Ja się nie wypowiem. Natomiast rozumiem że dajesz panu pieniążki do rąsi bez żadnego paragonu czy fv . 2500 z materiałem?
Pavyan
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 lut 2018, 23:42

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Pavyan »

Liczniki 4 szt. kupiłem (chyba ok. 140zł/szt), jego materiały to kilka bezpieczników na szynę, kilkadziesiąt metrów kabla 3-żyłowego i kilka gniazd.
Kabel na wierzchu albo moje kucie i wiercenie, a kasa oczywiście do ręki.
Wiem, że zdalnie trudno ocenić - ale zdaje mi się trochę za wysoka ta cena. Poza tym w rozmowie wyczuwam trochę ściemniania i piętrzenia trudności, a wyczuwam bom stary elektronik (analogowy) i prąd/napięcie mi nie straszne :)
Poszukam jeszcze...
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

tkoko pisze:
28 lis 2021, 16:18
WojtekErnest pisze:
28 lis 2021, 15:12
Ankiety mają to do siebie ze są zanizone. Często nie obejmują nagród okresowych, nadgodzin, gruszy, swiadczen socjalnych placonych na karty podarunkowe, kwotowe paczki dla dzieci itp......
A co wspólnego z PŁACĄ mają ŚWIADCZENIA SOCJALNE/ZASIŁKI. To są świadczenia/dochód rodziny, dzieci itd. a nie płaca. Wiele z tych świadczeń nie jest zresztą oficjalnie wliczanych do płac/dochodu, np. słynne 500+
Ale premie, 13tki it to już dochód, którego wielu nie podaje w takiej ankiecie, a potrafią to być bardzo wysokie kwoty. Poza tym karty podarunkowe itd to też jest dochód, to nie są obowiązkowe świadczenia, mimo że nie widnieją na pensji.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Kajman pisze:
28 lis 2021, 17:00
Ale premie, 13tki it to już dochód, którego wielu nie podaje w takiej ankiecie, a potrafią to być bardzo wysokie kwoty. Poza tym karty podarunkowe itd to też jest dochód, to nie są obowiązkowe świadczenia, mimo że nie widnieją na pensji.
Dokladnie tak, to są pozycje ktore na PIT są sumowane do PRZYCHODU. A co ludzie podają w ankietach ?? Nie wiadomo.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

pytanie jest o płace to podają płace IMHO.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Absolutnie niezlosliwie dodam, że Ci którzy w obecnym miejscu pracy malo zarabiaja, czują ze nie mogą liczyć na podwyżkę, niech przeczytaja ile dzisiaj sie zarabia w handlu, jakie są benefity.
Zarobek rzędu 2-2,5tys to nieaktualny mit.
https://www.o2.pl/biznes/praca-na-kasie ... 410463360a
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

.. taka ciekawostka
Ostatnio zmieniony 29 lis 2021, 11:39 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ