Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

darki pisze:
17 lis 2021, 13:19
Oczywiście, że ryzyko istnieje. Nie ma ryzyka nie ma zabawy :D. Apropo podatku od PV w Hiszpanii to był chyba od 10kW i bodajże został już zniesiony.
viewtopic.php?p=100850#p100850
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

tas pisze:
17 lis 2021, 20:37
W USA jest jawność zarobków, każdy może sprawdzić kazdego, w PL tak nie ma bo dostęp jest mocno utrudniony i ktoś zarabiający nieduże kwoty zazwyczaj obraca się w środowisku osób zarabiających podobnie (bo jest w tej samej warstwie społecznej) i stąd słychać w internecie takie zdziwienie "no kto tyle zarabia, ja nikogo nie znam, a znam wszystkich!" :P Nie, nie znasz.
A Ci co zarabiają średnią i powyżej nie chodzą po necie i nie marudzą bo znają podobnych sobie co zarabiają podobne kwoty i dla nich to jest absolutnie normalne wyliczenie zgodne z ich przeczuciem czy obserwacją.
gdzie pracują ci zarabiający średnią ?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

toć u nas nawet dobry mechanik na etacie jak nie dostanie 3500-4000 na rękę + premie to nie ma mowy że przyjdzie pracować. Biura podróży, wszelakie korpo, spedycje itd nie wspomnę, część urzędników z premiami dobija do średniej, operatorzy cnc itd itp.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

I NA PEWNO takich osob z zarobkami powyzej 2,3 tys zl jest wiecej niz 5% jak sugeruje to artykul
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

A gdzie jeszcze cała szara strefa, gdzie najniższa krajowa na kwicie a reszta pod stołem, przecież tego też jest mnóstwo.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
17 lis 2021, 5:34
To średnie oficjalne wynagrodzenie brutto. Przeciez nawet kasjerzy w Biedra/Lidl/itp zarabiaja 80% tej kwoty. A jeszcze dodaj do tego nieznaną wartość zarobków nie ewidencjonowanych ogromnej rzeszy ludzi w PL.
Ten sam GUS, ta sama "średnia krajowa" i tak jak mawiał ks.Tischner. "Momy trzy prowdy, świento prawda, tys prawda i gówno prawda” i drugie "Momy trzy prowdy, świento prawda, tys prawda i statystyka”. :D

zacytuję najważniejsze wnioski z badania;
"Polacy najczęściej zarabiają około 3400 zł na rękę"
"wynagrodzenie w Polsce wyniosło w październiku 2020 r. 5748,24 brutto, ale mediana wynagrodzeń kształtowała się na poziomie 4702,66 zł, czyli trochę ponad 3400 zł netto."
"W październiku 2020 r. połowa zatrudnionych otrzymała przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nie wyższe niż 4702,66 zł. W tej grupie zatrudnionych otrzymujących takie wynagrodzenia 52,0 proc. stanowiły kobiety. W 2018 r. mediana wynagrodzeń wyniosła 4094,98 zł brutto."

Czym jest mediana wynagrodzeń? To inaczej wynagrodzenie środkowe, dzielące zatrudnionych na dwie równoliczne grupy: jedna otrzymuje wynagrodzenia niższe od mediany, druga - wyższe. Stąd wynika, że przy medianie 4702,66 zł w październiku 2020 r. połowa pracowników w firmach zatrudniających powyżej 10 pracowników otrzymywała mniej, druga połowa - więcej niż wskazana kwota.

https://biznes.interia.pl/praca/news-po ... Id,5661203
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: mr_x »

scuda pisze:
28 paź 2021, 21:06
Odnosząc się do ciągłych podwyżek, to moim zdaniem nie ma co tak narzekać, bo płace też są ciągle podwyższane a o tym nikt nie mówi.
Ciekawe, gdzie są te mityczne podwyżki płac, bo ja jakoś ich nie widzę od dawna.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

mr_x pisze:
22 lis 2021, 19:29

Ciekawe, gdzie są te mityczne podwyżki płac, bo ja jakoś ich nie widzę od dawna.
Np służby dostały istotne, a to spora grupa. A znajomi zatrudniający pracowników też musieli pensje podnosić. Inaczej rezygnują.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2021, 19:49 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Gorzej że spirali nakręcającej się inflacji, spadku wartosci PLN , utraty wartosci depozytów i presji na wzrost wynagrodzeń, nie chcą/umieją się przeciwstawić tak aby "suweren" się nie obrazil.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
22 lis 2021, 19:47
mr_x pisze:
22 lis 2021, 19:29

Ciekawe, gdzie są te mityczne podwyżki płac, bo ja jakoś ich nie widzę od dawna.
Np służby dostały istotne, a to spora grupa. A znajomi zatrudniający pracowników też musieli pensje podnosić. Inaczej rezygnują.
sorry ale w przypadku policji to 97k vs 37m , to SPORA grupa ??
"mechanik na etacie "..." Biura podróży, wszelakie korpo, spedycje itd nie wspomnę, część urzędników z premiami dobija do średniej, operatorzy cnc"

to wg ciebie jest reprezentatywna grupa ?
wygrzebałem coś takiego :

Najpopularniejsze branże w Polsce
1. Przetwórstwo przemysłowe - 2,8 mln
2. Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo - 2,4 mln
3. Handel, naprawa pojazdów samochodowych - 2,3 mln
4. Edukacja - 1,2 mln
5. Administracja publiczna i obrona narodowa - 990 tys
6. Budownictwo - 970 tys.
7. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna - 910 tys.

po prawdzie to większość ludzi traktuje pensje jak tajemnicę państwową i trudno jednoznacznie odpowiedzieć , ktoś by się włamał do US i po prostu wyciągnął dane z pita rocznego to byśmy się dowiedzieli więcej . ci którzy się przyznają to rzadko dostają 4k na rękę z tych co znam
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Żeby było ciekawiej, to tą "średnią zarobków" Polacy osiągają przy najdłuższym w Europie czasie pracy, 1806 godz vs Duńczycy/Niemcy 1380/1386 godz (420 godzin mniej). :D

https://noizz.pl/spoleczenstwo/polacy-d ... cy/bxvcxlr
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

pxl666 pisze:
23 lis 2021, 7:43
Kajman pisze:
22 lis 2021, 19:47


Np służby dostały istotne, a to spora grupa. A znajomi zatrudniający pracowników też musieli pensje podnosić. Inaczej rezygnują.
sorry ale w przypadku policji to 97k vs 37m , to SPORA grupa ??
Ty sobie żartujesz z 37m czy jak w kwestii wynagrodzeń że dzieci itd wliczasz? ;) I jakiej policji, służby mundurowe to policja, wojsko, abw, kontrwywiad,bor, wot, więzienna itd itp. A oni wszyscy dostali i to nie tak mało. A co do osób zarabiających poniżej 4k netto? Znam bardzo mało.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 9:15 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
khuuhkrr
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2019, 11:47

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: khuuhkrr »

A ja bardzo dużo. Jałowa dyskusja.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

Zwracam uwagę ze branża to nie zawód. Gdzie np informatycy, a to liczna i b.dobrze zarabiajaca grupa zawodowa ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: cyklista »

Ja bym powiedział że największa grupa (ale nie podejmuje sie powiedzieć czy to 20 czy 50%) zarabia minimalna pensje.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

cyklista pisze:
23 lis 2021, 10:26
Ja bym powiedział że największa grupa (ale nie podejmuje sie powiedzieć czy to 20 czy 50%) zarabia minimalna pensje.
Pytanie czy na papierze tylko a reszta pod stołem czy rzeczywiście.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

khuuhkrr pisze:
23 lis 2021, 9:35
A ja bardzo dużo. Jałowa dyskusja.
Fakt, argumenty anegdotyczne. No ale tutaj chyba ktoś się właśnie ze statystyką próbuje kłócić że dane zawyżone ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 9:14
........ A co do osób zarabiających poniżej 4k netto? Znam bardzo mało.
Będąc lekarzem w szpitalu, i obracając się w kręgu zarobków lekarzy, też nie będziesz widział ile zarabia personel niższego szczebla, np. salowe :D
A co do magicznych "średnich płac".
Jeżeli 500 osobowa firma ma fundusz płac 3 mln zł, to średnia płaca w firmie to 6000 zł. Ale "mediana płac" tejże firmy, gdy prezes firmy ma 1 mln zł, pięcioosobowy zarząd 100 tys, a dziesięcioosobowe kierownictwo dalsze 100 tys zł, to już 1.8 ml zł podzielone na 484 osoby ~3700 zł, czyli zaledwie 60% "średniej płacy" w firmie. :D
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
23 lis 2021, 9:50
Zwracam uwagę ze branża to nie zawód. Gdzie np informatycy, a to liczna i b.dobrze zarabiajaca grupa zawodowa ?
se poczytaj ile zarabiali i ile pracowali wyrobnicy w CDPR jak trzeba było kończyć wieśka 3 albo Cyber Panka ... a to Crème de la Crème tej branży
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

B.dobry i pracowity lekarz specjalisty wyciąga powyżej 70000zł miesięcznie. :) Nie trza cyberpunka tworzyć ;) A tak jak ma mniej niż 20-30kzł to znaczy że coś mu nie idzie. Bo tyle to internista potrafi wyciagnac.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 12:09
B.dobry i pracowity lekarz specjalisty wyciąga powyżej 70000zł miesięcznie. :) Nie trza cyberpunka tworzyć ;) A tak jak ma mniej niż 20-30kzł to znaczy że coś mu nie idzie. Bo tyle to internista potrafi wyciagnac.
ale kolega pisał o programistach . btw ilu jest lekarzy specjalistów a ilu bardzo dobrych ?? przytaczanie przykładu lekarza to całkowity absurd bo pomimo gigantycznych profitów jakoś nie widzę żeby masy się garnęły . jest wręcz przeciwnie a lekarzy brakuje , każdemu debilowi który narzeka na lekarzy powtarzam ze nikt mu nie zabraniał iść na medycynę
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 12:09
B.dobry i pracowity lekarz specjalisty wyciąga powyżej 70000zł miesięcznie. :) Nie trza cyberpunka tworzyć ;) A tak jak ma mniej niż 20-30kzł to znaczy że coś mu nie idzie. Bo tyle to internista potrafi wyciagnac.
Pytałem ile "zarabia" salowa, i jaka jest ilość salowych i lekarzy w szpitalu, oraz jaka będzie średnia wypłata w szpitalu gdzie "dobrzy" lekarze zarabiają po 70 tys zł, bo to te salowe w szpitalu, i personel pomocniczy będzie tworzył "medianę" :D
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 14:10 przez tkoko, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Dużo.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

demobil pisze:
23 lis 2021, 15:02
Powtórzę swoje pytanie: przez ostatnie 10 lat o ile wzrosły wam płace?
Pośrednią odpowiedzią jest widok domów, samochodów, firm prywatnych zarówno w wsiach, miasteczkach i dużych miastach teraz i 10 lat temu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

demobil pisze:
23 lis 2021, 15:02
Powtórzę swoje pytanie: przez ostatnie 10 lat o ile wzrosły wam płace?
około 300 350% ale nadal mam mało
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

pxl666 pisze:
23 lis 2021, 11:52
WojtekErnest pisze:
23 lis 2021, 9:50
Zwracam uwagę ze branża to nie zawód. Gdzie np informatycy, a to liczna i b.dobrze zarabiajaca grupa zawodowa ?
se poczytaj ile zarabiali i ile pracowali wyrobnicy w CDPR jak trzeba było kończyć wieśka 3 albo Cyber Panka ... a to Crème de la Crème tej branży
Wg danych GUS z 2014 r
Kierownik dzialu IT - 9161 zl
Programista aplikacji - 6750 zl
Administrator baz danych - 6005 zl
Tester oprogramowania - 5100 zl
Obecnie 2021.10 szacunkowo zarobki są o okolo 200- 250 % wyższe .
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

ja się nie wypowiem bo płace sobie sam . czasem się zastanawiam skąd się biorą ludzie którzy pytają czy coś staniało albo czy w tym roku to czy tamto będę robić taniej ... ludzie którym się płaci za organizacje produkcji wiec muszą wiedzieć ze rosną koszty stałe i płace i podatki itd ...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
23 lis 2021, 16:06
pxl666 pisze:
23 lis 2021, 11:52

se poczytaj ile zarabiali i ile pracowali wyrobnicy w CDPR jak trzeba było kończyć wieśka 3 albo Cyber Panka ... a to Crème de la Crème tej branży
Wg danych GUS z 2014 r
Kierownik dzialu IT - 9161 zl
Programista aplikacji - 6750 zl
Administrator baz danych - 6005 zl
Tester oprogramowania - 5100 zl
Obecnie 2021.10 szacunkowo zarobki są o okolo 200- 250 % wyższe .
buhahah zwłaszcza ten tester
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
23 lis 2021, 15:49
demobil pisze:
23 lis 2021, 15:02
Powtórzę swoje pytanie: przez ostatnie 10 lat o ile wzrosły wam płace?
Pośrednią odpowiedzią jest widok domów, samochodów, firm prywatnych zarówno w wsiach, miasteczkach i dużych miastach teraz i 10 lat temu.
Pięćdziesiąt lat temu (początek lat 70-tych), miałem przyjemność "odwiedzić" Pojezierze Suwalskie, Stacze, Sypitki, Pisanice, Ełk itd.

https://www.google.com/maps/@53.8014916 ... 3?hl=pl-PL

Jako że mieszkałem na Śląsku gdzie nawet "wioska" to 5tys i więcej mieszkańców, ze sklepami, piekarniami, ciastkarniami itd, nie brałem żywności licząc na podobną dostępność żywności. Rozbiliśmy się nad j. Nieciecz. Najbliższą i teoretycznie wg. mapy największą miejscowością były Stacze.

https://www.google.com/maps/@53.7840413 ... 6?hl=pl-PL

Dodatkowo był tam ośrodek harcerski, szlaki turystyczne, żeglarskie, wiec na logikę najłatwiej o jakiś sklep. Po przebyciu 4.5km w linii prostej (wg Google) a faktycznie z 5 - 5.5km skrótami zastaliśmy kilka gospodarstw, przystanek PKS'u i .... kolejne 5 km marszu do Sypitek. Tam sukces jest sklep, tylko że widły, mydło i powidło, a my potrzebowaliśmy pieczywa

https://www.google.com/maps/@53.7872992 ... 6?hl=pl-PL

więc dalsze 5 km do Pisanicy.

https://www.google.com/maps/@53.8232192 ... 6?hl=pl-PL

Fantazja, pawilon handlowy piekarnia itd, i szok. Piekarnia bez pieczywa, pieczywo przywożone po południu i tylko na zamówienie, jeżeli ktoś zrezygnuje z pieczywa to jest możliwość zakupu. W pawilonie dostępny praktycznie denaturat, ocet, kilka kiepskich konserw i puste półki (mamy 1971 - 72r a więc żywność jeszcze jest bez ograniczeń). Na szczęście udało się po południu i po przejściu prawie 20 km dostać pieczywo na następne dni. :D

Po pięćdziesięciu latach nie widzę prawie żadnych zmian w tych miejscowościach, patrząc na Google Street. Tak więc porównywanie zarobków Warszawy z resztą kraju, to tak jak porównywać zarobki Niemców z Polakami.
Na zdjęciu "młody dziadek" w towarzystwie niemieckich turystów nad j. Nieciecz. :D
Załączniki
dia_0359.jpg
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 17:15 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

istotnie, wyjeżdżając w polskę nawet ze śląska czasem zastanawiam się czy nie przekroczyłem granicy z kongo czy uzbekistanem .
ale faktycznie , uważam ze dane z gusów itd są niereprezentatywne , jedynie dane US byłyby wiarygodne , nie mówimy o pracy na czarno bo poco ... jak z kimś rozmawiam o zarobkach to nie pytam ile ma wypłaty tylko ile ma na picie rocznym . najczęściej ludzie zaniżają swoje zarobki , niewiem czemu choć podejrzewam , odwrotnie do np amerykanów którzy nie widzą nic zdrożnego w przyznaniu iż zarabiają np dużo bo jest to dla nich miarą sukcesu którego nikt się nie wstydzi.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

a u nas za sukces się podpierdala i podkłada świnie, ot taka różnica. Ale w USA też są zawistni, tylko potrafią lepiej udawać sympatię ;)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

Panowie ale ja mam wrażenie że to nie jest wina ustroju tylko (przepraszam za zwrot) roszczeniowych kiepskich ludzi / robotników ,,, w latach 2000 gdy zarabiałem jako nie wykwalifikowany robotnik fizyczny na umowie śmieciowej za stawką 5,5zł/h po pierwszej pyskówce z dyrektorką położyłem szmaty i poszyłem w hmm szukać lepszego, mogłem zostać i gadać z wszystkimi po kątach jak jestem ruchany ale mi na to jest szkoda czasu jak coś mi nie pasuje / kasa sie nie zgadza szukam nowego lepszego sam a nie biadolę że to wina innych ustroju czy wuj wi co jeszcze,,, nie to moja wina,,, sam sobie zgotowałem ten los
Zeltom bez urazy, pisałeś o swoich zarobkach wielokrotnie jako wykwalifikowany elektryk ze stażem doświadczeniem i umiejętnościami,,, ja tyle co ty teraz zarabiałem na ręcznym paleciku 20lat temu ,,, ale jak mi się nie podobało to trzaskałem drzwiami i w piz du szłem po lepsze,, Te całe biadolenie jest dla mnie przynajmniej żałosne
To tyle przepraszam jeśli kogoś uraziłem
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: WojtekErnest »

tkoko pisze:
23 lis 2021, 17:14
...
Po pięćdziesięciu latach nie widzę prawie żadnych zmian w tych miejscowościach, patrząc na Google Street. Tak więc porównywanie zarobków Warszawy z resztą kraju, to tak jak porównywać zarobki Niemców z Polakami.
Fakt, nie bywam w małych miejscowościach na Śląsku ale w miejscach turystycznych o nieco większym ruchu, wyglądają obecnie zupełnie inaczej.
Nie porównuję zarobków W-wy lecz jedynie dane które publikowal/publikuje GUS.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
23 lis 2021, 18:42
..........
Fakt, nie bywam w małych miejscowościach na Śląsku ale w miejscach turystycznych o nieco większym ruchu, wyglądają obecnie zupełnie inaczej.
.........
To nie są Śląskie wsie :D To jest "Ściana Wschodnia" Suwałki, a wiec turystyczny region. Na Śląsku zaczyna brakować miejsca pod zabudowę. Przy 12.3 tys km2 ludność to 4.6 ml, dla porównania woj. Warszawskie przy 35.5 tys km2 ma tylko 5.4 ml ludności, z czego 1.8 ml w Warszawie :D
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 18:59 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
khuuhkrr
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2019, 11:47

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: khuuhkrr »

Prowadzę mały sezonowy sklepik spożywczy w miejscowosci turystycznej. Ludzie utożsamiający swoje miejsce zamieszkania z Warszawą (czyli Warszawa i wszystko w promieniu 200km 🤣) najczęściej komentują moje ceny, słowami typu "o, jak tanio", a ludzie, którzy zaciągają po śląsku lecą czymś w stylu "jezu, panie, u nas to za darmo rozdają" 🥲

To w formie ciekawostki. Nie lubię generalizować, ale te komentarze są tak typowe, że aż śmieszne 😁
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Przemek pisze:
23 lis 2021, 18:32
Panowie ale ja mam wrażenie że to nie jest wina ustroju tylko (przepraszam za zwrot) roszczeniowych kiepskich ludzi / robotników ,,, w latach 2000 gdy zarabiałem jako nie wykwalifikowany robotnik fizyczny na umowie śmieciowej za stawką 5,5zł/h po pierwszej pyskówce z dyrektorką położyłem szmaty i poszyłem w hmm szukać lepszego, mogłem zostać i gadać z wszystkimi po kątach jak jestem ruchany ale mi na to jest szkoda czasu jak coś mi nie pasuje / kasa sie nie zgadza szukam nowego lepszego sam a nie biadolę że to wina innych ustroju czy wuj wi co jeszcze,,, nie to moja wina,,, sam sobie zgotowałem ten los
Zeltom bez urazy, pisałeś o swoich zarobkach wielokrotnie jako wykwalifikowany elektryk ze stażem doświadczeniem i umiejętnościami,,, ja tyle co ty teraz zarabiałem na ręcznym paleciku 20lat temu ,,, ale jak mi się nie podobało to trzaskałem drzwiami i w piz du szłem po lepsze,, Te całe biadolenie jest dla mnie przynajmniej żałosne
To tyle przepraszam jeśli kogoś uraziłem
Bardzo, bardzo dużo prawdy. Nawet nie chcę wspominać, ile u nas zarabiają niezależni elektrycy wykonujący usługowo instalacje.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

khuuhkrr pisze:
23 lis 2021, 19:46
Prowadzę mały sezonowy sklepik spożywczy w miejscowosci turystycznej. Ludzie utożsamiający swoje miejsce zamieszkania z Warszawą (czyli Warszawa i wszystko w promieniu 200km 🤣) najczęściej komentują moje ceny, słowami typu "o, jak tanio", a ludzie, którzy zaciągają po śląsku lecą czymś w stylu "jezu, panie, u nas to za darmo rozdają" 🥲

To w formie ciekawostki. Nie lubię generalizować, ale te komentarze są tak typowe, że aż śmieszne 😁
Ale to nie jest śmieszne tylko prawdziwe. :D
Warszawskie ceny w stosunku do Śląskich są rzeczywiście znacznie wyższe, stąd to co dla Warszawiaka jest "tanie" dla Ślązaka jest "drogie". Jak za "komuny" zobaczyłem ceny żywności w Olsztynie (rolniczy/kołchozowy region)to aż nie chciało mi się wierzyć że to ktoś kupuje po takich cenach.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Po pierwsze za późno ciut szukasz, ale przynajmniej teraz łatwiej bo nie musisz już nic pizgać, jesteś wolny. Po drugie skoro pracujesz na pół etatu no to cóż... A te 3650 przy 4bsp wyjdzie finalnie więcej do ręki prawdopodobnie. A o elektryce to mówiłem o czymś innym, daj ogłoszenie, że robisz instalacje elektryczne w domach itd, zobaczysz co będzie ;) Bo uprawnienia to chyba masz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 19:54
Przemek pisze:
23 lis 2021, 18:32
Panowie ale ja mam wrażenie że to nie jest wina ustroju tylko (przepraszam za zwrot) roszczeniowych kiepskich ludzi / robotników ,,, w latach 2000 gdy zarabiałem jako nie wykwalifikowany robotnik fizyczny na umowie śmieciowej za stawką 5,5zł/h po pierwszej pyskówce z dyrektorką położyłem szmaty i poszyłem w hmm szukać lepszego, mogłem zostać i gadać z wszystkimi po kątach jak jestem ruchany ale mi na to jest szkoda czasu jak coś mi nie pasuje / kasa sie nie zgadza szukam nowego lepszego sam a nie biadolę że to wina innych ustroju czy wuj wi co jeszcze,,, nie to moja wina,,, sam sobie zgotowałem ten los
Zeltom bez urazy, pisałeś o swoich zarobkach wielokrotnie jako wykwalifikowany elektryk ze stażem doświadczeniem i umiejętnościami,,, ja tyle co ty teraz zarabiałem na ręcznym paleciku 20lat temu ,,, ale jak mi się nie podobało to trzaskałem drzwiami i w piz du szłem po lepsze,, Te całe biadolenie jest dla mnie przynajmniej żałosne
To tyle przepraszam jeśli kogoś uraziłem
Bardzo, bardzo dużo prawdy. Nawet nie chcę wspominać, ile u nas zarabiają niezależni elektrycy wykonujący usługowo instalacje.
Rozumiem ze piszesz o firmach jednoosobowych ? I to eufemistycznie nazywa się " niezależny" ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Właśnie pogadałem z kolega pracującym w tauronie . Mgr inż, pracuje za biurkiem robi projekty, uzgodnienia itd . Pan umysłowy jednym słowem . Zagadka ile dostaje na rękę?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Rozsądni mają spółki a nie DG. Ale są niezależni. A co do kolesia w tauronie, kwestia ile tam pracuje i jak wysoko, może mieć 3 a może mieć i 9.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Przemek »

demobil pisze:
23 lis 2021, 20:07
,,, szukać lepszej roboty....
Tomku , nie dalej jak miesiąc temu byli u mnie elektrycy
dziadek - spec, na emeryturze
młody - roztrzepany z papierami
2 dni roboty 4000 zł netto - tanio, inni wołali 6-7kzł
ja niestety zawsze mam do siebie trudne podejście typu - to moja wina ,,, i ono się mi sprawdza, to ja sobie robię pod górę albo sypie piach do dziurawej taczki wiozę kawałek i widzę ze nie idę na przód , ja sam sobie, nie ustrój - ktoś , ja
dlatego zostawiam szmaty i trzaskam drzwiami , jest strach przed nowym, ale pacząc w strecz tern strach ma tylko wielkie oczy
o takie :shock: :D
nawiązując do pracy z przed 20 lat ,,,
czasami przejeżdżam obok tego przystanku (mojego) na którym stoi garstka kolegów z tamtych czasów , coś gestykulują, machają rekami, jak by chcieli latać - nie umieją , latać, już sie raczej nie nauczą ,,,
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Patrz u nas elektryk 5500-7900brutto :) https://www.olx.pl/oferta/praca/elektry ... d;promoted
Ale to pikuś , bo jak praca za granicą to prawie 2x więcej :)
Biurowe do 6300 brutto: https://www.olx.pl/oferta/praca/asysten ... 17da052b5c
Czyszczący podłogi w wagonach 5000 brutto: https://www.olx.pl/oferta/praca/stw-byd ... 9;promoted
Monter GPS w autach 6-8000: https://www.olx.pl/oferta/praca/monter- ... e4f71511e5
Cośtam sobie może ktoś wyszukać jak się chce robić i cokolwiek umie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 21:18
Patrz u nas elektryk 5500-7900brutto :) https://www.olx.pl/oferta/praca/elektry ... d;promoted
........
Co oferujemy:
Wynagrodzenie 16-25 Zł/netto/h
Typ umowy
Umowa zlecenie


16zł x 168 godzin(średnia miesięczna) = 2680 zł no bez jaj, :D

https://interviewme.pl/blog/godziny-i-w ... zasu-pracy
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 22:06 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

ojtam jeden się prześłiznął z zasadzką, a ilu jeszcze nie wrzucałem, bez sensu, jest tego mnóstwo.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 22:08
ojtam jeden się prześłiznął z zasadzką, a ilu jeszcze nie wrzucałem, bez sensu, jest tego mnóstwo.
Tego jest mnóstwo dopóki nie zaczynasz pytać o szczegóły. Wówczas się okazuje że zarobisz te 6000zł brutto jeżeli będą zlecenia a Ty będziesz robił po 16 godzin.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: Kajman »

Nieprawda, kolega nie może znależć pracownika bez kwalifikacji na umowę za 5000 brutto+ premia, od 3 miesiecy -8h/5dni. NIe ma chetnych. I kilku takich mam, nie ma chetnych do roboty, albo płacisz, albo nie masz pracownika. Ponad 6000 to ja tutaj 14 lat temu zarabiałem nawet bez wyższego wtedy jeszcze i na jakimś średnim stanowisku. Jak masz łeb i się roboty nie boisz, to robotę dobrze płatną znajdziesz prędzej czy później.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2021, 22:17 przez Kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: pxl666 »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 20:39
Rozsądni mają spółki a nie DG. Ale są niezależni. A co do kolesia w tauronie, kwestia ile tam pracuje i jak wysoko, może mieć 3 a może mieć i 9.
Rozwiń te myśl o rozsądku bo jakoś nie widzę elektromontera na spółce, to raz . Dwa, nagle się okazuje że jak mówimy o etatowych pracownikach to ktoś ma na myśli prezesa spółki. No... zgubiłem się ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Polityka. Opinie. Rząd. Publicystyka

Post autor: tkoko »

Kajman pisze:
23 lis 2021, 22:16
.......
Ponad 6000 to ja tutaj 14 lat temu zarabiałem nawet bez wyższego wtedy jeszcze i na jakimś średnim stanowisku.....
Rozumiem że większość pracowników w Polsce ma wyższe wykształcenie i kierownicze stanowiska. Powiem tak. Jak mając 14 - 21 lat, w wakacje dorabiałem jako goniec/listonosz na poczcie (koniec lat 60 początek 70) zarabiałem oficjalnie 1800 - 2400 zł plus "co łaska". Kolega w tym czasie dorabiał na cegielni za 800 zł. Nie ukończył szkoły podstawowej poszedł na kominiarza i startował od 8000 tys, a ja po skończeniu szkoły średniej startowałem od 2400. :D I co z tego wynika, że lepiej było zostać kominiarzem.
ODPOWIEDZ