ZigBee Smart home

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

ZigBee Smart home

Post autor: Przemek »

Cześć, zaczynam mocno rozglądać sie za tym systemem do sterowania urządzeniami wszelakimi w domu, ktoś z was użytkuje jakieś elementy tego sterowania / monitorowania ?
Chcę zacząć od rolet okiennych kompleksowo czyli, programator, czujnik wschodu - zachodu , temperatury ..
Ktoś coś ?
Awatar użytkownika
Camis
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 26 paź 2018, 16:30
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ZigBee Smart home

Post autor: Camis »

Też planuje, ale chyba poczekam jeszcze na sprzęt zgodny z nowym standardem "Matter".

Projekt CHIP to od teraz Matter. Pierwsze urządzenia korzystające z nowego standardu trafią na rynek jeszcze w tym roku

Projekt CHIP to od teraz Matter. Pierwsze urządzenia korzystające z nowego standardu trafią na rynek jeszcze w tym roku Project Connected Home over IP, czyli CHIP zmienia nazwę na Matter. Connectivity Standards Alliance, organizacją składającą się z firm, takich jak Samsung, Google, Amazon oraz Apple pracuje nad stworzeniem wspólnego otwartego standardu do komunikacji urządzeń IoT.
To niezbędne do zapewnienia zgodności rozwiązań smart home z przeróżnymi platformami oraz asystentami głosowymi. Założenia jak i cele są więc klarowne, natomiast logo Matter, które pojawi się na pierwszych urządzeniach pod koniec 2021 roku, może pomóc klientom w tworzeniu zgodnego ekosystemu inteligentnego domu. Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań dostępnych w poszczególnych segmentach, jest to bardzo dobre posunięcie. Podsumujmy fakty.

Matter to nowy bezpieczny standard łączności dla urządzeń IoT. Z ujednoliconego protokołu będącego przemianowanym Project Connected Home over IP (Project CHIP) skorzystają między innymi Amazon i Google.
https://www.purepc.pl/projekt-chip-to-o ... w-tym-roku

https://buildwithmatter.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Matter_(standard)
https://github.com/project-chip/connectedhomeip
Ostatnio zmieniony 28 lis 2021, 16:24 przez Camis, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: ZigBee Smart home

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
27 lis 2021, 19:55
Cześć, zaczynam mocno rozglądać sie za tym systemem do sterowania urządzeniami wszelakimi w domu, ktoś z was użytkuje jakieś elementy tego sterowania / monitorowania ?
Chcę zacząć od rolet okiennych kompleksowo czyli, programator, czujnik wschodu - zachodu , temperatury ..
Ktoś coś ?
Jestem tego troszkę ciekawy . Możesz to rozwinąć? Chcesz warunkować stany urządzeń czasowo czy relatywnie do innych stanów? Jaki masz pomysł na to ? Rolety na zegar czy czujnik luxów np ? Światła jakieś ogrodowe ? Sterowane gniazda w budynku ? Zastanawia mnie faktyczna przydatność takiej zabawy .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: ZigBee Smart home

Post autor: Przemek »

Chcę zacząć od rolet okiennych, pierwszą potrzebą była by wygoda zestrojenia ich z zegarem, problem wynika z tego że jak wieczorem spuszczę rolety to rano powiedzmy o 8 gdy zadzwoni budzik ciężko nagle w ciemności zwlec sie zaspanemu z łóżka , co innego jak roleta jest nie zasłonięta nadchodzi świt w sypialni robi się jasno, dzwoni budzik, to człowiek budzi sie przeciąga i wstaje, a jak roleta jest zasłonięta budzik zaczyna dzwonić człek wstaje to ciężko sie dobudzić nagle przechodząc z ciemności w jasność, to sie chyba nazywa "zegar biologiczny". Co do sprzęgania z "światem zewnętrznym" to oczekiwał bym opuszczania powiedzmy godziną po zachodzie, podnoszenia o świcie, opuszczania w ciągu dnia np do połowy w upał gdy temp w pokoju podniesie sie wyżej niż zadana, opuszczania podczas silnego wiatru, burzy ,,, itd różnych uwarunkowań do których mogę tworzyć scenariusze, Na ten moment szukam centralnego sterownika radiowego , jednego , obsługującego radiowo niezależnie każdą roletę tak jak zostanie zaprogramowania, głównym wyznacznikiem to opuszczanie procentowe rolet czyli nie od krańcówki do krańcówki tylko w zadanym procencie, są takie sterowniki ale one wymagają innych napędów rolet opartych o enkodery, moje niestety nie mają takiej nowinki dlatego sterownik powinien mieć możliwość ustawienia czasu opuszczania np 5 s
Gdy zrealizuję to założenie będę rozbudowywał o kolejne urządzenia , światła, podlewanie, może rekuperator ...
lobo0
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 19 lut 2018, 9:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: ZigBee Smart home

Post autor: lobo0 »

Przemek pisze:
27 lis 2021, 19:55
Cześć, zaczynam mocno rozglądać sie za tym systemem do sterowania urządzeniami wszelakimi w domu, ktoś z was użytkuje jakieś elementy tego sterowania / monitorowania ?
Chcę zacząć od rolet okiennych kompleksowo czyli, programator, czujnik wschodu - zachodu , temperatury ..
Ktoś coś ?
Ja używam Home Assistant https://www.home-assistant.io/ od jakiś 2 lat - taki integrator wszystkiego. Jest to mocno rozwijający się open sourcowy projekt. Generalnie każdy scenariusz jaki sobie wymyślisz możesz zrealizować i zautomatyzować, ale ścieżek do tej realizacji jest tak dużo, że najpierw polecam zapoznać się ze sprzętem i wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Dodatkowo posiada integracje prawie do wszystkiego na rynku (co udostępnia swoje api), a jak nie ma integracji oficjalnej to pewnie jest utworzona przez społeczność.
Oprogramowanie to można posadzić na prawie wszystkim (dokumentacja jest bardzo dobra) i próg wejścia jest minimalny, ale jak to zwykle bywa apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Twój use case można zrobić na HA, wykorzystując np. Shelly 2.5 - nic więcej nie potrzeba, żadnych czujników wschodu, temperatury itp.
Słowa kluczowe dla całego tematu: shelly, gosund sp111, aquara, esp8266, ds18b20, nodemcu, esphome, zigbee.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: ZigBee Smart home

Post autor: Przemek »

lobo0 pisze:
30 lis 2021, 9:15
...
Twój use case można zrobić na HA, wykorzystując np. Shelly 2.5 ...
Dzięki za info poczytam
ODPOWIEDZ