smog

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

smog

Post autor: lukk »

Hej,
Nadeszła zima, a wraz z nią problem syfu w powietrzu, który pewnie dotyka sporej części z nas. Wczoraj Kraków był ponoć najbardziej zanieczyszczonym miastem świata, faktycznie jak wyszedłem wieczór z domu to wrażenie jakby się weszło do ogniska :)

Ja do tej pory wzbraniałem się przed zakupem oczyszczacza - wychodzę z założenia, że powinno się raczej filtrować to co wchodzi, a nie to co już w domu jest. Poprzednio w mieszkaniu miałem wentylację mechaniczną (wymuszoną) i nawiewniki w oknach. Nawiewniki były takiej konstrukcji, że dało się upchać do nich trochę włókniny filtrującej (z tego co pamiętam to była to kanapka z grubej G4 i cienkiej F7). Filtry szybko się brudziły, ale mimo wszystko pożyczony miernik pokazał sporo PM2.5 wewnątrz.
Teraz w domku mam wentylację grawitacyjną i również nawiewniki, ale już takie do których filtra za bardzo nie mam jak wsadzić.
Myślę więc o 2 opcjach:
-tańsza: kupić nawiewniki takie jak poprzednio w mieszkaniu i upychać znowu włókninę - cośtam wyfiltruje, ale na pewno nie 100%,
-droższa: pojawiły się "nawiewniki antysmogowe", a w zasadzie czerpnie (elementy zewnętrzne) z filtrem. Oknoplast Urbino. Niestety dość drogie, ok 2 stówki za sztukę, a do tego filtry - ok 30zł najtańszy, po ponad 50zł za najdokładniejszy.

Kolega z roboty myślał kiedyś o drukowaniu własnego nawiewnika, tak aby do niego wsadzić filtr kabinowy z samochodu - z tego co pamiętam to wspominał, że filtr do Fiata 500 jest dość kanciasty. Pomysł wydaje się całkiem ciekawy.

A Wy, jak sobie z tym radzicie? Może macie jakieś ciekawe patenty?

Zwłaszcza chodzi mi o rozwiązania przy wentylacji mechanicznej/grawitacyjnej, bo przy rekuperacji to inny temat :)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: smog

Post autor: miki »

Z tym "światem" to nie szalej. Popatrz na Google Earth, Indie, dorzecze Gangesu, Chiny, dorzecze Jangcy. Tak jest dopiero skala...
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: smog

Post autor: lukk »

Tak mówili wczoraj w jakimś serwisie informacyjnym :) w każdym razie, jakby nie było, dobrze nie jest i w sumie mało mnie obchodzi czy ktoś ma gorzej :)

EDIT: poprzednie nawiewniki jakie miałem to było coś takiego: https://allegro.pl/oferta/nawiewnik-oki ... 6118235735
I tutaj dało się faktycznie bez problemu wsadzić do środka tą włókninę.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2021, 11:12 przez lukk, łącznie zmieniany 1 raz.
atomek1000
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: smog

Post autor: atomek1000 »

Byłem w krakowie dokładnie tego dnia przejazdem i wieczorem trzeba było 40km/h jechać na szybkiej trasie bo przez ten smog i lekki deszcz niewiele było widać... To jest tragedia i nie wiem jak ludzie tam żyją w takim smrodzie i zanieczyszczeniu. W samochodzie trzeba obieg zamknięty włączać na wjazd do krakowa :D
Wcześniej : Pomógł 48 razy, postów 1897. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ