dysk systemowy na nvme/pci

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

hej
pracuje sobie na hp z210 , taka tania stacja robocza z xeonem i 32gb ramu . wpadłem na pomysł wrzucenia systemu na dysk nvme który mam w przejściówce na pci . niestety okazało się ze moja płyta nie widzi nvme i dopiero win widzi ten dysk . noi muszę jakoś zmodować bootloader istniejący na ssd aby dało się wybrać przy starcie boot z nvme który bootloader już powinien widzieć .

ktoś robił takie rzeczy i podpowie coś w temacie od czego zacząć?
dodam ze windę już mam sklonowaną na dysku nvme wiec nie chodzi o świeży instal...
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Ja przedstawiałem w biosie jakąś opcje dotyczącą rodzaju dysku jak nie widział mi dysku nvme M2 i poszło gładko (świeża instalacja win10).
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Jak masz sklonowany system to przez uefi też można zbootować nowy dysk, popatrz na YT poradniki
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

moja płyta nie widzi nvme , musiałbym próbować modować bios a nie chce ryzykować uceglenia , stąd próba startu zewnętrznym bootloaderem np na penie...
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Bios się aktualizuje wrzucając na pendrive pliczek akutalizacji i przez uefi możesz zaktualizować bez stresu, być może zadziała dysk tylko trzeba poczytać trochę poradniki na necie.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: ap0f1s »

Aktualizacja biosu, a jak dalej nie widzi to ręczna instalacja sterownika w czasie instalacji systemu. Trzeba ściągnąć sterownik wrzucić na pena, gdzie jest windows i wskazać sterownik.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

bios od hp nie zobaczy nvme bo oni tego nie dodali . mam najnowszy.
winda widzi dysk ale z niego nie startuje . to grubsza sprawa - bios (mam BIOS a nie EFI) nie widzi tego dysku , dopiero bootloader np windy , go zobaczy , ale póki co próbuje to ugryźć cloverem i nie idzie ...
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Pxl musi Twoja płyta ogarniać nvme skoro mój kilkuletni laptop który też nie obsługiwał nagle zaczął obsługiwać po kilku godzinach zabawy. Windows 10 też nie jest obsługiwany przez bebechy a jednak wszystko działa o niebo lepiej niż na win7. Serio da się to ogarnąć.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

Tooropek pisze:
15 gru 2021, 23:27
Pxl musi Twoja płyta ogarniać nvme skoro mój kilkuletni laptop który też nie obsługiwał nagle zaczął obsługiwać po kilku godzinach zabawy. Windows 10 też nie jest obsługiwany przez bebechy a jednak wszystko działa o niebo lepiej niż na win7. Serio da się to ogarnąć.
to nie jest normalna płyta , to stacja robocza hp . tam bios jest obcięty do minimum , nic nie ustawisz poza bootem i bezpieczeństwem. jedynie start z pena + wpis w bootloaderze + driver nvme >> boot do dysku nvme.
tylko narazie nie mogę go zmusić do bootowania tego dysku
win10 pewnie by sobie poradził ale raz że go nie trawię dwa ze mam za dużo stafu do instalowania od nowa , stąd pragnienie odpalenia klona ...
Ostatnio zmieniony 16 gru 2021, 8:47 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

O ile dobrze pamiętam to z poziomu windowsa można dograć sterownik nvme dla win7 i win10 dla starszych płyt i w cmd coś tam się przestawiało. Jak znajdę stronę gdzie te info było podane to podrzucę. Poczytaj na necie bo musi ten dysk być widoczny w biosie. Masz także pewność, ze nie masz uefi?
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

Tooropek pisze:
16 gru 2021, 9:47
O ile dobrze pamiętam to z poziomu windowsa można dograć sterownik nvme dla win7 i win10 dla starszych płyt i w cmd coś tam się przestawiało. Jak znajdę stronę gdzie te info było podane to podrzucę. Poczytaj na necie bo musi ten dysk być widoczny w biosie. Masz także pewność, ze nie masz uefi?
winda WIDZI ten dysk ale bios z niego nie butuje bo płyta nie wspiera . dlatego trzeba butować z pendrajwa np gdzie bootloader juz sobie dalej poradzi . jakby płyta/bios widział dysk to nie mam problemu
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Właśnie cały sens, że są sterowniki pod win10 do płyt które nie widzą takich dysków, przerabiałem temat i poszło, nawet pisałem o tym na czacie, tylko Ty masz tą niekomfortową sytuację, że nie możesz postawić windowsa. A robi się to w ten sposób, że do bootowalnego pendrive z systemem dodajesz sterowniki które potrzebujesz i instalator systemu dołącza przy instalacji potrzebne pliczki do obsługi nvme. Ja bym na Twoim miejscu szukał odpowiedzi na Twoje zagadnienie do skutku bo nie wierzę, że się nie są tego ogarnąć.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

A co do systemu to rozumiem, że masz programy poinstalowane itd, ale przesiadka na win 10/11 i tak Cię czeka więc nie wieszał bym psów na tych systemach. Win7 nie jest wspierany i dużo najnowszych programów czy gier w ogóle nie idzie odpalić na win7 choćby ze względu na brak wsparcia DirectXXX a jak wiadomo ogromną część programów korzysta z mocy obliczeniowej grafiki .
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: pxl666 »

wszystko co potrzebuje goni na win7 , ripy do drukarek i tak są jednowątkowe (choć mam xeona z 8 wątkami) , z gpu korzysta tylko szop a i tak tylko w obliczeniach 3d . nie potrzebuje kompletnie wyższej windy niż 7 (mam 10 u młodego i ten system ma więcej minusów niż plusów imho)

co do meritum - tak , to w zasadzie jest kwestia bootloadera , instalacja windozy widzi dysk nmve i pewnie się zainstaluje (choć niewiem z czego potem zabutuje , chyba ze sam ustawi inny dysk jako bootowalny) problem w tym że jak chcę odpalić klona to muszę mieć bootloader np na pedrive (np clover lub grub lub jakiś inny) i on ma driver do nvme i bootuje dalej . póki co nie wiem jak to skonfigurować właśnie np cloverem ...
tu mam niby przewodnik ale ogólnie oni potem instalują windę od zera a ja chce odpalić już gotową...
https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide ... ethod.html
Ostatnio zmieniony 16 gru 2021, 14:18 przez pxl666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: dysk systemowy na nvme/pci

Post autor: Tooropek »

Pewno w tym postać rzeczy, że trzeba nową czystą instalację odpalić.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ