Jaki Silnik dać do trojkolowca

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

IMG_20190528_182936~01.jpg
Witajcie
Na początku prośba do moderatora czy też administratora jeśli temat już był proszę skierować temat na właściwy tor.

Kupiłem sobie rower trójkołowy na tzw alufelgach 20cali
Myślę nad tym żeby mu zamontować silnik jak w linku
https://allegro.pl/oferta/zestaw-konwer ... 8109984905 dobry pomysł? Czy odradzacie? Zamierzam również amontować migacze LED i postojowymi z stopem czyli tzw.3 lub 4w 1. Jaki do tego akumulator kupić? Jeśli macie jakieś inne propozycje śmiało poczytam po oglądam
Chodziło mi o tani silnik ale dobry.. pewnie padnie ile kilometrów chcę robić myślę że rocznie może z 100km /200km
Pozdrawiam
QVEJT
Ostatnio zmieniony 09 cze 2019, 18:24 przez QVEJT, łącznie zmieniany 2 razy.
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Jaki koszt? I gdzie kupić? Widzisz focie mojego bolida?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tatar »

zeeltom pisze:
09 cze 2019, 18:10
Najprościej dać silnik BLDC w przednie koło, a oryginalny łańcuch i pedały zostawić fabryczne.
Też tak sądzę, prosta konwersja bez ingerencji w napęd tył,który jak sądzę jest z przerzutka planetarną ;)
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: Zxc843 »

Tak odchodząc od tematu to fajne alusy masz w trójkołowcu :D
KRAKÓW
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Dziękować
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Nie chciał bym swoich alusków zmieniać i dlatego myslal m nad takim silnikiem jak w linku jest. Myślałem również nad takim układem co zakłada się na pedały ale to cholerstwo kosztuje bez baterii jakieś 2.6k zl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: Przemek »

najprościej i najtaniej będzie tak jak piszą koledzy zastosować BLDC przekładniowy np 250W przód ,niestety będziesz musiał pożegnać sie z tą "piękną' felgą na rzecz zwykłej rowerowej ... coś za coś
na początek możesz jeździć na tanich aku PB jak ci sie spodoba to zamówisz / zrobisz aku li-ion

edit
ten silnik DC odpuść, ja też miałem na początku taki pewnie jak wiele osób na tym forum ale teraz może jeden procent z nas korzysta z tego cuda
lub możesz iść w napęd rolkowy wtedy prawie wogule nie ingerujesz w całość
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Napęd rolkowy? A możesz jakoś bardziej mi przybliżyć temacie?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tatar »

A mamy na forum i taki temat viewtopic.php?f=26&p=44097#p44097
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

IMG_20190610_085237~01~01.jpg
IMG_20190610_085237~01~01.jpg (34.22 KiB) Przejrzano 9050 razy
IMG_20190610_085224~01.jpg
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Oto spodzik mojego trójkołowca
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tatar »

Przecież tu prawie idealnie pasuje ten zestaw z linku https://allegro.pl/oferta/zestaw-konwer ... 8109984905 ,wystarczy wyrzucić przerzutkę i wstwić go w to miejsce,ale będzie problem z hamulcem.Odżałuj to alu koło z przodu,wstaw takie z zaplecionym silnikiem i po problemie. ;)Proste rozwiązania są najlepsze.Jakby dobrze poszukać w necie,to osłony na szprych są całkiem fajne.

Obrazek
Obrazek
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

Właśnie zamierzam zmodyfikować "biedronkowego" składaka (całe 450zł), na MID"a tym silnikiem :D
W mojej wersji silnik będzie napędzał bezpośrednio największą zębatkę wolnobiegu. Co do trwałości to poza szczotkami nie widzę większego problemu. Jedyną wadą silnika będzie "hałas" wewnętrznej przekładni, ale jak to będzie w praktyce, to się dopiero okaże
Załączniki
Clipboard01.jpg
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

To ja już zgłupiałem hehe może faktycznie zaryzykuję i wstawię ten silnik z linku do tego dwa akumulatory po 12V a jak się nie sprawdzi to w tedy się zmieni
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

W twoim wypadku, dołożyłbym do korby dodatkową zębatkę 36 - 40t i równolegle dał drugi łańcuch do silnika i po sprawie (właśnie jestem "po obliczeniach"). Wadą tego rozwiązania jest konieczność kręcenia korbą nawet przy jeździe na silniku. Przy jeździe bez silnika rower będzie jeździł tak jak dotychczas.
Lepsze nie kolidujące ze zmianą "alufelg", ale i droższe rozwiązanie (2000-3000zł) to wstawienie "fabrycznego MID'a" w miejsce korby. :D
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tatar »

tkoko pisze:
10 cze 2019, 20:10
W twoim wypadku, dołożyłbym do korby dodatkową zębatkę 36 - 40t i równolegle dał drugi łańcuch do silnika i po sprawie (właśnie jestem "po obliczeniach"). Wadą tego rozwiązania jest konieczność kręcenia korbą nawet przy jeździe na silniku. Przy jeździe bez silnika rower będzie jeździł tak jak dotychczas.
Lepsze nie kolidujące ze zmianą "alufelg", ale i droższe rozwiązanie (2000-3000zł) to wstawienie "fabrycznego MID'a" w miejsce korby. :D


jeden warunek,że silnik będzie z takim reduktorem obrotów,co by mógł nadążyć z pedałowaniem w innym przypadku klapki raczej pogubi.. :D
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

tatar pisze:
10 cze 2019, 23:35
..... jeden warunek,że silnik będzie z takim reduktorem obrotów,co by mógł nadążyć z pedałowaniem w innym przypadku klapki raczej pogubi.. :D
Silnik ma nominalnie RPM ~350 obr/min (5.8 obr/s). Zębatka z wolnobiegiem do niego ma 12Tz (12 zębów) czyli z zębatką 36Tz (36 zębów) mamy RPM korby ~110 obr/min (~1.9 obr/sek). Z zębatką 40Tz maksymalne RPM korby to ~100 obr/min(1.7 obr/s), czyli w miarę optymalne obroty korby dla rowerzysty (przynajmniej dla mnie). Czy będzie korzystał z maksymalnych obrotów korby, zależy już tylko od właściciela czy zamierza jeździć cały czas z pełną mocą silnika :D
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Dzięki za obliczenia i wskazówki. Ale silnik ma manetkę prędkości. Mało tego to nie można jakoś zrobić tak żeby raz pedałować a raz nogi trzymać na pedałach żeby silnik chodził? A co myślicie o zamontowaniu silnika na przednim kole gdzieś pod kierownica
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

QVEJT pisze:
11 cze 2019, 7:59
Dzięki za obliczenia i wskazówki. Ale silnik ma manetkę prędkości. Mało tego to nie można jakoś zrobić tak żeby raz pedałować a raz nogi trzymać na pedałach żeby silnik chodził? A co myślicie o zamontowaniu silnika na przednim kole gdzieś pod kierownica
Da się, pod warunkiem ze silnik będzie napędzał koło bezpośrednio, z pominięciem oryginalnego wolnobiegu.
Co do instalacji na przednim kole. Montujesz zębatkę np. 40Tz i silnik na widelcu, i masz to co chcesz, czyli przy jeździe na manetce nie musisz kręcić korbą. :D
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Ja tak myślę żeby typowo na przednie koło dać silnik a jak niechce silnika używać to pedaluje. A przednie koło jest wolne nie ma rządnego łańcucha. Pytanie tylko czy nie będzie ściągać przy prędkości do 30km/h ??
Ostatnio zmieniony 12 cze 2019, 11:59 przez QVEJT, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

Żeby mieć napęd na przednie koło bez wymiany "alufelgi", musisz zamontować zębatkę na przednie koło, i połączyć ją łańcuchem z silnikiem zamontowanym na widelcu. Drugi sposób to tak zwany "napęd rolkowy". Tu najprościej jest zastosować gotowe kółko z "hoveboarda" które dociśnięte do opony będzie napędzało rower. W pierwszym przypadku, rower bez silnika będzie jechał "po staremu", w drugim wypadku, rower pewien opór, chyba że kółko silnika będzie podnoszone.
Co do ściągania, to nie za bardzo rozumiem, jak kierowane koło ma ściągać w którąkolwiek stronę.
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Dzięki
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Ostatnie pytanie ponieważ koleś który u niego zakupiłem ten silnik 350w kazał mi kupić 2x12v akumulatory pytanie do was a nie można jakoś jeden większy?
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: mr_x »

Pewnie jemu chodzi o dwa połączone szeregowo żele, aby uzyskać 24V, ale możesz zrobić pakiet Li-Ion, który tyle da (np. 7S).
QVEJT
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:24

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: QVEJT »

Z tym to chyba pójdę do elektryka ☺️
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki Silnik dać do trojkolowca

Post autor: tkoko »

QVEJT pisze:
18 cze 2019, 10:02
Ostatnie pytanie ponieważ koleś który u niego zakupiłem ten silnik 350w kazał mi kupić 2x12v akumulatory pytanie do was a nie można jakoś jeden większy?
Możesz jeden, do ciężarowego, na 24V :D
ODPOWIEDZ