Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: equid »

Chodzi mi po głowie pomysł, żeby w miarę prostym sposobem zmienic parametry silnika.
Mianowicie, każda cewka w silniki jest nawinięta linką która składa sie z kilku małych przewodów.
Pomysł polega na tym ze: przykładowo w silniku cewki nawinięte sa linka składająca sie z 4 drutów
I teraz zamiast równoleglic wszystkie 4 druty razem (jak jest fabrycznie) rozdzielić je na dwa komplety drutów połączonych równolegle i teraz koniec jednego kompletu drutów połączyć z początkiem drugiego kompletu drutów, narysowałem to na szybko na poniższej ilustracji. Górna cewka przedstawia oryginalne połączenie, a dolna po mojej modyfikacji
Obrazek

Ma to prawo zadziałać w taki sposób ze silnik byłby o połowę wolniejszy i miał dwa razy większy moment obrotowy niz przed modyfikacja?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Inc0 »

pytanie czy bez zmiany średnicy drutów to pozyje dosć długo
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: equid »

Inc0 pisze:
03 lis 2019, 18:19
pytanie czy bez zmiany średnicy drutów to pozyje dosć długo
Masz na myśli przegrzewanie?
Zastanawiam sie najbardziej czy takie połączenie będzie działać z odpowiednia sprawnością (czy tak nawiniete cewki beda tworzyc dobre pole magnetyczne)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Inc0 »

nieznam sie na tym ale na logike wydaje mi sie że taki nawój moze sie okazać "przegiety " w jedna lub w druga strone czyli albo dostanie ogromny moment ale bedzie slimakiem i na odwrót bedzie rozwijac duze szybkosci obrotowe ..ale tylko w powietrzu bo zabraknie momentu by sie bujnac pod obciazeniem pewnie madrzejsi to nam rozgryza gdy znajda chwile
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Goliath »

equid pisze:
03 lis 2019, 18:09
Pomysł polega na tym ze: przykładowo w silniku cewki nawinięte sa linka składająca sie z 4 drutów
I teraz zamiast równoleglic wszystkie 4 druty razem (jak jest fabrycznie) rozdzielić je na dwa komplety drutów połączonych równolegle i teraz koniec jednego kompletu drutów połączyć z początkiem drugiego kompletu drutów, narysowałem to na szybko na poniższej ilustracji. Górna cewka przedstawia oryginalne połączenie, a dolna po mojej modyfikacji
Robiłem podobny "numer" z transformatorami toroidalnymi... gdzie na wyjściu miałem równoległymi 4 drutami nawinięte uzwojenie wtórne o parametrach wyjściowych 12V 20A /zasilanie halogenów/, a przepinałem je w ten sam sposób - uzyskiwałem fajne trafo do zasilania przetwornic 24V 10A :mrgreen:
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Sietas »

To raczej w ogóle nie zadziała. Zresztą jak byś chciał to zrealizować dla trzech faz? Transformator to trochę inna bajka

Jedyny znany mi mod jaki działa to przepięcie trójkąt/gwiazda
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: equid »

Sietas pisze:
04 lis 2019, 11:12
To raczej w ogóle nie zadziała. Zresztą jak byś chciał to zrealizować dla trzech faz? Transformator to trochę inna bajka

Jedyny znany mi mod jaki działa to przepięcie trójkąt/gwiazda
Masz na poniższej ilustracji połączenie 3fazowe w gwiazde dla przykładu linki składającej się z 4 drutów. Obrazek
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Sietas »

To z tego rysunku wynika, że zrobisz zwarcie a w najlepszym wypadku czynna będzie połowa drutów
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: equid »

Fakt, słabo to narysowałem, ale zasadniczo zwarcia w tym niema a cały drut na cewkach będzie używany.
Chyba bedzie trzeba poprostu wziasc silnik, przerobic go i sprawdzic czy to działa :)
fugu
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 14 lip 2018, 15:08

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: fugu »

według mnie to powinno zadziałać. jest tylko problem izolacji przewodów. Gdy np cztery przewody w cewce pracują równolegle to pomiędzy przewodami nie występuje prawie żadne napięcie. ale wypięcie dwóch przewodów z cewki by dać je w szereg z pozostałymi dwoma to wówczas między przewodami występuje pełne napięcie zasilania cewki (36,48V?) i tu przy ubytku izolacji moż być problem znaczy zwarcie. Pamiętaj też ,że musisz w tym układzie połączyć cewki szeregowo bo jak połączysz równolegle to pole magnetyczne tej cewki będzie 0
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: Inc0 »

błednie rozumujesz równolegle połaczone przewody cewki maja dajmy na to 5 zwoi te sme połaczone szeregowo 2 przewody działaja jak jeden 2x dłuzszy czyli daja 10 zwoi nie mowy o róznicy napiec tu sie zmienia tylko przekrój na rzecz ilosci zwoi
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
fugu
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 14 lip 2018, 15:08

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: fugu »

Masz rację ilość zwojów w takiej cewce się podwoi ale ja nie o tym pisałem
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pomysł na zmienieniu parametrów silnika bez przewijania uzwojeń

Post autor: wit »

jeśli nie pomylisz drutów i nie zrobisz zwarcia na łączeniach(dobrze zaizolujesz) to będzie działać.

jeśli zmienisz na każdej fazie z 4 przewodów łączonych równolegle na układ 2równolegle i 2 takie w szereg -to troszkę ponad 2x zmniejszą się obroty (prędkość) przy tym samym napięciu zasilania, jednocześnie zmniejszy się pobierany prąd i dla konkretnego prądu wzrośnie moment . Albo pisząc inaczej taki sam moment jak był dla 20A teraz będzie dla 10A.
Niestety max dopuszczalny prąd zmniejszy się też ponad 2x (praktycznie dopuszczalny chwilowy 2x mniejszy, dopuszczalny ciągły 3x mniejszy) -jeśli dasz sterownik podający prąd jak poprzednio silnik będzie się grzał i łatwo go spalić.
ODPOWIEDZ