3k turbo czujnik temperatury

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Zolwik
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2021, 17:27

3k turbo czujnik temperatury

Post autor: Zolwik »

Cześć.
Gdzie w 3k turbo znajdę czujnik temperatury? Po rozebraniu silnika okazało się że termik jest wpięty pod dwa białe kable, a chciałem mieć wyświetlanie na lcd3. Jak to ogarnąć?
Załączniki
IMG_20210115_161006.jpg
Zolwik
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2021, 17:27

Re: 3k turbo czujnik temperatury

Post autor: Zolwik »

Dobra chyba mam, czy to ten zaznaczony na zdjęciu? Jest wlutowany po jednej i drugiej stronie do masy halli.
Hmm jak to podpiąć? Czy masa dla hali może być wspólna? Ten biały który jest wykorzystany do termika wpiąć do niebieskiego kabla sterownika (wyświetlacz?)
Załączniki
IMG_20210115_161006__01.jpg
Zolwik
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2021, 17:27

Re: 3k turbo czujnik temperatury

Post autor: Zolwik »

zeeltom pisze:
15 sty 2021, 18:29
Masa MUSI być wspólna. Dlatego nazywana jest masą :)
Mam na myśli jeden i drugi zestaw hali. Poprostu, jak podpiac ten czujnik temp pod kt60 :)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: 3k turbo czujnik temperatury

Post autor: Yasiu77 »

Gdybyś miał tylko jedną opcję to zawsze bierz wyłącznik termiczny. Masa do halli jest wspólna, plus też jest wspólny, jak się uprzeć i wykorzystać dodatkowe przewody zasilające halle z zapasowej wiązki halli to możesz mieć dwa czujniki temperatury i wyłącznik termiczny w tym silniku :)

Na początku sprawdź jaki masz wklejony termik NC czy NO, NC jest normalnie zwarty, NO Normalnie otwarty czyli nie przewodzi prądu. NC wymaga dwóch wolnych przewodów NO tylko jeden bo drugi to masa. 3k turbo ma dwa czujniki temperatury, ntc10k do np sinusa i kty do sabka, ten pierwszy ma ok 10kΩ a drugi 1kΩ gdybyś szukał omomierzem.

Jeśli Ci wkleili NC i wykorzystali dwa białe przewody termików i nie masz przewodu do czujnika to możesz z zapasowego kompletu halli przyciąć plus i dolutować go do ntc10k a druga nóżka to wspólna masa. By nie tracić zapasowego kompletu halli przez brak plusa, zmostkuj go z drugiego zestawu. Mam nadzieję ze nie zakręciłem zbytnio :)
Zolwik
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2021, 17:27

Re: 3k turbo czujnik temperatury

Post autor: Zolwik »

Yasiu77 pisze:
15 sty 2021, 22:45
Gdybyś miał tylko jedną opcję to zawsze bierz wyłącznik termiczny. Masa do halli jest wspólna, plus też jest wspólny, jak się uprzeć i wykorzystać dodatkowe przewody zasilające halle z zapasowej wiązki halli to możesz mieć dwa czujniki temperatury i wyłącznik termiczny w tym silniku :)

Na początku sprawdź jaki masz wklejony termik NC czy NO, NC jest normalnie zwarty, NO Normalnie otwarty czyli nie przewodzi prądu. NC wymaga dwóch wolnych przewodów NO tylko jeden bo drugi to masa. 3k turbo ma dwa czujniki temperatury, ntc10k do np sinusa i kty do sabka, ten pierwszy ma ok 10kΩ a drugi 1kΩ gdybyś szukał omomierzem.

Jeśli Ci wkleili NC i wykorzystali dwa białe przewody termików i nie masz przewodu do czujnika to możesz z zapasowego kompletu halli przyciąć plus i dolutować go do ntc10k a druga nóżka to wspólna masa. By nie tracić zapasowego kompletu halli przez brak plusa, zmostkuj go z drugiego zestawu. Mam nadzieję ze nie zakręciłem zbytnio :)
Jest przejście przez dwa białe więc wychodzi że NC.

Właśnie problem moj polega na tym że nie mogę znaleźć tego czujnika. Czy oznaczyłem go dobrze strzałką? Jeżeli tak, to mam masę, a gdzie druga nóżka?
ODPOWIEDZ