Problem z przegrzewaniem MXUS XF40 30H

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
apaczenko1993
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2021, 10:16

Problem z przegrzewaniem MXUS XF40 30H

Post autor: apaczenko1993 »

Cześć wszystkim
Ostatnio zauważyłem że w brata rowerze, silnik MXUSa bardzo szybko się nagrzewa do temp 130 stopni i wyżej, do momentu aż nie zadziała zabezpieczenie termiczne. Wystarczy przejechać raptem ok 3-4 kilometrów po płaskim terenie i silnik odcina termiczne zabezpieczenie. Na początku obstawiałem czujniki halla lecz okazały się sprawne. Napięcie skacze od 0 do ok 4v. Następnie wyciągnąłem stojan z silnika i zauważyłem czarne przebarwienia na uzwojeniu. Zauważyłem też przejścia pomiędzy każdym przewodem fazowym a obudową czy ośką silnika. Rozumiem że w takim razie mam gdzieś zwarcie na uzwojeniu (specjalnie pomiary robiłem przy miejscach lutowania przewodów fazowych a uzwojeniem by wykluczyć uszkodzony przewód). Czy zwarcie może dawać takie efekty przegrzewania? Czy ktoś z Was przewijał już uzwojenie? Z góry dzięki za odpowiedzi.
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Problem z przegrzewaniem MXUS XF40 30H

Post autor: slow »

Zwarcie na obudowę to jedno. Prawdopodobnie jeszcze masz zwarcie między zwojami co zmniejsza impedancje uzwojenia.
Silnik do przewinięcia.
Jeździjcie tak dłużej to i sterownik do wymiany będzie. Na obecną chwilę sterownik do sprawdzenia bo możliwe że on niedomaga i przez niego silnik się uszkodził.
apaczenko1993
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2021, 10:16

Re: Problem z przegrzewaniem MXUS XF40 30H

Post autor: apaczenko1993 »

Dzięki za odpowiedź, a czy ktoś już przewijał silnik i wie jaki to będzie mniej więcej koszt? W takim razie sterownik też sprawdzę (rozumiem że chodzi o sprawdzenie tranzystorów).
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2021, 14:45 przez apaczenko1993, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ