jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: wit »

mam torqeedo t801 base -prawdopodobnie spalony chyba dostała się woda - nie mogę zdjąć przedniej "czapki" z silnika (z elementu podwodnego) może ktoś to rozbierał ?

jak to jest mocowane ? jak rozebrać? na gwint (prawo czy lewoskrętny ?) Na klej ?

nie chciałbym rozwalić ten przedni czepiec jest z plastiku -dalej element alu wg rys znalezionego w necie pod czapka jest silnik bldc out runner i kontroler obrotów . Z tyłu jest przekładnia (tył rozebrałem)...
opukiwałem próbowałem w imadle kluczem hydraulicznym -ani drgnie ten plastik -prędzej połamie niż odkręcę... a przecież to musi się jakoś demontować...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: wit »

torqeedo t801.jpeg
obudowa powinna się rozdzielić w miejscu zaznaczonym strzałką. siedzi na amen -siłowo w imadle i kluczem hydraulicznym ani drgnie -prędzej zgniotę ten plastikowy kołpak ... gwint ? prawo czy lewostronny ? klej ? jakiś zatrzask ?
do silnik prawdopodobnie dostała się woda i padł kontroler obrotów -wyprowadziłbym przewody fazowe na górę i dał zewnętrzny kontroler -tylko trzeba do tego się dobrać bez dodatkowych zniszczeń...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: Przemek »

Obrazekhttps://www.maritimusboote.de/epages/28 ... 1901-00%22
to może być niestety zgrzane ultradzwiękowo
dziwne ze na stronie producenta niema takiego modelu ,,, może stary i wycofany za wsparcia ?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: wit »

to jest plastikowy kołpak nałożony na aluminiowy element więc raczej nie jest zgrzane.

To się musi rozbierać -pod kołpakiem jest wymienny silnik oraz elektronika -silniki czasem się psują -skoro były elementy zamienne to musi być i możliwość demontażu...
a silnik jest starym modelem z t801 jest z około 2008 -2009 -
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: Przemek »


w 2,07sek widać ze jest wpust na tej aluminiowej obudowie wiec będzie wciskany na clik , może spróbuj podgrzać ten aluminiowy element , byc może wtedy będzie szło rozruszać ten kołpak ?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: wit »

na pewno jest wpust na oring który to uszczelnia -ale czy jest zatrzask to ja nie potrafię wypatrzeć... wzrok już nie ten...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: jak rozebrać torqeedo t801 silnik do łódki

Post autor: wit »

Odpowiem sam sobie -może komuś jeszcze się przyda.

To jest fabrycznie złożone na gorąco -uszczelnia to oring + kołpak/ kapa wciśnięta jest na gorąco aż plastik wtopi się w rowek aluminiowej części.

Rozbieranie -siłowe poprzez obrót i spychanie po podgrzaniu opalarką. Ja niestety za słabo podgrzałem i trochę pękło -ale się sklei lub do dorobienia na drukarce 3d.

Ogólnie niby marka zacna -ale wykonanie kiepskie i nieprzemyślane. Demontaż chyba przewidziany poprzez zniszczenie kołpaka i wymianę na nowy (jak znowu na gorąco pod prasą ??? Silnik wewnątrz wygląda ja klepany młotkiem na kamieniu...

i oczywiście woda. woda w silniku bezszczotkowym, woda na płytce elektroniki kontrolera obrotów...
nie widać uszkodzeń -ale śmierdzi przypalonym czymś... jak na mocny napęd 800W silnik malutki... malutki mimo przekładni o sporym przełożeniu...
ODPOWIEDZ