sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
pirek22
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2020, 14:49

sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: pirek22 »

Posiadam sparta ion silnik przerobiony na zewnętrzny sterownik.Sterownik 36v 250w. Kupiłem sobie na alliexpress sterownik 500w,7502 36v 26A.Pisz maksymalny prąd 26A+1a, prąd znamionowy 13A. Czy mogę taki sterownik zastosowac w moim silniki czy jest ryzyko że go spale????
zielony71
Forumowicz
Posty: 1325
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: zielony71 »

Odradzam, jest duże ryzyko, że go uszkodzisz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
pirek22
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2020, 14:49

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: pirek22 »

zielony71 pisze:
20 kwie 2023, 14:39
Odradzam, jest duże ryzyko, że go uszkodzisz.
maks jaki prad moge podać ile w????
zielony71
Forumowicz
Posty: 1325
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: zielony71 »

W kole 28 tyle co masz teraz jest w sam raz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Mirol
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2022, 13:17

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: Mirol »

Żeby móc zastosować sterownik 500W do tego silnika ,to musisz mieć możliwość ustawienia (ograniczenia mocy), i najlepiej jeszcze zabezpieczyć go termicznie tak jak napisałem niżej pod uwagą Zielonego 71 ,inaczej będzie tak jak on napisał poniżej i powyżej spalisz go ,ale i żadnej prawidłowej kultury pracy na tym silniku nie uzyskasz ,
Dzięki Zielony za uwagę , bo mi uzmysłowiła czego nie dopisałem stosując u siebie sterownik 500W w silniku 250W :)

Można go zastosować ,ale i tak wiąże się to z koniecznością ograniczenia jego mocy wyjściowej

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2023, 9:16 przez Mirol, łącznie zmieniany 2 razy.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1325
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: zielony71 »

Mirol mógłbyś to jakoś szerzej wytłumaczyć? W tym temacie: viewtopic.php?f=14&t=7329&p=109979#p109979 napisałeś, że usmażyłeś ten silnik prądem 12A@36V, a teraz radzisz koledze, żeby sobie sterownik 25A podłączył?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Mirol
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2022, 13:17

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: Mirol »

Dokładnie , usmażyłem silnik ,pisałem w podanym przez ciebie odnośniku na temat magnesów stosowanych w silnikach "seryjnych" i klejów do ich mocowania, informacje takie natrafiły mi się przy szukaniu opinii i podobnych zjawisk uszkodzeń .Mój poprzedni silnik częściowo miał uszkodzoną powłokę na magnesach neodymowych ,powłokę pokryłem cienko lakierem żywicznym ,ta regeneracja (zabezpieczenie) ,mogła również przy wzroście objętości tej żywicy pod wpływem lekkiego nagrzania lub i obecności proszku neodymowego nie do końca wyczyszczonego przy montażu spowodować wzrost oporu między wirnikiem a obręczą i przyczynić się do uszkodzenia .Co ciekawe, przy liniowo narastającym nagrzaniu koło zwiększało opory jazdy ,obecnie mam również topruna (drugiego ) :) ,ale magnesy są błyszczące, zamontowałem wyłącznik termiczny z obawy przed uszkodzeniem przez jego nagrzanie (nie było go przy silniku pierwszym) ,do tej pory nie miałem takiej sytuacji i silnik nie zagrzał się mimo przejechania już grubo ponad 2000km ,trzeba deptać ,ale wspomaga ,mam z przodu założoną mniejszą zębatkę
W jednym z filmików dotyczących przeróbki Bionxa osoba prowadząca polecała zastosowanie wyłącznika termicznego na około 140C dokleiłem na uzwojeniu wyłącznik do 110C ,Ja miał bym w maksie około ~450W przeliczając baterię 10S6P ,ogniwa ~2,1A ,ale w swoim sterowniku pomimo 500W mam możliwość ograniczenia (doboru) mocy wspomagania maks i z tego skorzystałem ,i o takim sterowniku myślę pisząc tą odpowiedź w innym przypadku silnik szybko się zagrzeje ,a kultura pracy bez tej możliwości będzie żadna, więc i tak będzie kwestia dostosowania (ograniczenia) mocy takiej ,aby kultura pracy silnika była jak najlepsza ,i by silnik się nie grzał
pirek22
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2020, 14:49

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: pirek22 »

mam juz to wybite z głowy hehe. Pojeździłem i stwierdzam że 250w 36v na tym silniczku mi wystarczy jest super.wczesniej miałem przekładniowy często przekładnia przeskakiwała mimo wymiany na nową, A sparta ion ten silniczek mimo ze na 250v/36w mam wrażenie ma większą moc niż ten przekłądniowy.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1325
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: zielony71 »

Dokładnie, jak się go wspomaga nogami to idzie jak burza. Jeden warunek - trzeba mu się się dać wkręcić na obroty.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
pirek22
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2020, 14:49

Re: sparta ion silnik pyatnie o sterownik

Post autor: pirek22 »

zielony71 pisze:
22 kwie 2023, 19:55
Dokładnie, jak się go wspomaga nogami to idzie jak burza. Jeden warunek - trzeba mu się się dać wkręcić na obroty.
nasz racje kolego trzeba go rozkulać. Jak go rokulałem idzie jak burza.
ODPOWIEDZ