Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Cześć
Od jakiegoś czasu wspólnie z synem konstruujemy hulajkę elektryczną.Mamy już wstępnie pospawaną ramę,2 koła 500W 48V oraz kontrolery TF-100 48V 20A a także wyświetlacz uniwersalny JWN-8-2.Pytanie brzmi jak połączyć wyświetlacz z kontrolerem.Gdybym znał chociaż opis wyprowadzeń to byłoby to już pół sukcesu.Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych wyprowadzeń tak żeby można to było jakoś zgrać wszystko ze sobą.W necie są jakieś opisy po angielsku ale za diabła nie potrafię tego ogarnąć :shock:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

W kontrolerze TF-100 sprawa jest prosta. Masa (czarny), + baterii (czerwony), Control/Power loock (zapewne niebieski), Rx data (zielony), Tx data (żółty). Jak to zamierzasz podłączyć do "wyświetlacz uniwersalny JWN-8-2" ?
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś.Pod pojęciem kontroler miałem na myśli sterownik silnika BLDC o takim właśnie symbolu.Natomiast jeśli chodzi o samo podłączenie go do wyświetlacza to sprawa wydaje się być prosta aczkolwiek nie wiem skąd wziąć sygnał prędkości.Z opisu wyświetlacza wywnioskowałem że należy podać sygnał z czujnika Halla.Tylko no właśnie...jak to zrobić skoro przeznaczono do tego jeden przewód? Czy zwyczajnie sygnał podpiąć z któregokolwiek przewodu od Halla? Tak samo próbuje rozszyfrować wyprowadzenia samego sterownika.O ile wiem gdzie podłączyć aku,silnik oraz Halla tak nie za bardzo się orientuje odnośnie tego gdzie wpiąć manetkę gazu,hamulce i inne gadżety...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Prawdopodobnie masz kontroler z podobnymi wyprowadzeniami do GT-100.
https://pl.aliexpress.com/item/10050022 ... 5040%21sea
Co do czujnika prędkości. Jeżeli sterowany jest halem, to wystarczy jeden przewód bo drugim jest "masa" (minus baterii). manetkę podpinasz pod "Throttle", hamulce pod "L-brake", światła pozycyjne pod "Horn/rear light (max 15 W), światło "stop" (Brake light).
Opis zestawu sterownik <> wyświetlacz GT-100 (odpowiednik TF-100);
viewtopic.php?p=80096#p80096
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Zrobiłem zdjęcie tego co posiadam czyli sterownik silnika TF-100 oraz poniżej to o czym prawdopodobnie Ty piszesz ale ja tego nie mam czyli manetka gazu...TF-100 :
Kontroler TF-100 (?)
Kontroler TF-100 (?)
A to jest mój wyświetlacz JWN-8-2 :
Wyświetlacz JWN-8-2
Wyświetlacz JWN-8-2
Teraz pytanie czy rozmawiamy o tym samym oraz jak podłączyć ten sterownik z wyświetlaczem , manetką gazu itd :?:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Strażak_Sam pisze:
19 maja 2022, 15:26
...... Teraz pytanie czy rozmawiamy o tym samym oraz jak podłączyć ten sterownik z wyświetlaczem , manetką gazu itd :?:
Rozmawiamy o tym samym, problem w tym że kontroler TF-100 który posiadasz, jest przystosowany tylko do hulajnóg i ma "nietypowe" łączenia we wtyczkach w stosunku do kontrolerów rowerowych.
Twój wyświetlacz zapewne ma podobne wyjścia jak na rysunku poniżej;
Jeżeli masz linka do kontrolera TF-100 to go wrzuć. Jak możesz zrób większe (o lepszej jakości) zdjęcie przewodów Twojego kontrolera, bo "typowy" kontroler tego typu do TF-100 ma inne wtyki/gniazda, a nie chcę zgadywać jakie wtyczki/gniazda masz faktycznie w swoim sterowniku.
https://pl.aliexpress.com/item/1005002815844371.html
Załączniki
kontroler TF_100.jpg
wyświetlacz JWN 8 N.jpg
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Ja ten kontroler kupiłem z rok temu na Alledrogo i faktycznie jest to typowy do hulajki.Jeśli dał byś radę rozszyfrować te wyprowadzenia to proszę napisz w jak najprostszym języku jak , co i z czym połączyć czyli czerwony z niebieskim itd.żebym nie kręcił się w kółko bo nawet na Alliespress co aukcja to inaczej te przewody wyglądają i ciężko laikowi cokolwiek zweryfikować :lol:
Kontroler TF-100
Kontroler TF-100
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

To masz prawdopodobnie poniższe gniazda w sterowniku. Nie ma wśród nich manetki (manetka jest wbudowana w dedykowany wyświetlacz). Czy PIN'y zewnętrznej manetki są na płytce sterowniku trudno powiedzieć. Przy wyprowadzonych przewodach sterownika które masz, raczej nie da się podłączyć "zwykłej" manetki.
Załączniki
TF-100c.jpg
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

No dobra...ale jakby rozebrać ta manetkę z wyświetlaczem to przecież składa się ona z elementu dodającego gaz oraz prędkościomierza,woltomierza i innych.Idąc tym tokiem myślenia muszą być doprowadzone do niej odpowiednie sygnały pozwalające na sterowanie hulajnogą i idą one właśnie z i do kontrolera silnika.Zwykła manetka ma 3 piny a TF-100 6 albo 5.Czyli każdy pin jest odpowiedzialny za jakąś funkcję a wspólna jest pewnie tylko masa.Czy nie kombinuję prawidłowo?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Strażak_Sam pisze:
19 maja 2022, 20:33
No dobra...ale jakby rozebrać ta manetkę z wyświetlaczem to przecież składa się ona z elementu dodającego gaz oraz prędkościomierza,woltomierza i innych.Idąc tym tokiem myślenia muszą być doprowadzone do niej odpowiednie sygnały pozwalające na sterowanie hulajnogą i idą one właśnie z i do kontrolera silnika.Zwykła manetka ma 3 piny a TF-100 6 albo 5.Czyli każdy pin jest odpowiedzialny za jakąś funkcję a wspólna jest pewnie tylko masa.Czy nie kombinuję prawidłowo?
To tak nie działa. Złącze wyświetlacz <> sterownik przy 5 pinach ma tak jak wcześniej pisałem następujące przewody ; minus (masę), plus baterii, przewód włączający sterownik (sygnały analogowe), oraz dwa przewody szeregowej transmisji danych (sygnały cyfrowe, odpowiedni protokół transmisyjny). Jest tam również dodatkowe złącze do świateł (dwa przewody). Przy 6 pinach sygnał (przewód) świateł jest wyprowadzony bezpośrednio w złączu. W teorii mógłbyś spróbować wpiąć się w wyświetlaczu za wbudowanym halem, lecz sądzę że wyświetlacz i tak "wypluje error code", wystarczy zdjęcie dźwigni z magnesem z wyświetlacza. Być może w sterowniku jest odpowiedni pin do podpięcia zewnętrznej manetki, ale czy tak jest musiałbyś rozebrać sterownik.
W sterowniku KT i Trotter jest to PIN "TS"
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Zerknij na tą grafikę.W kostce podłączanej do wyświetlacza jest zielony przewód pisany jako THROTLE czyli gaz a także inne opisy które nic mi jeszcze nie mówią ale gdybym znał ich tłumaczenie dosłowne to może udałoby się wszystko jakoś skleić do kupy,tym bardziej że wszystkie kontrolery i manetki zasadę działania mają podobną.Tak samo jest z samym wyświetlaczem.Na zdjęciu mojego wyświetlacza widać że posiada on swoją elektronikę czyli potrzebuje tylko odpowiednie sygnały aby mógł wyświetlić prędkość,pojemność aku,kierunkowskazy i reflektor przedni oraz temperaturę ale od tego jest tam już termistorek.
Kontroler
Kontroler
Jeszcze trochę to jakiś elaborat będę mógł napisać na temat hulajnóg elektrycznych :mrgreen:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Przejdźmy od teorii do praktyki. Najpierw musisz włączyć sterownik. Aby to zrobić musisz zewrzeć czerwony i pomarańczowy przewód w 3 PIN'owej czarnej wtyczce (poniżej 5-PIN'owej czarnej wtyczki wyświetlacza) oraz pomarańczowy i pomarańczowy/niebieski przewód w 5-PIN'owej czarnej wtyczce. Po podłączeniu baterii, powinno pojawić się napięcie ~4.5 V między czarnym a czerwonym przewodem w 6-PIN'owej białej wtyczce. Jest to sygnał że masz włączony sterownik gotowy do uruchomienia silnika. Jeżeli faktycznie (w co wątpię) masz na zielonym przewodzie w gnieździe wyświetlacza przewód do manetki, wystarczy między dowolny czarny przewód podłączyć minus zwykłej baterii 1.5V, a do zielonego plus baterii 1.5V by silnik ruszył.
Załączniki
TF-100b.jpg
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Super,dzięki za te wskazówki :) Powoli zaczynam "rozumieć" tą kabelkologię i zasadę działania całej tej elektroniki :idea: Ale proszę wytłumacz mi za co są odpowiedzialne przewody do szeregowej transmisji danych :?: Jakie to są dane :?: Do czego to służy :?:

EDYTA.Czy przypadkiem ta transmisja danych nie jest odpowiedzialna za "podanie" sygnału do prędkościomierza ?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Strażak_Sam pisze:
20 maja 2022, 21:14
...... proszę wytłumacz mi za co są odpowiedzialne przewody do szeregowej transmisji danych :?: Jakie to są dane :?: Do czego to służy :?: ..........
To jest "język" którym komunikuje się wyświetlacz ze sterownikiem i odwrotnie. Dedykowany wyświetlacz do sterownika umożliwia ustawienie/zmianę wielu parametrów sterownika i wyświetlacza, od podstawowych parametrów jak rozmiar koła, kilometry/mile, dystans, prędkość itp, do do takich jak moc wspomagania, prąd sterownika, czułość PAS'a/manetki, czy sygnał prędkości pokazywany przez wyświetlacz jest pobierany z hala czy z zewnętrznego czujnika i wiele innych danych. Bez dedykowanego wyświetlacza sterownik działa w podstawowym trybie bez możliwości żadnych zmian. Manetka zintegrowana z wyświetlaczem korzysta z szeregowej (cyfrowej, zero-jedynkowej) linii. Klasyczna manetka steruje napięciem poprzez zmianę wartości napięcia od ~0.7 do ~3.5 V
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Analizowałem podane przez Ciebie oznaczenia przewodów...Przewód niebieski opisany jest jako wyjście do szeregowej transmisji danych...Ale w mojej kostce razem z niebieskim przewodem znajduje się pomarańczowy od stacyjki czyli po włączeniu stacyjki pojawi się na nim napięcie a tak być chyba nie powinno? Zastanawiam się czy w tym modelu kontrolera istnieje coś takiego jak ta transmisja danych?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Strażak_Sam pisze:
22 maja 2022, 20:50
.......Ale w mojej kostce razem z niebieskim przewodem znajduje się pomarańczowy od stacyjki czyli po włączeniu stacyjki pojawi się na nim napięcie a tak być chyba nie powinno? Zastanawiam się czy w tym modelu kontrolera istnieje coś takiego jak ta transmisja danych?
Pisałem już wyżej (z praktyki) połącz "+" baterii do niebieskiego przewodu we wtyczce (dla "bezpieczeństwa" możesz to zrobić przez opór 1k). Jeżeli w białej 6-przewodowej wtyczce/gnieździe pojawi się napięcie ~4.5 V na czerwonym przewodzie to znaczy że uruchomiłeś sterownik, i tak ma być. Podpinasz silnik. Z pięciu przewodów zostają Ci dwa (zielony i biały). Zwierasz przez opór 1 - 5k zielony lub biały przewód do czerwonego przewodu na którym pojawiło się napięcie ~4.5 V. Jeżeli silnik się zakręci możesz podpiąć zewnętrzną manetkę. Jeżeli się nie zakręci, nie są to linie analogowe manetki.
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

No to może po kolei.Zrobiłem tak jak napisałeś.Plus zasilania na niebieski przewód.W kostce od czujników na czerwonym pojawiło się napięcie ok.4,5V.Zwierałem i zielony i biały do przewodu na którym pojawiło się 4,5 V i nic...W takim razie jak podłączyć i przede wszystkim jaką manetkę żeby to zaczęło hulać? Co do wyświetlacza LCD.Na jednym z filmów na YT gdzie gość podłączał zupełnie inny wyświetlacz,okazało się że aby uzyskać część jego funkcji trzeba podać napięcie akumulatora na daną funkcję np.prędkosciomierz.Zaryzykowałem i zrobiłem tak.Okazało się że to działa.Po podaniu napięcia z aku pasek prędkości podskakiwał do góry...to samo kierunkowskazy i oświetlenie.Ale pojawiło się pytanie.Skoro mam aku 48V to jak wysterować tym prędkość bo przecież manetki pracują na 5V ? W silniku "jednofazowym" byłoby to proste ale w "trójfazowym" już takie nie jest.Jak to zrobić? To samo z innymi funkcjami na wyświetlaczu...?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Zacznę od wyświetlacza, do jego pracy/wskazań praktycznie nie potrzebujesz żadnego przewodu ze sterownika. Napięcie możesz podpiąć bezpośrednio z baterii do wyświetlacza, nie wiem jakie parametry zasilania ma Twój wyświetlacz ale podobny poniżej ma napięcie od 48 V do 72 V.
https://pl.aliexpress.com/item/10050029 ... pt=glo2pol
po podpięciu baterii do plusa i minusa wyświetlacza powinien się uruchomić/zaświecić. Aby sprawdzić czy prędkościomierz reaguje na "napięcie" czy na "impulsy", między masę ("power -") a "speed" podajesz różne napięcia przez rezystor np. 1k. Jeżeli pokazuje się prędkość zmieniająca się w miarę wzrostu napięcia to być może wystarczy pobrać napięcie z jednej fazy i zrobić odpowiedni dzielnik by to zadziałało. Jeżeli po podaniu napięcia brak reakcji wyświetlacza, to sprawdź czy reaguje na impulsy typowego czujnika rowerowego (zwierasz "speed" do masy przez opór 1k).
Co do manetki w sterowniku to już Ci tłumaczyłem. Jeżeli sterownik nie zareagował na sygnał "analogowy" (na napięcie) to przewody zielony i biały są właśnie magistralą szeregową, i potrzeba dedykowanego wyświetlacza z manetką. W sterowniku tym co masz możesz tylko otworzyć sterownik i sprawdzić czy na płytce sterownika nie ma PIN'a/punktu "TS". Jeżeli taki jest to po podłączeniu napięcia 1 -3.5V silnik powinien zakręcić. Jeżeli tak się stanie będziesz miał zewnętrzną manetkę.
Załączniki
wyświetlacz JWN 8 N.jpg
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Rozkręciłem sterownik.Nic mi te opisy wewnątrz nie mówią,nie widzę nigdzie oznaczenia "TS".Może Tobie uda się to rozszyfrować...
Płytka sterownika-góra i dół
Płytka sterownika-góra i dół
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Strażak_Sam pisze:
23 maja 2022, 15:08
Rozkręciłem sterownik.Nic mi te opisy wewnątrz nie mówią,nie widzę nigdzie oznaczenia "TS".Może Tobie uda się to rozszyfrować...
Nie widzę w tym sterowniku PIN"ów do zewnętrznej manetki. Aby mieć manetkę do swojego sterownika musiałbyś mieć wyświetlacz z poniższego linku, lub zamienić sterownik na taki jak poniżej (z "throttle"). Swój wyświetlacz możesz mieć dodatkowo.
https://pl.aliexpress.com/item/40001435 ... 2781%21rec
Przejdźmy do PIN"ów które masz.
RxD i TxD to są właśnie PIN"y od transmisji szeregowej dzięki którym działa manetka w wyświetlaczu. Zapewne są tam przylutowane biały i zielony przewód z gniazda wyświetlacza. Do czego są PIN"y DV i F2 to nie wiem. Następna grupa pinów 5 V, HA, HB, HC, GND to PIN'y hali z przewodami z białej wtyczki, DS i SH nie wiem. Trzecia grupa PIN"ów, 4.3 V, SD, GND, SL, GND to są prawdopodobnie PIN'y hamulca (być może z PIN'em SH). Dalsze PIN'y to nie wiem. K1, K2 może odpowiadać za ograniczenie prędkości. VCC (granatowy przewód wtyczki wyświetlacza) to "stacyjka/uruchomienie" sterownika. 5 V, TDO, GND nie wiem.
Co możesz zrobić. Możesz pomierzyć PIN'y F2, DV, DS, SH, SD, SL i TDO jakie mają napięcia względem masy i wówczas będziemy zastanawiać się co jeszcze możesz sprawdzić.
Strażak_Sam
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2022, 20:02

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: Strażak_Sam »

Kurde,zastanawiam się nad jeszcze jednym rozwiązaniem. Otóż mam jeszcze w swoim składziku taki kontroler https://allegro.pl/oferta/sterownik-kon ... YjVlODQ%3D
Co prawda mam tylko jedną sztukę ale jego moc to dokładnie 1000W.Jest to jakiś tunningowy kontroler i z opisu wynika że wytrzyma nawet 500W obciążenia więcej niż nominalna wartość.Co o tym myślisz? Bo szczerze mówiąc zabawa z tymi TF-100, to jakieś wróżenie z fusów wychodzi trochę i szukanie cholera wie czego.Czy ten kontroler nadawałby się :?:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kontroler EABS ELECTRON TF-100 48V 20A + wyświetlacz JWN-8-2

Post autor: tkoko »

Ten kontroler bez problemu użyjesz z zewnętrzną manetką jak i z wyświetlaczem który posiadasz.
ODPOWIEDZ