Vesc 75100

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Siema. Poddaję się. Nie ogarniam tego kontrolera... Jest ktoś kto zna się na temacie na tyle żeby pomóc ustawić go pod mxusa xf19? Osobiście po kilkunastu godzinach doszedłem do etapu że rower jeździ ale rozpędza się powoli mimo że aplikacja pokazuje że sterownik pcha 70a bo tyle musiałem ustawić by ruszył o własnych siłach. Jakiś prąd idzie w silnik bo kabel się zagrzał co w innym rowerze z tym silnikiem ale innym kontrolerem nigdy nie miało miejsca a rower był rakietą. Jest taki efekt jak by nie miał 100niuta tylko jakieś 20, może 20. Kolejna sprawa to manetka, jak jadę to jest spoko ale jak odpuszczę podczas jazdy to trzeba zwolnić mocno żeby zaczęła działać. Za piernika nie wiem jak to ustrojstwo ustawić. Poradniki w necie w postaci filmików czy też pisane nic nie dają bo ludzie po prostu wpinają co trzeba, robią autokalibrację silnika i wszystko smiga. Ewentualnie podkręcą trochę prądy i tyle. Błędów żadnych nie wywala teraz, wcześniej był abs coś tam z mocą związany ale miałem za mały prąd max ustawiony względem prądu jaki podaje sterownik do silnika, jak to poprawiłem jest okey ale jazda jest kiepska, bardzo kiepska. Bateria jest 16s11p na ogniwach Bak 5000, bms to jk smart bms 100a, sag baterii przy rozpędzaniu to kwestia 1volta a prąd jaki pokazuje aplikacja to było max -17a pobierane z baterii więc wykluczam aku. Dziwna sprawa bo skoro podaje 70a to rower powinno wywijać z pod tyłka skoro wcześniej w taki silnik dawałem 22a max i rower sam wyjeżdżał z piwnicy po schodach do góry ciągnąc mnie ze sobą... Jeśli ktoś taki jest to proszę podzielić się wiedzą :)
slow
Forumowicz
Posty: 534
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Vesc 75100

Post autor: slow »

Wsadziłem go do hulajnogi ze 3 lata temu więc dobrze już nie pamiętam. Ale do tej pory działa bezproblemowo.
Ale spróbuje opisać jakie ja miałem problemy.
1. Musisz zrobić samonaukę. Są jakieś gotowe wizadry że wstępnie wybierasz silnik ale i tak ją musisz zrobić. Po tym nawet skrócenie przewodu o 10cm spowoduje że silnik nie będzie dział prawidłowo.
2. Masz kilka ważnych parametrów jak moc, prąd fazowy i prąd z baterii. NIE ruszaj prądu fazowego. Jego ruszenie powoduje spadek momentu albo złą pracę silnika. Ustaw tylko max prąd z baterii i moc.
3. Nie wiem dlaczego ale vesc ma mały moment startowy. w chwili startu jakoś zmniejsza moc. Więc pokazuje mało watów, mały prąd z baterii przy ogromnych prądach fazowych. Jeśli chcesz mieć większy moment na starcie to musisz zwiększyć prądy fazowe. Piszesz że bierze 17A a stary sterownik 22A miał większego buta. Tanie chińskie sterowniki na starcie daja ze 2x więcej mocy niż pisze na obudowie więc pewnie prąd był znacznie większy. Vesc jak ustawisz 20A z baterii, 100A fazowego i 1000W mocy to będzie tak sterował żeby nigdy jakakolwiek z tych wartości nie została przekroczona. Tanie chińskie tego nie robią.
4. Co do manetki to nie miałem żadnych problemów. Skalibrowałem zakres i działa. Może masz ustawione sterowanie prędkością a nie momentem. ja bawiłem się różnymi ustawieniami i najlepiej działa na sterowaniu momentem. Im więcej wychylisz tym mocniej ciągnie (jak podniesiesz koło to przy lekkim wychyleniu manetki silnik kręci na maxa).
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Okey. Dzięki za sugestie. Będę sprawdzał wszystko po kolei. Manetke mam ustawioną na curent i działa jak piszesz że jak podniosę koło to leci zaraz na ful. Chińskie pewnie miały dwa razy większy prąd przy starcie więc wychodzi że startowałem z 40A a tutaj jest ustawione 70 i trzeba się prawie odpychać żeby ruszył. Dziwne są też te różnice że w apce od baterii pokazuje pobór do tych 17a a w apce vesca leci momentalnie do 70 przy starcie
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Wczoraj jeszcze zmieniłem ustawienie silnika z FOC na BLDC i po kalibracji i samo nauce pod obciążeniem silnik szarpał i nie startował już w ogóle. W powietrzu wszystko było okey.
Awatar użytkownika
2kola
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:56

Re: Vesc 75100

Post autor: 2kola »

Ja do swojego projektu użyłem najpierw flipsky 75100
viewtopic.php?f=30&t=10543&p=126430

I efekt był taki, że jak stałem na mocnym wzniesieniu to silnik buczał i nie miał siły jechać w ogóle. A dodam, że to był mocny mid drive z dużym przełożeniem nastawionym na podjazdy.
Wymieniłem sterownik na flipsky 75200 i efekt był piorunujący. Pojazd zaczął palić kapcia na asfalcie z miejsca i żadna górka bo nie zatrzyma. Z resztą wystarczy obejrzeć filmik z mojego tematu żeby zobaczyć, że raczej na brak mocy nie narzekam :D
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Na tych 75100 też widziałem jak palili kapcia. Silnik nie wydaje dźwięków w ogóle podczas jazdy i przy przyspieszaniu, jedyne to trochę szkubie w pierwszych sekundach. Jak już ruszy to śmiga do 55km/h.
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Mi na paleniu kapcia nie zależy. Chciałbym żeby sterownik za 400zl dawał takie same odczucia z jazdy jak ten chiński no name za 150. Tyle
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Dobra, po całym dniu nierównej walki powiem tak... dziadowizna. Sprawdziłem mnogość parametrów i kombinacji ustawień i albo kontroler jest wadliwy albo nie do moich potrzeb. Po krotce. Jeśli ustawie mniejszy prąd niż 80a to rower nie chce jechać, rozpędza się wolno a mocy i tak mu brakuje przy wzniesieniach nawet przy prądach rzędu 120a co jest absurdem dla mnie. Jak już jedzie to rozpędza się spoko ale nic poza tym. Manetka porażka... Nie da się ustawić by jazda była płynna i aby moment był z dołu. Zależy mi na tym bo często holuje córkę i nie chcę jej szarpać. Dziękuję za sugestie panie "slow" i podzielenie się doświadczeniami ale faktycznie ten 100a vesc to chyba tylko do hulajki. Na szczęście mam opcje zwrócenia przez Ali więc zobaczymy czy się uda a ja kupię jakiś kt może i tyle. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie jeszcze to śmiało piszcie, nóż widelec coś zadziała ale wydaje mi się że wyczerpałem już wszystkie możliwość.
slow
Forumowicz
Posty: 534
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Vesc 75100

Post autor: slow »

o jakim prądzie piszesz? fazowym czy baterii?

manetka w trybie current reaguje właśnie bardzo płynie.
w trybie sterowanie prędkością jest mniej płynnie bo ma od razy max moment przy lekkim wychyleniu.

jeszcze chyba czas reakcji na manetke można ustawić
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

W aplikacji mam parametr max current i max battery current, ten pierwszy zostawiam jak jest po auto kalibracji na poziomie tych 90a, z baterii ustawilem najpierw 100a bo tyle mam bms i było słabo potem dałem 200 i bez różnicy. Manetka działa średnio i kiedy się jej podoba, z reguły nie działa po rozpędzeniu i trzeba zwolnić a czasem załapie i szarpnie. Czas zwłoki i reakcji ustawiłem na najniższy, kat wychylenia testowałem różny ale to nic nie zmieniało jeśli chodzi o pracę manetki.
Awatar użytkownika
2kola
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:56

Re: Vesc 75100

Post autor: 2kola »

max battery current ustawiłeś na 200A? to dobrze, że się sterownik nie sfajczył
Ja u siebie miałem 120A fazowy i 80A z baterii.
75100 nie nadaje się do jakiś większych mocy i tyle - żadne ustawienia tego nie zmienią - na zagranicznych forach ludzie też głowili się czego ten 75100 nie ma mocy mimo, że w teorii prąd podaje,
lekarstwem jest 75200
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Też mi się wydaje że się nie nadaje dlatego się z tym już pogodziłem. Dzięki za pomoc.
slow
Forumowicz
Posty: 534
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Vesc 75100

Post autor: slow »

Z twoimi ustawieniami raczej to nie będzie dobrze działać.
Prąd fazowy ma byc ok 3 krotnie większy niż baterii. w każdym sterowniku tak jest.
Ja w hulajnodze mam 20A prąd baterii , 58A fazowy i 130A jakiś absolute max. Sterownik sam tak dobrał i wszystko działa ok.
Jak zablokuje koło i dam gaz na maxa to pokazuje mi prąd z baterii ok 10A, fazowego ok 60A. JAk tylko ruszy fazowy się zmniejsza a rośnie z baterii.

Pisałem ci zebyć zlecił wszystko temu wizardowi, on to podobiera jak trzeba
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Na ustawieniach dobranych przez wizarda rower sam nie ruszy z miejsca będąc pusty, więc nie wiem o co chodzi. Nie mam czegoś takiego jak prąd fazowy z angielskiego było by phase current. Mam tylko max current i max battery current
Awatar użytkownika
2kola
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:56

Re: Vesc 75100

Post autor: 2kola »

Rower ci nie chce ruszyć z miejsca? A jak np. odepchniesz się delikatnie nogą to już jedzie czy nadal nie chce?
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Bez obciążenia koło kręci i rwie super. Postawie rower i chcę jechać i bieda, czasem szarpnie, przerwie potem jako tako ruszy. Mówimy o parametrach ustawiony automatycznie przez vesc. Jeśli zwiększę prąd tak jak pisałem wcześniej to jakoś jedzie ale mimo dużych prądów wyświetlanych przez apke rower rozpędza się dość wolno i nie ma mocy pod górkę. Przewód się grzeje wraz z silnikiem po kilku takich przejazdach po płaskim.
rezystor1990
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 17 wrz 2020, 11:14

Re: Vesc 75100

Post autor: rezystor1990 »

Coś mi tu śmierdzi a próbowałeś ten silnik z innym sterownikiem? Może to nie problem leży gdzieś indziej.

Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Nie mam zbytnio jak sprawdzić na innym. Co prawda mógł bym podpiąć pod sterownik w rowerze żony ale dużo rozbierania i kombinowania z kablami bo mam to tam ładnie zrobione i nie chciał bym tego wybebeszać. Co w silniku sprawiało by że mimo dużego prądu wolno się rozpędza ale jak już zacznie jechać to dobija do tych 40km/h? Jechał by pewnie szybciej ale nie mam tu nigdzie tyle prostej... Kolejna sprawa to ta manetka która działa w cały świat. Muszę kupić inny sterownik i podpiąć go, wtedy będzie więcej wiadomo
slow
Forumowicz
Posty: 534
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Vesc 75100

Post autor: slow »

A nie masz bt i aplikacji vesc?
Jest podgląd na wszelkie prądy, moce itp.
ja wszystko z telefonu w nim robie.
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Też wszystko robię z aplikacji dlatego wiem jakie prądy idą przy ruszaniu
Badlook
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 05 cze 2023, 21:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vesc 75100

Post autor: Badlook »

Dobra, mamy to. Wleciał sterownik kt i wszystko gra.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 495
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Vesc 75100

Post autor: radasss »

Jedyne co się nasuwa na myśl to to, że może być to mocno nieudana podróbka VESC'a. Niestety ciężko to będzie sprawdzić.
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ