Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Sterownik KT36/48V/500W/Sinus, czujnik PAS wg własnego projektu. Przejechane ok. 5.000km. W tym czasie (1,5 roku) trzy razy zdarzyła mi się awaria wspomagania. Co ciekawe, wspomagania wtedy nie ma, kiedy kręcę pedałami, ale tryb "pieszego" 6km/h działa. Przy pierwszym zdarzeniu wyjąłem swoją płytkę PAS, przelutowałem na wszelki wypadek punkty lutownicze i działało. Za drugim razem już zdemontowałem bezlitośnie całą płytkę czujnika sądząc, że to albo wilgoć, albo zalewowy Poxipol popracował i zerwał połączenia. Wykonałem nowe PCB, dokładnie sprawdziłem poprawność działania, dokładnie zaizolowałem od wilgoci - tym razem niemiecki lakier w wielu warstwach plus koszulka termokurczliwa na całe PCB. Pojeździłem ok. 200-250km i znowu zdechło. Objawy ciągle te same. Dzisiaj otworzyłem skrzynkę, ale zanim zacząłem demontaże kontrolnie zakręciłem pedałami i... wszystko działa normalnie.

Czyli jednak czujnik PAS działa poprawnie. No i mam zagwozdkę. Albo sam kontroler czasem świruje, albo mój moduł czujnika sporadycznie głupieje. Początkowo planowałem go dodatkowo zabezpieczyć diodą Zenera 5V1 (i dodatkowym kondensatorem tantalowym 10uF). Niby kontroler zasila wiązkę PAS napięciem 5V ze stabilizatora 78L05 (oglądałem wnętrze Kutenga), ale pomyślałem, że jakaś "szpilka" napięciowa uszkadza półprzewodniki w moim module czujnika PAS. A tam są trzy półprzewodniki: dwa czujniki TLE4905L i jeden układ CMOS 4013B. Jak mówią noty katalogowe, te czujniki Hall'a wytrzymują napięcie do 24V, a układ CMOS do 15V (maksymalnie 18V). No to raczej aż taka "szpilka" nie wylatuje z wyjścia 78L05. Temat jest o tyle trudny do zdiagnozowania, że występuje bardzo sporadycznie. I szczęśliwie do tej pory tylko w mieście :-) Strach pomyśleć, że mógłby sobie paść 50km od domu.

Może ktoś z Was miał podobne objawy i znalazł rozwiązanie. Ze swojej strony muszę tu jednak dodać awaryjną manetkę (której nie używam) i ew. awaryjny generator prostokąta (który tu opisywałem), który podłączony w momencie awarii pozwoliłby jasno określić co padło: moduł czujnika PAS, czy elementy systemu PAS w kontrolerze. Liczę na Wasze podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 20:44 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2965
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: tas »

A było przypadkowo może 32st temperatura powietrza podczas tej wycieczki? :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Na wszelki wypadek konfiguracja:

P1 - 96
P2-P5 - 0

C1 - 07
C2 - 0
C3 - 2
C4 - 0
C5 - 3
C6-C8 - 1
C9 - 0
C10 - n
C11 - 0
C12 - 4
C13 - 0
C14 - 2
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

tas pisze:
16 lip 2021, 20:51
A było przypadkowo może 32st temperatura powietrza podczas tej wycieczki? :)
Było ciepło, ostatni raz, ponad 30 stopni. Z tym, że kontroler mam 500W i ograniczenie mocy do 50% (silnik 250W). Kontroler generalnie nie ma jak się zgrzać, dodatkowo jest przynitowany do aluminiowej obudowy. No i zakładam, że przy przegrzaniu świrowałoby więcej funkcji, nie tylko sam PAS.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: W.P. »

Masz czujnik własnej konstrukcji, masz więc dostęp do układu przetwarzającego impulsy z enkodera.
Warto w takich sytuacjach umieścić w module niewielką diodę LED sygnalizującą działanie czujnika.
Mam tu na myśli miniaturowe "pchełki" zajmujące niewielką powierzchnię. Można też wyprowadzić dużą Φ3mm na zewnątrz (byle nie zieloną - w dzień nie widać).
Na drodze "jak znalazł".
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

W.P. pisze:
16 lip 2021, 23:28
Masz czujnik własnej konstrukcji, masz więc dostęp do układu przetwarzającego impulsy z enkodera.
Warto w takich sytuacjach umieścić w module niewielką diodę LED sygnalizującą działanie czujnika.
Mam tu na myśli miniaturowe "pchełki" zajmujące niewielką powierzchnię. Można też wyprowadzić dużą Φ3mm na zewnątrz (byle nie zieloną - w dzień nie widać).
Na drodze "jak znalazł".
Tak, to też jest jakaś kontrola. Diodę niskoprądową (2mA) z rezystorem można wpiąć w wiązkę, ona nie musi siedzieć w schowanym za blatem czujniku. Dobry pomysł. Po tych przygodach już sobie zrobiłem złącze w zewnętrznej wiązce, żebym mógł szybko wpiąć cokolwiek innego (generator, tester, itp.).

Czy Twoim zdaniem ma sens wpinanie zabezpieczającej zenerki 5V1?
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 23:41 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: W.P. »

Za stabilizatorem nie.
Sądząc po znamionach za stabilizatorem powinno być 5V, a dioda jest na 5,1V.
Jednak 5V to nie zawsze 5,00, podobnie jak i 5,1 na diodzie. Przy pewnym rozrzucie parametrów przez diodę może ciągle płynąć prąd, a mowa tu o 78L05.

Piszesz o uszkodzonych półprzewodnikach. Trzeba zweryfikować układ. Te elementy nie padają ot tak sobie.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Nie, nie diagnozowałem elementów zdemontowanego układu, to tylko akademickie dociekania. Szkoda mi było czasu na testy scalaka kosztującego 1zł. Płytka miała lekką "zieloną" korozję po ponad roku pracy (zalana Poxipol'em i doświadczona wodą ze spotkanych kałuż). Dla spokoju ducha wyrzeźbiłem kolejne dwie sztuki modułu i porządnie je zabezpieczyłem wieloma warstwami Positiv-20.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: tkoko »

Tas opisywał prawdopodobną przyczynę takich "wyłączeń" w sterownikach sinus, być może i w Twoim przypadku (Sterownik KT36/48V/500W/Sinus) ten problem występuje. Pisał tam wyraźnie ze przy wyższej temperaturze otoczenia, te sterowniki się "wieszają" nawet bez obciążenia, dlatego pytał o temperaturę otoczenia podczas wyłączeń.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2021, 7:16 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

tkoko pisze:
17 lip 2021, 7:16
Tas opisywał prawdopodobną przyczynę takich "wyłączeń" w sterownikach sinus, być może i w Twoim przypadku (Sterownik KT36/48V/500W/Sinus) ten problem występuje. Pisał tam wyraźnie ze przy wyższej temperaturze otoczenia, te sterowniki się "wieszają" nawet bez obciążenia, dlatego pytał o temperaturę otoczenia podczas wyłączeń.
No tak, należy brać pod uwagę taką możliwość. Chociaż na zdrowy rozum, sam sterownik jest zaprojektowany do pracy w podwyższonej temperaturze. W końcu tam śmigają spore prądy w tych MOSFET'ach. U mnie maksymalnie 12A chwilowego poboru widziałem na watomierzu, no ale zawsze podgrzeje to kontroler do temperatury wyższej od temperatury ciała człowieka. A obecne upały to "tylko" 30-33 stopnie Celsjusza.

Czy Tas podał może jakieś rozwiązanie tego problemu? Może należy wozić w torbie ciekły azot w spray'u :-) Chińskie wynalazki...
Ostatnio zmieniony 17 lip 2021, 11:15 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: tkoko »

miki pisze:
17 lip 2021, 11:12
........
Czy Tas podał może jakieś rozwiązanie tego problemu? Może należy wozić w torbie ciekły azot w spray'u :-) Chińskie wynalazki...
Podał, próbował nawet namówić producenta do wyeliminowania tego problemu. :D

viewtopic.php?p=96132#p96132
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Muszę jeszcze raz sprawdzić, co widać na wyświetlaczu kiedy odcina wspomaganie. Wydaje mi się, że u mnie widać stan naładowania akumulatora (zawsze jest maksymalna ilość tych kwadracików na pasku). No i działa tryb pieszego 6km/h.

Jeżeli wszystko to jest spowodowane przegrzewaniem się LM317T, to byłaby granda. W układzie z wyjścia tego stabilizatora jest zasilany m.in. 78L05 dający +5V (zasilanie czujnika PAS, manetki i kilku innych rzeczy). Czyli jeśli LM317T się przegrzewa (150 stopni Celsjusza) i zadziała jego zabezpieczenie termiczne, logiczne jest że 78L05 nie dostaje zasilania na wejściu, a to powoduje brak napięcia +5V na jego wyjściu. W efekcie nie zadziałają żadne układy wymagające zasilania +5V. Wniosek jest taki, że po wystąpieniu awarii należy szybko zmierzyć poprawność napięcia +5V (+4,2V) we wiązce PAS.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Mam mały zonk przy okazji. Skrzynka w trójkącie ramy jest z blachy aluminiowej, a opaski mocujące wewnątrz kontroler zanitowałem (za radą kolegi spawacza i obrabiacza nierdzewki) nitami z nierdzewki. Nity aluminiowe łatwo rozwiercić, a z takimi z nierdzewki obawiam się, że łatwo nie będzie (tym bardziej, że dostęp słaby, jedna ściana boczna skrzynki jest znitowana i uszczelniona na stałe). Nie chcę naruszyć tej aluminiowej blachy. Macie jakieś patenty na takie sytuacje? Dojrzałem do sytuacji, by wyjąć kontroler, otworzyć go i dodać tej radiator stabilizatora. Szczerze mówiąc, najlepiej byłoby go wylutować i przykręcić przez izolator do ścianki obudowy kontrolera, a wyprowadzenia polutować przewodami z punktami lutowniczymi na PCB. Taka powierzchnia radiacyjna (plus u mnie cała aluminiowa skrzynka) powinna gwarantować więcej, niż poprawne chłodzenie LM317T.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2021, 13:07 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2965
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: tas »

Trzeba izolowac od obudowy
Najlepiej dac mu swoj wlasny radiator
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: W.P. »

Z jakiego do jakiego napięcia stabilizuje opisywany LM317T i czy rzeczywiście przegrzewa się?

Jeśli blokuje się z powodu przekroczenia temperatury to zawsze można rozłożyć moc na nim wydzielaną na np. dodatkowy (szeregowo z wejściem) rezystor lub diodę Zenera "podpartą" tranzystorem.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

W.P. pisze:
17 lip 2021, 15:07
Z jakiego do jakiego napięcia stabilizuje opisywany LM317T i czy rzeczywiście przegrzewa się?

Jeśli blokuje się z powodu przekroczenia temperatury to zawsze można rozłożyć moc na nim wydzielaną na np. dodatkowy (szeregowo z wejściem) rezystor lub diodę Zenera "podpartą" tranzystorem.
Teraz nie dam głowy, ale kiedyś to mierzyłem i wydaje mi się, że jest to od napięcia akumulatora 48V (czyli u mnie po naładowaniu 54V) do 15V. Chyba tyle tam zmierzyłem. Zaraz wrzucę w nowym temacie fotorelację z tego poprawiania producenta, tylko fotki przytnę.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: W.P. »

Jeśli z 54V do 15V to stabilizator pracuje w pobliżu granicy U_we - U_wy określonej przez producenta na max 40V, to wystarczy niewielki rozrzut parametrów czy podwyższona temperatura i wewnętrzne zabezpieczenia w LM317 mogą zadziałać.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

W.P. pisze:
17 lip 2021, 21:57
Jeśli z 54V do 15V to stabilizator pracuje w pobliżu granicy U_we - U_wy określonej przez producenta na max 40V, to wystarczy niewielki rozrzut parametrów czy podwyższona temperatura i wewnętrzne zabezpieczenia w LM317 mogą zadziałać.
Tak, to już wtedy odkryłem.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Hej
Też mi to dokuczało i pojawiało się w moim i żony rowerze w podobnych okolicznościach. Mam pewne podejrzenia. Po wyjęciu baterii na noc do ładowania kondensatory w sterowniku podtrzymują procesor ale powolne rozładowywanie być może powodować jakieś przekłamania w RAM i pojawiają się kłopoty. Drugi dzień z rzędu robię "reset" przed włożeniem akumulatora ( załączam kontroler i rozładowuje kondensatory a dopiero potem dokładam baterie). Odpukać oba rowery śmigają bez problemów - wczoraj 104km mierzeją wiślaną
Pozdrawiam
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Pepe pisze:
19 lip 2021, 10:54
Hej
Też mi to dokuczało i pojawiało się w moim i żony rowerze w podobnych okolicznościach. Mam pewne podejrzenia. Po wyjęciu baterii na noc do ładowania kondensatory w sterowniku podtrzymują procesor ale powolne rozładowywanie być może powodować jakieś przekłamania w RAM i pojawiają się kłopoty. Drugi dzień z rzędu robię "reset" przed włożeniem akumulatora ( załączam kontroler i rozładowuje kondensatory a dopiero potem dokładam baterie). Odpukać oba rowery śmigają bez problemów - wczoraj 104km mierzeją wiślaną
Pozdrawiam
Brałem to pod uwagę, ale na razie nie rozpinałem instalacji. U mnie akumulator jest zabudowany na stałe.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Dam znać czy resetowanie pomaga Na razie to dwa dni doświadczeń.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Hipoteza, że coś się może "wieszać" w sofcie kontrolera jest mocno prawdopodobna. Tutaj wyzerowanie napięć na linii zasilania (w tym rozładowanie kondensatorów) pozwala mikrokontrolerowi "zapomnieć" ostatnio ustalone stany logiczne. Także warto i tą opcję brać pod uwagę.
W.P.
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: W.P. »

miki pisze:
17 lip 2021, 12:55
Jeżeli wszystko to jest spowodowane przegrzewaniem się LM317T (...)
Możesz w prosty sposób obniżyć napięcie zasilające LM317 i dalej obserwować zachowanie PAS. Zmniejszy się też moc wydzielana na stabilizatorze.
Obrazek Tranzystor dowolny w TO220F (obudowa izolowana),
przykręcony w dowolnym miejscu do obudowy.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Tak, to jednak będzie wymagało ingerencji w oryginalne PCB. Na obecnym etapie nie chcę przecinać ścieżek. Ale merytorycznie masz całkowitą rację.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: lukk »

Zawsze można też nie lutować nogi 3, odgiąć ją, i przylutować kabel do pada i do odgiętej nogi, a potem to zalać sylikonem żeby usztywnić od wibracji.
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: slow »

Wg mnie w złą stronę idziecie. Jeśli tryb pieszego ciągle działa to odpada wieszanie się procka w sterowniku czy kłopoty z zasilaniem. Jesli LM317 by szwankował to nie działało by nic bo z niego idzie całe zasilanie części niskonapięciowej czyli procek, halle itp.
Dlaczego nie założysz jakiegoś fabrycznego czujnika pas?
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Myślę że procesor się nie wiesza tylko może ma coś w pamięci pozmieniane przy powolnym obniżaniu napięcia. Dzisiaj nasze dwa rowery przejechały 76km i ani razu napęd się nie wyłączył (były rano zresetowane).
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2965
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: tas »

KT jest włączany przez wyświetlacz.
Jeśli on jest wyłączony to zasilanie na sterownik wynosi 0V i nic tam się nie zasila
Tak więc, no, jakby to powiedzieć, działa to na nie korzyść hipotezie o stanach nie określonych w procku
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

tas pisze:
20 lip 2021, 20:54
KT jest włączany przez wyświetlacz.
Jeśli on jest wyłączony to zasilanie na sterownik wynosi 0V i nic tam się nie zasila
Tak więc, no, jakby to powiedzieć, działa to na nie korzyść hipotezie o stanach nie określonych w procku
Ale to jest włączenia "logiczne". Natomiast zasilanie STM'a jest non-stop. Prawdopodobnie jakaś linia/grupa wejść się zawiesza (być może głupieje soft w tej części).
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

lukk pisze:
20 lip 2021, 14:22
Zawsze można też nie lutować nogi 3, odgiąć ją, i przylutować kabel do pada i do odgiętej nogi, a potem to zalać sylikonem żeby usztywnić od wibracji.
Silikon jest dobry do uszczelnienia wanny, a i tutaj zdania są podzielone. Ten kontroler pracuje w nieustannych drganiach, nie ma tu miejsca na mechaniczną fuszerkę. Wszystko powinno być solidnie zamontowane.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

slow pisze:
20 lip 2021, 16:32
Wg mnie w złą stronę idziecie. Jeśli tryb pieszego ciągle działa to odpada wieszanie się procka w sterowniku czy kłopoty z zasilaniem. Jesli LM317 by szwankował to nie działało by nic bo z niego idzie całe zasilanie części niskonapięciowej czyli procek, halle itp.
Dlaczego nie założysz jakiegoś fabrycznego czujnika pas?
Na to dawno wpadłem, ale... co jeśli zawiesza się tylko część kodu odpowiedzialna za wejścia PAS i manetkę na przykład?

Na razie mam ponad 100km i (odpukać) spokój.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Dzisiaj kolejny test Wyjechałem z Władysławowa na Hel. Nie resetowałem kontrolera. Po 12km napęd się wyłączył. Zrobiłem reset i jestem w mieście Hel bez problemów z napędem. Myślę że to nie przypadek
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: WojtekErnest »

A z powrotem będziesz mial nieco z górki to może dasz radę. Jak Cię nie wytrzęsie na odcinku Hel Jurata :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

przejechałem w sumie 78km i po resecie napęd działał cały czas mimo że trzęsło 😉
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Pepe pisze:
23 lip 2021, 14:10
Dzisiaj kolejny test Wyjechałem z Władysławowa na Hel. Nie resetowałem kontrolera. Po 12km napęd się wyłączył. Zrobiłem reset i jestem w mieście Hel bez problemów z napędem. Myślę że to nie przypadek
Pepe, rozumiem że nie robiłeś nic z tym grzejącym się stabilizatorem? Być może on jest przyczyną, a może proc się wiesza i jest potrzebny reset. Ja bym zaczął od redukcji nagrzewania. Po mojej modyfikacji przejechałem (odpukać!) bez przygód ok. 300km.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

W obecnym sterowniku moim i żony nic nie zmieniałem. Dokładałem radiator do stabilizatora do sterownika w którym wgrałem firmware opensource.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

...chociaż żonie bez resetu dzisiaj wycieczka na Hel przebiegła bez wyłączeń


tak że pewności nie ma ale będę testował
Ostatnio zmieniony 23 lip 2021, 22:07 przez Pepe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: WojtekErnest »

Ostatnie kilka dni bylo zimniejszeych. Teraz wraca wyższa temperatura
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

O 11 jadąc na Hel było 21 stopni a napęd się wyłączył Po resecie było tylko cieplej i dział dobrze do końca dnia. Przestawienie wspomagania na poziom 0 i z powrotem na 1 uruchamia napęd - nie trzeba wyłączyć sterownika. Moim zdaniem sugeruje to błąd w software a nie hardware.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

To może być soft, ale też jakiś błąd w aplikacji układowej, być może oszczędne odsprzęganie wejść mikrokontrolera. Ja już mam ponad 300km i jak na razie jest ok.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2021, 12:56 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Ja obstawiam niezainicjalizowaną zmienną w programie. Tyle że nie dowiemy się pewnie nigdy...
ps
Kodu źródłowego chyba nikt z Was nie ma?
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Pepe pisze:
25 lip 2021, 15:05
Ja obstawiam niezainicjalizowaną zmienną w programie. Tyle że nie dowiemy się pewnie nigdy...
ps
Kodu źródłowego chyba nikt z Was nie ma?
Nie sądzę. To jest dość ściśle strzeżona tajemnica.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: WojtekErnest »

Lub silny nadajnik telekomunikacyjny albo podobny zakłócacz w poblizu ..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

W losowym terenie trudno zakładać spotkanie takiego nadajnika. Myślę, że to jest raczej jakiś błąd wczesnej generacji produktu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: WojtekErnest »

Hel, nadajniki wojskowe i Jurata ośrodek prezydencki.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Czyli i pobliski nadajnik z masztem 220 metrów i lampką mocy o wysokości chłopa też wchodzi w grę :-)
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

Dzisiaj zresetowałem kontroler a jednak wyłączał się w czasie jazdy. Moja teoria się nie potwierdziła. Wydaje mi się że wyłączał się najczęściej na nierównościach nawierzchni (wahania momentu) i przy naładowanej baterii (temperatura LM317) Problem pozostaje....
Spróbuję złożyć radiator na stabilizator i poobserwuje
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Zrób tak, jak ja, tylko odizoluj "plecy" stabilizatora od aluminiowej obudowy. Mam już 400km zrobione bez niespodzianek.
Pepe
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 19 lip 2021, 9:55

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: Pepe »

... no i tak zrobiłem. Trochę nieelegancko ale nie chciało mi się wymontować sterownika z roweru - mam wszystko zlutowane.
IMG_20210801_134954_757~2.jpg
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Sporadycznie PAS przestaje działać - miał ktoś takie objawy?

Post autor: miki »

Ważne, żeby sprawdzić tą izolację elektryczną. Swoją drogą dziwi mnie używanie przez Chińczyka kaptonu do izolacji. Wydaje się, że są pewniejsze (i też tanie) materiały izolujące.
ODPOWIEDZ