Proszę o pomoc sabvoton 72150

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Didi222
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 02 wrz 2018, 16:37
Lokalizacja: Gdańsk

Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Didi222 »

Witam

Witam mam pytanie potrzebny jest spec który podjął się współpracy z tasem w sprawie naprawy sabvotona proszę o pomoc jaro-o@go2.pl lub na serwis do tas-a nexun pozdro
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Dede »

Napisz jaki masz problem i czym pomóc.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2990
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: tas »

padniety zasilacz w sterowniku, zwarcie 5v i 3.3v do siebie
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Dede »

Zasilacz jest jeden 5V i rozdziela sie na dodatkowe stabilizatory napięcia AMS1117 1,8V i stabilizator napięcia AMS1117 3,3V

Polecam odłączyć stabilizatory od zasilacza 5V i zobaczyć gdzie jest zwarcie i zobaczyć czy działa przetwornica 5V
Jak będzie brak napiecia 5V mimo odłączenia stabilizatorów to należy szukać cos w przetwornicy lub te układy co są zasilane na 5V.
Jesli działa przetwornica 5V to coś jest uszkodzone po stronie stabilizatora napiecia AMS1117 1,8V lub 3,3V.
Jeśli cos jest uszkodzone po stronie stabilizatora to będzie problem po obydwa napięcia idę do zasilania układu do procesora TMS320F28015.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: radasss »

Jak padł procesor to właśnie mógł zrobić zwarcie obu stabilizatorów.
Trochę mnie wnerwia, że nie ma optoizolacji między mosfetami a resztą. Dużo taniej kosztowały by nas awarie Sabków, a tak - kolejny ajzol z aluminium na recykling.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Eryk »

radasss pisze:
31 mar 2019, 16:51
Jak padł procesor to właśnie mógł zrobić zwarcie obu stabilizatorów.
Trochę mnie wnerwia, że nie ma optoizolacji między mosfetami a resztą. Dużo taniej kosztowały by nas awarie Sabków, a tak - kolejny ajzol z aluminium na recykling.
Według mnie to celowy zabieg - brak zabezpieczenia. Z jednej strony taniej z drugiej awaria kończy się złomowaniem sterownika a co za tym idzie potrzebą zakupienia kolejnego.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: radasss »

Dołożenie opto to nie są wielkie koszty. Mogli by podnieść cenę nawet o 100$. Wymiana wszystkich mosfetów to wówczas max 500 pln.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Dede »

Ale sterowanie nie idzie prosto od procesora TMS320F28015 do sterowania mosfetu.
Pomiędzy procesorem a mosfetem jest jeszcze driver IR2110S i jest tam 6 sztuk zasilanie idzie do nich 5V i ten układ driver steruje mosfetemi.

Jeśli robi zwarcie procesor to nie winna mosfetów tylko na pewno było przepięcia od strony wejścia jak czujnika halla lub od czujnika manetki lub hamulców.
Może byc tez podpięcie BMSa do sygnału halli.
Lub obciążenia zasilania 5V innym odbiornikiem prądu.

Należy ustalić gdzie jest zwarcie bo jeszcze nie wiadomo gdzie jest i jaka przyczyna była.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: radasss »

Sprawa jest prościutka. Jak palą się mosfety to lecą drivery i procek. Jak przypadkiem drivery przeżyją to procek na ogół również. Jak przepięcie idzie od strony sygnałów sterujących to w niebyt odchodzi procek. Wszystkie te przypadki znam z autopsji. Zabezpieczenie powinno być również od strony sygnałowej i wyjść halotronów. Wtedy wymieniasz najwyżej transoptory i mosfety, no może ewentualnie jakieś upalone ścieżki PCB, chyba że zjarała się wewnętrzna, trzecia warstwa PCB - tak niestety Sabek ma PCB trójwarstwowe.
warsztatmotocykli.pl
bojfik
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2019, 14:38

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: bojfik »

Witam
Pytanie, czy ktoś sprawdzał już czy jest możliwość zczytania pamięci z procka tms? Czy czasem ta możliwość nie jest zablokowana?
Sam bym to sprawdził gdybym miał chociaż jedną sztukę tego procesora nie upaloną, tzn. mam na procesorze zwarcie vss z vdd i co za tym idzie zwarcie w gałęzi 1.8v i 3.3v. Po zdjęciu procka zwarcie na płycie ustępuje a włożywszy tms'a w podstawkę i pomierzeniu wyżej opisanych pinów zasilania wychodzi zwarcie.
Może to głupie ale pisałem wczoraj maila do mqcon czy udostępnią hexa do tego procka na svmc72150, pewnie nie odpiszą albo każą spadać na drzewo ale spróbowałem i czekam bo o procesor nowy TMS320f28015PZA nie trudno.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2990
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: tas »

jest zabezpieczony, nie da się zgrać nic
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
bojfik
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2019, 14:38

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: bojfik »

No to kiepska wiadomość 😐 Jutro pod wieczór będę miał ML45, tam jest STM, sprawdzę czy też w tych tańszych modelach blokowany jest odczyt.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: Eryk »

Tak jak tas pisze zabezpieczone i nie idzie tego odczytać. Coraz więcej ludu narzeka na Sabki które padają jak chcą i kiedy chcą od niewiadomo czego. Nawet stwierdzono że to klony https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?t=89161
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc sabvoton 72150

Post autor: radasss »

Nie wiem czy to zasługa topologii półmostka, ale właśnie w takiej zrobiona jest końcówka mocy kuchennej płyty indukcyjnej. Walnęły oba tranzystory IGBT na zwarcie ( emiter, kolektor i bramka zespawały się razem ) a reszta przeżyła ( driver, procesor, etc. ). Dwa elementy wymienione i płyta działa. Może pomogło również to iż nie ma za prostownikiem żadnych kondensatorów elektrolitycznych. Jest ok. 1000 nF właśnie ze wspomnianego półmostka.
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ