Awaria sinusa?

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jan_Westfalia
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 07 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: Oberhausen NRW i Pyrlandia

Awaria sinusa?

Post autor: Jan_Westfalia »

Witam doktorow tego Forum, nastepujacy problem:

zaniekupilem controller sinus 25A ma obslugiwac przekladniowke 500W
Obrazek
Po przejechaniu klku km bardzo sie grzal ( w malej torbie pod siodlem) i odcinal pokazujac na KT LCD8H taki blad
Obrazek
Po malej konsultacji kol. Tatar pokierowal mnie, ze one maja wylaczniki termiczne i moze odcinac po nagrzaniu.
Dzis dalem go na zewnatrz byl delikatnie cieply ale tez odciol ;)
Z kolei kol. Sambor naprowadzil mnie na trop, ze moze jakis zimny lut, po otworzeniu go znalazlem slady dewersji w tej postaci jak ponizej
Obrazek
Obrazek
Controller ma tez wyjscie na oswietlenie ktore jest obslugiwane wl/wyl. przez KT LCD po wlaczeniu oswietlenia lampa swieci bardzo"cienko/minimalnie" (sambor mierzyl na zlocie napiecie wyjscia oswietlenia i bylo za niskie)
Czerwony z oswietlenia dochodzi wlasnie do tej malej zielonej plytki gdzie jest ten zfajczony rezystor. Moze byc, ze wlasnie to jest teraz winne odcinania controllera i pokazuje ten blad.

Teraz pytanie chcac wymienic ten rezystor jak zweryfikowac jego wartosc :?:
Pytanie Nr.2 czemu go wykopcilo, moze byc winna chinolska lampa?

Z gory dzieki za wszelkie uwagi i tipsy ;)

P.S.
Dzien uratowany bo w koncu tez znalazlem jakiegos blyska w mojej instalacji :D


pzdr
jan
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Awaria sinusa?

Post autor: mr_x »

Jakiej mocy masz lampkę? Moim zdaniem rezystor nie jest jeszcze spalony, ale może wkrótce się spalić. Ten rezystor odpowiada za zasilanie lampki, nawet jego awaria nie powinna wpłynąć na samą pracę sterownika, co najwyżej przestanie sterować oświetleniem. Rezystancja rezystora to 51Ω.
Więcej tu: https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?t=79763
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria sinusa?

Post autor: tatar »

A sprawdziłeś przed podłączeniem tej lampki ,jakim prądem/mocą/możesz obciążyć to wyjście oświetleniowe sterownika?
Awatar użytkownika
Jan_Westfalia
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 07 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: Oberhausen NRW i Pyrlandia

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Jan_Westfalia »

tatar pisze:
18 maja 2019, 19:32
A sprawdziłeś przed podłączeniem tej lampki ,jakim prądem/mocą/możesz obciążyć to wyjście oświetleniowe sterownika?
Oczywiscie, ze nie bo nie mam o tym pojecia i wiedzy :roll:
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria sinusa?

Post autor: tatar »

Nie o to chodzi.Często Chińczyk podaje inne wartości niż jest w rzeczywistości.Mierzyłeś amperomierzem pobór pradu w tej lampce?
Awatar użytkownika
Jan_Westfalia
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 07 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: Oberhausen NRW i Pyrlandia

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Jan_Westfalia »

Nie mierzylem ta lampka byla/jest jeszcze z mojego poprzednieg zestawu Bafang ale dziala calkien mormalnie na drugim blokowym controlerze
Awatar użytkownika
Jan_Westfalia
Forumowicz
Posty: 270
Rejestracja: 07 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: Oberhausen NRW i Pyrlandia

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Jan_Westfalia »

mr_x pisze:
18 maja 2019, 19:32
nawet jego awaria nie powinna wpłynąć na samą pracę sterownika, co najwyżej przestanie sterować oświetleniem. Rezystancja rezystora to 51Ω.
Więcej tu: https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?t=79763
Jakies pomysly czemu w takim razie odcina?
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Awaria sinusa?

Post autor: mr_x »

Sprawdź, czy tranzystory mają właściwą ilość pasty i czy są dobrze dokręcone do radiatora.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Yasiu77 »

Przepraszam że się podepnę. W dużych sinusach nie ma pasty a tylko kapton izolujący mosfety od radiatora. Jak na razie nigdy mi nie odcięło ale profilaktycznie myślałem ciutkę podlać bocznik w kt 60A bo ma rzeczywistej 56A. Kapton niby izoluje elektrycznie a przewodzi termicznie ale czy poprawiło by coś przewodność ciepła gdybym dodatkowo dał dobrą pastę?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Goliath »

Yasiu77 pisze:
19 maja 2019, 0:32
W dużych sinusach nie ma pasty a tylko kapton izolujący mosfety od radiatora. Kapton niby izoluje elektrycznie a przewodzi termicznie ale czy poprawiło by coś przewodność ciepła gdybym dodatkowo dał dobrą pastę?
Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie "podkładki termoprzewodzącej" pod same mosfety. :|
https://allegro.pl/listing?string=podk% ... e-1-4-0517

Np. coś takiego :D
https://allegro.pl/oferta/podkladka-ter ... 7256376746
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Awaria sinusa?

Post autor: Dede »

Podkładki typu kapton mica ceramiczne powinna byc pasta termoprzewodząca, jedynie pod podkładki silikonowe nie powinno dawać pasty termoprzewodzącej.
Ja sobie wymieniłem podkładki z kaponowe na ceramiczne i zastosowałem dobrą pastą termoprzewodzącą.
ODPOWIEDZ