Uszkodzony BMS czy bateria?

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Soniacz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:00

Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Soniacz »

Witam. Posiadam rower elektryczny na ramie falcon. Kupiłem rok temu używanego ponieważ sam nie byłem w stanie go złożyć i teraz kompletnie nie wiem gdzie szukać problemu, bo się na tym nie znam. :/ Po umyciu roweru rower przestał działać no chyba, że jest to zbieg okoliczności..... Wyświetlacz, który na chwilę się załączył pokazywał 0% baterii. Otworzyłem obudowę i zauważyłem lekką wilgoć w okolicach BMSa, którą szybko wysuszyłem. Po kilku godzinach suszenia, podłączyłem ładowarkę i po chwili miałem niby 100% naładowania, ale gdy tylko ją odłączyłem, napięcie natychmiast spadło do zera.

Poczytałem trochę forum i wypiąłem kostkę od BMSa i pomierzyłem poszczególne segmenty, gdzie każdy pokazywał niby 4,14 V i w sumie nie wiem co dalej.
Dodam, że na BMSie widać w niektórych miejscach biały nalot czyli raczej na bank dostała się tam woda.

Pakiet baterii to 20s 12p 30 Ah, a BMS 20s/100A, a obecnie napięcie na baterii to 82,9 V
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1322
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Yasiu77 »

Napięcia są ok. Podłącz zasilanie sterownika omijając bmsa. Czyli czerwony + z baterii i tak omija bmsa więc go zostawiamy w spokoju, a przewody idące do bmsa z baterii B i przewód z bmsa do sterownika P połącz razem. Masa/ minus - z baterii pójdzie bezpośrednio do sterownika. Falcon powinien jechać a co dalej to zobaczymy...
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Mam podobny problem. Napięcie okay, a po wpieciu balansera spada. Czy Jak wypne go całkowicie i podłącze + i - aku bezpośrednio do sterownika sabvoton 72080 żeby przetestować czy to on jest winowajcą to będzie okay? Czy mogę usmażyć sterownik?
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Mariusz_p »

Nic nie usmazyz, chyba że polaryzacje pomyślisz. Omin BMS i zobacz czy rower działa.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: WojtekErnest »

Sprawdz chociaz wszystkie napiecia segmentow. No bo jesli aku jest wadliwy choćby w 1 segmencie P, no to podłączysz obciazenie sterownikiem, dasz gazu a on odetnie albo bardzo ograniczy moc. Badaj przyczyne a nie skutek.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Mariusz_p »

Jak podkaczysz na golo do akku pojedzie nawet jak będzie rozbalansowany. Pomiwrz również cele jak pisze. Wojtek.
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Przepraszam za późną odpowiedź.
Cele są OKI wahają się pomiędzy 4.15 i 4.16. Podłączyłem wszystko z pominięciem balancera i rower dziala z tym, że gdy porusze lekko kluczykiem to wskaznik napięcia spada i światła zaczynają mrugać - trzeba docisnac kluczyk, wtedy jest oki. Po ponownym podłączeniu balansera, dociskanie kluczyka nic nie daje.
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Dede »

Jaki typ BMSa masz z wyświetlaczem?
Masz BMSa z bluetooth?
greorg
Forumowicz
Posty: 118
Rejestracja: 28 lut 2018, 11:31

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: greorg »

A może styki w stacyjce upalone? spróbuj ominąć stacyjke znaczy odłącz od niej przewody i je zewrzyj.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: WojtekErnest »

Autor napisal "Po ponownym podłączeniu balansera, dociskanie kluczyka nic nie daje."
To wskazuje na wade BMS. Jesli programowalny to moze reset pomoże?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: cyklista »

albo odcinanie bmsa jak stacyjka robi przerwę i bms notuje spadek napięcia, i uruchamia go dopiero wlaczenie ladowarki
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Bms 20s/100A jest zwykły bez wyświetlacza i BT. Kupiony z nexun.
Pokombinuje z stacyjka, ale to raczej nie to. Jak mierze napięcie na P- i C- to powoli spada, a stacyjkę mam całkowicie odłączoną.

Popołudniu oddałem do naprawy balanser znajomemu. Po podłączeniu rower niby działał, ale wieczorem po podłączeniu do ładowania, zauważyłem, że żadna dioda na bmsie nie miga. Po rozkkejeniu izolacji okazało się, że zmostkował P- z B-..... Taka historyjka.
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Wymieniłem BMSa i działa ok. Z tym, że po naładowaniu pokazuje 83,5V, a przy 20s powinno być 84V? Po 5h z 20 diod 14 się świeci i jedna mruga. Jaki jest powód?
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: KrzysiekEV »

Ładowarka na luzie jakie ma napięcie ? Albo za małe , albo nie skończyła doładowywać.
Mogą też być duże rozjazdy celek i trzeba poczekać jak z balansuje .
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Dokładnie pomierzylem cele. Mam kolejno:
4,16
4,13
4,16
4,17
4,18
4,17
4,17
4,17
4,17
4,18
4,18
4,10
4,17
4,17
4,18
4,17
4,17
4,17
4,17
4,18
Ostatnio zmieniony 01 lip 2019, 10:22 przez Edi, łącznie zmieniany 1 raz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Dede »

Balanser dziala na pełnej mocy bo masz rozjazdy na celach.
Masz dwa cele które sa za małe napięcie bo 4,10V i 4,13V wiec wszytkie pozostałe balanser rozładowuje wiec nie uzyskasz pełnego ładowania jeśli masz małe napięcie na dwoch celach
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Da się jakoś wyrównać napięcie na tych dwóch celach nie posiadając ładowarki modelarskiej?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Umbur »

Edi pisze:
01 lip 2019, 10:22
Da się jakoś wyrównać napięcie na tych dwóch celach nie posiadając ładowarki modelarskiej?
Tak. Można podjechać do kogoś kto taką ma. ;)
Edi
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2019, 22:25

Re: Uszkodzony BMS czy bateria?

Post autor: Edi »

Skorzystam z poradnika na nexun. Naladuje do pełna przejdę 2 km i ponownie naladuje i od czekam. I tak kilka razy. Może pomoże.
ODPOWIEDZ