Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

Witam, kupiłem sobie sterownik bldc na alliexpress. Sterownik z przełączanym napięciem 60-72V, max prąd 30A, moc znamionowa 500W.
https://drive.google.com/file/d/1_p2oTk ... sp=sharing
Napisałem do sprzedawcy w trakcie zakupu jakie chce mieć funkcje, ale ten mnie olał.
Sterownik jest sinus, bo właśnie o sinusa mi chodziło. Mam przystawę do wózka inwalidzkiego, którą sam zbudowałem. Mam tam baterię 14s, silnik 9C 280x (chyba) i sterownik LH500. Chciałem mieć ciszę, ale potrzebuję żeby silnik miał wsteczny i miał duży moment na wstecznym. Nie zejdę z roweru i nie wyciągnę go jak się zakopię w jakimś piasku. A na wstecznym zawsze uda się wyjechać.
https://drive.google.com/file/d/1pMxpsh ... sp=sharing
Sterownik LH500 ma na wstecznym połowę prędkości i połowę momentu. Chiński sterownik, który kupiłem ma 1/10 na wstecznym mocy. To zdecydowawnie za mało. Ale do przodu jedzie super. Ta cisza... Rozebrałem sterownik i jest na PCB dużo wolnych miejsc do przylutowania przewodów.
https://drive.google.com/file/d/1sHCXCy ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1iZ4vkM ... sp=sharing
Większość tych pustych padów ma nawet napięcie 5V, więc jest oprogramowana. Są tam m.in. pady oznaczone RXD i TXD. Podłączyłem to do przejściówki rs232 na usb i do kompa. W terminalu widać, że sterownik nadaje. Da się go na pewno przeprogramować. Tylko potrzebne oprogramowanie.
Może ktoś mi pomóc?
Pozdrawiam Łukasz

A ma ktoś z was może informację jaki max prąd na wstecznym osiąga sterownik ML45 i sterownik KT36/48?
grafffik

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: grafffik »

czyli podsumowując:
kupiłeś sterownik pod 72V który tak naprawdę ma liczbę fetów optymalną pod 48V
o mocy 15A(+/-) 1A
do którego masz baterię 58.8V i silnik nawet nie wiesz jaki
a sterownik nie ma wstecznego którego oczekujesz
szukasz po pinach szeregowych do komunikacji nie znając prędkości transmisji danych
i przesyłasz tak naprawdę nic więcej jak wyjścia z pinów mikroprocesora za 20 groszy

i szukasz pomocy i oprogramowania....

sądzę że na Twój przypadek ... no nie ma rady... bardziej oszczędnie chyba się nie dało i teraz trzeba ponieść tego konsekwencje.... albo ma się wiedzę i chce się oszczędzać albo się kupuje i ma się spokój.
moim zdaniem tu coś nie pykło... :x
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

grafffik pisze:
06 lip 2019, 1:37
czyli podsumowując:
kupiłeś sterownik pod 72V który tak naprawdę ma liczbę fetów optymalną pod 48V
o mocy 15A(+/-) 1A
Nie. Teraz mam sterownik LH500 od nexuna. Ma on też 30A i taką samą liczbę tranzystorów. Ledwo się grzeje przy jeździe. Ten co kupiłem tak samo. Przy jeździe do przodu na maksa jest ledwo ciepły. Tu więc kulą w płot.
grafffik pisze:
06 lip 2019, 1:37
do którego masz baterię 58.8V i silnik nawet nie wiesz jaki
Mam baterię 14S. Sterownik kupiłem na napięcie 72V jakbym w przyszłości rozbudował baterię. Ale z moją baterią pracuje, bo zamist rezystora na płytce, który jest w dzielniku napięcia wstawiłem wieloobrotowy potencjometr i zmieniłem LVC na 42V.
Zapomniałem o tym napisać.
A silnik mam od nexuna 9C 9x7. Modelu nie pamiętam, ale to nie ma znaczenia jaki mam silnik.
grafffik pisze:
06 lip 2019, 1:37
a sterownik nie ma wstecznego którego oczekujesz
szukasz po pinach szeregowych do komunikacji nie znając prędkości transmisji danych
Na płytce jest wiele niewykorzystanych wyjść z czego są do transmisji szeregowej po której konfiguruje się sterownik odpowiednim programem. Tego jestem pewien. Po prostu mam nadzieję, że może ktoś ma ten soft, bo sprzedawca twierdzi, że nie.
grafffik pisze:
06 lip 2019, 1:37
i przesyłasz tak naprawdę nic więcej jak wyjścia z pinów mikroprocesora za 20 groszy
Tego nie rozumiem...
grafffik pisze:
06 lip 2019, 1:37
sądzę że na Twój przypadek ... no nie ma rady... bardziej oszczędnie chyba się nie dało i teraz trzeba ponieść tego konsekwencje.... albo ma się wiedzę i chce się oszczędzać albo się kupuje i ma się spokój.
moim zdaniem tu coś nie pykło... :x
Szanse, że ma ktoś ten soft są niewielkie. Zdaję sobie z tego sprawę. Ale pisałem do nexuna i on też nie wie jaką moc na wstecznym mają sterowniki które sprzedaje, a po podłączeniu sterownika od niego i lutowaniu przewodów zwrotu nie przyjmie. Tak mi napisał.
A na alliexpress założyłem spór, że otrzymałem towar niezgodny z tym co chciałem i już mam kasę z powrotem. Wyobrażasz sobie takie rzeczy u nas?
Nic nie straciłem oprócz godziny na testowanie tego sterownika, a mam za darmo sterownik 72V 30A sinus, który w rowerze sprawdzi się super, bo tram wsteczny nie potrzebny.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2019, 8:44 przez noel841106, łącznie zmieniany 1 raz.
grafffik

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: grafffik »

No klient marzenie normalnie
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

Sprzedawca napisał na stronie, że po zakupie skonfiguruje tak jak sobie tego nabywca życzy. Tylko mu trzeba o tym napisać. Jak dostałem sterownik i mu napisałem, że część funkcji nie działa jak chciałem to mi odpisał, że mu się jednej sztuki nie opłaca robić, a później, że nie ma softu.
Jakbyś kupował na alliexpress to wiedziałbyś, że tam każdy sprzedawca kłamie jak tylko może i trzeba wiedzieć co się kupuje. Ale w razie czego nie ma problemu odzyskać kasy.
Sam jest sobie winien. Sam się zrobił w wała.
Ale żeby nexun nie wiedział co sprzedaje...
Ja tylko chciałem dostać co kupiłem.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: Yasiu77 »

Wersje teoretycznie tych samych sinusów w nexunie ciągle się zmieniają w zależności od dostawy i dlatego nie ma na stronie dokładnego opisu i np. nakleja się na obudowę różne naklejki z opisem. Pewne są podstawowe parametry do których nie wlicza się wsteczny i nie słyszałem by go ktoś w tym sterowniku w praktyce używał. Co innego w ciężkich customach gdzie po np. wbiciu się w lesie w krzaczory chłopaki wykorzystują tą funkcję by się wygrzebać ale to przy programowalnych sterownikach sabvoton.

Napisz może do glebora bo on coś kombinował z tymi sinusami i jakimś softem do nich.
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

Napiszę. Dzięki za trop.
Pierwszy raz podłączyłem ten sterownik to koło od razu się kręciło cicho, bez szarpania i bez pobierania nadmiernego prądu. Podłączyłem wszystko kolorami. Ale silnik kręcił się do tyłu, bo mam go założonego odwrotnie. Tak mi pasowało. Później przepinałem halle i fazy by osiągnąć prawidłowy kierunek obrotu. Można więc ostatecznie zrobić tak, że po włączeniu przycisku na kierownicy przełączały by się dwa przekaźniki, które zamieniały by miejscami przewody czujników i faz. Ale jak w trakcie pracy sterownika odłączę przewody fazowe to niestety może się on uszkodzić.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: WojtekErnest »

noel841106 pisze:
06 lip 2019, 10:39
... Można więc ostatecznie zrobić tak, że po włączeniu przycisku na kierownicy przełączały by się dwa przekaźniki, które zamieniały by miejscami przewody czujników i faz.
Przemyśl to jeszcze raz. Przekaźnik do takiej funkcji w pojeździe który jest 'wstrzasany' to z pewnością zły pomysł.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

Oczywiście, że zły. Nie mam zamiaru tego robić. Nawet rezystancja styku za duża. Przemyślę, czy na tranzystorach da się to zrobić. Ale i tak mi się tego robić nie chce. Sterowniki mają od razu te funkcje i taka proteza mało elegancka.
Sprawdził ktoś może jaki max prąd jest na wstecznym w sterowniku ml45?
Awatar użytkownika
noel841106
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2019, 12:16
Lokalizacja: Białystok

Re: Chiński sterownik Xinaoma-przeprogramowanie

Post autor: noel841106 »

Wpadłem wczoraj na pomysł, żeby do boczników prądu równiolegle podłączyć mosfeta i załączać go razem ze wstecznym.
Sterownik tak steruje mosfetami, by nie przekroczyć napięcia jakie odłoży się na boczniku prądowym. Do przodu jest to 30A, a do tyłu około 2A.
Gdyby mosfet włączony równolegle do bocznika zmniejszył jego rezystancję 15 razy sterownik na wstecznym powinien utrzymywać 30A.
Zmierzyłem więc rezystancje bocznika i wyszedł 2miliomy. Bardzo mało. Trzebaby jakiś bardzo dobry mosfet. Nie posiadam akuart takiego.
To zacząłem szukać wzmacniacza operacyjnego, który wzmacnia sygnał z bocznika do wejścia adc kontrolera. Ale takiego nie ma.
Więc w ten sposób nie będę próbować. Szukam sterownika, który generuje sinusa, ma wsteczny i ma na wstecznym duży prąd.
Nie będę tego próbować modyfikować w żaden sposób. Efekt może być mocno niepewny, a kilka stówek na sterownik to nie majątek.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ