SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hej,
temat troszkę się przewinął na forum, ale nigdzie nie znalazłem pełnego wyjaśnienia.
Podłączyłem przewody z wiązki antykradzieżowej sterownika.
Cały układ roweru działa prawidłowo. Zasilanie (stacyjka) jest podłączone do +BAT
W momencie połączenia z masą przewodu blokady silnika silnik powinien/przechodzi w stan blokady silnika.
Objawia się to tym, że do momentu poruszenia kołem nic się nie dzieje, prąd nie płynie.
Gdy poruszy się koło - "usztywnia się" ono i nie pozwala ruszyć roweru uniemożliwiając jazdę przez osobę niepowołaną.
Występują przy tym czasami drgania w przód w tył. W moim pojeździe sterownik pracuje wtedy z prądem ok. 13A, mocą ok. 700W.
Taki stan trwa kilkanaście sekund, po czy ta blokada wyłącza się - przechodząc (prawdopodobnie - sądząc z informacji na forum)
w stan zwarcia faz silnika. I już dalej nic się nie dzieje! W takim stanie pozostaje aż do wyłączenia blokady lub stacyjki.
Złodziej z pewnym, niedużym wysiłkiem bez problemu może odprowadzić lub odjechać rowerem.
Wg mnie stan "aktywnej" blokady koła, reagującej na jego poruszenie powinien się włączać za każdym razem,
gdy ktoś poruszy kołem, a po chwili wyłączać się dla oszczędności energii.

Proszę o wytłumaczenie czy w SABVOTONIE ML60 ta blokada rzeczywiście tak ma działać, czy to jest poprawne?
Jak ona działa w innych sterownikach mających taką funkcję?
Dlaczego ta blokada działa tylko jeden raz, a potem w zasadzie już nie chroni roweru.
Co to za "blokada antykradzieżowa", skoro złodziej po odczekaniu kilkunastu sekund może oddalić się z rowerem?
Proszę o wyjaśnienie.
Pytanie nie jest ani cyniczne, ani retoryczne - po prostu nie rozumiem tej koncepcji
i być może coś źle podłączam lub o czymś nie wiem.

I pytanie dodatkowe: w tej wiązce jest jeszcze brązowy przewód "faza silnika".
Do czego on służy i jak można go wykorzystać?

Pzw
K.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: Dede »

Bo to jest stwozone do współpracy z takim alarmem, najlepiej kup go sobie a on zrobi wszystko za Ciebie ;)
https://pl.aliexpress.com/item/33043900 ... 5c0fTWmu0r do sterownika ML- 60
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

OK,
Dede, a jak taki alarm dokładnie się zachowuje?
Czy tak jak samochodowy i w nim jest "aktywacja alarmu pilotem twz. włączenie czuwania"
a potem "otwieranie" roweru, czyli odblokowanie albo/i włączenie pilotem zamiast stacyjki?
Czy ma też czujnik położenia/przechylenia roweru i reaguje nie tylko na poruszenie kołem?
Czy ma jakiś "wyjec", który zaczyna wyć, gdy ktoś poruszy kołem/rowerem? Głośno?
I przede wszystkim, czy zadziała ZA KAŻDYM razem, gdy ktoś poruszy rower - to zawyje i zablokuje koło,
i potem znów przejdzie w stan czuwania, czy też tak jak mam teraz, tzn. tylko za pierwszym poruszeniem?
Będę bardzo wdzięczny za informacje! :)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: Dede »

Nie wiem jak działa bo znalazem tą informację na forum ze działa z tym alarmem i ma przewody do anti-theft.

Wydaje mi sie ze to tylko czujnik wstrząsowy i pilot do uruchomienia i wyłączenia alarmu.
Jak będzie uruchomiony alarm i będzie sygnał wstrząsowy to daje sygnał do sterownika blogowania koła na kilka sekund jak znowu będzie sygnał wstrząsowy to ponownie będzie sygnał do blogowania koła.
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hej Dede,
nie bardzo rozumiem.

Z tego co piszesz wynika, że nie testowałeś tego alarmu,
i że tak naprawdę nie wiesz jak on będzie działał (i czy w ogóle będzie działał).
To na co taka rada? Ja potrzebuję konkretnej sprawdzonej informacji, a nie rady, żeby kupić kota w worku.

Oczywiscie bardzo miło, że napisałeś info, ale nie wierzę w informacje podawane na chińskich stronach,
wszelkie podawane tam dane, specyfikacje itp. dopóki nie będą konkretnie sprawdzone i przetestowane.

Słowem, może jest jednak na forum ktoś, kto dokładnie wie jak działa blokada koła w SABVOTON ML-60
z alarmem tego typu (lub innym), przetestował taki alarm osobiście, użytkuje go,
wie jak się zachowuje i może to opisać i w związku z tym może z pełną odpowiedzialnością go polecić?

Pzw
K.
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Przecież użyłem skrótu myślowego ;)
Skoro silnik jest zapleciony w kole, to wiadomo, że blokując obrót silnika za pomocą sterownika - blokujemy koło! :D
Inaczej: to kontroler de facto blokuje koło, a całość kontekstu wątku wytłumaczyłem w pierwszym poście.
Sądziłem, że to jest zrozumiałe,
a wątek umieściłem w tym miejscu, bo dotyczy jednej z funkcji sterownika BLDC - SABVOTON ML60.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: WojtekErnest »

Tomek cytuje opis Dede "...sterownika blogowania koła na kilka sekund jak znowu będzie sygnał wstrząsowy to ponownie będzie sygnał do blogowania koła." :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hahahaha :)
No tak, też zauważyłem tę literówkę wcześniej, ale później zapomniałem ;)

A swoją drogą, aż dziw, że w temacie alarmu do ebajka nie ma na forum kogoś z wiedzą,
kto mógłby się takową podzielić :(
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: equid »

Wróć do tematu o sabvotonie ml i poczytaj kilka postów przed twoim postem
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hej equid,
albo ślepy jestem albo niekumaty, ale tam według mnie nikt nic nie napisał
na temat jakiegokolwiek sprawdzonego/użytkowanego przez siebie modułu alarmu podłączonego do SABVOTONA ML60
lub do czego służy przewód brązowy "faza silnika" w wiązce antykradzieżowej :(
Proszę oświeć mnie i zacytuj fragment, który masz na myśli, bo nie mogę go znaleźć,
a bardzo mi zależy, żeby dowiedzieć się więcej o kwestiach o które pytam :)
Awatar użytkownika
asolek
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 01 maja 2018, 9:14
Lokalizacja: TUREK

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: asolek »

Witam wystarczy zainwestować niecałe 50zł w alarm i wszystkie nurtujące Cię pytania znikną a zwłaszcza dotyczące brązowego przewodu. ML- 60 ma wyjścia pod alarm poprzez dwie wtyczki dwu pinową czerwoną i cztero pinową w której są tylko trzy piny,alarm ma dwie wtyczki które pasują do sterownika . Po podłączeniu alarmu i uzbrojeniu go pilotem , podczas próby odjechania lub odepchnięcia roweru zaczyna wyć alarm i po 1-2 sekundach zaczyna działać blokada koła . Jeśli zostawimy rower w spokoju puszcza blokada koła , lecz po ponownej próbie jechania lub pchania znowu blokuje koło. Podczas łączenia na krótko i zwieranie przewodów przy sterowniku blokada nie będzie działa . Wydaje mi się że zaspokoiłem twoja ciekawość odnośnie wiązki antykradzieżowej.
Ps. Najlepiej ta blokada działa przy ciężkim rowerze którego nie można podnieś jedną ręką żeby koło było w powietrzu podczas pchania.
krzysztof_EV_fan
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 01 kwie 2019, 20:13

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: krzysztof_EV_fan »

Hej asolek!
No o taką odpowiedź mi chodziło :)
Treściwie, konkretnie i na temat.

Jeśli sprawdziłeś i wiesz, że taki alarm tak właśnie działa - to już nic więcej nie potrzeba
i z Twojego postu wynika jasno, że rzeczywiście stosowanie samej blokady
(na temat której konfabulowali niektórzy przedmówcy, nie mając wystarczajacej wiedzy jak ona działa z alarmem),
czyli zwieranie przewodu sygnałowego do masy (bez alarmu) - jako środka antykradzieżowego raczej mija się z celem,
bo to funkcjonalnie działa w ML-60 głupkowato ;) choć być może w innych sterownikach jest inaczej.

Jeszcze raz dzięki!!!
I zaraz kupuję ten alarm :)

Pzw
K.
AdamRS6
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2018, 17:41

Re: SABVOTON ML60 - wiązka antykradzieżowa

Post autor: AdamRS6 »

jutro testuję chińczyka... dam znać co i jak
ODPOWIEDZ