Spalony sterownik? [Rozwiązany]

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Spalony sterownik? [Rozwiązany]

Post autor: chudybws »

Podczas wyciągania sterownika (KT48-30A) z skrzynki aluminiowa obudowa dotknęła śrubki od dampera co spowodowało mocne zwarcie.
Jakieś pomysły co mogło być tego przyczyną? Jak i czego szukać? Na razie sprawdziłem czy mosfety mają przejście do obudowy ale nie.
Sterownik nie włącza się- brak reakcji na przytrzymanie włącznika KT-LCD3. Na płytce nie widzę żadnych podymionych elementów. Jak sprawdzić czy sterownik padł na amen czy wystarczy coś wymienić? (mosfety?)
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2019, 16:49 przez chudybws, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Spalony sterownik?

Post autor: tas »

Zacznij od tego dlaczego na damperze jest moc, wygląda na jakieś niebezpieczne przebicie zasilania na ramę.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Przebicie do ramy ma żółty(c) od halli i biały(CS) który idzie z sterownika do silnika ale tam jest luzem.

EDIT:
Plus z Aku ma przebicie do ramy... Muszę znaleźć gdzie.
Mierząc napięcie z plusem na ramię jest 32,63V, normalnie 57V. Opór ramy? Szukać przebicia z głównego plusa czy to może być też któryś z kabelków balansujących?
EDIT2:
Miernik pokazuje przejście w wtyczce balansującej 1-7, 8-12 brak, 13-15 przejście i na 14,15 wyłącza się miernik
Sterownik w takim przypadku jest do odratowania? Nawet jeśli plus ma przebicie do ramy (co oczywiście muszę usunąć) to na obudowie sterownika powinien być -?
Czy to przebicie na ramę mogło być przyczyną rozjazdów na celach których bms nie mógł wyrównać?
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Spalony sterownik?

Post autor: AST034 »

chudybws pisze:
25 wrz 2019, 14:50
Przebicie do ramy ma żółty(c) od halli i biały(CS) który idzie z sterownika do silnika ale tam jest luzem.

EDIT:
Plus z Aku ma przebicie do ramy... Muszę znaleźć gdzie.
Mierząc napięcie z plusem na ramię jest 32,63V, normalnie 57V. Opór ramy? Szukać przebicia z głównego plusa czy to może być też któryś z kabelków balansujących?
EDIT2:
Miernik pokazuje przejście w wtyczce balansującej 1-7, 8-12 brak, 13-15 przejście i na 14,15 wyłącza się miernik
Sterownik w takim przypadku jest do odratowania? Nawet jeśli plus ma przebicie do ramy (co oczywiście muszę usunąć) to na obudowie sterownika powinien być -?
Czy to przebicie na ramę mogło być przyczyną rozjazdów na celach których bms nie mógł wyrównać?
To chyba logiczne, że skoro mialeś przebicie z plusa na rame i jakies niewielkie zwarcia to robily sie rozjazdy na sekcjach. Pousuwaj wszystkie zwarcia, zabezpiecz porzadnie instalacje i polutuj wszystko a nie spinaj kostkami, moze poza bateria, tu XT60/90 daje rade.

Generalnie ja bym rozpial aku i sprawdzil przewody od balansera i potem instalacje w bajku bo to mega dziwne.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spalony sterownik?

Post autor: WojtekErnest »

Czy ten BMS/aku nie został zalany ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Nie
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Spalony sterownik?

Post autor: gienek333 »

Jeżeli sterownik jest połączony do silnika, to te 32V mogło by wskazywać na przebicie przewodu fazowego do ramy (obudowy silnika). Przejścia, zwarcia mierzy się przy odłączonym aku. Odepnij też silnik od sterownika i sprawdź czy nie ma przejść do obudowy.
grafffik

Re: Spalony sterownik?

Post autor: grafffik »

sprawdz czy na pewno poszedł Ci sterownik. często w przypadku takiego mocnego przebicia idzie tylko manetka z dymem (wiem z doświadczenia). Niektóre źródła mówią również że mogą pójść halle w silniku - ale z doświadczenia wiem że jednak częściej idzie z dymem manetka.
(czasami idzie z dymem też i sterownik i manetka) :x
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Spalony sterownik?

Post autor: Dede »

Możliwe ze sterownik bedzie sprawny kwestia gdzie i jakie napiecie było. Nie wiem jak w tym sterowniku wygląda układ zabezpieczenia ale sabvoton ma zabezpieczenie do max 70V a najczęściej zasilany jest 20S wiec zabezpieczenie nie zadziała na naładowanej baterii.
Druga sprawa jak dostanie przebicia na zasilaniu 5V lub zwarcia to nic nie ochroni i sterownik pójdzie z dymem.

Napraw usterki i podłącz sterownik ale użyj bezpiecznik 5A jak będzie robił zwarcie to nie zrobi więcej szkód tylko bezpiecznik spali.
Jak sie uruchomił sterownik i nie zrobił zwarcia to mozna bezpiecznik 5A ominąć.
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Pakiet wyciągnięty i problem przejścia plusa znaleziony. Jedno z tych ogniw miało na 'obudowie' plusa. Oba ocierały o mocowania skrzynki do ramy. W tym.miejefu była tylko srebrna taśma bo pakiet nie był zabezpieczony podkładem panelowym na szerokość ogniw. Próbowałem sterownik podpiąć bez manetki ale wyświetlacz nie daje zamków życia. Napięcia z baterii do sterownika dochodzi.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Spalony sterownik?

Post autor: tas »

Tak z ciekawosci, oplacalo sie oszedzic 13zl na piance montazowej?
Byles o wlos od pozaru, np w nocy pdczas ladowania.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Pakiet był opiankowany cały, w tych miejscach było po prostu zbyt ciasno i nie zrobiła się warstwa pianki bo pakiet stykał się z skrzynką ;)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Spalony sterownik?

Post autor: Yasiu77 »

Też taką miałem zrobioną przez firmę skrzynkę gdzie wystawały w środku śruby akurat na ogniwie i ciasno było. Wywierciłem nowe otwory tak by trafiały między ogniwa, wymieniłem i spiłowałem łebki śrub na płasko, wsadziłem twarde zabezpieczenie i na koniec pianka by nic nie drgnęło.
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Teraz mam zamiar zalać śrubki wewnątrz skrzynki warstwą kleju na ciepło a ogniwa na szerokość zabezpieczyć jakąś pleksą co by nie było opcji przebicia
radex
Forumowicz
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2018, 22:12

Re: Spalony sterownik?

Post autor: radex »

Słabo wygląda to ogniwo na tym zdjęciu. Nie ma w nim dziury?
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Ogniwa już wymienione, te dwa przetarte i jedno na którym było widać początku korozji.

Pytanie co z sterownikiem? Ktoś się zajmuje naprawą i czy wgl naprawa jest możliwa?
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Spalony sterownik?

Post autor: chudybws »

Po dokładniejszych oględzinach sterownika okazało się że od zwarci poszła ścieżka na płytce. Kawałek linki miedzianej i cyny załatwiły sprawę, sterownik ożył.

Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ