Sterownik nie chce się włączyć

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: Witt »

Hej kupiłem 2 lata temu klasyczny tani sterownik z wyświetlaczem. Nie sprawdzałem go do tego miesiąca. Objaw taki. Obojętnie czy podłącze jeden podzespół, wszystkie czy tylko sam LCD system się nie włącza. Wciskam przycisk niby system startuje, ale nie chce podtrzymać napięcia. Po puszczeniu przycisku wyłącza się. Szukałem przez 2 tygodnie co może być, jaki układ może za to odpowiadać. Ale nic w sieci nie znalazłem. Barmal podpowiedział, by szukać układu podtrzymującego napięcie, ale po przejrzeniu sieci są setki pomysłów, więc uznałem że może szanowne grono będzie miało jakiś szybki pomysł.
1. Pytanie pierwsze: gdzie ten układ podtrzymujący powinien być zlokalizowany w kontrolerze? (co byłoby logiczne), czy w lcd.
2. Pytanie drugie: czym może być wysterowany procesorem czy jakimś prostym tranzystorem / mossfetem? Temat beznadziejny system do wyrzucenia?, czy jest szansa na walkę? niestety nie mam drugiego systemu by sprawdzić co może być spalone.
Siedziałem i sprawdzałem organoleptycznie. Poszedł alkohol na podzespoły i grzeje się w controlerze jedna dioda, ale od sterowania mosffetami od faz, może jest jakiś system diagnostyczny który wykrywa usterkę wewnętrzną kontrolera, ale to tylko konfabulacje.
Dede
Forumowicz
Posty: 2082
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: Dede »

A może przełącznik jest zepsuty i po wciśnięciu powinien byc włączony i cały czas załączony po ponownym naciśnięciu wyłącza?
Czy to jest przełącznik chwilowy i elektronika podtrzymuje napięcie?
Daj foto jak wygląda co to za model sterownika.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: Yasiu77 »

A może da się ominąć ten lcd i bez niego spróbować odpalić sterownik jak w np. kt lcd3 zwierało się wychodzące ze sterownika niebieski i czerwony?
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Sterownik nie chce się włączyć xll56

Post autor: Witt »

To zwykły zwierny przycisk, model kontrolera to XLL56, wyświetlacza S.WDOM. Włączanie kontrolera niestety przez ten LCD. Próbowałem bez oczywiście, ale napięcia sterowania się nie pojawiają.

Wyświetlacz S.WDOM. Włącza się i działa tylko przy przyciśniętym przycisku
Obrazek

Sterownik taki:
Obrazek
Podobny do tego tylko sobie ebs zamówiłem ekstra:
https://www.dhgate.com/product/electric ... 44853.html
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: tkoko »

A próbowałeś zewrzeć czerwony z niebieskim (dla pewności przez opór 0.5 - 1k) jak sugerował Yasiu77. Skoro na przycisku Ci włącza to "zewnętrznym" przyciskiem również powinien Ci się włączyć. Niemniej jednak jest jakiś problem ze sterownikiem, skoro się wyłącza. Być może jakieś przeciążenie.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: Witt »

Niebpróbowałem mówicie że niebieski:) spróbujemy 1kohm. Ta wtyczka z tego co widze tez jest dziwnie podłaczona przez chińczyków . Niebieski z żółtym... sprawdze to dzisiaj. Amacie gdzieś schematy tych naszych sterowniczków?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik nie chce się włączyć

Post autor: tkoko »

schematy wtyczek :D
Załączniki
sterownik.jpg
ODPOWIEDZ