Nowy sterownik FOC XA2

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Tym razem mam przyjemność zaprezentować kolejną, mniejszą wersję sterownika, czyli: XA2
Wymiary Płytki: 150 x 80mm
1
1
2
2
Ciąg dalszy nastąpi :-)

Link do aplikacji na Androida: klik
Pining:
XA2d_Pining.pdf
PiningXA2
(305.79 KiB) Pobrany 229 razy
Link do aplikacji na Androida: klik
Pining:
XA2d_Pining.pdf
PiningXA2
(305.79 KiB) Pobrany 229 razy
Aktualizacja softu:
XA2b_1.1.65_4011.hex
=> Zmniejszona czułość zabezpieczenia przerwania przewodu masy na manetce.
=> Zmiana w Bootloaderre: do tej pory aby wyjść z trybu bootloadera należało wyłączyć sterownik, zewrzeć pin 6 (boost) do masy i ponownie włączyć.
Obecnie sterownik po wejściu w tryb bootloadera czeka 30 sekund i gdy nie pojawi się aktualizacja, wychodzi z niego z zapamiętanymi parametrami.
Uwaga! Po wyjściu z bootloadera należy ostrożnie sprawdzić czy silnik poprawnie kręci. Jak przed wejściem.
Po każdorazowej aktualizacji należy przeprowadzić autonaukę na zasilaniu z ograniczeniem prądowym!
=> Wyrzucona opcja powrotu do ustawień fabrycznych.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2020, 14:45 przez barmal, łącznie zmieniany 3 razy.
Adam333
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 12 paź 2018, 20:41

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Adam333 »

Jaka ma być planowana moc ???, jak będzie koło 80a z baterii przy 72v to zapisuję się w kolejce :)
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: eMdzeJ »

super, jak będzie nie później niż w lutym to chętnie wezmę.
Xantus
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 12 maja 2018, 12:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Xantus »

Ale teaser...czekamy na więcej info, jeżeli będą na poziomie Barmala X4 to piszę się na tą XA2 zamiast XA3 ;)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Postępy:
1
1
2
2
3
3
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: slow »

Na jakich tranzystorach jest końcówka mocy?
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Rugos »

Rozmiarowo coś między X2 a X4. Zdradź jakia moc będzie w nim drzemać ;)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Cel jest szczytny, 4 do 5 kW
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kinats »

a ile max obrotów elektrycznych będzie się dało wycisnąć w tym mniejszym? :)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

1
1
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

kinats pisze:
26 lis 2019, 0:56
a ile max obrotów elektrycznych będzie się dało wycisnąć w tym mniejszym? :)
Tyle samo jest we wszystkich :-)
Testowałem go do 50000. Program jest zoptymalizowany dla max 30000rpm elektrycznie. Przy czym najlepiej się czuje w zakresie do 20...25000.
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: elektrotonus »

Będzie to sterownik plug and play ? Z opcją samonauki, czy będzie wymagał takich samych zabiegów konfiguracyjnych jak poprzednie wersje ?
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Autonauka:
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: elektrotonus »

Brawo Ty ! Jeszcze do pełni szczęścia brakuje obsługi tempomatu?
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Adam333
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 12 paź 2018, 20:41

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Adam333 »

Możesz bardzo orientacyjnie powiedzieć kiedy będzie dostępny i jaka +- będzie cena tego cuda :-) ?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Tempomat też jest. I kierunkowskazy i światło stopu (stop jeszcze w trakcie programowania..) i profile i wszystko inne z poprzednich wersji.
Tempomat:


Co do ceny i dostępności, jeszcze nic nie wiem. Na razie trzeba dorobić do niego obudowę.
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kinats »

no a jak by było bez obudowy? to ile i na kiedy ? :P :D
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Bez obudowy 650 i kilka dni na polutowanie.
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kinats »

kurna, to ja jednego wezmę, tylko w najgorszym okresie się sprawa wyjaśniła, muszę poczekać na odblokowanie budżetu. Ale części możesz szykować powoli :P Jak kasa będzie w kieszeni to będę machał łapką :)
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: eMdzeJ »

Będzie obsługa pas? taka jak poprzednio czy tak jak w MPE?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Pas działa jak dotychczas. Nie za bardzo wiem jak to jest w MPE rozwiązane...
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Na filmie jest wprawdzie XA3-ka ale kierunkowskazy są również w XA2-ce.
Adam333
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 12 paź 2018, 20:41

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Adam333 »

Kiedy będziesz mógł oficjalnie zaprezentować nowe sterowniki z cenami i obudowami ? Podasz na jakie moce są one przygotowane, bo potrzebuję sterownik na 20s i 80a i nie wiem czy xa2 wystarczy czy trzeba będzie inwestować w xa3 ;-) ?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Na razie niestety, choć bardzo bym chciał nie mogę nic konkretnego powiedzieć. Obudowa jest w trakcie "tworzenia", czyli podstawa i dekiel. Jeden egzemplarz XA2-ki poszedł do forumowicza jako obiekt testowy i czekam niecierpliwie na wyniki :-)
Wycena płytki u producenta zaś powinna być niebawem gotowa.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Otrzymałem wstępny projekt obudowy, który tak oto wygląda:
1
1
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: miki »

Profesjonalna robota, pełen szacunek.
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: elektrotonus »

Fajny plaski ;-) Wejdzie idealnie w wąskie ramy o szerokość 10 cm. Może kiedyś zagości w samuraju zamiast sabvotona mini ;-) ?
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: glebor »

barmal, zaproponuj zamiennik sabvotona 200setki na 15-20kW, jakbym ja miał sterownik do 108V na 200A to nie szukałbym asi, kellyu, sabvotonów itp... wolałbym mieć jakąś gwarancję w PL, nawet jakbym miał zapłacić ciut więcej niż za sabka
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
Majster
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Majster »

20 kW? Ojj ktoś tu chyba ma watowicę :)
Buduję lekkie pojazdy elektryczne dla czystej zabawy.

Mój świat rowerów elektrycznych - zdjęcia, budowa, ciekawostki:
http://facebook.com/RoweryElektryczneDiscovery
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

glebor pisze:
06 sty 2020, 22:27
barmal, zaproponuj zamiennik sabvotona 200setki na 15-20kW, jakbym ja miał sterownik do 108V na 200A to nie szukałbym asi, kellyu, sabvotonów itp... wolałbym mieć jakąś gwarancję w PL, nawet jakbym miał zapłacić ciut więcej niż za sabka
Zrobić można wiele, jednak nikt tego nie zapłaci. przy tranzystorach do 150V cena wzrasta eksponencjalnie i średnio trza za sztukę jakieś 7 ojro wyłożyć. A trzeba by ich z 18, na przykład IRFP4568PBF. Do tego dochodzi większa płytka z grubą miedzią min 70µm. To wszystko w obudowę najlepiej frezowaną + jakiś dekiel... i tu już zdecydowanie przeskoczyłeś cenowo Sabka czy innego sterownika :-)
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: glebor »

ja nie choruje ale ludzie się naoglądają na tych youtubach i chcieliby gógwie co. Gdyby nawet konstrukcja obsługiwała 96V byłoby bardzo spoko z mosfetami do 100V. Fakt faktem, że sabek w całości przy imporcie wychodzi mniej więcej po 560zł w hurcie taka 150tka, ale wolałbym produkt krajowy, droższy i bezawaryjny, z możliwością naprawy na miejscu. Gdyby takie cudo poszło za 8-9 stów, to byłaby fajna opcja, barmal, gdybyś całe wykonawstwo przeniósł np do chin :D Sabek ostatnio daje dobre ceny, ale i wsadza gorsze mosfety i trzeba pilnować na czym są robione...

A tak wogóle, to mój 500tny post na nowym forum :) Pewnie jak zwykle nic nie wniesie do dyskusji, ale dobry sterownik z checią bym przytulił w rozsądnej cenie, pewnie nie tylko ja ;)
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

glebor pisze:
08 sty 2020, 0:11
ja nie choruje ale ludzie się naoglądają na tych youtubach i chcieliby gógwie co. Gdyby nawet konstrukcja obsługiwała 96V byłoby bardzo spoko z mosfetami do 100V. Fakt faktem, że sabek w całości przy imporcie wychodzi mniej więcej po 560zł w hurcie taka 150tka, ale wolałbym produkt krajowy, droższy i bezawaryjny, z możliwością naprawy na miejscu. Gdyby takie cudo poszło za 8-9 stów, to byłaby fajna opcja, barmal, gdybyś całe wykonawstwo przeniósł np do chin :D Sabek ostatnio daje dobre ceny, ale i wsadza gorsze mosfety i trzeba pilnować na czym są robione...

A tak wogóle, to mój 500tny post na nowym forum :) Pewnie jak zwykle nic nie wniesie do dyskusji, ale dobry sterownik z checią bym przytulił w rozsądnej cenie, pewnie nie tylko ja ;)
No i tu pewnie pies pogrzebany, jeśli chodzi o awaryjność Sabków, że tak powiem na własne życzenie...
Teoretyzując, jeśli mamy tu do czynienia z tranzystorami skoncypowanymi przez producenta do 100V max a konstruktor sterownika założył sobie granicę 84V to ma do dyspozycji jakieś 15-16V rezerwy. Teoretycznie. Praktycznie dochodzi do tego równania kilka niewiadomych jak stopień naładowania aku, stan aku, prąd regena czy tzw. "ruski mod". Nie wspominam o tolerancjach części w sterowniku, czyli pomiar napięcia, pomiar prądu itd...
Technicznie postrzegając te 15V rezerwy to niezbyt dużo!
Co się zatem dzieje jadąc przy napięciu 84V z do pełna naładowanym aku, regenem ustawionym na maksymalną granicę lub bez niej?
Popkorn!
Co się dzieje jadąc z przewoltowanym Sabkiem i pełnym aku z góry hamując regenem?
Popkorn!
Co się dzieje jadąc przy napięciu 84V z "ruskim modem" ale niepełnym aku i hamując regenem?
Popkorn!
Dlaczego? Ano właśnie! "Poprawiając" parametry prądowe sterownika zapominamy często o "automatycznej" poprawce tych samych parametrów ale w drugą stronę. Czyli omijając Lemy do pomiaru prądu aby poprawić przyspieszenie powiedzmy o faktor 1,5 zapominamy o tym samym faktorze dla prądu regena. Tym samym pompujemy o ten faktor większy prąd w aku. I jeśli mamy szczęście i niezbyt naładowany ku to git. Jeśli nie to...
Popkorn!

Coś mnie znowu wzięło :-)

Reasumując, 96V z aku przy 100-woltowych fetach to tak jakbym siedział na gałęzi, piłował ją i się zastanawiał czy w końcu spadnę :-)
Pytanie w tym wypadku nie brzmi czy spadnę tylko kiedy!
Tym samym, czy Sabek czy inny sterownik przy tym napięciu i fetach na 100V pojedzie? Zapewne tak. Ale pytanie brzmi: ile i jak długo?

Jeżeli jeszcze producent dodatkowo chce zaoszczędzić i montuje niższej jakości tranzystory to...wiemy czym to się skończy.
Popkornem na własne życzenie :-)

Jeśli chodzi o przeniesienie produkcji w rejony Dalekiego Wschodu...tu jestem sceptycznie nastwiony. Nie dlatego że mam coś na przeciwko a jedynie przez niezbyt dobre produkty mnie interesujące typu płytki i inne "coś" tego typu, jak podrobione tranzystory czy coś. Konkretnie, odchodzący lakier antalutowniczy, niezbyt dobra tolerancja otworów czy grubość miedzi w warstwach wewnętrznych.
Zapewne ktoś mógłby tu powiedzieć, to trzeba było sobie zamówić grubszą miedź. Tak zgadza się ale wówczas cenowo ląduję w rejonach Technoserwisu z Gdańska! Nie wspominam tu o kosztach ewentualnie dodatkowych, typu cło, podatki itd.
Próbowałem z ciekawości ale moje płytki nadal zamawiam w Technoserwisie!

Ot taki głupi jestem i nie uprwiam tu kryptoreklamy :-)

Testowałem też obsadzanie płytek u producenta w Chinach (konkretnie, kalkulator online) i przy zastosowaniu części mnie interesujących cena była zdecydowanie europejska!
Tym samym nie chciałbym tu w żaden sposób deklasyfikować produktów z Chin, wręcz przeciwnie ale przy moich, że tak powiem "homeopatycznych" ilościach nie mam co zaczynać uczyć się chińskiego :-)
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: glebor »

Barmal, po pierwsze szacun za obszerne wyjaśnienia, za ewentualne przyczyny uszkodzeń sabka :)
Miałem na myśli max napięcie w pełni naładowanego aku 22S.

Co do jakości płytek z chin to potwierdzam własnym doświadczeniem. Nośność prądu na ścieżkach wogóle nie jest realizowana, wygląda to tak, że + i - ma cieniutką miedzianą, ale szeroką na pół centymetra ścieżkę, gdzie nadlana jest mocno cyna i ona przewodzi głównie prąd od wejścia plus jest puszczony kabel po ścieżce normalnie zalany cyną do nóżek mosfeta, drugi kabel na minus też do nóżek po całej długości ścieżki się rozchodzi, a między fazowymi jest wylana gruba ścieżka z cyny. Tanie i dość niezłe w sumie rozwiązanie... płytka ma za zadanie przenosić tylko sygnały. Jak się rozbierze sterownik z chin, to wygląda jak mój wzmacniacz unitra/radmoor naprawiany 15x lutownicą transformatorową, ale najważniejsze, że działa :D

Twoje sterowniki wyglądają bardzo bardzo estetycznie, jak chińczyk zrobi to dba tylko o wygląd zewnętrznej obudowy no i niską cenę, żebyśmy jako importerzy mieli jakiś grosz dla siebie :)

Wracając do sabvotonów nie neguję, bo po modach się psują i to często. Cały zabieg moim zdaniem sklepy robią specjalnie, bo w przypadku jakichkolwiek modyfikacji gwarancja leci do śmieci, a zdesperowani klienci zanim jeszcze sprawdzą czy sterownik działa zamiast pojeździć, zobaczyć, czy sterownik jest wolny od wad fabrycznych, bo zawsze jakiś mosfet może się trafić gorszy, który walnie sam z siebie... to po wyjęciu z pudełka naczytają się na blogach po obejrzeniu kilku filmików po przyjściu paczki od razu zabierają się za zmianę softu, za ruski mod a potem podłączą silnik i faktycznie po chwili jest popkorn
***(dla niewtajemniczonych popcorn to efekt wybuchnięcia mosfeta w sterowniku)***
Coś w tym wszystkim jest że rzeczy które chodzą blisko 10% granicy górnego zakresu szybko szlak trafia... jak mój telefon od przetwornicy bo zaoszczędziłem 1$ u spaliłem telefon warty kilkaset zł...
Ja niekiedy zdejmowałem ze sterowników jeden bocznik i efekt był mega, większy sterownik, zimny małe straty na końcówce mocy, nieco lepszy zasięg... No i można było z rowerem cuda wyprawiać i 0 problemów...
Też jestem zdania że lepiej kupić taki sterownik na jaką moc został przeznaczony, niż ryzykować samoczynnym uszkodzeniem sprzętu, pożarem i unieruchomieniem w najmniej oczekiwanym momencie. Sabki są np 45, 80, 150, 200, 300A zdecydowanie uważam, że jak chcemy jeździć na 70A, to kupujemy sabka 80, albo przyszłościowo 150tkę, niż katujemy wersję 45A...

A co do sterownika twojego, którego temat dotyczy, słyszałem że coś działa z tensometrem. Wczoraj nawet na czacie się rozwinęła dyskusja, że brakuje porządnego supportu, który by obsługiwał czujnik tensometryczny :) powoli się pojawiają tyle, ze są mega drogie, ale jest jakieś światełko w tunelu ;) -> fajnie.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Oj tam... jak mogę to pomogę :-)
Jestem człowiek techniczny i lubię to co robię. A że mnie kilka lat temu wzięło na sterowniki, silniki i tego typu sprawy to i trochę doświadczyłem i nie widzę problemów aby się tym dzielić. Problem w moim wypadku polega na tym, że czytając wątki na tematy w których mógłbym pomóc są stosunkowo czasochłonne i za każdym razem po przeczytaniu powtarzam sobie, wieczorem odpiszę....
A wieczorem.. zapominam :-)

Cały "pic" polega na tym, że ludzie robią modyfikacje w elektronice zapominając o ewentualnych konsekwencjach. To tak jak mój sąsiad kiedyś pochwalił mi się o zmianie parametrów silnika w samochodzie. Dumnie oznajmił mi, teraz mam z 2 litrów diesla zamiast 110 koni 140!!
Po 6-ciu miesiącach wymieniał sprzęgło a po jego wymianie sprzedał samochód. Stwierdził, że samochód do dupy...

To, że sprzęgło mogło nie być skoncypowane na tą moc nie dotarło do niego. A silnik miał ówczas niecałe 50kkm.

Analogicznie odnosi się to do sterowników. Jeśli nadlejemy bocznik to zapewne sterownik, czyli jak większość "podlewaczy" twierdzi pociągnie ale w konsekwencji może to się skończyć na przykład nadmierną temperaturą na podlanych cyną ścieżkach. A że cyna ma mniejszą przewodność niż miedź to poskutkuje to w efekcie skropleniem cyny. Cyna z kolei kapnie na coś tam i znów popkorn....Czyli reakcja łańcuchowa. Drugą sprawą jest przechwalanie mocy czyli wyciąganie 15 czy 20kW z huba. Pytanie powinno brzmieć, jak ta domniemana moc i prądy rzędu 500A odnosi się do sprawności UKŁADU i oddawanej mocy na kole? Następne pytanie jaka jest faktyczna moc i prąd ale nie chwilowa tylko przy tym prądzie powiedzmy przez 3 godziny? Czy faktycznie sterownik i silnik są w stanie oddać aż tyle? Osobiście, wątpię!
Ale może to takie prawa rynku i ludzi, którzy muszą z tego żyć i aby w tym biznesie przetrwać...

Można by w wypadku ewentualnej usterki powiedzieć, aj tam przy tych cenach sterowników to "jeden pies", kupię nowy... Pytanie tylko: komu szkodzimy?
Niby sterownik tani i można kupić sobie drugi ale z drugiej strony ile produkujemy śmieci, dlaczego i po co...?
Tak jak sam doświadczyłeś z telefonem i tanią ładowarką...
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kriskov »

Pas działa jak dotychczas. Czytałem dyskusję na temat pasa w poprzedniej wersji i jakoś nie była zachwycająca, ktoś tam się poddał w końcu podczas prób. Sterownik w tej wersji rozmiarów jest super, nawet mega :), ale w końcu nie wiem co z tym pasem czy on jest jakiś problematyczny czy jak, czy może istnieje jeden sprawdzony przepis (schemat), Rozumiem że pas ma stopnie wspomagania w sensie kilka tak? I np. z telefonu można je zmienić?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: EV-Maniak »

Kiedy będzie najlepszy sterownik na świecie ? 😉
Coś przegapiłem, może już jest po cichu sprzedawany?
Ile będzie miał ostatecznie w piku amperków?

Pozdro dla GENIUSZA 👍😉
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Pas działa na tarczach 5 i 12-to magnesowych. Tak testowałem u siebie na stole.
Sama funkcja ogranicza się do zwolnienia manetki. Czyli kiedy pedałujemy, manetka jest aktywna.
Zamysł był taki aby jeśli ktoś chce jeździć na pasie, może zamiast manetki zainstalować potencjometr i nim dozować prąd/moc wedle potrzeb. Stopni wspomagania w zależności od kadencji nie ma.

Na razie nie mam obudowy, która niebawem powinna do mnie dotrzeć i zaczynam testy na bajku. Tak więc na razie pozostaje mi jedynie testować na „sucho” i czekać :-)
Założenie było przynajmniej 200A fazowego i 100A aku. Testy pokażą jak będzie :-)
Xantus
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 12 maja 2018, 12:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Xantus »

@barmal
Dobrze widzę że obudowa będzie miała 3cm grubości?
Czy jak by się brało samą płytkę to wystarczy dołożyć radiator?
Będziesz miał możliwość przetestowania działania na przekładniówce?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Taki jest plan. Sama płytka z częściami ma 22,5mm tak więc reszta to alu i dekiel.
Płytki nie testowałem bez radiatora więc nie powiem ile stopni/prądu/mocy wytrzyma.
A co się przekładniówki tyczy to teraz "ujeżdżam" silnik przemysłowy 8 magnesów i niecałe 5000 obrotów mech. Kręci dobrze. Jednak na przekładniówce go nie testowałem.
Xantus
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 12 maja 2018, 12:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Xantus »

Jeżeli soft jest identyczny jak w Barmalu X2 to znowu będę miał problem z ruszaniem którego nadal nie rozwiązałem. Na tym https://www.aliexpress.com/item/3292294 ... ynTmu&mp=1 blokowcu ciągnie w miejscu jak traktor ale silnik nawet podczas zwykłej jazdy w 5 minut ma ponad 130C a na X2b ustawionym na 55A i 120A w fazy nie dałem rady go w takim samym czasie na tej samej trasie nawet do 100C zagrzać.

Pytam o radiator bo zakładam że jak kupię samą płytkę drukowaną to będzie bez tej aluminiowej podstawy jak jest w x2b. Chcę XA2 zamontować do aluminiowej ściany pojemnika na baterię tak by robiła za radiator ale jak będzie oryginalny kawał amelinium to jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Przez zastosowanie bardziej pojemnego procesora mogłem poszaleć z softem i mocno zmieniłem sekwencję startu. No i oczywiście innymi fukcjami, które mnie od dłuższego czasu męczyły ale ograniczony byłem pamięcią.

Amelinium musi być :-)
Niestety ciągle czekam na podstawy i dopóki ich nie dostanę nie mogę ani testować ani tym bardziej sprzedać.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

Niestety obudowy do mnie do tej pory nie dotarły. Forumowy kolega po otrzymaniu prototypu sterownika w grudniu przestał się odzywać i niestety nie wiem co się dzieje a tym bardziej czy i kiedy je dostanę. Z tego tytułu powstał plan B i tak wygląda:
Podastawa
Podastawa
I podstawa z deklem:
Podstawazdeklem
Podstawazdeklem
Teraz "tylko" wyfrezować i testy...
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Eryk »

barmal pisze:
07 lut 2020, 18:51
Niestety obudowy do mnie do tej pory nie dotarły. Forumowy kolega po otrzymaniu prototypu sterownika w grudniu przestał się odzywać i niestety nie wiem co się dzieje a tym bardziej czy i kiedy je dostanę. Z tego tytułu powstał plan B i tak wygląda:
Alu.jpeg
I podstawa z deklem:
AluDek.jpeg

Teraz "tylko" wyfrezować i testy...
Powinno iść z górki, teraz podesłać to do firmy na frezarkę i w mgnieniu oka będzie solidna obudowa ;)
Xantus
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 12 maja 2018, 12:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: Xantus »

A dałoby radę przerobić projekt tak by obudowa była jak najkrótsza? Może uda mi się zmieścić pod ramę a nie z boku.
A może koncepcja obudowy jak z phaserunnera?
szkuba
Forumowicz
Posty: 438
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: szkuba »

kriskov pisze:
15 sty 2020, 22:13
Pas działa jak dotychczas. Czytałem dyskusję na temat pasa w poprzedniej wersji i jakoś nie była zachwycająca, ktoś tam się poddał w końcu podczas prób. Sterownik w tej wersji rozmiarów jest super, nawet mega :), ale w końcu nie wiem co z tym pasem czy on jest jakiś problematyczny czy jak, czy może istnieje jeden sprawdzony przepis (schemat), Rozumiem że pas ma stopnie wspomagania w sensie kilka tak? I np. z telefonu można je zmienić?
Jeśli soft jest ten sam co x2f i udało mi się go pożenić z czujnikiem nacisku więc XA2 pewnie też da radę podłączyć :D :
viewtopic.php?f=18&t=2147
rower był na zlocie i parę osób łącznie z barmalem jeździło. rozwiązanie jest przetestowane przez cały sezon i działa duużo lepiej niż jakikolwiek PAS. Szczególnie da osób które chcę jeździć bardziej rowerowo. Zainteresowanych rozwiązaniem zapraszam do kontaktu (sorki barmal za prywatę ale uważam że tylko z twoi sterownikiem dało radę to zrobić w taki prosty a zarazem skuteczny sposób :))
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kinats »

szkuba pisze:
08 lut 2020, 23:35
Jeśli soft jest ten sam co x2f i udało mi się go pożenić z czujnikiem nacisku więc XA2 pewnie też da radę podłączyć :D :
viewtopic.php?f=18&t=2147
rower był na zlocie i parę osób łącznie z barmalem jeździło. rozwiązanie jest przetestowane przez cały sezon i działa duużo lepiej niż jakikolwiek PAS. Szczególnie da osób które chcę jeździć bardziej rowerowo. Zainteresowanych rozwiązaniem zapraszam do kontaktu (sorki barmal za prywatę ale uważam że tylko z twoi sterownikiem dało radę to zrobić w taki prosty a zarazem skuteczny sposób :))
Było chyba wspominane, że PAS służy do odblokowania manetki po prostu, więc nie działa jak standardowy PAS, inna sprawa, że przy mocniejszych choć trochę konstrukcjach, działający PAS w klasycznej wersji to bzdura jakaś.
Czujnik nacisku, tensometr, z założenia, to coś całkiem innego niż PAS, to tak jak by porównywać joystik który ma mikrostyki, do proporcjonalnego, na potencjometrach. Tensometr ogarniesz dość sensownie na każdym sterowniku który ma FOC, na innych troszku to bardziej skomplikowane by było, żeby działało sensnownie. Na FOC w najgorszym razie, cza by to przepiąć przez mikrokontroler który udawał by manetkę.
szkuba
Forumowicz
Posty: 438
Rejestracja: 18 lis 2018, 20:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: szkuba »

Jeździłem na różnych konstrukcjach i czujnik nacisku działa bardzo intuicyjnie zwłaszcza przy dużych mocach. Jak zatem miałby działać PAS aby żeby było to zadowalające?
przeróbki na rower elektryczny https://www.elektrorider.pl/
czujnik nacisku Sempu T4, Erider T9, ori Chińskie lub Open firmware Kuteng
także dla dzieci 8-12lat z czujnikiem nacisku. naprawy TSDZ2
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: kinats »

dla mnie osobiście PAS to nieporozumienie przy jakichkolwiek mocniejszych konstrukcjach. No chyba że działający tak, żeby zalegalizować manetkę, tak jak zdaje się w XA2 było, że manetka nie działa, póki PAS jej nie aktywuje. Tensometr ma jedną zasadniczą wadę ;) Trzeba mieć czujnik, który zmierzy moment na korbie wytworzony. Tak czy inaczej, to jedyne słuszne rozwiązanie, przy rozważaniu elektryka który będzie miał nawiązywać do klasycznej jazdy rowerowej, w pełnym zakresie mocy :)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: barmal »

No i jest :-)
1
1
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowy sterownik FOC XA2

Post autor: EV-Maniak »

Przepiękne, aż mam ciary 👍😉
ODPOWIEDZ