Kontroler BLDC homemade project 20kW

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Planuje zrobić własny projekt sterownika z 60 sztuk mosfetów IRF135B203 orginał Infineon Technologies.
Zasilanie 26S do 109,2V sterownik będzie zaprojektowany do 120V a mosfety użyte są do 135V
Prąd przewidziany maksymalny tego sterownika 240A z bateri i 600A międzyfazowy.
Prąd przewidziany do użytku 150A~200A z bateri i prąd międzyfazowy 300A-500A.
Max moc sterownika do 28kW, moc którą chce używać normalnej pracy do 20kW
Sterownik będzie podpięty do silnika QS273.

Długo myślałem jaki układ sterujący użyć i wypadło na układ kontroli VESC od benjamin vedder, ma duże możliwości programowania i dostosowania do swojego projektu.

Projekt dopiero jest do przemyślenia jak są pytania to postaram odpowiedzieć.
Trakcie budowy będę dopiero sie uczył zagadnienia sterownika więc podejrzewam ze na pewno będę problemy budowie sterownika o dużej mocy.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Jak będzie dobrze działać sterownik z QS273 możliwe ze zamówię inną ramę dla takiego mocnego zestawu.
Narazie będę testować na sparku i zobaczę jak będzie sprawować taki zestaw.

Pracę juz idą, aktualnie robię 60 otworów pod mosfety podkład aluminiowy o grubości 5mm.
Załączniki
20191120_195330-1512x2016.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Nie miałem za dużo czasu, ale udało zrobić przez ten czas schemat sterownika.
Nie jest kompletny schemat jak znajdzie się czas do zrobię następne brakujące części.
Załączniki
1580174132439.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Przepraszam ze piszę post za postem, ale nie wiem dla czego wyświetla jeden obrazek na jeden post a nie kilka.
Później 60sztuk IRF135B203
Załączniki
20200128_023626-2954x1242.jpg
Ostatnio zmieniony 30 sty 2020, 19:59 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

Ładnie Ci idzie. Jak byś chciał zastąpić boczniki czujnikami Halla to mogę podesłać te niebieskie z Sabka.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Zastanawiałem użyć przetwornik prądowy ale zasilanie jest ich ±15V musiałbym tez przystosować cały układ kontroli prądu.
Zastanowię się na tą ofertą przetwornika prądowego narazie mam przystosowany do pomiaru bocznika cały układ.

Poniżej foto driver do mosfetów, użyłem płytki uniwersalnej szybciej było poskładać może przyszłości będzie dedykowana pod wymiar.
Załączniki
20200128_115924-1512x2016.jpg
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

Od razu zapodaj przewody ekranowane między wyjściem driverów a bramkami MOS'ów. Jak budowałem inwerter spawalniczy to bez ekranów ani rusz. Pod obciążeniem tranzystory mocy odchodziły w niebyt. Pojawiały się jakieś sprzęgi pasożytnicze, widoczne na oscyloskopie. Spawara działa do dziś. Mieści się w trochę większej kieszeni.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Eryk »

Kibicuje, jestem ciekawy co z tego wyjdzie :) Sporo osób chce coś zbudować w oparciu o vesc, niestety z tego co widzę projekty umierają bez efektów. Nasz forumowy spec od sterowników Barmal też złożył doświadczalnie sterownik w oparciu o vesc, niestety nie przetestował go do końca i zaniechał rozwoju, podejrzewam że całą energię włożył w własny sterownik. Może coś podpowie w temacie ;) Sporo tranzystorów do wysterowania, ciekawe jak to się będzie zachowywało.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

Zasilanie kolega zrobił solidne, to powinno dać radę spokojnie wysterować MOS'y, ale niestety to nie są najistotniejsze kwestie w układach impulsowych. Ogromną rolę stanowią kondensatory odsprzęgające zasilanie, prowadzenie mas i innych ścieżek PCB. Czasami może się okazać, że bez poprawnie zaprojektowanego PCB układ pod dużym obciążeniem zdechnie.
Na liniach zasilania, blisko wyprowadzeń driver'ów trzeba zamontować różne typy kondensatorów; poliestrowe, tantalowe, itd. Mają one na celu filtrowanie pików prądowych na owych liniach w pełnym spektrum częstotliwości. Jak wykazuje praktyka po liniach zasilania, masach przedostaje się najwięcej syfu na resztę układu. Na dobrym oscyloskopie idzie to dokładnie zaobserwować. Nie przypadkowo wykonuje się PCB wielowarstwowe. Część miedzi w głębszych warstwach stanowi swoisty ekran. Barmal wspominał nawet o PCB 6-ścio warstwowym.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Jestem ciekawy czy uda sie uruchomić z użyciem vesc bo układ programowania przez komputer jest super rozbudowany i ma możliwość duzo funkcji ustawień.

Zastanawiam czy nie zrobić ekranu z płytki PCB dla samego układu sterującego zobaczę jak to zrobić i umieścić to wszytko.

Kondensatory będę i to dużo żeby uzyskać stabilne napięcie do mosfetów bo układ planuje uruchomić na 18khz

Do do projektu czy zadziała muszę dobrze elementy dobrac do aktualnych parametrów, mam oscyloskop więc tez mam możliwość sprawdzić czy nie występują zakłuczenia czy straty napięć impulsu itp.

Chciałem wrudzić tez uwagę ze będzie wysokie napięcie a projekt będzie robiony na 120V zasilanie 26S do 109,2V tym celu należy dobrać dzielnik napięcia przez rezytory bo do układu może dostarczyć sygnał max 3,3V do wejścia STM32F405_LQFP64
Załączniki
1580333176303.jpg
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

Jedno z trudniejszych zadań to testowanie układu pod obciążeniem. Stacjonarnie można by dać silnik ze śmigłem. Nie jest to złe rozwiązanie, bo odchodzi problem z rozpraszaniem dużej mocy i obciążenie jest łatwo regulować. Można też zapodać ( niestety nie będzie to obciążenie indukcyjne ) dużo różnych grzałek. Ja już nazbierałem naście kilowatów na 230V i raz po raz są używane do testowania różnych, moich wynalazków.
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Jedynie mogę testować na silniku QS273 testowałem na nim sterownik vesc i zrobiłem parą pomiarów do testów i zapoznania konstrukcji sterownika przed modyfikacjami.
Przy okazji testów nauczyłem oprogramowania vesc tool wersja na komputer.

Wiadomo ze to nie bedzie pełne obciążenie na silniku który jest na stojaku, dla tego kilka testów terenie bede musiał zrobić prawdziwego obciążenia.
Załączniki
20200130_162526-1512x2016.jpg
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: gienek333 »

Szukałem parametrów tranzystorów i nie znalazłem :( .
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

gienek333 pisze:
30 sty 2020, 19:36
Szukałem parametrów tranzystorów i nie znalazłem :( .
Zeczywiście zaszła pomyłka miało byc IRF135B203
Załączniki
irf135b203 (1).pdf
(575.89 KiB) Pobrany 460 razy
Ostatnio zmieniony 30 sty 2020, 20:03 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: gienek333 »

Dzięki.
Awatar użytkownika
mylek
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 23 sty 2020, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: mylek »

Jakieś postępy w projekcie?
Bo jestem ciekaw finalnego efektu :)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Postępy są projekcie ale teraz ostatnio miałem inne ważniejsze sprawy to za duzo czasu nie spędziłem na projekcie.
Zrobiłem do tego czasu test na 6 mosfetach na płycie uniwersalnej test prawe sie udał działało ale były zakłóczenia i spalił jeden mosfet.
Wykonałem inną płytę sterownika mosfetami bo był błąd projekcie i bedzie wiecej kondensatorów filtracji zasilania i ekrany żeby nie było zakłóceń wiec jest jeszcze trakcie projektowania.
Dołączam foto aktualnie jak wygląda płyta z mosfetami i za nie długo dołączam szyny prądowe i pozostałe części elektroniki.
Załączniki
20200306_132731-1338x615.jpg
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

Coś drgnęło w temacie ?
warsztatmotocykli.pl
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: Dede »

Nie dużo bo buduje następnym rower Evspark. Projekt sterownika będę kontynuować sezonie zimowym.
To tego czasu szyny prądowe zrobiłem z miedzi i połoczenia i narazie brak czasu na dalsze prace przy nim.
Załączniki
20200709_153528_copy_1512x2016.jpg
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kontroler BLDC homemade project 20kW

Post autor: radasss »

No b. ładnie. Te przekroje miedzi to spokojnie 1kA przeniosą.
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ